Infrastruktura rowerowa i sprawy lokalne > Sprawy urzędowe - pisma, wnioski i tym podobne.

Veturilo a dzieci

<< < (2/5) > >>

mp0011:

--- Cytat: biały w 17 Lip 2016, 18:07:47 ---Mogą. Są pieszymi i oprócz kilku zakazów dotyczących poruszania się w kolumnie, nie są traktowani w sposób szczególny. 9-latek ma pełne prawo ?iść? sobie po chodniku, nawet jeśli ?idzie? na rowerze. Natomiast nie mogą poruszać się po drodze same poniżej 7 roku życia, niezależnie od tego, w jaki sposób się poruszają, chyba że na drodze dopuszczalny jest tylko ruch pieszych.

--- Koniec cytatu ---

UPRD Art2.23: Użyte w ustawie określenia oznaczają:

--- Cytuj ---pieszy - osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

--- Koniec cytatu ---

Generalnie więc, dziecko do 10 r.ż. bez opieki nie powinno jeździć ani chodnikami, ani DdR.
Pod opieką osoby dorosłej może jechać tylko chodnikiem (i poboczem, ale po lewej stronie - o ile nie ma chodnika). Osoba dorosła także może jechać chodnikiem w takim wypadku.

Ale już nie po *przejściu*, tu dorosły prowadzi, a jedzie dziecko. Swoją drogą, ciężko potem oduczyć dzieciaka że przez przejście się rower przeprowadza...

biały:
Rzeczywiście, moja pomyłka. Skąd jednak wnioskujesz, że dziecko między 7 a 10 rokiem życia nie może poruszać się samodzielnie po drodze?

remitent:

--- Cytat: biały w 17 Lip 2016, 19:20:34 ---Rzeczywiście, moja pomyłka. Skąd jednak wnioskujesz, że dziecko między 7 a 10 rokiem życia nie może poruszać się samodzielnie po drodze?

--- Koniec cytatu ---
Może się poruszać, ale jako pieszy, a nie prowadząc pojazdy.

Ad rem - veturilo dla dzieci to koszt, który będzie rodził kolejne problemy - będą rowery w rozmiarze dla 10-latków, to będzie lament, że nie ma dla 6-latków. Pomijając już (nie)dostępność takich rowerów w razie potrzeby. Uważam, że należy się skupić na rowerach dla dorosłych, rowery dla dzieci pozostawiając ich rodzicom.

mp0011:

--- Cytat: biały w 17 Lip 2016, 19:20:34 ---Rzeczywiście, moja pomyłka. Skąd jednak wnioskujesz, że dziecko między 7 a 10 rokiem życia nie może poruszać się samodzielnie po drodze?

--- Koniec cytatu ---
Jeżeli chodzi Ci o to, że do 10 r.ż dziecko pod opieką jest pieszym, a bez opieki takie dziecko jest rowerzystą, to tak nie jest ;)

Rowerzystą może być TYLKO osoba posiadająca odpowiednie dokumenty potwierdzające uprawnienia:
- Karta rowerowa - dostępna od 10 r.ż. i OBOWIĄZKOWA do 18 r.ż.
- Dowód osobisty - dla starszych niż 18 lat.
- Prawo jazdy określonych kategorii - chyba 13-14 lat+ (na jakieś motorki)

Dziecko poniżej 10 r.ż. nie może dostać żadnych z tych dokumentów, a tylko one upoważniają do poruszania się po DdR i innych drogach. Bez nich nie da się być rowerzystą w rozumieniu prawa. Można być tylko pieszym, jeżeli spełnia się określone wymagania - jedzie się pod opieką osoby dorosłej.

remitent:

--- Cytuj ---- Dowód osobisty - dla starszych niż 18 lat.
--- Koniec cytatu ---
W kwestii formalnej - to pełnoletność, a nie posiadanie dowodu osobistego, świadczy o posiadaniu uprawnienia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej