Konsultujemy "standardy rowerowe"
Pomóż nam w aktualizacji standardów projektowania i wykonania tras rowerowych! W dniach 18.02.-10.03. odbędą się konsultacje społeczne nowych "standardów rowerowych", które stanowią aktualizację dokumentu przygotowanego i przyjętego 6 lat temu.
"Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w m. st. Warszawie" zostały wprowadzone 4 września 2009 r. zarządzeniem pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wówczas było to rewolucyjne opracowanie ? wprowadziło m. in. obowiązek stosowania nawierzchni asfaltowej, odpowiednich szerokości tras, promieni skrętów, skrajni rowerowej. Uregulowało również zasady prowadzenia ruchu rowerowego w zależności od klasy drogi ? dzięki temu na mniej ruchliwych ulicach zamiast wydzielonych dróg dla rowerów pojawiają się pasy i kontrapasy rowerowe lub elementy uspokojenia ruchu. Od tego czasu w Warszawie powstało 250 km nowych, asfaltowych tras (to już ponad połowa wszystkich), stanęło też kilka tysięcy wygodnych stojaków typu "U" (wcześniej popularne były raczej ?wyrwikółka?).
Dziś, po ponad 6 latach od uchwalenia "Standardów", wymagają one aktualizacji. Część zapisów wraz z rozwojem sieci straciła na aktualności, zaś niektórych regulacji brakuje w "Standardach". Przede wszystkim jednak, konieczne jest dostosowanie dokumentu do znowelizowanych rozporządzeń wykonawczych do Prawa o ruchu drogowym, wprowadzających m. in. zasady wyznaczania śluz rowerowych, sierżantów czy kontraruchu. Na podstawie umowy z dnia 02.12.2015 roku Wykonawca, firma ViaVistula z Krakowa przygotowała projekt nowej wersji Standardów ? znajduje się w załączonym pliku.
Teraz chcemy, aby na temat projektu nowych Standardów wypowiedzieli się sami mieszkańcy. Od dnia 18.02. do 10.03. potrwają konsultacje społeczne projektowanej wersji dokumentu. W ramach konsultacji społecznych, zorganizujemy dwa spotkania konsultacyjne. Uwagi będzie można też składać pisemnie i elektronicznie do dnia 10.03. włącznie.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach. Standardy będą podstawą rozwoju tras rowerowych na kolejne lata, m.in. przy opracowywaniu projektów realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na rozwój sieci rowerowej w aglomeracji warszawskiej zarezerwowano w ramach tego programu ok. 64 mln euro ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Aktualizacja Standardów jest także współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
TERMINY SPOTKAŃ KONSULTACYJNYCH:
01.03.2015, godz. 17:30 - Warsztat, pl. Konstytucji 4
08.03.2015, godz. 17:30 - Centrum Społeczne PACA 40
ADRESY, NA KTÓRE MOŻNA PRZESŁAĆ UWAGI:
E-mailem: rowery@um.warszawa.pl
Pocztą: Wydział Zrównoważonej Mobilności, Zarząd Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa
Tyle napisało Miasto od siebie.
Uzgodniliśmy, że w tym wątku wpisujemy nasze uwagi, które w okolicach 7-8 marca przedyskutujemy i wyślemy jako uwagi Masy.
Nie krępujcie się zgłaszać uwagi, nawet najbardziej absurdalne.
W celu ułatwienia przesłania uwag założona została skrzynka pocztowa:
kontakt.wmk@interia.plPowodem jest to, że nie każdy lubi wklepywać/przeklejać w forum, gdzie tekst się rozjeżdża, a i tak większość z nas pisze w jakimś edytorze...
Proponuję powszechnie stosowane edytory tekstu.
Niezależnie od wszystkiego ma być merytorycznie, w drugim głosie ładnie
Ważne jest też uzasadnienie uwag. Samo określenie "zapis jest do bani" niewiele wnosi
, aczkolwiek oddaje stosunek autora wpisu do zagadnienia.
Jeszcze jedno.
Dokument zawieszony na stronie Urzędu jest co prawda w formacie dokumentu pdf, ale nie jest zabezpieczony, tj. można z niego kopiować. Co prawda format tekstu się sypie, ale chociaż nie trzeba fragmentów bezmyślnie przepisywać, co w niektórych innych dokumentach się zdarza.
Czekamy na uwagi, niezależnie od tego gdzie i w jakiej formie przekażecie.