Warszawska Masa Krytyczna

Inne sprawy rowerowe => Porady => Wątek zaczęty przez: kultowy w 17 Sty 2014, 09:14:14

Tytuł: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 17 Sty 2014, 09:14:14
uprzejmie donoszę, że most świętokrzyski nie odśnieżony (jechałem koło 7:30) - ani chodnik, ani ddr. sądząc po śladach byłem tam dziś trzecim rowerzystą ;) pas rowerowy na tamce zalega breja. ogólnie warunki nieciekawe... jadąc z wawra na wolę nie spotkałem ani jednego pługa. grochowska też nie wygląda na odśnieżoną - jest rozjechana breja.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: darek w 17 Sty 2014, 10:43:59
Czyli?....Zima zaskoczyła cyklistów! Nie zdążyli sobie odśnieżyć ddr-ów :'(
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: fottoman w 17 Sty 2014, 12:11:51
ja mogę także donieść
więc uprzejmie donoszę iż DDR wdróż ul.Szaserów od ul.Chłopickiego do ronda przy ul. Makowieckiej leży śnieg, jednak usunięty jest na chodniku obok więc jak nie ma za dużo pieszych to można pojechać ...
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 17 Sty 2014, 15:33:26
Wczoraj po 20stej jechałem Rolną, Bukowińską i Puławską w stronę centrum, ddr na Puławskiej nawet była odśnieżona z puchu ale została warstwa zmarzniętego lodo-śniegu, więc po paru przecznicach przeniosłem się na asfalt.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: biały w 17 Sty 2014, 18:16:28
Jechałem dzisiaj CPRem wzdłuż Al. JP2 nad torami przy Arkadii. Część rowerowa obłożona śniegiem, część piesza może widziała przy perwszym śniegu łopatę i tyle. Mickiewicza przy Dw. Gdańskim: część piesza czyściutka, część rowerowa w ogóle nie ruszona.

Mnie zwisa, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę wesprzeć pismem.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 17 Sty 2014, 21:59:00
Nic pisma nie pomogą- miasto - nie będzie odśnieżać i jak mawia inspektor Kąkolewski "zima nie dla rowerzystów" ja jeżdżę i krew mnie zalewa jak widzę odśnieżone kawałki chodników i zepchnięty śnieg na hałdę na ścieżce i jeszcze "przedsiębiorcę"- prowadzącego firmę sprzątającą w samochodzie zaparkowanym na ścieżce na rondzie Zesłańców Syberyjskich i na Broniewskiego przy trasie AK. Zadzwoniłem do ZOM-u ale wracając około 16 dalej "firma- działała"na środku i łopaty czekały na chętnych. - Skoro nie odśnieżają to niech nie szkodzą.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jolajola1 w 18 Sty 2014, 18:24:14
Własnym oczom nie wierzyłam! Perfekcyjnie odśnieżona DDR  wzdłuż Ostrobramskiej, i to po obu stronach ulicy. Od Zamienieckiej,  na południu do Media Marktu  i na północy do Rodziewiczówny. Ani jednej zamarźniętej kałużki, ani kawałka lodu, ani grama śniegu...
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 18 Sty 2014, 19:52:01
^wow!
Z metra politechnika na Bemowo: DDR na Polu Mokotowskim zupełnie nie odśnieżony, DDR wzdłuż Banacha też nie, od razu wjechałem na asfalt. Ciąg pieszo rowery wzdłuż Bitwy Warszawskiej (zachodnia strona) - idealnie suchy, cóż za niespodzianka! DDR/ciąg wdłuż al. PT od Jerozolimskich do Kasprzaka - nieodśnieżony, ale chodnik już tak, a że różnica to tylko kolor kostki, to nie ma specjalnego problemu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: dorotkow w 22 Sty 2014, 15:39:24
DDR wzdłuż Alej Ujazdowskich - odśnieżone tylko 40 metrów: wzdłuż budynku Ambasady Litwy.
Ot, powiew cywilizacji...
(dane z poniedziałku)
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 22 Sty 2014, 16:31:41
DDR wzdłuż Alej Ujazdowskich - odśnieżone tylko 40 metrów: wzdłuż budynku Ambasady Litwy.
Ot, powiew cywilizacji...

O ironio, cywilizacji ze Wschodu, którym tak gardzimy zwykle ;)
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 22 Sty 2014, 18:33:08
Prymasa Tysiąclecia niestety dla mnie już nie przejezdna- wczoraj ostatni raz jechałem i już nie popełnię tego błędu. Od Górczewskiej aż do Obozowej męczarnia , później jako tako aż do Obrońców Grodna -tam za przystankiem i za ekranem "Bączka" zakręciłem i cudem ostałem się na nogach. Za to na Bitwy Warszawskiej przy  Grójeckiej obok kiosku za stacją Veturillo "dachowałem"-(BEZ KASKU) na plecy. Od dzisiaj pojechałem z Dickensa na Marymoncką (Grójecka , Towarowa, Okopowa, Popiełuszki, Słowackiego) i było bardzo przyjemnie. Zamierzam aż do wiosny jednak pałętać się po ulicach-szybciej i bezpieczniej.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kocio w 23 Sty 2014, 13:17:10
Kilka dni temu ponownie chciałem skorzystać z DDR wzdłuż Niepodległości (od Batorego), ale mi nie wyszło - leżał śnieg ze śladami kilku rowerów, po którym w sobotę spróbowałem się przejechać i wiedziałem już, że jest zmrożony i grudkowaty, a przez to bardziej ryzykowny, więc zjechałem na chodnik, bo ruch pieszy był mizerny. Za kładką DDR też była nieodśnieżona, a na śniegu było widać szerokie ślady kół - może tamtędy właśnie jechała odśnieżarka do chodnika dla pieszych?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kaczor1 w 23 Sty 2014, 19:28:41
Wołoska od Boboli do Szpitala codziennie odśnieżona i posypana piachem.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kocio w 24 Sty 2014, 13:26:14
Dziś jechałem krótki kawałek DDR przy Batorego - od Wiśniowej do zjazdu na Pole Mokotowskie - i warstwa śniegu jest, ale cienka, lodu raczej pod spodem nie ma. Chodnik obok (nieoddzielony architektonicznie) jest normalnie odśnieżony, więc to raczej tylko do wymijania pieszych albo dla testowania jazdy po śniegu...
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: rowerzysta w 28 Sty 2014, 11:40:51
Miło mi poinformować, że drugi dzień z rzędu odśnieżona jest cała "rowerowa" część skrzyżowania Sobieskiego z Wilanowską, oraz po parę/paręnaście/parędziesiąt metrów DDRów odchodzących od niego. Wprawdzie na ich dalszej części śnieg po kostki, ale dobre i to, bo jest to istotny węzeł dla ruchu drogowego tej części Warszawy.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: uasic w 28 Sty 2014, 19:01:34
Wzdłuż Radzymińskiej + Solidarności można szusować na nartach, droga nie dotknięta pługiem ani łopatą.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Maćkofff w 31 Sty 2014, 16:36:45
W poniedziałek, spontaniczna akcja odśnieżania DDR w Al. Ujazdowskich. Kto może niech przyjdzie z łopatami ;)

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/390866294384363/

Dla osób bez konta na FB:
Cytuj
Taki mamy klimat! Taki mamy budżet! Odśnieżamy DDR Aleje Ujazdowskie.

Zabierz łopatę i chęci. Przyjedź na Plac Trzech Krzyży.
Zbiórka "Pod Gigantami"
Godz: 20:00

Poniedziałek, 3 lutego 2014.
W przypadku jakichś zmian, poinformuję.

PS: W Radomiu DA_SIĘ ;-) http://bractworowerowe.blox.pl/2014/01/Odsniezaja-drogi-rowerowe.html
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Stalin w 31 Sty 2014, 18:01:18
Dobra akcja, postaram sie dotrzeć.

Proponuję część śniegu odgarnąć w zaspę na ulicę Matejki (wyjazd z sejmu)
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: biały w 31 Sty 2014, 20:35:06
A jeśli ktoś nie ma łopaty? Pytam poważnie - jeśli nie zaśpię znowu (dzisiaj na Masę dotarłem dopiero pod Intraco), to chętnie bym się przyłączył. Ale mogę zaoferować tylko miotłę :P.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: maciek_slon w 31 Sty 2014, 21:19:03
Inicjatywa zacna, tyle że znając naszych urzędników może odnieść całkiem odwrotny skutek - stwierdzą, że skoro rowerzyści sami odśnieżają, i to za darmo, to po co za to płacić jakiejś firmie?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 31 Sty 2014, 22:05:25
Słuszna sugestia , a ja się narażę i zapytam się , a ilu rowerzystów by skorzystało przy zimowej pogodzie z paru odśnieżonych ścieżek za bardzo grubą kasę (wiadomo urzędnicy umieją liczyć i skłócać społeczeństwo ). Przykład - dzisiejsza masa -jaka frekwencja , jakie posty pod informacją że rowerzyści przejadą stolicą?  Szkoda że kasuje się posty p. Adbeja który to ma swoje wyrobione zdanie o jeździe w trudnych warunkach. Ja na co dzień jeżdżę i w większości mam ścieżki i korzystam , ale od dłuższego czasu zmuszony jestem ulicą i niby na około do pracy jeździć i jakoś wcale nie czuję się poszkodowany . Mogli by tylko w takim razie lepiej jezdnie posprzątać bo i tam nie zawsze jest do końca odśnieżone -nawet na głównych trasach. Najpierw pokażmy się że jeździmy   i jest nas nie grupka ,tylko całkiem spora liczba ludzi , a później domagajmy się - zresztą  jak będzie nas sporo na ulicach i na środku (nie na krawężniku) to sami kierowcy nam pomogą -nawet po to abyśmy im nie tamowali ruchu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: qwerJA w 31 Sty 2014, 23:07:58
Słuszna sugestia , a ja się narażę i zapytam się , a ilu rowerzystów by skorzystało przy zimowej pogodzie z paru odśnieżonych ścieżek za bardzo grubą kasę (wiadomo urzędnicy umieją liczyć i skłócać społeczeństwo ).
A ilu pieszych korzysta przy takiej pogodzie z sieci dobrze lub mniej odśnieżonych przystanków ZTM i podobnie lepiej lub gorzej odśnieżanych chodników. Jakoś nie słyszałem żeby Policja, ZTM, czy władze miasta zniechęcały zimą pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej.

Ja na co dzień jeżdżę i w większości mam ścieżki i korzystam, ale od dłuższego czasu zmuszony jestem ulicą i niby na około do pracy jeździć i jakoś wcale nie czuję się poszkodowany.

Świetnie i dotykamy sedna problemu. Jezdnie są odśnieżone, chodniki raczej, a drogi rowerowe na pewno NIE.
Nikt jaśnie wielmożny nie tłumaczy ponadto, że zima to zła pora dla osób, które poruszają się na dwóch nogach, albo czterech kółkach wyposażonych w silnik.
Nikt ponadto (oprócz samych rowerzystów) nie dyskutuje o legalności użycia jezdni gdy droga rowerowa jest nieprzejezdna.

Wiem że są drogi rowerowe których nie ma sensu zimą odśnieżać, bo prowadzą dokładnie znikąd do nikąd.
Ale są też strategiczne drogi rowerowe prowadzące wzdłuż miejskich pseudo-autostrad (Prymasa, Most Północny, Trasa Toruńska) przy których nie ma rozsądnej alternatywy - bo nawet chodnik jest nietknięty szuflom.
Być może zdaniem miasta są to letnie- sezonowe trasy widokowe po których przechadzać powinni się turyści.
Jeśli tak, należy je potraktować jak górny ogród Biblioteki UW (BUWu) i zamykać w razie nadejścia burzy czy zimy.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: biały w 01 Lut 2014, 00:10:52
Nie ma znaczenia, ilu rowerzystów będzie jechało. Może przez całą zimę nawet pół rowerzysty nie przejechać. W odśnieżaniu chodzi o gotowość, a nie faktyczną użyteczność. Droga ma być gotowa na przejazd pojazdu, a chodnik gotowy na przejście pieszego. Nie ma znaczenia, czy pieszy będziesz szedł i czy samochód będzie jechał.

W przypadku DDRów jest sytuacja szczególniejsza, bo urzędnicy sami wpakowali się w to bagno. Jeżeli w obecnej sytuacji prawnej wymuszają na rowerzystach nie korzystanie z jezdni, to ich psim obowiązkiem staje się odśnieżenie. Tak samo jeżeli pomimo protestów unikają budowania łatwych do odśnieżania pasów rowerowych, to niech potem nie narzekają na koszty. To są koszty, które stanowią integralną część zastosowanych rozwiązań, podobnie jak koszty naprawy czy innych działań utrzymujących.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: maciek_slon w 01 Lut 2014, 06:26:43
Co do pasów to też nie jest tak różowo, jak się spodziewałem że będzie. Na Spacerowej pasy dla aut odśnieżone wzorowo, za to na rowerowym w tym samym czasie leżał szlam, błoto, solanka, jak zwał tak zwał - w każdym razie leżało to, co z pasów samochodowych zostało zepchnięte. Gdyby nie to, że zdarzyło się to nie raz, to pomyślałbym że akurat po rowerowym pług jeszcze nie przejechał...

A co kwestii małej liczby rowerzystów - po głównych trasach jeżdżą ich nawet w najgorszą zimę dziesiątki w ciągu dnia. A że nie jeżdżą w kupie to ich nie widać. Jeżeli ktoś nie odczuwa komfortu jeżdżąc rowerem zimą - nikt przecież nie zmusza (czasami można w niektórych dyskusjach wyczuć klimat nagonki na to, że jeżdżenie zimą to obowiązek rowerzysty, inaczej rowerzystą zwać się nie powinien), ale dla tych, którym rower sprawia przyjemność i jest pełnoprawnym środkiem transportu cały rok warto przygotować chociażby szkielet tras (jak wspomniano wyżej).
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 01 Lut 2014, 11:20:29
Co do nagonki , to nie tak , chciałem narażając się  Państwu przedstawić kontrargument pod zastanowienie się , czy priorytetem jest odśnieżanie wszystkich ścieżek za grube pieniądze i problemy z tym wiążące się . Jeżdżę dużo ulicami i słyszę komentarze na swój temat -(walczą o ścieżki a pałętają się ). Piesi z kolei też nie pałają miłością - nie dziwię się jak co niektórzy skracają sobie drogę po przystankach albo śmigają (BEZPIECZNIE zygzakiem ) po pasach. Słyszę opinie (nie związane z rowerami ale zbliżony kontekst) jak to nabudowali aqua parków , autostrad, orlików (na których nic się nie dzieje)za  moje pieniądze i teraz okazuje się że nie pożyczałem a mam długi >:(. Autostrady pobudowane i przeważnie puste i.t.p. i tak można bez końca utyskiwać  i co mamy przyczynić się  do pomnożenia wydatków dla bardzo wąskiej grupy ludzi? Wolę żeby prawo było przestrzegane a wtedy na pewno część problemów naszych sama by się rozwiązała. Czy w prawie nie ma że jak złe warunki atmosferyczne to jak jest 50 to jedziemy poniżej 50 a nie powyżej ? Czy w prawie nie jest kierujący pojazdem ma obowiązek zachować pełną uwagę o bezpieczeństwo innych użytkowników -pieszych rowerzystów i.t.p.  Ja uważam że nie można siedzieć tylko przy kompie i wymagać - zróbcie to , zróbcie tamto , a ja może jak wiatry i jeszcze inne czynniki pozwolą to może skorzystam.Są inne priorytety , bardziej mnie ponosi jak widzę odpicowane szpitale , za wypasionymi biurkami  zapyziałe Panie które jeszcze trochę a powrócą do starych Dobrych czasów i w okienku służby zdrowia zapytają się "CZEGO" . Po prostu na pewne sprawy nasze społeczeństwo pomimo wyglądu zewnętrznego jeszcze nie dorosło. Tak więc zanim powiemy ze setki nas jeździ zweryfikujmy dane żeby nie okazało się że jesteśmy śmieszni. Ja obserwując np. skrzyżowanie Banacha z Grójecką latem na godzinę 15 około 20 do 25 rowerzystów widziałem pomykających po pasach i w tym ze 2 do 3 kur...na pieszych, a teraz w styczniu 1 do 2 i raczej bez słowa na K.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 01 Lut 2014, 20:47:49
Nie ma znaczenia, ilu rowerzystów będzie jechało. Może przez całą zimę nawet pół rowerzysty nie przejechać. W odśnieżaniu chodzi o gotowość, a nie faktyczną użyteczność. Droga ma być gotowa na przejazd pojazdu,

IMO nieco bez sensu odśnieżać dla idei odśnieżania. Ja bym odśnieżał faktycznie tam, gdzie ludzie będą jeździli (np. Ujazdowskie, Sobieskiego, KEN) i/lub tam, gdzie jezdnią jedzie się niefajnie (np. Toruńska, AK, Prymasa 1000-lecia). Np. odśnieżanie DDR na ulicy Ćmielowskiej, zabranieckiej, czy św. Bonifacego uważam za zbędne ;)


jeżeli pomimo protestów unikają budowania łatwych do odśnieżania pasów rowerowych, to niech potem nie narzekają na koszty.

To co piszesz miałoby sens, gdyby pasy odśnieżali. A niestety ani na Spacerowej, ani na Międzyparkowej tego nie zaobserwowałem.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: biały w 02 Lut 2014, 02:39:56
IMO nieco bez sensu odśnieżać dla idei odśnieżania. Ja bym odśnieżał faktycznie tam, gdzie ludzie będą jeździli (np. Ujazdowskie, Sobieskiego, KEN) i/lub tam, gdzie jezdnią jedzie się niefajnie (np. Toruńska, AK, Prymasa 1000-lecia). Np. odśnieżanie DDR na ulicy Ćmielowskiej, zabranieckiej, czy św. Bonifacego uważam za zbędne ;)
Po pierwsze: jakoś nie widzę takiej wybiórczości w przypadku jezdni - przynajmniej w Warszawie. Chodniki przy drogach publicznych też generalnie odśnieżone. Także te, po których nikt nie chodzi (np. ten od zejścia z wiaduktu na Mickiewicza (https://maps.google.pl/?ll=52.259977,20.995199&spn=0.000468,0.000603&t=k&z=21)). Po drugie: nie mam nic przeciwko temu, żeby wyjątkowo niektóre DDRy nie były odśnieżane. Ale to powinien być wyjątek, a jest to reguła. W szczególności nie może być sytuacji takiej, że stoi B-9 (vide Wilanowska czy Jerozolimskie), zmuszający do korzystania z DDR lub CPR, a część rowerowa nigdy łopaty nie widziała.

To co piszesz miałoby sens, gdyby pasy odśnieżali. A niestety ani na Spacerowej, ani na Międzyparkowej tego nie zaobserwowałem.
Ale to nie ze względu na dodatkowe, znaczne koszty. A o pasach mówiłem w kontekście kosztów.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 02 Lut 2014, 08:46:53
Po pierwsze: jakoś nie widzę takiej wybiórczości w przypadku jezdni - przynajmniej w Warszawie.

To chyba nie bywasz na mniejszych uliczkach w tym mieście. Nie wiem oczywiście jak jest wszędzie, ale np. na mojej Białołęce znam milion miejsc, gdzie pług zimą nie pojawia się wcale albo pojawia się raz-dwa razy na zimę, gdy już naprawdę ciężko jest przejechać. Śnieg tam albo rozjeżdżą auta, albo leży. I dobrze! Uważam to za bardzo zdrowe podejście do tematu, pozwalające oszczędzić mnóstwo kasy i jednocześnie wcale nie pogarszające warunków jazdy.

Poza tym, tak obiektywnie - czy ktokolwiek martwiłby się nieodśnieżeniem drogi rowerowej przy małej uliczce, którą i tak wygodniej jeździ się rowerem po jezdni? Ja nie. Takich ścieżek jest w Warszawie sporo.


Chodniki przy drogach publicznych też generalnie odśnieżone. Także te, po których nikt nie chodzi (np. ten od zejścia z wiaduktu na Mickiewicza (https://maps.google.pl/?ll=52.259977,20.995199&spn=0.000468,0.000603&t=k&z=21)).

Na Mickiewicza nie bywam, ale na Modlińskiej (droga głółna, gigantyczny ruch) jak się nie zadzwoni do ZOM i nie kopnie tam kogoś w dupę, to albo nie odśnieżą wcale, albo odśnieżą w miesiąc po opadach. Nawet na "reprezentacyjnym" Krakowskim Przedmieściu bywało, że chodnikiem ciężko było przejść. Z zasypanych i oblodzonych chodników na Marszałkowskiej to nawet mam fotki jakbyś chciał wersję obrazkową zobaczyć ;)


Po drugie: nie mam nic przeciwko temu, żeby wyjątkowo niektóre DDRy nie były odśnieżane. Ale to powinien być wyjątek, a jest to reguła. W szczególności nie może być sytuacji takiej, że stoi B-9 (vide Wilanowska czy Jerozolimskie), zmuszający do korzystania z DDR lub CPR, a część rowerowa nigdy łopaty nie widziała.

Ja uważam, że B-9 to w ogóle powinni zdjąć z warszawskich ulic - wszystkich! Nie tylko z powodu zimy, ale też dlatego, że czasem DDRem nie da się dojechać wszędzie i zwyczajnie konieczne jest skorzystanie z jezdni. Tak jest np. na Pradze. Z Wybrzeża w Okrzei rowerem legalnie nie wjedziesz, choć byś stawał na głowie - właśnie przez B-9, które ktoś postawił "bo przecież jest ścieżka".

Także tutaj oczywiście zgoda - tam, gdzie miasto nie chce rowerzystów na jezdni, albo gdzie obiektywnie patrząc rowerzyści nie powinni jeździć jezdnią (np. trasa AK, Toruńska) - odśnieżanie to absolutna konieczność i nie ma żadnych wymówek by tego nie robić.


To co piszesz miałoby sens, gdyby pasy odśnieżali. A niestety ani na Spacerowej, ani na Międzyparkowej tego nie zaobserwowałem.
Ale to nie ze względu na dodatkowe, znaczne koszty. A o pasach mówiłem w kontekście kosztów.
[/quote]

A ze względu na co? Odśnieżanie pasa rowerowego to jest dodatkowy koszt tak samo jak odśnieżanie DDR. Pług jednorazowym przejazdem odśnieża te 3-3,5m - pas ruchu aut tyle ma. Jak chcesz odśnieżyć dodatkowe 1,5m obok, to niestety pług MUSI zrobić drugie kółko.

To jest DOKŁADNIE ta sama kasa co w przypadku DDR. A nawet większa, bo DDR odśnieżasz raz i masz odśnieżone w obu kierunkach, a pasy są jednokierunkowe - aby odśnieżyć oba, musisz pojechać ulicą w tę i nazad.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 04 Lut 2014, 13:19:41
KEN - kompletnie nie odśnieżona, za to kontrpas na Kapucyńskiej owszem (poza małym fragmentem na dole, który odśnieżony jest w jednej trzeciej.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: biały w 05 Lut 2014, 18:03:14
To chyba nie bywasz na mniejszych uliczkach w tym mieście. Nie wiem oczywiście jak jest wszędzie, ale np. na mojej Białołęce znam milion miejsc, gdzie pług zimą nie pojawia się wcale albo pojawia się raz-dwa razy na zimę, gdy już naprawdę ciężko jest przejechać. Śnieg tam albo rozjeżdżą auta, albo leży. I dobrze! Uważam to za bardzo zdrowe podejście do tematu, pozwalające oszczędzić mnóstwo kasy i jednocześnie wcale nie pogarszające warunków jazdy.

Poza tym, tak obiektywnie - czy ktokolwiek martwiłby się nieodśnieżeniem drogi rowerowej przy małej uliczce, którą i tak wygodniej jeździ się rowerem po jezdni? Ja nie. Takich ścieżek jest w Warszawie sporo.
Nie zrozummy się źle. Może zbyt stanowczo postawiłem twierdzenie. Mnie też nie zależy na tym, żeby wyrzucać pieniądze w błoto. Czy w tym przypadku - w śnieg. Z drogami może też trochę uogólniłem i nie mogę powiedzieć, co dzieje się w dzielnicach peryferyjnych. Na Białołęce bywam tylko poza sezonem zimowym, więc mogę nie znać sytuacji lokalnej, ale - pamiętając nawet istotne drogi w Piastowie i Ursusie - jestem w stanie uwierzyć. Ale nie da się ukryć, że jest nieuzasadniona dysproporcja pomiędzy traktowaniem pieszych i kierowców a rowerzystów. I o to głównie chodzi.

Ja uważam, że B-9 to w ogóle powinni zdjąć z warszawskich ulic - wszystkich! Nie tylko z powodu zimy, ale też dlatego, że czasem DDRem nie da się dojechać wszędzie i zwyczajnie konieczne jest skorzystanie z jezdni. Tak jest np. na Pradze. Z Wybrzeża w Okrzei rowerem legalnie nie wjedziesz, choć byś stawał na głowie - właśnie przez B-9, które ktoś postawił "bo przecież jest ścieżka".
Nie musisz mnie przekonywać, bo znam jeszcze bardziej absurdalne usytuowania tego zakazu. Np. na drodze 719 gdzieś między Jaktorowem a Żyrardowem: kawałek (nie pamiętam... 50m? 200m?) z wyciętym ruchem rowerowym. Jeśli chce się przejechać po utwardzonej drodze sensownej jakości, to można sobie nadłożyć kilkanaście kilometrów, żeby ten kawałek ominąć. Oczywiście odcinek ten nie różni się absolutnie niczym od tej samej drogi od Pruszkowa do Skierniewic. A.. jeśli mnie pamięc nie myli, to w drugą stronę chyba nie ma zakazu. Jak unikam ignorowania B-9, tak akurat ten i jeszcze jednen w Pruszkowie (wyłączone 100m na lokalnej drodze z ograniczeniem do 40km/h, szkołłą i przedzkolem...) miałem zawsze serdecznie pomiędzy siodełkiem a żołądkiem.

A ze względu na co? Odśnieżanie pasa rowerowego to jest dodatkowy koszt tak samo jak odśnieżanie DDR. Pług jednorazowym przejazdem odśnieża te 3-3,5m - pas ruchu aut tyle ma. Jak chcesz odśnieżyć dodatkowe 1,5m obok, to niestety pług MUSI zrobić drugie kółko.

To jest DOKŁADNIE ta sama kasa co w przypadku DDR. A nawet większa, bo DDR odśnieżasz raz i masz odśnieżone w obu kierunkach, a pasy są jednokierunkowe - aby odśnieżyć oba, musisz pojechać ulicą w tę i nazad.
Jesteś pewien, że odśnieżenie łopatą (czy nawet minispychaczem) kosztuje tyle samo, co śmignięcie pługiem? Aż tak niskie są płace operatorów szufli? Czy w pługach na usługach miasta zaczyna znikać 10x więcej oleju napędowego niż podczas normalnej pracy? ;)
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 05 Lut 2014, 18:13:39
Fajne B-9 jest pojawia się na al. Wilanowskiej, trzeba się zawrócić, przejść przez zebrę i kontynować jazdę DDR po drugiej stronie Wilanowskiej (niewidocznym spod B-9).Wjazdy na most Gdański: od wendów nie wszystek odśnieżony, ale zostalo przynajmniej 1.5 suchego asfaltu, więc absolutnie bez problemów przejezdny. Po stranie praskiej zjazd całkowicie odśnieżony (!!!) natomiast łącznik do ronda Starzyńskiego już nie.


Co do al. Ujazdowskich to ten fragment ddr od Pięknej placu Trzech Krzyży jest non stop zastawiony i kończy się tak, że nie wiadomo co robić. Sto razy lepiej jest na jezdni, niech zostanie zaśnieżony jak najdłużej.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 05 Lut 2014, 22:47:18
Jesteś pewien, że odśnieżenie łopatą (czy nawet minispychaczem) kosztuje tyle samo, co śmignięcie pługiem? Aż tak niskie są płace operatorów szufli? Czy w pługach na usługach miasta zaczyna znikać 10x więcej oleju napędowego niż podczas normalnej pracy? ;)

Nic takiego nie pisałem. IMO odśnieżanie ręczne jest znacznie droższe od mechanicznego.

Prace operatorów szufli - owszem - są niemal zerowe, bo to głównie bezrobotni, czasem więźniowie. Ale do odśnieżenia byle kawałka chodnikaa trzeba całej drużyny, autobusu, który ją dowiezie wraz z szuflami i całym sprzętem. W porównaniu z tym wysłanie traktorka, który pali paliwo, ale za to wymaga jednej osoby i nie musi pracować godziny by wyszuflować 20m chodnika, jest tanie.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: miroslavka w 06 Lut 2014, 00:15:10
W poniedziałek, spontaniczna akcja odśnieżania DDR w Al. Ujazdowskich. Kto może niech przyjdzie z łopatami ;)

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/390866294384363/

Dla osób bez konta na FB:
Cytuj
Taki mamy klimat! Taki mamy budżet! Odśnieżamy DDR Aleje Ujazdowskie.

Zabierz łopatę i chęci. Przyjedź na Plac Trzech Krzyży.
Zbiórka "Pod Gigantami"
Godz: 20:00

Poniedziałek, 3 lutego 2014.

A oto efekty:
https://www.youtube.com/watch?v=Tg4M9t-7d_8
Było fajnie :D

Zjawiło się 5 osób z 3 łopatami. Odśnieżyliśmy z dziesięć miejsc parkingowych i około 250m DDR , co zaraz zostało wykorzystane przez spacerowiczów z psami... :)

Na odśnieżanym odcinku było sztuczne dośnieżanie, więc nie było łatwo. Przy wjazdach na podwórka usypano potężne kopce, z którymi było dużo roboty Ale np. na odcinku Parku Ujazdowskiego nie zaobserwowałam dośnieżania,  więc jest szansa na szybki powrót przejezdności trasy przy ociepleniu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: maciek_slon w 06 Lut 2014, 09:42:55
Dobra rozgrzewka :D Możecie powiedzieć, ile czasu zajęło odśnieżenie owych 250m?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 06 Lut 2014, 11:12:35
akcja fajna, ale... to tylko 250 metrów. jasne, mogłem wziąć łopatę, przyjechać i odgarnąć kolejne 250, ale nie wiem czy o to tu chodzi. w tym przypadku zgodzę się z Jerzym (co rzadko mnie się zdarza ;) ) - lepiej teraz jeździć ulicą i tyle. i mieć nadzieję, że kiedyś będą zimy z odśnieżonymi ddr'ami. a walczyć o to najlepiej pismami do ZOM - choć biję się w piersi, tej zimy nie wysmażyłem ani jednego. w roku ubiegłym uporczywie odmawiano mi odśnieżania drogi wzdłuż trasy siekierkowskiej (zarówno drogi rowerowej jak i chodnika) i żeby zamknąć mi gębę napisali, że nie przewiduję odśnieżania tego terenu w latach 2013-2015... stąd teraz, odkąd tylko spadły śniegi jeżdżę grochowską, waszyngtona i poniatowszczakiem (którym na bajku jeździć nie znoszę). a na ddr'y wrócę w tak zwanym sezonie.

Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: miroslavka w 06 Lut 2014, 13:43:19
@maciek_slon
Trudno powiedzieć, około półtorej godziny. Większość się spóźniła - łącznie z trzecią łopatą :) Trzeba dodać, że śnieg był ciężki i sporo lodu do skucia, więc akurat dodatkowe zasoby ludzkie były jak znalazł dla odrobiny wytchnienia. Jak się kiedyś umówimy kiedyś zaraz po opadach, będzie można bić rekkordy.

Wg mnie akcja miała charakter symboliczny, więc właściwie bez znaczenia, czy udało się dużo, czy mało. A uważam, że poszło naprawdę dobrze.

@kultowy
Nie mogę poprzeć tego, że mamy godzić się na jazdę jezdnią zamiast DDR. Jeśli przy jakiejś ulicy jest wydzielona droga dla rowerów, to najwidoczniej zdecydowano, że ruch powinien być separowany. Dlaczego? Dla widzimisię, czy z uwagi na natężenie ruchu? (Mówię o głównych arteriach, a nie np. Coopera i innych nietrafionych pomysłach)

Owszem, można wybrać inna drogę, ale nie zawsze jest to możliwe bez znacznego wydłużenia trasy (np. trasa mostu Siekierkowskiego). Szczególnie nieprzyjemnie jeździ się właśnie takimi jezdniami, gdzie kierowcy nie widują często rowerzystów i się ich nie spodziewają (bo zwykle ci jeżdżą po DDR) - np. KEN, albo gdy jest zakaz ruchu rowerów (np. Górczewska) - bo wszelkiej maści "nauczyciele" chcą się na tobie wyżyć.

Z drugiej strony są tacy, co jeżdżą rowerem mostem Siekierkowskim, ale ilu się na to zdecyduje? Jeden promil?

Bez odśnieżania głównych korytarzy nie ma szans na tłumną jazdę zimą. Lokalnie może i tak, tranzytowo nie.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kocio w 06 Lut 2014, 20:22:55
Szczególnie nieprzyjemnie jeździ się właśnie takimi jezdniami, gdzie kierowcy nie widują często rowerzystów i się ich nie spodziewają (bo zwykle ci jeżdżą po DDR) - np. KEN, albo gdy jest zakaz ruchu rowerów (np. Górczewska) - bo wszelkiej maści "nauczyciele" chcą się na tobie wyżyć.

Nie polemizując z zasadniczą myślą muszę dodać, że akurat wczoraj po południu/wieczorem przemierzyłem KEN w te i nazad (bo DDR był w części odśnieżony, a w części nie - pewnie jak wiele innych, omijam je całkiem, bo nie wiem który odcinek akurat będzie przejezdny i czy będzie zjazd) i było to dla mnie zaskakująco miłe przeżycie.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 06 Lut 2014, 22:48:46
Na Górczewskiej jest zakaz ruchu rowerów?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: miroslavka w 06 Lut 2014, 23:04:15
Na najbardziej oblodzonym odcinku DDR tak.
Wg gmaps od Elekcyjnej do Olbrachta -  i to w obu kierunkach. Dlaczego na tym odcinku, w sumie trudno się zorientować.
http://goo.gl/maps/whujC
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: rowerozof w 07 Lut 2014, 13:25:47

A oto efekty:
https://www.youtube.com/watch?v=Tg4M9t-7d_8
Było fajnie :D

Zajefajny  podkład muzyczny
Oryginał:
http://www.youtube.com/watch?v=4Q7Fk5TmOe0
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 07 Lut 2014, 13:55:55
Na najbardziej oblodzonym odcinku DDR tak.
Wg gmaps od Elekcyjnej do Olbrachta -  i to w obu kierunkach. Dlaczego na tym odcinku, w sumie trudno się zorientować.
http://goo.gl/maps/whujC


O, nawet nie wiedziałem. Pewnie dlatego, że jadąc w stronę centrum skręcam w Góralksą, a potem Batalionu Parasol. Nadkładanie drogi, ale omija się wszystkie światła, więc szybciej i przyjemniej.

edit: a zimą na Bemowo jeżdzę Wołoską, właśnie po to, żeby omijać DDR.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: robertrobert1 w 11 Lut 2014, 19:51:25
Własnym oczom nie wierzyłam! Perfekcyjnie odśnieżona DDR  wzdłuż Ostrobramskiej, i to po obu stronach ulicy. Od Zamienieckiej,  na południu do Media Marktu  i na północy do Rodziewiczówny. Ani jednej zamarźniętej kałużki, ani kawałka lodu, ani grama śniegu...

Ale tylko po jednej stronie jest DDR. Po stronie Promenady jest CPR i to tylko częściowo i może dlatego właśnie jest odśnieżona.

Trasa Siekierkowska od Ostrobramskiej do Wału ciągle jest pod lodem lub breją lodowo-śniegową.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 11 Lut 2014, 21:45:02
Za to Wałem Międzyszyńskim od Sierkowskiego do gdziekolwiek można już śmigać, tzn. zachodnią stroną, na ddr po wschodniej nie wjeżdzałem. Ścieżka przyrodnicza nad wisłą w znacznej części pod wciąż zmarzniętym, ale rozpuszczającym się śniegiem, tam gdzie nie ma śniegu jest (jak się można spodziewać) bardzo podmokła. Ale jakoś tam przejechać się da, roweru nie pchałem.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: robertrobert1 w 13 Lut 2014, 13:27:01
Za to Wałem Międzyszyńskim od Sierkowskiego do gdziekolwiek można już śmigać, tzn. zachodnią stroną, na ddr po wschodniej nie wjeżdzałem. Ścieżka przyrodnicza nad wisłą w znacznej części pod wciąż zmarzniętym, ale rozpuszczającym się śniegiem, tam gdzie nie ma śniegu jest (jak się można spodziewać) bardzo podmokła. Ale jakoś tam przejechać się da, roweru nie pchałem.

Dzisiaj już ścieżka na koronie Wału Zawodowskiego jest w całości przejezdna. DDR na Wale Miedzeszyńskim także jest ok, pomijam poranną gołoledż, ale dojazdy na koronę z poziomu jezdni ciągle jest po zmrożonym śniegu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 13 Lut 2014, 14:02:14
Za to wczoraj koło 20stej ddr przy Trasie Siekierkowskiej, ale po wschodniej stronie (między Wałem M. a Ostrobramską) było parę wybitnie niefajnych momentów, z czego najgorszy przy wjeźdzcie na most (konkretnie na wiadukt nad ul. Wał Międzyszyńśki): zdaje się, że ddr jest głównie  w cieniu, więc śnieg zamienił się w śniego-kałużę, która błyskawicznie zamarzła. Wjechałem z minimalną prędkością a i tak miałem problemy z zatrzymaniem się (szorowanie nogą o lód niewiele daje), a kiedy już się zatrzymałem dotarcie na trawnik wcale nie było łatwe, ślizgawica absolutna. Dziś wieczorem sytuacja będzie pewnie podobna, więc polecam bardzo uważaać. Dalej (tzn. w stronę Ostrobramksiej) w śniegu prawie na całej długości był szerszy lub węższy przesmyk, ale w kilku miejscach znów prędkość 4km/h i gotowość do zaliczenia gleby (albo chwilowe przemieszczenie się na suchy chodnik tuż obok).


Świetnie z Zawadowskim, właśnie się tam wybieram :)

DDR na Ostrobramksiej wciąż całkowicie bez śniegu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 13 Lut 2014, 14:15:37
DDR wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego, ale ta od strony Gocławia wygląda fatalnie - w zacienionych miejscach na ścieżce jak i chodniku zalega breja oraz psie gunwa :/ trasa siekierkowska od wału ku ostrobramskiej też pozostawia sporo do życzenia.

Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 15 Lut 2014, 10:38:33
Przedłużenie Wału Zawadowskiego prawie całkowicie skute lodem, zdecydowanie lepiej jechać "dołem" (tzn. płytami betonowymi, obok torów).
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: robertrobert1 w 15 Lut 2014, 14:19:17
Stan DDRu na Trasie Siekierkowskiej w rejonie Wału Miedzeszyńskiego.

(https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1959596_611207862266195_253599451_n.jpg)

Mam pytanko do historyków. Kiedy ostatnio w Warszawie padał śnieg?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 11 Sty 2016, 08:49:25
coś z odśnieżaniem 2016 sie nie udało - trasa siekierkowska od ostrobramskiej do beethovena pokryta skorupką zamarzniętego śniegu. można się wygrzmocić koncertowo, ja dziś szczęśliwie nie leżałem, ale parę razy zarzuciło mnie srodze. most siekierkowski oczywiście odśnieżony dokładnie - dojazd ledwo przejezdny, ale most wyskrobany do sucha.
przy sobieskiego też raczej nikt z łopatą nie biegał.

ogólnie słabo to wygląda...

do kogo pisać z pretensjami? do zom'u czy zdm'u?
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: rowerozof w 11 Sty 2016, 11:18:50
Do Pełnomocnika.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 15 Sty 2016, 09:28:30
trasa siekierkowska odśnieżona :) w niektórych miejscach dosyć ślisko (na wysokości stawów głównie), ale przejezdnie.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 15 Sty 2016, 12:21:12
Wczoraj Modlińska zasypana śniegiem, ale jechać się dawało, przyczepność była dobra wszędzie. Za to na ddr wzdłuż Solidarności przy Miskach niby odśnieżone i posypane piaskiem, ale miejscai zdradliwie ślisko.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 16 Sty 2016, 17:57:17
"Zima to musi sypać " a Puchalski odśnieża od poniedziałku do piątku między 8 ~16 (o ile nie pada w trakcie odśnieżania), tak więc drodzy rowerzyści jeździjcie tylko po trasach które mają być  odśnieżane -http://rowery.um.warszawa.pl/od-nie-anie-dr-g-dla-rower-w (http://rowery.um.warszawa.pl/od-nie-anie-dr-g-dla-rower-w)
i w godzinach najlepiej między 12 a 14 :)
Ja całkowicie przeniosłem się na ulice ,gdyż jazda po Bitwy Warszawskiej , Prymasa Tysiąclecia , al. AK , Broniewskiego i Podczaszyńskiego zagraża zdrowiu i życiu.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 16 Sty 2016, 19:52:32
Ciesz się, u Ciebie w ogóle kiedyś odśnieżają. Modlińska to niestety zbyt mała i zbyt mało ruchliwa uliczka by w ogóle pług na tamtejszy ddr docierał kiedykolwiek. Tymczasem prawy pas w kierunku centrum to buspas.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: jerzy1234 w 16 Sty 2016, 23:36:52
 :)Pewnie że się cieszę że jeżdżę na około ulicami ,obiecane odśnieżanie jakoś mnie nie przekonało i wybrałem wreszcie spokojną Grójecką , Towarową , Okopową ,Jana Pawła, Popiełuszki ,Słowackiego , Marymoncka i jest lepiej niż ten twór wzdłuż Prymasa Tysiąclecia i al . AK.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: Raffi w 17 Sty 2016, 20:52:10
Myślę, że w przypadku AK i prymasa 1000-lecia problem to nie odśnieżanie i jego jakość, a sam ddr budowany 20 lat temu - z baumy, bez wyłukowań, bez jakichkolwiek standardów. Kostki fazowanej NIE DA SIĘ odśnieżyć dobrze, bo by ktoś musiał wydłubywać śnieg i lód z fazowania albo zawalić to wszystko taką ilością soli by się wytopiło...

Tam, gdzie jeżdżę po odśnieżanych ddr z asfaltu (Jagiellońska, Solidarności) jest nieźle... wiadomo, że nie jest to idealnie przyczepna i sucha nawierzchnia, bo to nie lato, ale generalnie jeżdżę z przodu starej oponie miejskiej na asfalt, a z tyłu na równie leciwym półslicku do turystyki i nie mam problemów z przyczepnością przy normalnej prędkości przejazdowej...
A że nie odśnieżają na weekend i zaczynają dopiero po ustaniu opadów - nie jest to na pewno ideał (na ideał potrzeba więcej kasy!), ale przynajmniej wiadomo z góry czego się spodziewać.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: kultowy w 19 Sty 2016, 08:25:35
siekierkowska niby odśnieżona, ale wygląda to tak, że traktorek usunął świeży puch a stary śnieg ubił - jedzie się słabiutko. czerniakowska (od bartyckiej ku gagarina) też niby odśnieżona, ale słabo się jedzie - trochę piasku, trochę soli i wciąż sporo śniegu. prawdziwie Jerzy rzecze - zimą komfortowo jedzie się jedynie po ulicy.
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: maciek_slon w 19 Sty 2016, 08:39:15
Czerniakowska od Trasy S. do Gagarina odśnieżona byłą wczoraj całkiem dobrze, pozostały jakieś placki niewielkie lodu albo ubitego śniegu, ale bez większych problemów. Dziś w nocy przyprószyło śnieżkiem i znowu jest cienka biała pokrywa. No ale opony z kolcami sprawdzają się wyśmienicie ;-)
Tytuł: Odp: zima - stan ddr'ów
Wiadomość wysłana przez: em c w 20 Sty 2016, 12:17:05
Obserwacje z wczoraj i przed wczoraj: Od mostu Gdańskiego do Północnego (strona zachodnia) na całym odcinku warstwa ubitego śniegu, jedzie się całkiem ok, most pn. to samo (nawet minął mnie traktor z pługiem na podjeździe), z 300 metrowy kawałek ddr przy Modlińskiej, który widziałem (przy Maku i Lidlu) pokryty puchem, więc jechałem drogą serwisową (czy co to właściwie jest).
Sćieżka przyrodnicza nad wisłą ubity śnieg, las Kabacki to samo, trasa z Powsina do Wilanowa tak samo, w sumie nieoczekiwanie najgorzej było na Sobieskiego od Nałęczowskiej do Dolnej (zach strona Sobieskiego), przeważnie puch, jechałem chodnikami albo parkingami etc.  Lodu chyba nigdzie. Opony 35 przód i 38mm tył, bieżnik totalnie nie-zimowy (Schwalbe Marathon i Marathon+)


Ogólnie to warstwa ubitego śniegu to nie jest coś strasznego, ja wolę ją od cienkiej warstwy zmarzniętego śniego-lodu, którą asfalt często jest przeplatany po odśnieżaniu.