Inne sprawy rowerowe > Porady

Interpretacja nowego przepisu w PORD

(1/4) > >>

Tugger:
Mam poważne wątpliwości co do interpretacji art. 27 ust 1a.



--- Cytat: PORD ---Kierujący  pojazdem,  który  skręca  w  drogę  poprzeczną,  jest  obowiązany  zachować  szczególną  ostrożność  i  ustąpić  pierwszeństwa  rowerzyście  jadącemu na wprost  po  jezdni,  pasie  ruchu  dla  rowerów,  drodze  dla  rowerów  lub  innej części drogi, którą zamierza opuścić.
--- Koniec cytatu ---



Jak mam rozumieć ten przepis? Czy na skrzyżowaniu równorzędnym rowerzysta jadąc prosto ma pierwszeństwo nawet w momencie kiedy skręcający pojazd jest po prawej stronie rowerzysty?

johnkelly:
Czyli pojazd skręca w lewo? Z interpretacji wynika, że tak o ile po lewej stronie drogi jest dwukierunkowy pas dla rowerów lub dwukierunkowa DDR.

Tugger:
Czy w lewo czy w prawo nie ma znaczenia - zmienia kierunek ruchu. W przepisie jest wyraźnie napisane, że jednym z przypadków kiedy przepis się stosuje jest moment, kiedy rowerzysta jedzie jezdnią.

storm:
Chyba się nie znam na prawie... Ale tam jest brak informacji o tym któremu rowerzyście nalezy ustąpić pierwszeństwa i w jakim kierunku i jak on może się poruszać względem kierowcy pojazdu - kiedy dokładnie ma to pierwszeństwo. Bo w tej chwili wynika, że zawsze? Niby dobrze dla nas, ale... zaraz się zaczną problemy z rozumieniem tego przepisu przez kierowców.

Tugger:
Ja go rozumiem tak, że np. jeśli kierowca dojeżdża do skrzyżowania równorzędnego z zamiarem skrętu musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście z jego np. lewej strony jeśli ów rowerzysta jedzie prosto. Ten przepis nie jest dobry, jest wręcz idiotyczny i niebezpieczny jeśli go tak rozumieć.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej