Autor Wątek: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]  (Przeczytany 29392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« dnia: 01 Paź 2014, 07:56:04 »
chce się rzec - w końcu! wczoraj wieczorem otwarte zostały ulice Świętokrzyska i Prosta. dziś z rana z pewna nieśmiałością uderzyłem swoim, ze tak powiem starym szlakiem do pracy. i jak się jedzie? jak to wygląda? ano jedzie sie niezgorzej, wygląda ogólnie tak sobie - te nieszczęsne drzewka w donicach doprawdy wyglądają kuriozalnie... ale są i drzewa rosnące po bożemu we ziemi. na pewno mogło to wszystko wyglądać lepiej.

ale po kolei. z Tamki skręcam w Świętokrzyską na pas rowerowy (ten na odcinku Kopernika Nowy Świat istnieje już parę miesięcy). z drżeniem serca mijam Nowy Świta zerkając nostalgicznie w kierunku mojej Alma Mater i pomykam prosto ku przeznaczeniu, czyli ku Prostej. najpierw jest pas rowerowy (to lubie najbardziej), później, zaraz za ul. Czackiego zjeżdżamy na asfaltową drogę rowerową (w przeciwnym kierunku na tym odcinku, jest zdaje się tylko pas rowerowy, obaczę wracając ku domowi). i tak drogą tą i przejazdami jedziemy dalej. nie ma slalomów, pułapek, nie jest źle. prawdę powiedziawszy przejazdy nie są za specjalne, szosowcy będą narzekać, bo równo nie jest. w każdym razie aż do Żelaznej mamy drogę wyłącznie dla nas, zaraz za ulicą (na wysokości Norblina) musimy dzielić przestrzeń z pieszymi bo zaczyna się krótki odcinek CPRu - ja jednak przejechałem na drugą stronę (jest przejazd) i tamtędy kontynuowałem jazdę aż do... jej końca. bowiem nagle, przed samym rondem Daszyńskiego rowerowa droga sie kończy... zaczyna się ponownie (na razie wydzielona białą kreska namalowaną na trotuarze) na samym rondzie, więc tylko przez jedne pasy musimy rower grzecznie przeprowadzić zsiadając uprzednio ze siodełka. dalej znowu drogą rowerową aż do Kasprzaka (i tutaj koniec, przy tej ulicy bowiem pracuję).

generalnie jak pisałem wyżej źle nie jest - co najważniejsze mamy możliwość przejechania przez całe centrum jednym ciągiem, pasy rowerowe są dobrze widoczne, droga rowerowa asfaltowa, bez większych zawijasów. z niedoróbek - przydałoby się wyrównać krawężniki przy przejazdach i zlikwidować dziurę przed Daszyńskim (ponoć będzie zrobione jeszcze w tym miesiącu). jak się domyślam odcinek  ciągu pieszo rowerowego na wysokości Norblina to rozwiązane tymczasowe, tam będą jakieś większe zmiany. generalnie widać jedną rzecz - wszystko robione jest w pośpiechu. wiem, wiem - wybory idą, trzeba walczyć o rząd dusz. ale mieli naprawdę dużo czasu i można było inaczej. w każdym razie mają ode mnie 4- w szkolnej skali.

być może jestem nieobiektywny bo czekałem na to otwarcie - przez ostatnie trzy lata musiałem jeździć Krakowskim do Królewskiej dalej Grzybowską i Siedmiogrodzką do Skierniewickiej ku Kasprzaka. trasa zła nie była, ulicą jeździć się nie boję, ale jednak jadąc prosto oszczędzam nieco czasu. i lubię ulicę Świętokrzyską.
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Paź 2014, 10:17:51 »
jak się domyślam odcinek  ciągu pieszo rowerowego na wysokości Norblina to rozwiązane tymczasowe, tam będą jakieś większe zmiany.

Źle się domyslasz. To tam już tak zostanie na dłużej. Bubel :P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Paź 2014, 10:27:33 »
Ja sie przejechałam wczoraj późnym wieczorem. Na szybko.
Uwagi mam trzy:
- drzewka w donicach to rzeczywiście curiosum
- wiele rynsztoków przy przejazdach jest za wysokich, ale pewnie jeszcze będą szlifować
- przy rondzie Daszynskiego po obu stronach wylotu Prostej sa 2 miejsca stwarzające realne niebezpieczeństwo dla jadących po jezdni. Nagle pojawia się DDRka, ale bez możliwości wjazdu na nią, albowiem bronią tego bardzo wysokie krawężniki. A znaki nakazują jechać DDRką a nie jezdnią. Po północnej stronie za jakieś 50 m jest przejście dla pieszych, można się dostac tamtędy. Po południowej stronie pierwszą mozliwościa dostania się na DDR jest wyjazd! z hotelu, budynku, czegoś tam. Jesli beda tam stawały patrole policyjne i strasznikowe - to rowerzyści beda musieli ćwiczyć teleportację zaawansowaną.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Paź 2014, 17:07:48 »
Dziś jechałem kawałeczek od ONZ do Żelaznej. Moje wrażenia:

1) Trzeba będzie porządnie przetrenowac pieszych z tego, gdzie chodnik, a gdzie ddr. Dziś mi chyba z 5 wlazło pod koła na tym króciuteńkim odcinku. Jeden z sukcesem wlazł, uderzył ręką chyba w but SPD. Ten raczej już nie będzie lazł, bo to musiało boleć.

2) Na jezdni syf jak za starych dobrych czasów. Otworzyli i Jana Pawła z miejsca stoi w korku, Tamka też. Nie wiem co w innych miejscach, ale zgaduję, że też po staremu. Nie wiem po co było to poszerzanie Prostej, chyba po to by przebujać kasę.

3) Jak już przy jezdniach. Minie chwila nim kierowcy przywykną do nowych przejazdów rowerowych. Dziś pchali się pod koła niemal jak piesi. Być może warto zrobić tam najbliższe "Godziny dla roweru"?

4) Krawężniki na pewno nieidealne. Mój full wybiera, ale szosówką to bym chyba nie wjechał :P Do poprawki

5) Bubel przy Norblinie to absurd roku. Nikt mnie nie przekona, że zabrakło miejsca - obok 4 pasy, zatoki, trawniki... zabrakło chęci.

6) Czekamy na pasy na Tamce i Zajęczej od Topiel do mostu. Bez tego jest straszna nieciągłość w tej trasie.

7) Co na zachód od Towarowej i na rondzie Daszyńskiego? Połączenie DDRu na Kasprzaka z tym na Prostej, a potem jeszcze z DDR na Prymasa to teraz ważny postulat dla Woli i Bemowa.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Paź 2014, 17:42:37 »
Też na szybko i fragmentarycznie:

- Wszystko nadal wygląda jak plac budowy, więc nikt niespecjalnie stosuje się do linii czy znaków, trzeba poczekać aż się ludzie przyzwyczają

- ostro nie jestem pewny optymalności rozwiązania DDR na rondzie ONZ po stronie wschodniej JPII, z obu stron Świętokrzyskiej. Zachodniej (pod wieżowcem Rondo ONZ1) przyjrzałem się pobieżnie, ale wygląda na to, że piesi bankowo będa chodzić po ddr, bo tak będzie krócej. Może inaczej się nie dało. Natomiast po stronie wsch. JPII i północnej Świętokrzyskiej ddr wjeżdża z asfaltu na chodnik, prowadzi kilka metrów prosto i skręca pod kątem prostym w lewo (czyli na drugą stronę JPII), zostawiając znaczny kawał przestrzeni między ddr a rondem bez użytku i gwarantując, że po ddr będą przechodzić piesi, a rowerzyści nie będą się wyrabiać na zakręcie (tzn. nie bedą się mieścić na ddr). Znacznie lepiej byłoby poprowadzić ddr po łuku, wykorzystując martwą przestrzeń i usuwając się z drogi pieszych.
- krawężnik po stronie północno-zachodniej r. ONZ ewidentnie do poprawy, kilka innych chyba też, ale nie aż tak bardzo
- serio nie dało się zrobić szerszej ddr z obu stron Prostej? Z lewej zieleń, z prawej zieleń...
-to coś przy żelaznej to mega lol (albo mega płacz, w zależności od usposobienia), na żywo wygląda gorzej niż na zdjęciach.
- fajny wjazd na pas przy emilii platter
- krawężnik po pd. stronie Świętokrzyskiej, na tej uliczce czy przerwie między budynkami ONZ1 i Em. Plater 53 też bankowo za wysoki
- poprawili sygnalizację, chyba da się przejść na jednej fazie (rondo ONZ)

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Paź 2014, 18:43:28 »
Rondo Daszyńskiego czeka na przebudowę w przyszłym roku w związku z tym nie budowano tam DDR. Tymczasowe przejazdy na rondzie dorabiano w nocy, bo zauważono wreszcie, że jest dziura w systemie.
Skorelowanie tego remontu z budową metra nie dało się przez trzy lata.

W okolicy Norblina można przesunąć cała ulicę w stronę Pańskiej. Fakt, że kosztem działki budowlanej co trochę kosztuje, ale przez lat pięćdziesiąt od otwarcia tego odcinka Prostej (1963) nikomu nie przyszło to do głowy.
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Paź 2014, 21:02:43 »
A właśnie chciałem napisać o Daszyńskiego, ale zapomniałem. Wczoraj widziałem tam blendy na sygnalizacji świetlnej, ale przebiegu przejazdów dla rowerów nie dało się odgadnąć, obstawiam że skończy się kompletną prowizorką.

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Paź 2014, 22:03:25 »
owszem, to prowizorka
dzisiaj wczesnym wieczorem malowano przejazdy rowerowe na Prostej, na wschodniej części ronda
oraz na SE cześci chodnika, DDRkę łącząca się z tą DDRką za wysokim krawężnikiem
tymczasówka, błeee...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Paź 2014, 03:40:48 »
Lepsza prowizorka niż SM łapiąca cyklistów chcących dostać się na nowy ddr.

A z czasem poprawią porządnie - z tego co pamiętam to były plany by przebudowywać rondo, by budować ddr na Towarowej, by modernizować tamtejsze torowiska tramwajowe - to będą dobre okazje by coś poprawić. A jedna z tych rzeczy na pewno będzie robiona.

Osobiście widziałbym takie prowizorki jeszcze na Kowalczyka/Modlińska (teraz jeździ się po pasach), na Grójecka/Banacha/BW1920 (tam teraz mundurki łapią), na rondzie Żaba (też znana nieciągłość i wąskie gardło). I jeszcze w kilku innych miejscach.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline łowca

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Paź 2014, 08:10:03 »
Ja jechałem wczoraj w poprzek, z Placu Powstańców Warszawy w Mazowiecką. Przed Świętokrzyską miękko wyprowadzony zjazd z jezdni w DDR (a czemu nie ma wzdłuż NBPu pasa rowerowego? miejsca jest dosyć), więc zjechałem chcąc być fair wobec przepisów, światła w poprzek Świętokrzyskiej na przejeździe rowerowym i zonk - nie ma możliwości bezkolizyjnego i legalnego kontynuowania jazdy w Mazowiecką, byłem 'zmuszony' uskutecznić piractwo rowerowe.
Czyli zjazd za NBPem tylko dla tych, co w prawo skręcają. Chcący jechać prosto w Mazowiecką muszą dalej jechać jezdnią.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Paź 2014, 13:09:45 »
Jechałem dziś, CPR działa idealnie:




Widoczność przy Żelaznej żadna, jadąc w stronę Daszyńskiego zdecydowanie polecam asfalt, i to w ogóle totalna kpina że wg któregoś z ministerstw rowerzysta ma obowiązek pchania się między pieszych na czymś takim, bo za bezpieczniejszą dla wszystkich jazdę po asfalcie grozi mandat. Powinni to oznaczyć jako chodnik z dopuszczonym ruchem dla rowerów.


Natomiast prowizorka na Daszyńskiego jest naprawdę spoko, poprawnie namalowane p-11, jakiś strasznych zakrętów nie zauważyłem, istnieje mnóstwo znacznie gorszych nie-prowizorek. Za to po pd. stronie prostej między rondem D. a początkiem DDR też jest fragment wąziutkiego i beznadziejnego CPR, na szczęście krótki.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Paź 2014, 13:56:36 »
Właśnie siedzę na jednej z ławek. Jedno pytanie: czy w projektowaniu tego koszmaru uczestniczył ktokolwiek, kto ma pojęcie o wygodzie i bezpieczeństwie?
Zaczyna się nieźle, czyli krótki odcinek wydzielony z jezdni. Potem już norma. Czyli:
- ddr z chodnikiem
- kolizyjne skrzyżowania z podporządkowanymi ulicami - nie mam złudzeń, kierowcy raczej nigdy się nie nauczą skoro nie nauczyli się w Alejach Ujazdowskich
- skrzyżowania z jezdniami wyposażone w 2-3 centymetrowe progi z ostrymi krawędziami. Nie mam wątpliwości, że to celowe, rowerzysta nawet tam, gdzie ma pierwszeństwo, ma zwolnić prawie do 0 km/h
- na ddr co chwila przejścia dla pieszych, genialny pomysł w obszarze z b. dużym natężeniem ruchu pieszego.
- realna prędkość na tej trasie to ok. 15 km/h, o płynności jazdy nie ma mowy.

Podsumowując: rowerzyści, którzy chcą jechać w miarę szybko i płynnie, zostali wypchnięci z kolejnej warszawskiej arterii. No bo oczywiscie tam gdzie ddr, jest zakaz jazdy ulicą. G...o a nie trasa. Sorry za ostre słowa, ale inne nie oddają realiów.
« Ostatnia zmiana: 11 Paź 2014, 14:02:54 wysłana przez wit »

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Paź 2014, 15:12:37 »
Niejedni już na tym tworze konferencje medialne przeprowadzili, uznając "to"-za krok zrobiony do przodu. (staliśmy do tej pory nad przepaścią) :P w niedzielę widziałem taką ładnie umalowaną Panię jak robiła show na tym tworze.

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Paź 2014, 09:39:25 »
- realna prędkość na tej trasie to ok. 15 km/h, o płynności jazdy nie ma mowy.

bez przesady - każdego ranka tędy jadę (od tamki po kasprzaka, omijam oczywiście cpr przy norblinie - jadę drugą stroną) i rzadko schodzę poniżej 25 km/h. fakt - o 7 rano ruch umiarkowany.
na światłach jeszcze żadnych przygód nie miałem. najsłabsze punkty (poza odcinkiem przy norblinie) to stado robotników każdego ranka przy onzecie, światła na rondzie onz i wjazd ma daszyńskiego (od strony pańskiej) kończy się ddr asfaltowy i zaczyna prowizorka w postaci drogi wytyczonej farba na chodniku, ale... zapomnieli ściągnąć znaku koniec ddr ;) wyglada to uroczo.

a i tak najbardziej mnie na tej trasie irytują drzewka w donicach - to jest koszmar i kuriozum jakieś.
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline kocio

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Rower to jest świat!" [L. Janerka]
Odp: Świętokrzyska i Prosta - jak się jedzie [?]
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Paź 2014, 13:51:29 »
Ja tam jechałem ze 2-3 razy (od Nowego Światu do Żelaznej) i generalnie czuję się zadowolony - zarówno z pasa na jezdni, jak i pasa asfaltowego na chodniku.

Najbardziej przeszkadzają mi dwie rzeczy - trochę robotnicy i piesi, którzy wchodzą dość gęsto i nie patrząc, ale bardziej zjazdy i podjazdy na chodnik. Może różnica poziomów wynosi ten 1 cm, ale ponieważ jest to rynienka do odprowadzania wody o szerokości jakichś 10 cm, to koło się w nią wbija idealnie i robi podwójny stuk "tu-dum". Piesi z wózkami (rodzice, ON) nie mają lepiej - tam też żadnego łagodnego zjazdu i podjazdu nie ma.