Spotkanie otwarte stowarzyszenia Zielonego Mazowsze w tematyce rowerowej
8 maja 2010 (sobota), 12:00, ul. Czerska 8/10 (siedziba Gazety Wyborczej), wejście od Czerniakowskiej.
Temat: "Rozwiązania rowerowe z krajów europejskich i co z nich można przenieść do Warszawy."
Program spotkania:
12:00-12:15 Powitanie: rowerowe kraje Europy - Wojciech Szymalski
Jaką rolę pełni rower w miastach europejskich? Kraje, które wybraliśmy do prezentacji - "liderzy" rowerowi i naśladowcy.
12:15-12:45 Holandia na rowerze - Rafał Muszczynko
W Amsterdamie co trzecia, a w Delft czy Gröningen nawet co druga podróż wykonywana jest na rowerze. Jak udało się to osiągnąć? Dlaczego w miastach holenderskich rower jest tak oczywistym wyborem w codziennych podróżach?
12:45-13:00 Jak poradzić sobie ze skrętem w lewo? - Marcin Jackowski
Skręt w lewo jest dla rowerzysty najtrudniejszym do wykonania manewrem. W Polsce rower teoretycznie powinien skręcać w lewo jak samochód - co jest przyczyną większej liczby wypadków niż alkohol i brak oświetlenia razem wzięte. W innych krajach europejskich na skrzyżowaniach pojawiają się specjalne rozwiązania ułatwiające ten manewr.
13:00-13:15 Organizacja ruchu rowerowego w Danii - Aleksander Buczyński
Dania wypracowała specyficzny model organizacji ruchu rowerowego - jakie są jego wady i zalety? Dlaczego inne kraje raczej kopiują Holandię niż Danię? Co ostatnio robią duńskie miasta, żeby zachęcić
mieszkańców do korzystania z roweru?
13:15-13:30 Rowerem pod prąd! - Marcin Jackowski
Wyznaczenie tzw. kontrapasa albo po prostu przyczepienie pod znakiem zakazu wjazdu tabliczki "Nie dotyczy rowerów" jest jednym z najtańszych sposobów na ułatwienie ruchu rowerowego - i jednocześnie poprawienie jego bezpieczeństwa. Przykłady z Niemiec, Holandii, Belgii i Węgier.
13:30-14:00 Dyskusja: co z zagranicznych rozwiązań rowerowych można i warto przenieść do Warszawy? Na jakich ulicach, w jaki sposób?