Autor Wątek: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego  (Przeczytany 3465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« dnia: 03 Sie 2017, 16:56:23 »
Pytanie skierowane do Pełnomocnika, jestem ciekaw Waszych opinii na ten temat...


https://goo.gl/maps/i7j3sebYn8Q2


Czy rowerzysta jadący tą drogą ma pierwszeństwo nad pojazdami zjeżdżającymi z ul. Słonimskiego na podstawie 27.1a?

Moim zdaniem, jest to skrzyżowanie równorzędne, więc nie.

Spora część rowerzystów może być innego zdania. Widziałem ostatnio niebezpieczną sytuację w tym miejscu spowodowaną przez użytkownika Veturilo, który miał pretensje do kierowcy...

 W końcu kiedyś była to DdR, przed chwilą jechali DdR, za chwilę będą na DdR... Czy da się doznakować to miejsce? Proponuję albo domalować P-14 plus znak A-5, albo uregulować pierwszeństwo rowerzystów odpowiednimi znakami (A-7/D-1/T-6)?

Jak wygląda kwestia pierwszeństwa rowerzysty jadącego z drugiej strony? Włącza się on do ruchu, czy ma dalej osłonę 27.1a?

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Sie 2017, 18:31:32 »
Skrzyżowanie typu T, równorzędne?, z czwartym wlotem/wylotem rowerowym.
Rowerzysta od wschodu ustępuje kierowcy z prawej, od ulicy oraz ma pierwszeństwo przyd tym wyjeżdżającym z podwórka/garażu.
Rowerzysta od Babki... hmmm... chyba nie ma pierwszeństwa,  bo jest na czwartym wlocie.  chyba?...
Jeżdżę tam na tyle rzadko, ze chyba z rok już na tym "skrzyżowaniu" nie spotkałam samochodu. Dalej na parkingi i owszem, ale nie tu.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sie 2017, 09:15:37 »
Ciężko odpowiedzieć na pytanie patrząc na zdjęcie. Np nie widać, czy przed skrzyżowaniem nie ma C-16a (wtedy rowerzysta włącza się do ruchu i ustępuje wszystkim). Albo np. czy ustąp pierwszeństwa dla aut jadących od lewej (na zdjęciu) stoi przed przejazdem rowerowym, czy pomiędzy nim, a jezdnią (wtedy rowerzyści mieliby pierwszeństwo). Jeżeli żadnych znaków nie ma, to ja bym interpretował, że jest to skrzyżowanie równorzędne.

W każdym razie obecne oznakowanie na pewni nie jest intuicyjne. A skoro nie jest, to wymaga poprawy.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sie 2017, 11:56:36 »
Przed skrzyżowaniem jest koniec DdR dla jadących od Arkadii, innego oznakowania określającego pierwszeństwo nie ma. Za plecami DdR kończy się jakieś 200m wcześniej.

http://rowery.um.warszawa.pl/sites/rowery.um.warszawa.pl/files/PS-01-01%20S%C5%82omi%C5%84skiego.pdf (w połowie wysokości pliku ;)

O ile ja jestem w stanie dostrzec różnicę między jezdnią z namalowanymi sierżantami a DdR, w tym miejscu wielu rowerzystów może mieć z tym problem - czerwona kostka + piktogram z rowerem robią swoje.

Dzięki za potwierdzenie moich obaw dotyczących bezpieczeństwa w tym miejscu. Swoją drogą, wielu rowerzystów, także - wydawałoby się zaawansowanych - uważa że posiada pierwszeństwo na podstawie "magicznego" Art 27.1a...

I nawet jeżeli ruch samochodowy tu jest niewielki uważam, że w KAŻDYM takim miejscu pierwszeństwo powinno być jasno regulowane, czytelne i zrozumiałe - inaczej rowerzyści, nauczeni w takich miejscach złych nawyków, wpadną kiedyś pod prawidłowo jadącego kierującego z pierwszeństwem...
« Ostatnia zmiana: 04 Sie 2017, 12:02:05 wysłana przez mp0011 »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sie 2017, 13:17:15 »
Jak ddr się kończy to formalnie rowerzysta włącza się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa autom.

Co do art 27.1, to byłaby dość karkołomna interpretacja, ale tak, spotkałem się też z nią. Moim zdaniem jest błędna, ale co ja tam wiem, maluczki.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mk1111

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 881
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sie 2017, 13:26:21 »
Np nie widać, czy przed skrzyżowaniem nie ma C-16a
Raczej C-13a.
życie nie znosi próżni...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sie 2017, 13:31:58 »
Np nie widać, czy przed skrzyżowaniem nie ma C-16a
Raczej C-13a.

Tak, oczywiście masz rację. Przepraszam za błąd.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Pierwszeństwo rowerzystów obok Słonimskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sie 2017, 14:47:55 »
Temat dość ciekawy. O tyle o ile sytuacja z zakończeniem ddr jest jasna (włączamy się do ruchu) o tyle z przeciwnego kierunku można się już zastanawiać czy rzeczywiście 27.1a ma zastosowanie.
Ja mam podobną sytuacje tutaj (żadnych znaków)  https://goo.gl/maps/wKcuEfBDSpm
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany