Autor Wątek: Pierwszy kask  (Przeczytany 4614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Pierwszy kask
« dnia: 05 Maj 2012, 13:46:24 »
Hej, za namową rodziny postanowiłem kupić pierwszy kask, tymbardziej że zwykle jest wymagany na zawody na które chciałbym się niedługo wybrać. Jeżdżę rowerem MTB, lubię jazdę w terenie. Z tego co czytałem orzech i fullface oczywiście odpadają z racji komfortu przy dłuższych trasach (ponoć w nich wtedy bardzo gorąco). Co polecacie? Czym się kierować? Wiecie może czy i kiedy przy torze Stegny jest giełda rowerowa? Chcę przymierzyć kask przed zakupem. Czym się kierować? Gdzie można tanio kupić/przymierzać w Warszawie? Budżet do 250 - 300 zł.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2012, 13:51:13 wysłana przez mateyko »

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maj 2012, 17:59:26 »
Gorąco polecę Speca Propero (chyba ok 250 zł, albo nieco taniej), bardzo fajnie chłodzi czoło, można wsadzić daszek, ogólnie na moim łbie siedzi dość wygodnie na tyle, że przez 5-6h jazdy nie przeszkadza no i IMO wygląda ładnie. Jak to w lesie mój dostał już nieraz gałęzią i nie ma na nim najmniejszej ryski :)
W zasadzie to kupiłem ten kask, bo jako jedyny pasował na mój łeb (oprócz kasku z Lidla :) ), Tobie również sugeruję najpierw poprzymierzać jak najwięcej a dopiero później wybrać z tych, które pasują.
Speca przymierzyć można w Airbike'ach wszystkich, ale tam mają dość drogo - najlepiej chyba przymierzyć w sklepie i kupić przez internet.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2012, 18:01:04 wysłana przez Safian »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2012, 19:08:41 »
Co polecacie? Czym się kierować?

Nie kieruj się poradami innych. Nie kieruj się marką - tzn gówna z marketu nie kupuj, tylko weź markowe, ale nie skupiaj się na tym by koniecznie mieć kask jednej jedynej, poleconej przez kogoś marki. Ja musiałem przerzucić ofertę ze czterech znanych firm, by znaleźć pasującą skorupkę, marki nieco mniej znanej. Przygotuj się na taką możliwość, chyba że akurat masz dość "typowy" łeb ;)

Kieruj się WYŁĄCZNIE tym jak kask leży na głowie. Każda głowa jest nieco inna i dlatego kupno kasku "polecanego" albo "takiego jak mają wszyscy" to zły wybór. Skorupkę musisz nałożyć na głowę, sprawdzić, czy pasuje. I to nie tylko względem obwodu czaszki, ale też jej kształtu. Jeżeli:
- kask po założeniu rusza się, gdy kiwasz głową (bez zapiętego paska) na boki lub przód-tył lub,
- czujesz, że nie dotykasz głową do góry kasku lub,
- czujesz, że gdzieś kask źle przylega z boku i jest luz
To najpewniej kask jest niedopasowany do kształtu twojej głowy i musisz szukać innego. I tylko tym się kieruj by było Ci wygodnie i by kask był dobrze dopasowany. Tylko to się liczy!

Pamiętaj, że źle dopasowany kask, nawet taki super markowy za 500zł może Ci podczas upadku zrobić więcej krzywdy niż dobrego. Źle dobrany rozmiar kasku może spowodować, że ten np zsunie się na oczy co nie tylko nie uchroni od obrażeń, ale może doprowadzić do wypadku i  jeszcze np. złamać Ci nos. Powtórzę: kask MUSI być dopasowany, tu nie ma kompromisów. Jak chcesz kupić niedopasowany kask, lepiej kasę oddaj pijakowi pod sklepem - zrobi z niej lepszy pożytek ;)

Pamiętaj też o dobrej wentylacji. Unikaj kasków czarnych (jaśniejsze kolory mniej "grzeją"). Szukaj kasków z wymiennymi "gąbkami" w środku, byś mógł je wyprać (bo będziesz się w nie pocił). Nie kupuj kasku, który starcza Ci "na styk" bo jak w zimę zechcesz pod kask włożyć czapkę, to może być problem. Musisz mieć zapas regulacji. Rozważ model z daszkiem (najlepiej demontowalnym).

I pamiętaj o rzeczy najważniejszej: Żaden kask nie zastąpi rozsądku. Kask chroni TYLKO głowę, i to nie całą (szczękę i nos jak najbardziej da się w kasku złamać), i nie przy każdym rodzaju upadku. Zwłaszcza w jeździe po mieście, kask niewiele daje - 3cm styropianu nie uchronią przed toną rozpędzonej blachy. Dlatego założenie kasku nie zwalnia z myślenia i uważania.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maj 2012, 19:12:40 »
I pamiętaj o rzeczy najważniejszej: Żaden kask nie zastąpi rozsądku. Kask chroni TYLKO głowę, i to nie całą (szczękę i nos jak najbardziej da się w kasku złamać), i nie przy każdym rodzaju upadku. Zwłaszcza w jeździe po mieście, kask niewiele daje - 3cm styropianu nie uchronią przed toną rozpędzonej blachy. Dlatego założenie kasku nie zwalnia z myślenia i uważania.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, przyda się parę konkretnych porad. Jak na razie używałem mózgu i było nieźle ale kask nie zaszkodzi. Oczywiście wiem że w mieście może wręcz zwiększać niebezpieczeństwo  ;)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2012, 20:26:41 »
Warto wziąć model z siatką przeciw owadom (jest ona umieszczona w otworach tuż nad daszkiem). Mi się kilka razy zaplątał owad pod kaskiem. I tak jak pisał Raffi, teoretyczna wyższa jakość zapewniana przez znane firmy jest mniej ważna niż to, czy kask dobrze przylega.

AdrianSocho

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2012, 22:04:50 »
Warto wziąć model z siatką przeciw owadom (jest ona umieszczona w otworach tuż nad daszkiem). Mi się kilka razy zaplątał owad pod kaskiem.

A tak, zapomniałem o tym, a to ważne. Siateczka szczególnie polecana alergikom, bo jak się pszczoła lub osa zaplącze we włosy, potrafi użądlić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2012, 10:10:34 »
Jeśli dana osoba ma włosy  8)

Ja np. po prostu kupiłem sobie bandanę pod kask. Przydaje się też jako ochrona przed słońcem. A gdy zimno się robi, świetnym rozwiązaniem są czapki pod kask z windstopperem (wystarczają nawet przy temperaturach...lekko ujemnych).

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2012, 00:50:53 »
Cześć.
Jadąc rowerem mam zawsze założony kask na głowie...
W cieplejszych miesiącach zakładam go na buffa a w zimniejszych na buffa i polarową czapkę, chroniącą mnie przed zimnem...
Rzeczywiście kask musi być dobrze dopasowany, najlepiej z regulacją a do tego z dobrą wentylacją... Im większa ilość wolnych przestworów w kasku, tym lepsza jest jego wentylacja...
Jeżdżę w modelu Giro life Strong rift.
Dodatkowo wyposażyłem mój kask w światełka przednie i tylne sigma mikro polepszające moją widzialność na DDRach drodze szczególnie o zmroku i w nocy.
Zdecydowanie jazda w kasku nie może wyłączać myślenia... Najważniejsza jest poprawna ocena sytuacji z którymi możemy spotykać się na naszych szlakach rowerowych i dokonywanie zawsze trafnych decyzji...
Z rowerowym pozdrowieniem Fionotron... 

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszy kask
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maj 2012, 20:27:04 »
Wybór padł na http://www.bikeman.pl/kask-rowerowy-alpina-mythos-le-p-1488.html ponieważ bardzo dobrze pasował. Kupiony już po przymiarce w internecie prawie 100zł taniej niż w sklepie.

Dzięki za sugestie.