Autor Wątek: Dozwolone czy nie?  (Przeczytany 19048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Cze 2010, 01:15:26 »
ja tam jestem ciekaw kiedy w końcu niektórzy zrozumieją, że publikacja zdjęć osób, które nie uczestniczą w przejeździe i łamią przepisy jest nielegalna jeśli nie ma zgody danych osób. powtarzałem to wiele razy z przykładami ustawy, a niektórzy nadal ciągną swoje.

a zdjęcia z autami można publikować - nie można jeśli jest na nich np ich właściciel. nie trzeba nawet zasłaniać tablic rejestracyjnych, bo nie jest to dana osobowa.

Odnośnie publikacji zdjęć osób postronnych, to wszystko zależy od tego w jakim kontekście one tam występują ( w tym i sposób zachowania się ).
Jeśli są częścią większej całości, albo spontanicznie pokazują swoją aprobatę to generalnie jest O.K.

Odnośnie publikacji wizerunku samochodu bez zakrywania tablic rejestracyjnych, to obawiam się, że można było by to w niektórych sytuacjach podciągnąć pod naruszenie dóbr osobistych.
Wystarczy, że ktoś powie, że jego samochód został rozpoznany na zdjęciu przez znajomych, tym samym jego osoba może zostać z tym zdjęciem powiązana, itd.
Generalnie, to zgodnie z art. 24 KC (in primo) wystarczy że ktoś powie jedynie że taka publikacja jedynie zagraża rozpoznaniem jego samochodu, w tym jego osoby przez jego znajomych, i wtedy będziesz musiał zakryć tablicę.
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Cze 2010, 11:42:19 »
To teraz Ty pokaż mi paragraf, który tego zabrania.

A o zdjęciach nielegalnie parkowanych pojazdów w swoim czasie było nawet głośno- toś już nawet zrobił stronę z takimi zdjęciami. I żyje.
« Ostatnia zmiana: 01 Cze 2010, 11:43:44 wysłana przez Drex »

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Cze 2010, 12:40:24 »
To wytłumacz dlaczego w telewizji zamazują twarze (to wiadome) i tablice rejestracyjne? Gdyby można było je upubliczniac zapewne bylyby widoczne

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Cze 2010, 13:51:16 »
Tablice rejestracyjne wystawione są na widok publiczny. Wsiadając do samochodu nie zakrywasz ich na czas jazdy przecież, więc nie wiem wogóle o co ten spór. Skoro widać na żywo to czemu ma nie być widać na zdjęciach?

Po numerze rejestracyjnym samochodu, do właściciela może dojść tylko odpowiedni organ prawny (np. policja).
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Cze 2010, 14:03:19 »
Cytuj
USTAWA
z dnia 4 lutego 1994 r.
 
o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Art. 81.
(...).
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
(...)
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Biorąc pod uwagę ten zapis zdjęcie osoby o której wiemy że jedzie z Masą i co i raz łamie zakaz jazdy po chodniku można umieścić- jako osoba uczestnicząca w imprezie publicznej i nie stosująca się do jej zasad. A przecież jako organizatorzy wiemy którzy z jadących z nami wyjeżdżają z peletonu po to aby później do niego wrócić, bo to widzimy. Na tej samej zasadzie możliwe jest publikowanie zdjęć z Masy przeze mnie, Trawersa czy kogokolwiek innego- gdyby nie to, to już kilka razy poszlibyśmy siedzieć.

W przypadku gdy osoba nie bierze udziału w imprezie wystarczy dać klauzukę, że jeśli nie brała udziału w imprezie, musi się do nas zgłosić i zarządać usunięcia zdjęcia. Dopiero gdy tego nie zrobimy, może iść z tym do sądu i to z powództwa cywilnego, ponieważ GIODO nie traktuje zdjęcia osoby jako "danych osobowych"- dzwoniłem do GIODO i dowiadywałem się o to.

Ten sam zapis można użyć w przypadku zdjęć nieprawidłowo zaparkowanych samochodow- nie robisz zdjęcia pojazdu, tylko krajobrazu- DDR, przejścia dla pieszych czy innego miejsca gdzie samochodu być nie powinno. A że wjechał nielegalnie? Cóż...

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Cze 2010, 14:10:10 »
Tablice rejestracyjne wystawione są na widok publiczny. Wsiadając do samochodu nie zakrywasz ich na czas jazdy

Twarzy jak idziesz ulicą tez nie zakrywasz.

Jak powiedziałem to nie jest zabronione jako przestępstwo czy wykroczenie tylko może być traktowane jako delikt prawa cywilnego.
Czyli jak się znajdzie uparty członek automobilklubu to możesz się z nim sądownie i pozasądownie pospierać i może być ciekawie :P
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Cze 2010, 14:23:47 »
Cytuj
USTAWA
z dnia 6 czerwca 1997 r.
 
Kodeks karny

(...)
Rozdział XXVII
Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej
Art. 213.

(...)
§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:
1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub
2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Myślę że ten paragraf (pogrubiona treść) jasno daje do zrozumienia, że pokazując osobę łamiącą przepisy (a także samochód zaparkowany nielegalnie), co jest społecznie szkodliwe, mówi sam za siebie. Publikując takie zdjęcie mamy na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego, które to jest zmniejszane przez obiekt na zdjęciu- rowerzystę między pieszymi jadącego jak szalony, czy samochód na DDR lub chodniku zmuszający rowerzyste do zjechania na chodnik lub pieszego do wejścia na DDR/ulicę.

robercik

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Cze 2010, 15:05:54 »
nie odbiegajcie od tematu. musicie zrobić coś z tymi wariatami, co tak jeżdżą

Może i nie odnotowano żadnych wypadków w tym stylu. ale nie raz widziałem jak w tylne koło uderzali bo nagle peleton sie zatrzymywał.

WYCIĘTE na zamieszczonym zdjęciu


JARO POZDROWIENIA OD RODZINKI . USMIALI SIE



Administrator Comment Nie publikujemy cudzych danych osobowych.
« Ostatnia zmiana: 01 Cze 2010, 15:26:35 wysłana przez Drex »

pawsik20

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Cze 2010, 17:04:04 »
nie odbiegajcie od tematu. musicie zrobić coś z tymi wariatami, co tak jeżdżą

Może i nie odnotowano żadnych wypadków w tym stylu. ale nie raz widziałem jak w tylne koło uderzali bo nagle peleton sie zatrzymywał.

WYCIĘTE na zamieszczonym zdjęciu


JARO POZDROWIENIA OD RODZINKI . USMIALI SIE



Nie publikujemy cudzych danych osobowych.


MOIM ZDANIEM I NIE BOJĘ SIĘ TEGO POWIEDZIEĆ JEST TO ZACHOWANIE KARYGODNE !

Organizatorzy powinni dbać o bezpieczeństwo a nie robić fotki pajacom na jednym kole !

Dla mojego bezpieczeństwa i mojego dziecka, które chciałoby uczestniczyć w masie proszę o wyeliminowanie takich zachowań !

Basia_76

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Cze 2010, 17:15:26 »
Dziękuję wszystkim za poruszenie tematu osób jeżdżących w tak brawurowy sposób jak chłopak na zdjęciu.

Moim zdaniem powinniśmy dołożyć starań aby w następnej masie nie brał on udziału i go po prostu wyprosić. Człowiek boi się normalnie jechać, kiedy młodzież się tak wygłupia, miesiąc temu było to samo.

Tak więc znaleźć go i wykluczyć z przejazdu, to jest moje zdanie ! Zwróćmy uwagę na czerwony rower oraz charakterystyczne znamię na prawym policzku.


Pozdrawiam normalnych rowerzystów.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Cze 2010, 19:04:35 »
Najpierw trzeba dostać jednoznaczne stwierdzenie od organizatorów - czy taka jazda jest dozwolona czy nie? Jeśli jest zakazana i koniec, to faktycznie, można się takich osób pozbywać, zwracać im uwagę etc. Jeśli nie jest to jednoznacznie zakazane, to ludziom [którzy de facto nie łamią regulaminu] nie można nic zrobić - za to można naciskać na organizatorów, żeby zakazali takiej jazdy.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Cze 2010, 20:22:14 »
Najpierw trzeba dostać jednoznaczne stwierdzenie od organizatorów - czy taka jazda jest dozwolona czy nie?

A mało jednoznacznie napisałem? Ok, spróbuję wyjaśnić.

Jazda na jednym kole sama z siebie nie jest niebezpieczna i JEST DOZWOLONA.

Robienie tego w sposób nieporadny (czyli taki, gdy bierze się za to, ktoś, kto nie umie), albo brawurowy (na centymetry od ludzi) jest zagrożeniem realnym i NIE JEST DOZWOLONE.


Ze zdjęcia nie wynika, czy ów Pan jechał sobie w luźnym peletonie mając po metr czy kilka metrów luzu (wtedy to bezpieczne i dozwolone), czy też jechał w zwartym, ciasnym szyku, gdzie łatwo o wypadek, gdy się straci równowagę (wtedy to niebezpieczne i nie dozwolone). Więc nie stwierdzę Ci, czy Pan miał akurat dość miejsca na bezpieczną jazdę na tylnym kole, czy nie.

Cieszę się, że mogłem rozwiać wątpliwości.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Cze 2010, 21:49:37 »
Oj, już odpuśćcie, bo się zaczynacie nakręcać... Ze zdjęcia nie wynika, że jedzie w tłoku albo może komuś wyrządzić krzywdę. Moim  zdaniem sam fakt jazdy na jednym kole nie upoważnia nas jeszcze do takiego zmasowanego ataku na chłopaka, który akurat znalazł się na zdjęciu.
Jasne, że takich zawodników, którzy jeżdżą na jednym kole w zwartej kolumnie, po chodniku, albo stają dęba przed maską nadjeżdżającego z przeciwnego pasa autobusu (bo i takich kiedyś widziałem) trzeba zdecydowanie tępić, ale i tak sugerowałbym najpierw spokojne zwrócenie uwagi a dopiero potem represje.
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

robercik

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Cze 2010, 22:29:02 »



Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Cze 2010, 10:18:31 »
Moim zdaniem powinniśmy dołożyć starań aby w następnej masie nie brał on udziału i go po prostu wyprosić. Człowiek boi się normalnie jechać, kiedy młodzież się tak wygłupia, miesiąc temu było to samo.

Pewnie! Aresztować tych pajaców, dać mandaty i odebrać rowery! Nie będą szczyle szaleć w tłumie! Mam tego dość!

Masa jest pełna odsczepieńców. Ostatnio z braciszkiem byliśmy na Masie, i pełno było tych popisujących się geniuszy. Pełno jest też tych kolesi co jeździć nie umieją i ledwo można ich ominąć. Ciągle się czepiają ale to nie nasz problem że ktoś jeździ jak mameja i się wywalił tylko dlatego że lekko zawadziłem jego przednie koło swoim tylnym. Sami pajace!! JEszcze nie mogę znieść tych durniów co się plują jak się z bratem zatrzymaliśmy żeby fajka odpalić. Bosze!! Już wolę nie myśleć co by było jakbym sobie piwo chciał wypić!!!

 A tego palanta sugeruję do sądu pozwać:


Chociaż z drugiej strony, może mu się dostało od tego polcjanta:


BP, NMSP. Jak nie można usunąć tych co najbardziej przeszkadzają to się czepia innych. Na zdjęciu Adrian Socho na Masie X.2003.
AdrianSocho