Autor Wątek: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa  (Przeczytany 9176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafa

  • Gość
ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« dnia: 29 Wrz 2010, 18:37:35 »
Witam, zdecydowałem się na pisanie pracy inż. o tematyce rowerowej. A dokładnie projektuje drogi rowerowe. Do swojej pracy potrzebuje opinii, rady osób bardziej doświadczonych w realiach rowerowych (najlepsze rozwiązania konstrukcyjne dla rowerzysty, ustawy prawne, wskaźniki statystyczne).

Jak na razie, jestem na początku swojej przygody z tym tematem :) Mam już jednak pewien problem, a mianowicie:

Potrzebuje oszacować przypuszczalną liczbę użytkowników mojej drogi, tj. ile osób, zamieszkujących daną okolice, statystycznie przemieszcza się za pomocą roweru.

Wiem że istnieją takie wskaźniki, jednak nie mam pojęcia jak do nich dotrzeć... Wujek Google nie pomaga  >:(
Zwracam się zatem z prośbą do Was  ;)


PS: Mam nadzieje, że w dobrym miejscu utworzyłem ten wątek. Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 29 Wrz 2010, 18:44:53 wysłana przez Rafa »

Offline mala

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Kobieta
  • chwytaj dzień i noc:p
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrz 2010, 22:15:24 »
Witam, zdecydowałem się na pisanie pracy inż. o tematyce rowerowej. A dokładnie projektuje drogi rowerowe. Do swojej pracy potrzebuje opinii, rady osób bardziej doświadczonych w realiach rowerowych (najlepsze rozwiązania konstrukcyjne dla rowerzysty, ustawy prawne, wskaźniki statystyczne).

Jak na razie, jestem na początku swojej przygody z tym tematem :) Mam już jednak pewien problem, a mianowicie:

Potrzebuje oszacować przypuszczalną liczbę użytkowników mojej drogi, tj. ile osób, zamieszkujących daną okolice, statystycznie przemieszcza się za pomocą roweru.

Wiem że istnieją takie wskaźniki, jednak nie mam pojęcia jak do nich dotrzeć... Wujek Google nie pomaga  >:(
Zwracam się zatem z prośbą do Was  ;)


PS: Mam nadzieje, że w dobrym miejscu utworzyłem ten wątek. Pozdrawiam!



a jakiej drogi konretnie jednej sciezki rowerowej ? drogi jako droga czy jak? Podaj konrety JAka to ta TWOJA:P
szczęśliwa bo z Nim;)

mplonski

  • Gość
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Wrz 2010, 23:36:26 »
na początek: warto rozróżnić drogi dla rowerów od ścieżek rowerowych (te są w lasach, nie są asfaltowe tylko terenowe - tak ogólnie)

kwestie prawne - konwencja genewska itp, polskie prawo o ruchu drogowym, polska czerwona książeczka. do tego lokalne rozporządzenia - warszawskie standardy rowerowe, wzorowane na krakowskich. kilka innych miast też ma swoje.

warto też wspomnieć o innych sposobach prowadzenia ruchu rowerowego - pasy, kontrapasy, etc, etc.

to tak na szybko, bo jutro muszę rano wstać i mam jeszcze coś do roboty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrz 2010, 10:29:05 »
Cytat: Rafa
Potrzebuje oszacować przypuszczalną liczbę użytkowników mojej drogi, tj. ile osób, zamieszkujących daną okolice, statystycznie przemieszcza się za pomocą roweru.
Nic nie stoi na przeszkodzie abyś przeprowadził odpowiednie badania i pomiary...
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Tugger

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Wrz 2010, 13:00:48 »
[ot]Nie odbierz mnie negatywnie... ale zabierając się za pisanie pracy magisterskiej należy już mieć jakieś materiały a nie szukać ich już po wyborze tematu.[/ot]

Rafa

  • Gość
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Wrz 2010, 19:21:29 »
Jest to praca inżynierska a nie magisterska.. także nic nowego w niej nie wymyślam, mam po prostu zaprojektować drogę rowerową łączącą Akademiki WAT z Puszczą Kampinowską (od ul. Kocjana do Radiowej).

Potrzebuje wskaźników statystycznych pomagających mi określić przybliżoną liczbę rowerzystów z danej okolicy. Liczbę mieszkańców już mam... z badań i pomiarów mógłbym napisać oddzielną pracę inż... a przecież nie o to tutaj chodzi...

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Wrz 2010, 20:13:55 »
stów z danej okolicy. Liczbę mieszkańców już mam... z badań i pomiarów mógłbym napisać oddzielną pracę inż... a przecież nie o to tutaj chodzi...

Liczba osób korzystających to jest założenie w Twojej pracy. Nie mierz, bo nie ma czego. Oszacuj spodziewaną liczbę rowerzystów. Tabelka pokazujące, że od ... do ... osób jest spodziewanych w miesiącach ...., dniach ..., godzinach .... Jeszcze medianę podaj i będzie git ;)

BTW: Czuję, że haczyk leży w tym, że Twoja DDR ma prowadzić w las. :)
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Wrz 2010, 21:14:52 »
Witam, zdecydowałem się na pisanie pracy inż. o tematyce rowerowej. A dokładnie projektuje drogi rowerowe. Do swojej pracy potrzebuje opinii, rady osób bardziej doświadczonych w realiach rowerowych (najlepsze rozwiązania konstrukcyjne dla rowerzysty, ustawy prawne, wskaźniki statystyczne).

Jak na razie, jestem na początku swojej przygody z tym tematem :) Mam już jednak pewien problem, a mianowicie:

Potrzebuje oszacować przypuszczalną liczbę użytkowników mojej drogi, tj. ile osób, zamieszkujących daną okolice, statystycznie przemieszcza się za pomocą roweru.

Wiem że istnieją takie wskaźniki, jednak nie mam pojęcia jak do nich dotrzeć... Wujek Google nie pomaga  >:(
Zwracam się zatem z prośbą do Was  ;)

W Wawie póki co podaje się, że 1-2% ruchu niepieszego (cały ruch - piesi) to ruch rowerowy. Dane precyzyjniejsze to musisz od ZDM (o ile to w Wawie) ściągać. Co kilka lat robią pomiary ruchu. Raczej udostepnią, jak napiszesz, że to do magisterki.

Pomiary były tez robione w kilku miejscach przez samych rowerzystów. Zielone Mazowsze robiło je dla Białołeki na pewno, chyba jeszcze dla Ursusa i Ursynowa, w ramach koncecji rozwoju infrastruktury, które tam były tworzone. Wyniki znajdziesz na www.zm. org.pl

Gorzej jak to poza Wawą. Na krajówkach GDDKiA niby badania ruchu robi i niby to dotyczy rowerzystów. Ale metodologia ichniejsza jest o kant dupy, więc i wyniki pomiarów są o kant dupy. Na drogach niższych klas jest jeszcze gorzej - lokalni zarządcy zwykle w ogóle się nie bawią w pomiary, wszystko robią na podstawie "wydajemisię".

Jakby co pytaj, w miarę możliwości pomogę.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Wrz 2010, 21:21:41 »
Wypadałoby też napisać:

Jaką rolę ta droga dla rowerów będzie odgrywać w względem całego systemu dróg rowerowych w miejscowości Warszawa.  Komu, z jakich okolic pomoże dokąd dojechać ?

Jaką nawierzchnię wybrać i dlaczego właśnie wybrać nawierzchnię asfaltową !!!

Gdzie powinno się umieścić wjazdy z jezdni i przejazdy rowerowe, przy których obiektach obok DDRu powinny się znaleźć stojaki dla rowerów.
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrz 2010, 23:12:20 »
Rafa - tę ścieżkę można ładnie połączyć ze ścieżką na Kocjana. Będą z niej mogli korzystać mieszkańcy Grot jadący rowerem gdzieś tam, oraz mieszkańcy tego nowego bloku przy Kocjana na przeciw basenu WAT.
Puszcza Kampinoska [bez "w"] nie zaczyna się zaraz przy skrzyżowaniu z Radiową, więc DDR nie będzie prowadzić do puszczy, tylko w okolice. Może lepiej powiedzieć "do pętli Stare Bemowo"?

Rafa

  • Gość
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Paź 2010, 18:11:36 »
Dokładnie to chcę zrobić  ;) Połączyć ścieżkę przy Kocjana z ścieżką przy Radiowej... co mi załatwi sprawę z Puszczą Kampinoską  :)


Celem mojej pracy (inżynierskiej) jest właśnie zaprojektowanie ścieżek rowerowych łączących Akademiki WAT z PK... Dodając do tego Kocjana + nową ścieżkę która połączy Kocjana z Górczewską (na pewno będzie szła przy wiadukcie Lazurowa nad S8) to może całkiem fajnie wyglądać.


Dzięki Raffi na pewno skorzystam z Twojej (i Waszej) pomocy... póki co muszę skończyć tą inwentaryzacje i zobaczymy co dalej..


qwerJA: w swojej pracy zamierzam porównać obie nawierzchnie i napisać dlaczego asfaltowa jest lepsza  :P wjazdy, przejazdy i stojaki to trochę później (ale dzięki za przypomnienie).. na razie wystarczy jak określę punkty kolizyjne 

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Paź 2010, 18:41:26 »
w swojej pracy zamierzam porównać obie nawierzchnie i napisać dlaczego asfaltowa jest lepsza  :P

E, nie wyważaj drzwi otwartych na oścież :-) Biuro Drogownictwa i Komunikacji robiło bardzo profesjonalne badania dotyczące komfortu poruszania się po DDR zależnie od jej nawierzchni. Mieli GPSy, sprzęt do mierzenia wibracji, znormalizowany rower. Mierzyli na nowych drogach i na tych sprzed kilku lat. Nawet Polska Akademia Nauk się włączyła w to. Pełna profeska, twarde dane, bez ogródek.

Jeździli z tymi prezentacjami wyników po całej Polsce, bo to pierwsze takie badania na naszym padole. TU masz linka do prezentacji.
« Ostatnia zmiana: 06 Paź 2010, 07:07:12 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Zresztą (nie: z resztą), wyważać (nie: wywarzać)
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Paź 2010, 19:57:36 »
E, nie wywarzaj drzwi otwartych na oścież :-)

wywarzać - nowe słowo utworzone przez Raffiego, prawdopodobnie chodzi o wygotowywanie, długotrwałe warzenie  ;)
wyważać - otwierać na siłę, ważyć racje
 
 
« Ostatnia zmiana: 05 Paź 2010, 19:58:38 wysłana przez trawers »
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zresztą (nie: z resztą), wyważać (nie: wywarzać)
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Paź 2010, 21:40:08 »
E, nie wywarzaj drzwi otwartych na oścież :-)

wywarzać - nowe słowo utworzone przez Raffiego, prawdopodobnie chodzi o wygotowywanie, długotrwałe warzenie  ;)
wyważać - otwierać na siłę, ważyć racje

Przepraszam za błąd. Swoją drogą, dziwne, że FF nie podkreślił.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: ścieżki rowerowe - praca dyplomowa
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Paź 2010, 22:08:45 »
[Uwaga, poniższy post będzie wyłącznie moją opinią na podstawie paru obserwacji, niepoparty niczym wiarygodnym]

Zauważyłam, że DDRy najlepiej działają pod względem lokalizacyjnym i oddzielającym pieszych, kiedy układ jest taki:
- tuż przy jezdni DDR [może być oddzielona barierką],
- pas zieleni, krzaki, drzewa, barierka, słupki, cokolwiek [ma być duże, wyraźne i fizycznie oddzielać DDR od chodnika],
- chodnik [jaki jest każdy widzi].

Wtedy pieszych nie ciągnie do DDR - bo za blisko jest tych strasznych samochodów, ludzie z psami nie idą nią [bo do trawy mają dostęp ze swojego chodnika], duże grupy ludzi nie wymijają się DDRem [najwyżej po trawie przejdą, nie nasz problem] i ogólnie wszystko jest oddzielnie jak trzeba. Takie są np. fragmenty przy Jerozolimskich między rondem Zesłańców a Redutą.