Autor Wątek: Nie odśnieżali bo...  (Przeczytany 4488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Nie odśnieżali bo...
« dnia: 15 Mar 2012, 10:06:12 »
Nie odśnieżali, bo chcą by więcej osób jeździło rowerami. Proste!

http://www.zw.com.pl/artykul/92,654097.html
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie odśnieżali bo...
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Mar 2012, 11:11:50 »
"W stolicy ma powstać 120 wypożyczalni z ponad dwoma tysiącami rowerów."

Moim zdaniem to bez sensu. Lepsza była by mniejsza ilość obiektów a więcej rowerów - wtedy miasto na tym więcej zarobi (lokale, ludzie do obsługi). Tak statystycznie wychodzi, że w jednej było by 20 rowerów - to mało.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie odśnieżali bo...
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Mar 2012, 12:51:30 »
"W stolicy ma powstać 120 wypożyczalni z ponad dwoma tysiącami rowerów."

Moim zdaniem to bez sensu. Lepsza była by mniejsza ilość obiektów a więcej rowerów - wtedy miasto na tym więcej zarobi (lokale, ludzie do obsługi). Tak statystycznie wychodzi, że w jednej było by 20 rowerów - to mało.

Nie Oli. Nie byłaby lepsza.

Istotą roweru miejskiego jest bycie środkiem komunikacji - trochę jak autobus. Nieprzypadkowo masz dużo przystanków autobusowych w centrum - ludzie nie chcą chodzić kilometrami od przystanku do np biura w którym pracują (lub odwrotnie). Tak samo jest z rowerami miejskimi - one muszą być dostępne, sieć stacji musi być gęsta i dobrze zlokalizowana. Inaczej to nie ma sensu i skończy tak jak pojedyncze wypożyczalnie organizowane na EDBS, gdzie rowery stoją i niemal nikt z nich nie korzysta.

Ja bym wręcz powiedział, że stacji jest za mało. Ale wg mnie w ogóle system jest za mały. Jakieś 10x za mały, biorąc pod uwagę powierzchnię miasta. Przy czym chodzi tak o ilość stacji, jak i rowerów.

Pamiętajmy o celu - celem powstania sieci rowerów miejskich jest odciążenie komunikacji zbiorowej i zmniejszenie ruchu aut. 2000 rowerów to niewiele przy skali miasta (nawet biorąc pod uwagę, że każdy będzie wypożyczony 5x dziennie co jest wskaźnikiem optymistycznym), gdzie dziennie wykonywane jest jakieś 5-6 milionów podróży. Rower miejski nie odegra znaczącej roli w mieście - 10 tys podróży jakieś 2 promile ruchu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Nie odśnieżali bo...
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Mar 2012, 14:02:13 »
A ja mam pytanie... Co będzie jak wypozyczę sobie rower, przejadę się te kilka kilometrów, podjadę do nastepnego punktu wypożyczalni aby oddać rower i... wszystkie miejsca zajęte. I co wtedy? Czy tam ktoś będzie, kto będzie mógł go ode mnie odebrać (poświadczyć, ze odebrałem rower), czy tez mam go zostawić gdzieś z boku? A może jechać gdzieś indziej, do innego punktu, gdzie są wolne miejsca na odstawienie roweru?

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie odśnieżali bo...
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Mar 2012, 14:43:05 »

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie odśnieżali bo...
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Mar 2012, 15:49:44 »
@storm


w regulaminie nextbike wrocław, operatora tamtejszego roweru akapit o zwrocie mówi:


46.  W przypadku braku wolnego stojaka w Stacji Bazowej Wypożyczający jest zobowiązany do zamknięcia wypożyczenia przy użyciu wyłącznie elastycznego zamka szyfrowego, przypinając go do dowolnego stojaka w stacji, zablokowania zamka, naciśnięcia przycisku ?Zwrot? na części elektronicznej terminala oraz postępowania zgodnego z instrukcją na Terminalu WRM. 

zakładam, że w W-wie będzie podobnie, standard już jest


http://www.nextbike.pl/1538.html 
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...