Autor Wątek: Amortyzator :)  (Przeczytany 15229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Kwi 2010, 18:32:16 »
Po drugie do czego chcesz dwupółkę założyć - czy rama da radę - i co chcesz osiągnąć?
czy Ty nie zadajesz za trudnych pytań? przecież taki amor tak ładnie wygląda na rowerze :)

radosny

  • Gość
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Kwi 2010, 20:25:26 »
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Kwi 2010, 00:26:08 »
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka

hmm ja mam widelec o skoku 120mm i jeszcze nigdy go nie dobiłem. Wcześniej do skakania miałem rower z widelcem 130mm, bez tłumienia dobicia, nawet podczas skoku z murku 1m na płaskie nie dobijał. Albo robisz coś szalenie dziwnego albo masz widelec źle wyregulowany / za miękką sprężynę. Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Kwi 2010, 00:56:15 »
Cytat: adriansocho
Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę
To powietrznych nie da się dobić? Różnica w działaniu czy lekkości OK, ale co z tym niedobijaniem :>

Cytat: radosny
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka
To czemu pisałeś o amorze do DH - nie ta bajka :P
Zwiększenie skoku amora nie musi przekładać się na niedobijanie. Jak słusznie adriansocho napisał najpierw sprawdź czy masz poprawnie wyregulowanego amora z właściwą sprężyną. Po drugie może technika użytkowania amorka pozostawia wiele do życzenia (lądowanie jak przysłowiowy worek kartofli).
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Kwi 2010, 10:08:16 »
Cytat: adriansocho
Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę
To powietrznych nie da się dobić? Różnica w działaniu czy lekkości OK, ale co z tym niedobijaniem :>

Już wyjaśniam. Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową, to znaczy że wciśnięcie takiego widelca o każdy centymetr wymaga dołożenia kolejnych np. 5kg na kierownicę. Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia, to znaczy najpierw 1cm ugiecia jest po przyłożeniu 5kg, potem kolejne centymetry są po 8kg, a na końcu 10kg. To znaczy, że im głębiej wszedł tym trudniej wejść dalej. Nie jest to prawdziwa niedobijalność (lol), ale inna zasada działania, inna charakterystyka pracy. Widelce pneumatyczne mają też łatwe dostosowanie do wagi. Zauważ, że pokrętłem nie zmieniasz twardości sprężyny - zawsze będzie to 5kg na 1cm, albo jeśli zmienisz sprężynę na twardszą albo miększą, będzie to 3kg / cm albo 8kg / cm. Pokrętło oznacza, że musisz najpierw widelec obciążyć 10 - 20 - 30 kg żeby się zaczął uginać. W widelcu powietrznym kilka ruchów pompką i zmieniasz twardość - może to być 5kg - 8kg - 10kg tak jak pisałem wcześniej, albo odpowiednio mniej albo więcej.

Mod Raffi Poprawiłem cytowanie, bo brakowało [ /quote].
« Ostatnia zmiana: 23 Kwi 2010, 14:15:06 wysłana przez Raffi »
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Kwi 2010, 10:43:27 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)
Natomiast w nowych Bomberach - co mi się nie podoba - zrobili naprężenie wstępne regulowane za pomocą komory powietrznej.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Kwi 2010, 14:18:53 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)

To wszystko wyłącznie kwestia ciśnienia :-P Dajesz w pozytywną komorę 250 psi (ok. 17 atm.), tłumienie powrotu skręcasz na 0 i sprzęt jest praktycznie niedobijalny. Przy okazji nigdy nie buja, nie ma sagu i bardzo dobrze czuje się po czym się jedzie ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Kwi 2010, 19:45:42 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)
Natomiast w nowych Bomberach - co mi się nie podoba - zrobili naprężenie wstępne regulowane za pomocą komory powietrznej.

A, sprężyna z asystą powietrzną. Można i tak :)
Ja myślę, że widelec powietrzny ustawiony "na XC" jest dla większości osób niedobijalny. Można dobić jak się skoczy z metrowego murka ale mało kto ma tyle odwagi :)
AdrianSocho