Autor Wątek: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?  (Przeczytany 15283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hermes

  • Gość
Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« dnia: 10 Cze 2013, 21:49:05 »
Znalazłem na allegro dziś coś takiego:
http://allegro.pl/przyczepka-rowerowa-bagazowa-towarowa-80-kg-ladown-i3292795511.html#tabsAnchor
Czy mógłby ktoś zaznajomiony z przyczepkami powiedzieć czy to dobra inwestycja? Potrzebuje przyczepki do przewozu zakupów z bazarku i ze sklepu, a czasami także rzeczy do pracy.
Mam rower miejski z piastą nexusa-3 (wydaje mi się więc ze mocowanie będzie kompatybilne z rowerem).

Alternatywnie rozważam coś takiego:
http://allegro.pl/h41-przyczepka-rowerowa-towarowa-wozek-do-roweru-i3302119249.html
Ale mi się mocowanie do siodełka niespecjalnie uśmiecha.

Jeżeli ktoś ma dobre rady jaką/gdzie przyczepkę kupić to chętnie posłucham.

GFM

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Cze 2013, 23:31:41 »
A taką widziałeś?
http://allegro.pl/a31-przyczepka-bagazowa-rowerowa-do-roweru-rower-i3251023212.html
dość zbliżona konstrukcyjnie do mojej
http://i.imgur.com/av12XqY.jpg
Ja mam tylną piastę Sachs 7 i specjalne podkładki do mocowania widelca.
Obie przyczepy mają oś skrętu ZA tylnym kołem, dzięki czemu można
spokojnie slalomować bez obawy, że się o coś / kogoś zahaczy.

hermes

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Cze 2013, 00:12:29 »
Widziałem w ofercie ale mam dwa poważne zastrzeżenia. Po pierwsze ja często wożę pudełka to potrzebuje dosyć szerokiej przyczepki, ta jest chyba trochę za wąska. Po drugie jest mocowana z obu stron co oznacza, że prawdopodobnie będzie kolidowała z system przerzutek nexus (gdy ma się przerzutki w piaście na śrubę nakładana jest taka nakładka, nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa).

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Cze 2013, 02:35:18 »
(...) nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa).
Zazwyczaj mówi się z ang. "clickbox".

Widziałem w ofercie ale mam dwa poważne zastrzeżenia. Po pierwsze ja często wożę pudełka to potrzebuje dosyć szerokiej przyczepki, ta jest chyba trochę za wąska.
Jak pudełka to pudełka - szerokość i "prostopadłościenność" przestrzeni ładunkowej jest w cenie. Tylko czy to nie wyklucza podanego przez Ciebie przykładu przyczepki mocowanej do sztycy? Ona chyba również nie jest zbyt "pudełkolubna"?

GFM

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Cze 2013, 09:06:31 »
... jest mocowana z obu stron co oznacza, że prawdopodobnie będzie kolidowała z system przerzutek nexus (gdy ma się przerzutki w piaście na śrubę nakładana jest taka nakładka, nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa).

Przeczytaj mój poprzedni post ze zrozumieniem.
Zamiast podkładek pod nakrętki piasty wkłada się specjalne blaszki wykonane z nierdzewki
o grubości 0,5 mm, a na wierzch normalnie clickbox.
Do blaszek za pomocą dwóch krótkich śrub M10 z dwoma nakrętkami każda mocuje się
widelec przyczepy. U mnie to działa.

Nawet mam taki komplet blaszek na zbyciu.
« Ostatnia zmiana: 11 Cze 2013, 09:08:39 wysłana przez GFM »

hermes

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Cze 2013, 10:26:48 »
@GFM Przeczytałem ze zrozumieniem, tylko późno było i umknęło mi zdanie o piaście i mocowaniu.  Przyjmuje argument o osi skrętu - rzeczywiście o jej duża zaleta. Pytanie  następujące - czy żeby odczepić przyczepkę trzeba odkręcać koło?
Czy w pierwszej zaproponowanej przeze mnie przyczepce nie jest tak, że da się ją odczepić bez powyższej czynności (tj. odkręcania koła).

@Reneva Dzięki, nie znałem nazwy. Tak ta druga znacznie mniej mi się podoba, zarówno ze względu na kształt jak i mocowanie. Dlatego skłaniam się do zakupu pierwszej. Tylko czekam na odpowiedź od ich firmy co do sposoby przyczepiania i odczepiania przyczepki?

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Cze 2013, 15:04:55 »
Ja jeżdżę przyczepką Croozer Dog i jestem z niej zadowolony ze względu na wszechstronność zastosowania i naprawdę przyzwoitą wytrzymałość i mogę ją z czystym sumieniem polecić.
http://strony.aster.pl/omegamaciek/strona2/forum/post.html
Mocuje się ją za pomocą takiego haka
http://www.szumgum.com/zaczep-panewka-dla-wozkow-croozer.html
pod szybko zamykacz lub nakrętkę, także nie ma potrzeby wyjmowania koła przy montażu haka. W przypadku osi pod szybko zamykacz zdarza się, że hak potrafi obracać się pod zaciskiem w wyniku siły, jaki wytwarza dyszel, a na jego końcu masa, dlatego przy takim mocowaniu koła zrobiłem sobie ten hak z otworami, żeby móc go złapać jeszcze śrubami do ramy (pod mocowanie bagażnika). W przypadku mocowania nakrętkami problem nie występuje, bo można mocno kluczem dociągnąć, tak więc w twoim przypadku nie powinno być problemu. Montaż przy piaście planetarnej (jeżdżę na Sram-ie P5) nie wymaga żadnych adapterów, clipbox przerzutki nie jest zagrożony, bo hak jest z lewej strony. Zaczepienie to 10 sekund polega na założeniu na hak zaczepu i zaklinowaniu go. Przegub zaczepu jest giętki także przy wywrotce roweru, bądź wózka drugi pojazd zostaje na kołach. Duże rzeczy wozi się przy złożonej budzie, uzyskujemy wtedy równą powierzchnię na nie dużej wysokości z możliwością przewiezienia gabarytu o szerokości ciut mniejszej od rozstawu, kół czyli ok. 65 cm. Ładowności nigdy dokładnie nie sprawdzałem, mogę powiedzieć tylko tyle, że woziłem psa kolegi o masie ok. 40 kg i wszystko było fajnie póki się nie zaczął wiercić, bo skutkowało to samoistną zmianą pasa całego zestawu. Mój piesek 14 kg jedzie jak w karecie. Natomiast regularnie od 4 lat wożę duże zakupy hipermarketowe składające się z kilku zgrzewek wody, zgrzewki mleka, proszku do prania, cukru itd. itd., takie jak się robi raz na miesiąc ? dwa i wszystko jest ok. Obręcze ok (co jest dosyć istotne, bo ciężko się koła centruje ze względu na fakt, że nie ma ich jak na centrownicy położyć), piasty są w przyzwoitym stanie. Po przebiegu myślę około 5tys zauważalne jest zużycie przegubu, oraz sprężyny mocującej dyszel przy podwoziu przyczepy, przez co ma on już wyczuwalny luz, ale jest to jeszcze dalej do jazdy, a części zamienne w razie czego są. Wadą nie wątpliwie jest cena, która w dodatku przez 4 lata poszybowała jeszcze o 300zł.
Co do tych modeli podanych w postach to nie wyobrażam sobie wozić tego typu konstrukcją 80 kg. Ten parametr podany na aukcji z pierwszego postu, wydaję mi się trochę przeszacowany, podobnie jak wielkość koła jakaś dziwna, na zdjęciu wygląda, że stoi na 20??. Jak jest z jakością użytych elementów zwłaszcza sprzęgowych też ciężko przez internet wyczuć. Na pewno powinieneś się zastanowić jak intensywnie będziesz sprzętu używał, bo nie ma cudów o ile sam sobie nie majsterkujesz to te najtańsze modele są z nie najlepszych materiałów wykonane. Myślę też, że nie ma, co porównywać modeli dwu z jedno kołowymi, bo w moim odczuciu przeznaczenie ich bardzo odbiega od siebie wiec tu najpierw należy określić swoje potrzeby, co będę woził gdzie, warunki lokalowe itd.

hermes

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Cze 2013, 15:33:02 »
Dzięki za info. Taka jak twoja jest chyba dla mnie trochę za duża. Z Croozera by się nadawała ta:
http://allegro.pl/croozer-cargo-i3293395050.html

Tylko mam wątpliwości czy ona jest solidniej wykonana niż ta z pierwszego linku, poza tym kosztuje prawie dwa razy tyle - i ile w tym jakości a ile to cena za markę...

GFM

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Cze 2013, 17:18:55 »
@GFM Przeczytałem ze zrozumieniem, tylko późno było i umknęło mi zdanie o piaście i mocowaniu.  Przyjmuje argument o osi skrętu - rzeczywiście o jej duża zaleta. Pytanie  następujące - czy żeby odczepić przyczepkę trzeba odkręcać koło?
Czy w pierwszej zaproponowanej przeze mnie przyczepce nie jest tak, że da się ją odczepić bez powyższej czynności (tj. odkręcania koła).

W przyczepie, którą przedstawiłeś jako pierwszą dyszel mocuje się
do ramy w okolicy tylnej osi, ale nie do zacisku osi.

W przyczepce, do której link podesłałem widelec zapina się pod zacisk.
Istnieje możliwość dorobienia blaszek pośrednich (jak u mnie).
Wystawia takie wielu sprzedawców - są produkcji niemieckiej.

W mojej (konstrukcja własna) widelec pozostaje przy rowerze, a przyczepę
odłącza się od roweru w kilka sekund. Nie jest niczym blokowana - nie ma potrzeby.
« Ostatnia zmiana: 11 Cze 2013, 17:20:31 wysłana przez GFM »

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Cze 2013, 17:42:40 »
Tylko mam wątpliwości czy ona jest solidniej wykonana niż ta z pierwszego linku, poza tym kosztuje prawie dwa razy tyle - i ile w tym jakości a ile to cena za markę...
To już ciężko stwierdzić na pewno istotne, przy intensywnym użytkowaniu, są podobne podzespoły, co w rowerze, a o których producenci opisując swoje przyczepy rzadko wspominają. Jak chcesz wozić dużą masę to zwróciłbym uwagę na koła na pewno przewagę będą miały 20? nad 16?, a może są modele z jeszcze większymi? Piasty, obręcze dobrze by było, żeby sprzedawca podał, co to jest. No i sprzęg na niego działają duże siły i tu trzeba zwrócić szczególną uwagę. W croozerze mogę ci powiedzieć, że jest ok. Fajną rzeczą jest też łączenie elementów np: kół z ramą nie przez śruby tylko, nie wiem jak to nazwać, szelki z klinem, w każdym bądź razie do niczego nie potrzeba żadnego narzędzia można błyskawicznie ręcznie rozłożyć i złożyć wózek, co ułatwia trzymanie w mieszkaniu.

Może spróbuj jeszcze poszukać używanych przyczepek dla dzieci. Tutaj oferta modeli i marek jest dużo większa. Często użytkownicy tego typu sprzętu to rowerzyści niedzielni, więc może można w dobrym stanie kupić używaną. Wybebeszysz środek i masz fajną przestrzeń bagażową.

Jeszcze innym rozwiązaniem na pewno nie gorszym jest kompozycja własna. Są tu na forum koledzy doświadczeni w tym zakresie może po koleżeńsku, albo komercyjnie  pomogą ci w tym zakresie. Możesz też przez firmy robiące nie typowe pojazdy np: http://rowerynietypowe.republika.pl/home.html tutaj mojemu kumplowi zrobili wózek ręczny na działkę miał jakieś specjalne wymagania, co do niego i nie mógł gotowca dostać i jest bardzo zadowolony. Zaletą tego pomysłu jest to, że masz dokładnie to co chcesz o ile jest to technicznie wykonalne.

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Cze 2013, 18:39:13 »
Tylko mam wątpliwości czy ona jest solidniej wykonana niż ta z pierwszego linku, poza tym kosztuje prawie dwa razy tyle - i ile w tym jakości a ile to cena za markę...
Na mój "zdrowy chłopski" - pierwsza jest solidniejsza. A przynajmniej tak mi każe sądzić dopuszczalna masa ładunku. (o ile te 80kg jest wiarygodne)
Dwa razy większy koszt jest do pewnego stopnia zrozumiały - to model składany, i to do całkiem kompaktowych rozmiarów. Choć z pewnością marka też ma swoją cenę ;)

Jak chcesz wozić dużą masę to zwróciłbym uwagę na koła na pewno przewagę będą miały 20? nad 16?, a może są modele z jeszcze większymi?
Większe koła? Nie jestem pewien po co.
W przypadku obu tych przyczepek (http://allegro.pl/przyczepka-rowerowa-bagazowa-towarowa-80-kg-ladown-i3292795511.html#tabsAnchor, http://allegro.pl/croozer-cargo-i3293395050.html) montowanie większych kół wydaje mi się bezsensowne, bo:
- albo zamontujemy niewiele większe koła, np. 20", i praktycznie nie odczujemy różnicy
- albo zamontujemy dużo większe koła, np. 28", a przyczepka stanie się równią pochyłą ;)
Ponadto, podwyższanie środka ciężkości rzadko kiedy jest dobrym pomysłem.

Jeżeli chodziło o wybieranie nierówności, to osobiście zastanowiłbym się nad oponami "balonówkami". Szwalbowskie Big Apple w rozmiarze 16x2.00" ma dopuszczalne obciążenie rzędu 70kg, więc dwie spokojnie powinny sobie poradzić z 80kg ładunkiem.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Cze 2013, 21:32:29 »
Nie precyzyjnie się wyraziłem chodziło mi o ilość szprych w oplocie, że im więcej tym wytrzymalsze koło, co poniekąd sprowadza się do jego wielkości. W 16 calowych masz piastę z obręczą najczęściej na 20 szprych max o ile dobrze pamiętam były chyba 22, a 20 calowe masz już na 24,28 ,a nawet i na 48, jak np. w BMX-ach, można więc mieć pancerne kółeczko, jak się ma parę złotych na piastę  Stąd skrótem myślowym napisałem, że jak komuś zależy na wożeniu ciężkich rzeczy większe koło będzie miało przewagę. Zgadzam się natomiast, że nie jest to parametr dla każdego kluczowy, wszystko ma swoje wady i zalety, zależy co kto do czego potrzebuję. Sceptycznie jednak podchodzę do tej aukcji gdzie producent sprzedaje przyczepę na kole 18? nota bene jest to rzadko występujący rozmiar dostać potem coś do tego jest ciężko (bardziej popularny w Niemczech), podaje przy tym ładowność 80 kg dodając masę własną sprzętu mamy DMC prawie 100kg. Myślę, że każdy kto wozi na rowerze ładunki większe mniejsze to wie jaki to jest ciężar. Krótko mówiąc, żeby to co tam jest napisane okazało się eksploatacyjną prawdą musiałoby być trochę inaczej zbudowane i trochę inaczej kosztować. Jednak, nie jeździłem nie widziałem tego na żywo więc są to tylko moje dywagacje

GFM

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Cze 2013, 22:49:33 »
Zapomnijcie o 80 kilogramach. 40 to już dużo.
Z doświadczenia wiem, że już przy 20 kg na ogonie hamowanie staje się jakieś dziwne,
a przy 40 to sobie nawet nie wyobrażam. A na mokrym albo z górki to horror.
Mój max to coś koło 25 kg. Ale to było dawno. Obecnie to najwyżej kilkanaście kilogramów ładunku.
Przyczepa też swoje waży. Człowiek to nie traktor żeby ciężary ciągał.

A co do ilości szprych: zawsze jest to liczba podzielna przez 4.
Koło w mojej przyczepie to typowa 16' z 16 szprychami. Daje radę.
W poprzedniej przyczepie było takie samo. Wytrzymało spokojnie próbę obciążenia
dwoma trylinkami (2x21kg), za to przyczepa zaczęła się giąć.
Jechać nie próbowałem.

Poza tym to warto pamiętać, że przyczepka jednokołowa jest wahadłem odwróconym
o określonym okresie wahań. Zależy tylko od wysokości środka ciężkości nad poziomem jezdni.
Potrafi nieźle majtać rowerzystą. Jeśli ktoś ma zamiar ciężary wozić to jednokołowej
nie polecam. Ta niemiecka z allegro ma podaną nośność 35 kg.
I dam głowę, że nie chodzi tu o jej wytrzymałość, ale o utrzymywanie równowagi.
Zainteresowanym proponuję przejażdżkę moim zestawem na najbliższej masie.
« Ostatnia zmiana: 11 Cze 2013, 23:02:46 wysłana przez GFM »

hermes

  • Gość
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Cze 2013, 23:28:50 »
Dziękuje wszystkim za rady. Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i myślę, że dały mi trochę szerszy obraz sytuacji. Zdecydowałem się w końcu kupić przyczepkę z pierwszego linku.
Ciężarem się nie martwię, 80 kg nie potrzebuje, pewnie 40 kg też nie - bo nie wiem jakie to miałby być zakupy. Jeżeli jej jakość okaże się słaba to zawsze można ją przerobić - mało za nią dałem to można będzie trochę włożyć w przeróbki, a szkielet konstrukcji będę już miał.
Bardziej niż na ciężkich rzeczach zależy mi na szerokości bo wożę pudełka, które mają być niepoobijane.
Po drugie podoba mi się, że jest ona niska, dzięki czemu będzie widać w nocy moją tylną lampkę.


Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyczepka rowerowa - jaką wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Cze 2013, 06:30:09 »
Sorry, że się późno włączam do dyskusji, ale byłem ostatnio  zalatany.
Jeśli chodzi o ową przyczepkę z 1 linku:  kupiłem w tej firmie w zeszłym roku przyczepkę dla psa, która, dzięki foremnej pace, bardzo dobrze sprawdziła się jako bagażowa na 2-tygodniowym wyjeździe.
Z tego co widzę, przyczepka z 1 linku jest konstrukcyjnym bliźniakiem tej mojej. Ponieważ moja miała dopuszczalną ładowność w okolicach 40 kg, nie bardzo rozumiem, dlaczego ta miałaby mieć 80 kg.
Ogólnie jest to przyzwoita konstrukcja, poza marnymi oponami, które wymieniłem po ok. 1000 km na porządniejsze, bo oryginalne zaczynały się przecierać.