Autor Wątek: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?  (Przeczytany 19273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Sty 2012, 18:26:00 »
mój po 12kkm jest dłuższy o około 1,5cm

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Sty 2012, 20:02:14 »
Wiesz, nie chciałbym w terenie zerwać łańcucha i zapierniczać 30 km do domu z KPN na przykład, tylko dlatego, że odpuściłem zmianę łańcucha.

Fakt - spinka i skuwacz to ciężkie rzeczy i nie warto ich zabierać w teren, dętki też nie wozisz?

Kwestia ceny... to także jest indywidualne podejście... znam takich, co zakładają pozłacane łańcuchy do swojego roweru. ;)
Jeszcze na nich jeżdżę, więc pełnych wyników porównawczych wciąż nie mam, ale... nie zauważam wielkich różnic pomiędzy tym IG90, a tanim HG50 z grupy Alivio lub PC48 SRAMA (Sram 5.0). Owszem, po 7-8kkm działają biegi chodzą odrobinę precyzyjniej (a może to nowa przerzutka?) niż na tańszych łańcuchach, ale większych różnic w szybkości zużywania się napędu nie widzę. Podejrzewam, że przebieg będzie podobny i XTR zacznie skakać po 12-15kkm, tak samo jak HG50 i PC48.

Jeżdżąc po asfalcie pewnie też nie zauważysz różnic między przerzutkami Alivio a XTR, trzeba wjechać w teren, żeby przetestować sprzęt jakby nie było górski.
Aktualnie mam łańcuch XT, miałem niższy model SRAMa i różnica w wadze, w zmianie biegów pod obciążeniem, w błocie jest wyraźna - ten sprzęt nie jest robiony z myślą o pokonywaniu tysięcy kilometrów, wytrzymałości długodystansowej- to nie priorytety w produkcji takiego sprzętu i nie za to się płaci ;)
To tak jakby kupić sobie Maxxisy Maxxlite i po 1000 km po asfalcie mieć pretensje, że nie ma bieżnika - to opony jednodniowe, które mają za zadanie być lekkie i nie przeszkadzać w dojechaniu do mety ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Sty 2012, 20:06:14 wysłana przez Safian »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Sty 2012, 20:33:49 »
Jeżdżąc po asfalcie pewnie też nie zauważysz różnic między przerzutkami Alivio a XTR

Uwierz, zauważę. Przynajmniej w przerzutkach na pewno, bo tu porównanie pomiędzy Alivio, a XTR mam ;)


trzeba wjechać w teren, żeby przetestować sprzęt jakby nie było górski.

Łańcuch IG90, na temat którego się tak rozpisałem, opisywany był przez Shitmano jako XTR/Dura Ace. Skąd więc założenie, że to sprzęt "jakby nie było górski"? ;)


Aktualnie mam łańcuch XT, miałem niższy model SRAMa i różnica w wadze,

Różnica w wadze ok. Faktycznie IG90 i inne łańcuchy wysokich grup są lżejsze, nierzadko po 100 gram na sztuce oszczedzają na drążonych pinach i innych takich. Zwłaszcza w poziomie, gdzie waga łańcucha jest x3 to jest zauważalne, choć wpływu tych trzystu gram mniej na tempo jazdy nie zauważyłem.

Ale nie ukrywam, że to niższa masa była jednym z głównych powodów, dla których kupiłem aż 6 tych łańcuchów IG90, gdy miałem możliwość ;)


w zmianie biegów pod obciążeniem, w błocie jest wyraźna

Co do zmiany pod obciążeniem w błocie - trudno mi się wypowiedzieć. Nie jeżdżę w błocie, a i biegów pod obciążeniem staram się nie zmieniać. Wierzę na słowo, że jest różnica, choć IMO to nie tylko kwestia łańcucha, ale i reszty napędu.


ten sprzęt nie jest robiony z myślą o pokonywaniu tysięcy kilometrów, wytrzymałości długodystansowej- to nie priorytety w produkcji takiego sprzętu i nie za to się płaci ;)

Zależy co masz na myśli jako "niższe modele". Jeździłem na Sramie PC10 i kogoś bym za ten łańcuch chętnie zamordował, bo zerwanie go na 3 pasie Grota, przy 50km/h za autobusem to była jedna z bardziej traumatycznych rzeczy jakie mi się w życiu przydarzyły. Biegałeś kiedyś po łańcuch na środek mostu, pomiędzy autami jadącymi 60-80km/h? ;) Nie polecam :D

Sram PC38 też faktycznie nie powalał niczym, choć i nie był aż tak denny jak 10 i w zasadzie nic złego o nim powiedzieć nie mogę.

A z PC48 (odpowiednik Alivio) to byłem już bardzo zadowolony - zarówno ja, jak i kilku znajomych jeżdżących bardziej w terenie i innym stylem jazdy. To właśnie do łańcuchów klasy PC48 i Alivio porównuję tego IG90 pisząc, że pewnie więcej niż one nie przejedzie. Ale i nie przejedzie mniej, więc chyba się Shimano udało stworzyć lekki i wytrzymały łańcuch. Szkoda, że już go nie robią ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Sty 2012, 21:11:49 »
Łańcuch IG90, na temat którego się tak rozpisałem, opisywany był przez Shitmano jako XTR/Dura Ace. Skąd więc założenie, że to sprzęt "jakby nie było górski"? ;)

Racja, tak czy inaczej w 'lekkich' warunkach nie ma co testować.
Podobnie z przerzutkami - miałem Deore, mam XT i również tu nie widzę za bardzo różnicy w pracy w takich warunkach.

Zależy co masz na myśli jako "niższe modele". Jeździłem na Sramie PC10 i kogoś bym za ten łańcuch chętnie zamordował, bo zerwanie go na 3 pasie Grota, przy 50km/h za autobusem to była jedna z bardziej traumatycznych rzeczy jakie mi się w życiu przydarzyły. Biegałeś kiedyś po łańcuch na środek mostu, pomiędzy autami jadącymi 60-80km/h? ;) Nie polecam :D

Chciałem spróbować, ale skoro tak piszesz to się powstrzymam :P

Wracając do tematu to zdecydowanie tak - miałem wyżej wspomniany łańcuch srama z kasetą srama, niestety pękł, zastąpiłem go nowym, który na początku przeskakiwał na kasecie, po kilkuset kilometrach na łańcuchy zrobiły się luzy na tyle, że współgrał z kasetą bez przeskakiwania, tak więc nowy łańcuch + stara kaseta = szybkie luzy na łańcuchu (-:

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zużyta kaseta powoduje szybsze niszczenie kolejnych łańcuchów?
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Cze 2012, 21:41:55 »
Nie zużywa się równo. Dlatego najprostszym sposobem żeby  uniknąć pomyłki że jedno ogniwo jest bardziej zużyte od  drugiego jest zmierzenie długości 10 kolejnych ogniw, która w nowym  łańcuchu wynosi dokładnie 5 cali, czyli 127 mm. Ja wymieniam gdy  ta wartość zaczyna przekraczać 128 mm niektórzy  stosują bardziej surowe kryteria, ale pomiar na tej długości da ci już  faktyczną wiedzę o stanie całego łańcucha.

Do pomiaru zużycia łańcucha ja używam suwmiarki, która jest daleko bardziej precyzyjna niż inne przymiary. I tak zaleca się aby łańcuch wymieniać na nowy po 2 % rozciągnięciu. W praktyce to na kilkanaście pomiarowych ogniw, więcej suwmiarka nie obejmie, wydłużenie jest 2 mm.