Infrastruktura rowerowa i sprawy lokalne > Polska i Świat

OpenStreetMap + OpenCycleMap

(1/2) > >>

kocio:
Nie bardzo wiedziałem gdzie ten wątek umieścić, ale ostatecznie dotyczy to i Polski i świata, więc może tu. :)

Pewnie nie wszyscy jeszcze słyszeli o projekcie OpenStreetMap - to taka mapa całego świata, którą tworzą ochotnicy, zupełnie jak Wikipedię czy Linuksa. A że projekt już ładnie się rozwinął (tu są badania jakości mapy sieci dróg na terenie Niemiec http://www.mdpi.com/1999-5903/4/1/1), to zaczyna być bardzo użyteczny. Ja na przykład po nieznanych trasach jeżdżę z komórką z GPS-em, która posiłkuje się trasowaniem właśnie z OSM, i wyniki są bardzo dobre: zaledwie dwa razy musiałem pojechać dokoła, bo ścieżki wprawdzie były, ale dość ekstremalne i raczej dla pieszych.


Z danych OSM korzystają różne projekty (np. ostatnio część firm odpłynęła z Google Maps, gdy te nałożyły opłaty za komercyjne korzystanie), z czego dla rowerzystów pewnie najciekawszy jest działający od 2007 r. OpenCycleMap. OCM po prostu co jakiś czas wyświetla własną wizualizację mapy, gdzie wyraźnie widać drogi i trasy rowerowe, knajpy, ukształtowanie terenu, sklepy i serwisy rowerowe itp. okołocyklistyczne rzeczy.

Zachęcam wszystkich forumowiczów do włączenia się w edycję OSM. W razie problemów albo pytań chętnie pomogę - niezbyt aktywnie mapuję w OSM od paru lat, na pewno nie znam wszystkich zagwozdek, ale zwykle wiem jak tagować.

Publius:
Warto też wspomnieć o podobnym projekcie dla Polski: UMP
http://ump.waw.pl/

kocio:
O, widzę, że na UMP też polecają OSM i OsmAnd (aplikacja na Androida).  :) Ciekawe, któregoś dnia spróbuję skorzystać z danych UMP pod OsmAndem.

kocio:
Dobra wiadomość dla użytkowników OsmAnda - w ostatnich wersjach zaczęło dobrze działać ustalanie trasy wyłącznie na podstawie danych o trasach dla danego kraju, bez dostępu do sieci. Jest to o tyle fajne, że nie zawsze w podróży jest zasięg (za granicą jak nawet jest, to jeszcze dość drogi), a serwisy rutujące czasem nie wiedzieć czemu nie chciały mi pokazać drogi.

kocio:
Powstała taka sympatyczna broszurka pokazująca podstawowe rzeczy na temat mapowania na rowerze - "Cycle mapping for cycle routing with OpenStreetMap":

http://issuu.com/cyclestreets/docs/cyclemappingguide

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej