Autor Wątek: Odkręcanie pedałów  (Przeczytany 27192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odkręcanie pedałów
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Kwi 2012, 09:00:58 »
Problem w tym, że pękłem 15to kilowe imadło.

To chyba jakieś bazarowe musiało być to imadło. Bo takiego kloca stali to się nie da uszkodzić o ile sam nie jest jakoś strukturalnie słabszy niż powinien.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odkręcanie pedałów
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Kwi 2012, 22:19:55 »
Nie wiem Raffi. Jak to większość imadeł nie ma nazwy.
Co faktu nie zmienia, że nie wytrzymało drobnego Olafa.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odkręcanie pedałów
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Kwi 2012, 10:03:21 »
Nie wiem Raffi. Jak to większość imadeł nie ma nazwy.

To najłatwiej sprawdzić podczas używania imadła. Jeżeli brzeszczot,w iertarka lub szlifierka kątowa Ci się obślizgnie i zostawi głęboki ślad (czyli coś więcej niż drobna ryskę) w imadle, to jest ono zrobione ze słabej stali, stopu stali z gównem, albo żeliwa. Jeżeli brzeszczotem trudno nadpiłować imadło, bo się po nim ślizga - stal jest dobra.

Niestety dobre, porządnie wykonane imadła są cholernie drogie i raczej nie kupisz ich w metalowym lub markecie budowlanym. Mogą kosztować 400-2000zł. Te za 50 - 200zł zwykle się do niczego nie nadają, bo są albo z gówminium, albo wykonane tak niechlujnie, że np są krzywe i umieszczany w imadle element nie jest porządnie trzymany.

Większość kosztu wytworzenia imadła to obróbka termiczna stali - kosztowna i skomplikowana, bo trudno nagrzać taki kawał stali równomiernie by się np nie zahartował tylko z zewnątrz, albo schłodzić tak, by się nie zgiął. Stąd moja teza, że mieliście marne imadło. Dobrze zahartowany i odpuszczony kawał stali tej wielkości nie pęka podczas normalnej pracy z nim, a dopiero podczas uderzenia o beton po locie z okna i to takim na wysokim piętrze ;)

Osobiście z czystym sercem do serwisu, gdzie to imadło naprawdę pracuje, poleciłbym narzędzia marki Beta. Kupujesz raz, płaczesz miesiąc z powodu ceny, a później do końca życia już Cię dane narzędzie nie interesuje, bo nic się z nim złego nie dzieje. Do domu wybrałbym coś tańszego ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Kwi 2012, 10:06:21 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odkręcanie pedałów
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Kwi 2012, 12:52:49 »
Tu masz Raffi prawie 100% racji.
Mylisz się tylko w ostatniej części, mianowicie, to zależy kto z tych narzędzi korzysta.
Wiem z doświadczenia co ludzie potrafią zrobić.
To jak z rowerem.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf