Autor Wątek: Wypadki i potrącenia  (Przeczytany 521015 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #795 dnia: 23 Wrz 2013, 10:20:50 »
W sobotę rano samochód zajechał drogę mojej żonie na przejeździe rowerowym na Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Baba zatrzymała się żeby przepuścić pieszych i innych rowerzystów. Przed moją żoną ruszyła. OTB i lądowanie na masce. Poza zbitą nogą na szczęście nic się nie stąło (jej bo przednie koło, pedał, grip i lampka do kasacji).

Kierowca karetki nie wiedział o pierwszeństwie rowerzysty na przejeździe, policjanci stwierdzili, że to głupi przepis. W szpitalu ktoś uważał, że "rower po przejeździe to się przeprowadza". Jeden z milicjantów zaczął na mnie krzyczeć, że przepis jest głupi, że mentalności kierowców się nie zmieni i że chcę trwonić pieniądze podatników na sprawę sądową. I że całe szczęście, że za dwa lata kończy służbę i wyjeżdża z tego chorego kraju.

Jeden ze świadków mówił coś o "warunkowym zielonym" (zaczęło migać jak żona była na przejeździe). Całe szczęście zdarzenie widziało też kilku innych rowerzystów. I tu chciałbym podziękować koledze Mariuszowi oraz Odblaskowemu Aniołowi z Kozienic, którzy zajęli się najpierw moją żoną, a później rowerem do mojego przyjazdu.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #796 dnia: 23 Wrz 2013, 11:35:46 »
Rany, dobrze że nie stało się nic gorszego. Policjanci pokazali klasę.

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #797 dnia: 23 Wrz 2013, 12:00:24 »
Jeden ze świadków mówił coś o "warunkowym zielonym" (zaczęło migać jak żona była na przejeździe).

Migające światło na przejeździe dla rowerzystów nie ma umocowania prawnego - jest nielegalne. Jeśli się mylę, to niech jakiś prawnik naprostuje.

Poza tym: każdy smartfon ma teraz opcję dyktafonu. Wiem, w takiej sytuacji myśli się tylko na zasadzie: bić czy uciekać?
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #798 dnia: 23 Wrz 2013, 12:13:33 »
Nie wiem czy migające zielone jest nielegalne. Wiem za to, że niczym się nie różni od normalnego zielonego. Wiedzieli to też inni świadkowie oraz policjanci więc problemu nie ma. Bardziej przeraża mnie świadomość niektórych kierowców w tym temacie.

Nagrywać mi się w tej sytuacji już nie chciało. Głupot bym sobie wmówić nie pozwolił. Zresztą obok mnie stał prawnik, który przyjechał bo rozwalony rower więc poradzilibyśmy sobie :)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #799 dnia: 23 Wrz 2013, 21:45:09 »
Szkoda, że pieniądze podatnika w mojej osobie są trwonione na takiego policjanta. Może dałoby się zainteresować tematem media? Dawno nie było nic "do przemyślenia" dla policjantów...

Dlaczego zielone migające jest nielegalne? Coś się zmieniło? W swojej kopii Książeczki mam w definicji S-6 napisane wyraźnie: "sygnał zielony migający oznaczający zezwolenie na przejazd, lecz nakazujący jak najszybsze jego zakończenie; sygnał ten jednocześnie informuje, że za chwilę zapali się sygnał czerwony".  Rysunek 4.4.1 potwierdza obecność takiego sygnału.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #800 dnia: 24 Wrz 2013, 12:11:32 »
Dlaczego zielone migające jest nielegalne? Coś się zmieniło? W swojej kopii Książeczki mam w definicji S-6 napisane wyraźnie: "sygnał zielony migający oznaczający zezwolenie na przejazd, lecz nakazujący jak najszybsze jego zakończenie; sygnał ten jednocześnie informuje, że za chwilę zapali się sygnał czerwony".  Rysunek 4.4.1 potwierdza obecność takiego sygnału.

Nie tyle samo migające zielone jest nielegalne, co w ogóle legalność dwukomorowych sygnalizatorów dla rowerzystów jest dość wątpliwa. Konwencja Wiedeńska o znakach i sygnałach drogowych wymaga by pojazdy miały sygnalizatory trójkomorowe. Nie powiem z pamięci, ale coś mi się kołacze, że w i polskich rozporządzeniach gdzieś tam był zapisik, że pojazdy to trójkomorowymi się ogarnia. Wbrew pozorom to ma głębszy sens.

Sygnalizator dwukomorowy jest niemałym problemem, gdy chcesz wyznaczyć przejazd w jakiś nietypowy sposób. Np wyobrażasz sobie wypatrywanie sygnalizatora dwukomorowego na końcu takiego przejazdu:


Na takim lewoskręcie sygnalizator dwukomorowy umieszczany za przejazdem też nie ma racji bytu:


Gdzie umieściłbyś dwukomorówkę, która - przypomnę - powinna być za jezdnią, gdybyś chciał osygnalizować taki oto zjazd na jezdnię?


Problem pojawia się za każdym razem, gdy chcesz zrobić śluzę rowerową, pas, pomieszać infrą separującą i integrującą ruch rowerowy, zaistnieć rowerowo w nietypowej (zwłaszcza dużej) geometrii skrzyżowań, lub zrobić generalnie cokolwiek innego niż typowa droga dla rowerów. Najlepsze jest to, że problem jest znany Ministerstwu od lat. Zwracaliśmy nań uwagę jeszcze przed nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym. Minister pewnie boi się do tego gówna dotknąć, bo jak ruszy to na pewno zacznie śmierdzieć. Może się nagle okazać, że trzeba przebudować kilkanaście tysięcy sygnalizacji świetlnych w całym kraju.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrz 2013, 12:16:44 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #801 dnia: 24 Wrz 2013, 13:29:19 »
Dlaczego zielone migające jest nielegalne? Coś się zmieniło? W swojej kopii Książeczki mam w definicji S-6 napisane wyraźnie: "sygnał zielony migający oznaczający zezwolenie na przejazd, lecz nakazujący jak najszybsze jego zakończenie; sygnał ten jednocześnie informuje, że za chwilę zapali się sygnał czerwony".  Rysunek 4.4.1 potwierdza obecność takiego sygnału.

Nie tyle samo migające zielone jest nielegalne, co w ogóle legalność dwukomorowych sygnalizatorów dla rowerzystów jest dość wątpliwa.

Przyznam, że z sygnalizatorami mam problem nie z uwagi na to, czy są dwu czy trzykomorowe, tylko z ich umiejscowieniem  za przejazdem. Nie wiem jak się zachować.
Przykład http://goo.gl/maps/bMjMk
Jadę jezdnię i chcę na przejeździe skręcić  w lewo na DDR, powinienem poczekać, aż zapali się zielone (nie wolno przekraczać sygnalizatora jeśli jest nadawany syg, czerwony. ) i, no właśnie i co.
Bo na sygnalizatorze dla rowerów jest w tym czasie czerwone. Gdyby sygnalizator dla rowerów był przed przejazdem a nie za, wszystko było by jasne. Miał bym możliwość warunkowego skrętu w lewo na DDR, a tak, nie wiem.

   
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #802 dnia: 24 Wrz 2013, 14:19:15 »
Skoro już mowa o sygnalizatorach, to jeszcze warto zauważyć, że nielegalne z punktu roweru przyciski znajdują się z reguły z lewej strony drogi dla rowerów, na której obowiązuje ruch prawostronny.
Kiedyś za skrzyżowaniami montowano czasem sygnalizatory powtarzające sygnał podawany przed skrzyżowaniem. W pewnym momencie przestały pasować do przepisów i zlikwidowano je dość sprawnie.
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/

Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #803 dnia: 18 Paź 2013, 09:37:23 »
Na Broniewskiego na wysokości ul. Włościańskiej samochód wjechał na DDR. Z tego co wiem, żaden rowerzysta nie został poszkodowany.









Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #804 dnia: 18 Paź 2013, 10:13:53 »
Mieszkam obok i zastanawiałem się widząc rano uszkodzoną barierkę co za dureń to zrobił i jakim cudem. Chciał skręcić z naddźwiękową na parking?

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #805 dnia: 18 Paź 2013, 10:19:02 »
On jechał szybko, ale bezpiecznie. To DDR się na niego rzuciła ;)
[ * ]  Znak drogowy

Jak on tego dokonał? Nie wyrobił się na tym zakręcie 70m wcześniej czy co?
« Ostatnia zmiana: 18 Paź 2013, 10:20:46 wysłana przez biały »

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #806 dnia: 05 Lis 2013, 23:37:37 »
Spokojnie. Ja miałem identyczną sytuację. Umorzenie dochodzenia nie oznacza, że sprawca pozostanie bezkarny a Ty nie dostaniesz odszkodowania. Otóż zgodnie z pismem sprawa została umorzona ze względu na rozstrój zdrowia, który trwał poniżej 7 dni. W takim wypadku zdarzenie nie jest wypadkiem tylko wykroczeniem, którym prokuratura się nie zajmuje. Tak więc jak postanowienie się uprawomocni to sprawa zostanie przekazana do odpowiedniego wydziału policji, który zajmuje się wykroczeniami. Tak więc nie ma o co się martwić.

Ciąg dalszy mojej prośby o porady.

Już po prawie pół roku Policji udało się znaleźć sprawcę i dostałam informację, że sprawa jest skierowana do sądu i mam możliwość zostania oskarżycielem posiłkowym. Ponoć warto to zrobić, to prawda?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #807 dnia: 06 Lis 2013, 07:02:04 »
Moim zdaniem warto. Oskarżyciel posiłkowy ma dodatkowe prawa i możliwości w sprawie.

Ale ponieważ i tak raczej nie obejdzie się bez radcy prawnego, najlepiej dowiedz się tego u fachowca, a nie na forum.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #809 dnia: 06 Lis 2013, 14:26:50 »
fottoman, nie liczy się. Nie było wypadku ani nawet potrącenia. ;)