Infrastruktura rowerowa i sprawy lokalne > Sprawy urzędowe - pisma, wnioski i tym podobne.

Społeczny Audyt Nowej Infrastruktury Rowerowej

(1/1)

rowerozof:
W ciągu kilku najbliższych lat Warszawa ma się wzbogacić o 100-200 km nowy dróg rowerowych . Kolejne kilometry mają być wyremontowane. Nigdy wcześniej nie powstawało tyle infrastruktury dla rowerzystów. Skala przewidzianych robót jest wyzwaniem dla inwestorów. To duży nakład pracy koncepcyjnej, projektowej i w końcu budowlanej. Nie sposób ustrzec się błędów. Dlatego bardzo ważna jest kontrola wykonywanych prac.Niestety inwestorzy nie ułatwiają zgłaszania problemów. Najlepiej obecnie wygląda sytuacja w Warszawski ZDMie, który od około roku ma za dyrektora Pełnomocnika ds Rowerów. ZDM komunikuje się z mieszkańcami za pomocą strony internetowej , Facebooka, przez fora internetowe (nieoficjalnie), organizuje konsultacje.  Pozostali inwestorzy infrastruktury rowerowej (dzielnice, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych , Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) niezbyt się kwapią do brania pod uwagę głosu ludu. Innym dużym problemem jest brak informacji o planowanych i trwających inwestycjach . Nie ma jednego wspólnego miejsca gdzie można dowiedzieć się o co, gdzie i kiedy?  Wspomniany już ZDM-Pełnomocnik próbował stworzyć coś na kształt bazy wiedzy. Na podstronie http://rowery.um.warszawa.pl/projekty jest lista kilku inwestycji. Niestety zawarte tam dane są dosyć nieświeże. Ostatnia aktualizacja z zakończonej inwestycji przy Stanów Zjednoczonych jest z 29 września 2015 roku. Jedynym kanałem zgłaszania problemów i propozycji jest kontakt bezpośredni do inwestora.

Dlatego proponuję utworzenie   Społecznego Audytu Nowej Infrastruktury Rowerowej - SANIR. Projekt stawia sobie za cel zbieranie  i publikowanie informacji o wszystkich prowadzonych inwestycjach rowerowych - zupełnie nowa infrastruktura jaki i remonty.  Ma także umożliwiać zgłaszanie problemów i propozycji . W zależności od etapu będą zbierane inne informacje. Na etapie projektowania- propozycje to projektu, na etapie budowy - błędy wykonawcze. Wszelkie informacje będę gromadzone i w razie potrzeby przesyłane do inwestora.

To może tyle przydługiego wstępu, teraz konkrety. Społecznego Audytu Nowej Infrastruktury Rowerowej jest inicjatywą oddolną. Przy tworzeniu mogą uczestniczyć dowolne osoby, organizacje czy instytucje. Obiera sobie za cel doprowadzenia do powstania dobrej jakościowo infrastruktury rowerowej. Kanały komunikacji:

    - profil na Facebooku: https://www.facebook.com/SpANIRWaw/
    - Mapka inwestycji rowerowych: http://umap.openstreetmap.fr/en/map/mapa-inwestycji-rowerowych_87869#12/52.2428/21.0266
    - wydarzenia na Facebooku- poszczególne inwestycje (np Żwirki i Wigury: https://www.facebook.com/events/290516344620366/)
    - strona internetowa - blog - http://sanir.blox.pl
    - mail - wkrótce
    - wątki na forach internetowych - wkrótce
    - inne serwisy społecznościowe - jeśli znajdzie się chętny do prowadzenia.

To tyle na początek. Proszę o komentarze i propozycje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej