Autor Wątek: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.  (Przeczytany 11554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hermes

  • Gość
Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« dnia: 24 Paź 2013, 17:35:27 »
Mam pytanie czy ktoś ma doświadczeni w zgłaszaniu spraw na policję. Miałem ostatnio taką sytuację:
http://www.youtube.com/watch?v=EUmrVDIPuBQ
(W skrócie: koleś mnie o mało co nie potrącił wyprzedzając na linii ciągłej, tylko po to, żeby potem wrócić na lewy pas).
Ponieważ mam już trochę dosyć takich sytuacji to dziś wybrałem na komisariat i usłyszałem na ulicy Opaczewskiej 8, że czas oczekiwania na przyjęcie 2 godziny.
W związku z tym mam pytania, zwłaszcza do osób które zgłaszały sprawy rowerowe lub inne na policję:
- czy wszędzie trzeba tyle czekać?
- czy jest jakiś sensowniejszy komisariat w okolicach centrum/ochota/wola/mokotów
- czy policja jest sobie w stanie poradzić z przyjęciem jako dowodu płyty CD czy filmem i zdjęciem samochodu.
- czy warto to robić, znaczy czy nie okaże się, że identyfikacja sprawcy jest niemożliwa do wykonania.

[EDIT] Znalazłem coś takiego:
" Wydział Ruchu Drogowego KSP ? w celu zapewnienia prawidłowego obiegu obywatelskich informacji dotyczących bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na terenie miasta stołecznego Warszawy (z wyłączeniem sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowej interwencji policjantów ruchu drogowego, które należy kierować pod telefoniczne numery alarmowe 112 lub 997) można kontaktować się drogą elektroniczną ? e-mail: wrd@policja.waw.pl
W korespondencji kierowanej do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej), należy wskazać:

    imię i nazwisko,
    dokładny adres zamieszkania (miejscowość, kod pocztowy, ulicę, nr domu, nr mieszkania),
    dokładny opis sprawy.
"
Na http://www.policja.waw.pl/portal/pl/95/45/Komenda_Stoleczna_Policji.html
Tylko czy otworzenie filmu na youtubie, albo ściągniecie filmu z powszechnie publicznego serwera nie przekracza możliwości policji?
« Ostatnia zmiana: 24 Paź 2013, 17:45:24 wysłana przez hermes »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Paź 2013, 20:43:43 »
Jak temat dotyczy wykroczenia/przestępstwa drogowego, to idziesz TYLKO na Waliców 15 - bo tam siedzibę ma Wydział Ruchu Drogowego. Film zgraj sobie na jakąś płytę CD lub pendrive i wykaż się cierpliwością, bo z komputerami to Oni tam tak nie bardzo. Będziesz musiał tez złożyć zeznania (sam film nie jest dowodem) co pewnie trochę zajmie.

Więcej powiedzą Ci osoby, które więcej razy niż ja coś takiego zgłaszały. Kilka takich na forum jest.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

hermes

  • Gość
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Paź 2013, 16:32:32 »
Właściwie to dlaczego wyłącznie na waliców? Byłem wczoraj na opaczewskiej i pani powiedziała mi, że zostanę przyjęty ale za dwie godziny. To podziękowałem, bo aż tyle czasu nie miałem.
Wysłałem internetowo zgłoszenie na adres wydziału ruchu drogowego KSP z zeznaniami, filmem, zdjęciem oraz prośbą o wszczęcie postępowania - mam nadzieje, że policja poradzie sobie z wyzwaniem jakim jest obejrzenie filmu na youtubie oraz zidentyfikowaniem podanych numerów rejestracyjnych.

Prośba o pomoc i opinie do osób, które mają w tym doświadczenie dalej aktualna.
« Ostatnia zmiana: 25 Paź 2013, 16:33:53 wysłana przez hermes »

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Paź 2013, 22:05:52 »
Wysłałem internetowo zgłoszenie na adres wydziału ruchu drogowego KSP z zeznaniami, filmem, zdjęciem oraz prośbą o wszczęcie postępowania - mam nadzieje, że policja poradzie sobie z wyzwaniem jakim jest obejrzenie filmu na youtubie oraz zidentyfikowaniem podanych numerów rejestracyjnych.

Zapewne i tak będziesz musiał się stawić, żeby podpisać papier, że nie karano Cię za fałszywe zeznania. Ale może nie. Ja musiałem. Składałem zeznania przeciw kierowcy, na komendzie, czekać nie musiałem. Nie byłem na Waliców, tylko w zwykłej komendzie najbliższej zdarzenia. Po ponad pół roku od zgłoszenia dostałem pismo, że sprawą zajmie się sąd. Dalej czekam ale obawiam się, że sprawa się przedawni - po dwóch latach od wszczęcia postępowania AFAIK.

BTW: szkoda, że nie zatrzymałeś się za nim, żeby dokładnie sfilmować blachę. I mordę kierowcy.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

hermes

  • Gość
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Paź 2013, 10:21:12 »
Dzięki za odpowiedź. Na komendę mogę się stawić nie mam z tym problemu. Bardziej obawiam się, że przyjęcie sprawy przez policję okaże się niewykonalne, bo "to przez internet". Z tym przedawnieniem to rzeczywiście żenujące. Ale może właśnie dlatego należy składać takie doniesienia - jak będzie ich dużo to wszystkiego nie będą w stanie.

Blacha sfilmowana mam zdjęcie z filmu z dokładnym widokiem na numery rejestracyjne które wysłałem policji. Mordy kierowcy nie sfilmowałem. Miałem sobie z Panem sobie porozmawiać ale zapalało się zielone więc i tak by mi odjechał.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Paź 2013, 08:24:26 »
Właściwie to dlaczego wyłącznie na waliców? Byłem wczoraj na opaczewskiej i pani powiedziała mi, że zostanę przyjęty ale za dwie godziny.

Na Waliców jest Wydział Ruchu Drogowego. Może się mylę, ale wydaje mi się, że koniec końców i tak skończysz właśnie tam. Mnie tam zawsze odsyłano. Ale powtórzę - może się mylę, może się coś zmieniło. Mnie akurat Waliców nie przeszkadzała, więc jak miałem coś zgłosić, to potem już po prostu tam jechałem od razu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Paź 2013, 08:37:33 »
Dokładniej - wysyła się zgłoszenie (w dowolny sposób - list, imejl, fax)  na Waliców i oni tam prowadzą sprawę. Dodatkowo trzeba podpisać osobiście zeznanie - można to zrobić na Waliców albo zostanie to przekierowane do najbliższego, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania posterunku policji.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

hermes

  • Gość
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Paź 2013, 18:17:56 »
Okej, dzięki za informację. Czekam w takim razie na kontakt z Waliców.

hermes

  • Gość
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lis 2013, 18:45:59 »
Dziś byłem na Waliców bo mnie wezwali w celu dostarczenia zeznań. Zasadniczo jestem bardzo zadowolony z wizyty - policjant, który mnie obsługiwał, był bardzo miły i potraktował sprawę poważnie. Cała operacja zmieściła się w mniej niż pół godziny. Problem był tylko z filmem bo niestety antyki jakie stoją na komendzie nie są w stanie odtworzyć filmów w rozdzielczości 720p. Ale CD zostało załączone do zeznań.

Życzyłbym sobie, żeby kontakt z policją zawsze tak wyglądał i zachęcam wszystkich do raportowania takich spraw na policję. A tymczasem czekamy na rozstrzygnięcie.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Gru 2013, 04:39:33 »
Dostałem właśnie pismo z Waliców, że umywają ręce od mojego zgłoszenia dotyczącego potrącenia mnie przez kierowcę MZA z braku świadków. W MZA i ZTM sprawa doszła tylko do "pogadanki o bezpieczeństwie". Brak happy endu, ale niczego lepszego się nie spodziewałem. Z jednej strony utwierdza mnie to w przekonaniu, że trzeba nagrywać ile się da. Z drugiej przypomniało mi, że pewnie takich jak ja, których sprawy - pomimo oczywistej powagi sytuacji - nie zaszły za daleko, jest sporo. Wielu pewnie miało jeszcze gorzej, bo albo w ogóle nie doczekali się reakcji, albo "brak wykrycia sprawcy". I stąd słowa do takich osób:

Apeluję o to, żebyście nie przestawali zgłaszać. Ważne jest bowiem nie to, żeby wygrać pojedynczą bitwę - tę można zawsze przegrać. Nie warto nawet nastawiać się specjalnie na wygraną, bo potem jest tylko rozgoryczenie. Ważne jest, żeby nie przerywać całej wojny i utrzymywać w niej przewagę. Nawet jeżeli raz na dziesięć przypadków sprawa zakończy się pozytywnym skutkiem, to jest to warte zachodu. Chociaż tego nie widać, to właśnie takie drobne sukcesy przyczyniają się do zmniejszenia liczby kretynów na drogach (i nie tylko), a przy okazji policja nie będzie już mogła powiedzieć, że nie dostaje sygnałów o problemach.

Ot... takie przemyślenia o 4 nad ranem.

Swoją drogą: istniieją jakieś prawne i organizacyjne możliwości uproszczenia procedury? Bo póki co zgłaszanie wykroczeń jest związane z ponoszeniem przez zgłaszającego kosztów zupełnie niewspółmiernych do osiągniętych efektów.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Gru 2013, 09:39:37 »
Apeluję o to, żebyście nie przestawali zgłaszać. Ważne jest bowiem nie to, żeby wygrać pojedynczą bitwę - tę można zawsze przegrać. Nie warto nawet nastawiać się specjalnie na wygraną, bo potem jest tylko rozgoryczenie. Ważne jest, żeby nie przerywać całej wojny i utrzymywać w niej przewagę. Nawet jeżeli raz na dziesięć przypadków sprawa zakończy się pozytywnym skutkiem, to jest to warte zachodu. Chociaż tego nie widać, to właśnie takie drobne sukcesy przyczyniają się do zmniejszenia liczby kretynów na drogach (i nie tylko), a przy okazji policja nie będzie już mogła powiedzieć, że nie dostaje sygnałów o problemach

Oczywiście masz rację.

To jest ważne także z innego powodu. Jak taki burak-kierowca tłumaczy się pracodawcy, że "on jest niewinny, jakiś cyklista źle jechał i jeszcze ma pretensje" to może mu uwierzą. Ale za 3 czy 5 razem, gdy co jakiś czas zgłoszenia się pojawiają i "o dziwo" wszystkie zawsze na tego samego kierowcę, to nawet najbardziej naiwny pracodawca przestanie pacjentowi wierzyć.

Poza tym ludzie rozmawiają. Jeden ukarany kierowca jest przestrogą dla 10 kolejnych, że lepiej nie próbować, bo cykliści nie są bierni i na pewno to zgłoszą. A tu przecież zarabiać trzeba, rodzina do wykarmienia i lepiej nie podpadać i nie lądować na dywaniku u szefa czy na "pogadance o bezpieczeństwie", nawet jak winy nie udowodniono.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline pch

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Gru 2013, 16:27:01 »
Witam,

W październiku miałem niemiłą sytuację, kierowca MZA zajechał mi drogę i lekko "poszurał"po mnie bokiem autobusu. Zgłosiłem sprawę do WRD e-mailem. Po jakimś czasie dostałem wezwanie do stawienia się na Waliców. Byłem tam w tym tygodniu i muszę się zgodzić z przedmówcą, doświadczenie było bardzo pozytywne. Wszytko potraktowano bardzo na serio, pełen profesjonalizm i duża kultura osobista wszystkich osób, które tam spotkałem. Zajęło to ok. 30 minut, może mniej. Złożyłem zeznania, opisałem całą sytuację, narysowałem to co trzeba. Policjant przyznał, że z racji braku dowodów innych niż moje zeznania (nie było żadnego monitoringu, nie mam żadnych świadków) jest duże prawdopodobieństwo, że sprawa nie pójdzie do sądu, chyba że kierowca sam się przyzna.  Policjant tak prywatnie zapytał się jaka była moja główna intencja wysłania maila (i nie, nie chodziło wcale o nic w stylu "po co nam tym zawracasz głowę"). Powiedziałem, że najbardziej zależy mi na tym, żeby tego kierowcę uświadomić, że nie może jeździć w ten sposób i żeby to się po prostu już więcej nie zdarzyło, bo jeżdżę tamtędy często. Policjant obiecał, że niezależnie od wyniku postępowania, kierowca autobusu zostanie pouczony. Jestem w sumie zadowolony z tego. Nie oczekiwałem wiele, a samego maila raczej wysłałem pod wpływem impulsu, bo byłem po prostu zły że coś takiego się zdarzyło. Myślę, że gdybym miał jakiś dowód (świadek, czy nagranie na kamerce) to sprawa mogłaby się potoczy dużo dynamiczniej.
Chciałbym tym samym zachęcić wszystkich do zgłaszania takich spraw. Chodzi też o statystyki policyjne. Jeżeli w statystykach wyjdzie, że takich zdarzeń jest dużo, to mam nadzieję że mniej lub bardziej będzie to stymulowało również samą policję do podjęcia działań w tym kierunku, m.in. edukacyjnych.

Offline vondemelon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zgłaszanie spraw na policję - jak to robić.
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lip 2014, 15:54:01 »
Raz zdarzyło mi się zgłosić groźne, nieprzepisowe zachowanie kierowcy na policję. Miałem czas spisać numery rejestracyjne oraz markę i kolor samochodu. Tuż po zdarzeniu spotkany patrol kazał mi iść na najbliższy komisariat, ale nie miałem na to czasu. Napisałem więc maila na krp1warszawa@policja.waw.pl (zdarzenie miało miejsce w śródmieściu) i po kilku dniach otrzymałem odpowiedź od konkretnego policjanta z numerem telefonu i prośbą o umówienie spotkania. Złożyłem zeznania (pół godziny) i po kilku tygodniach (2-3) otrzymałem pismo (chyba poleconym) że sprawa została zakończona postępowaniem mandatowym.
Czyli da się. Choć gdyby pani kierująca się nie przyznała do wykroczenia (albo udawałaby że to nie ona prowadziła) to prawdopodobnie byłbym wezwany jako świadek do sądu i nie jest pewne że kierująca zostałaby ukarana.