Autor Wątek: Dozwolone czy nie?  (Przeczytany 19050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sznur

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Maj 2010, 13:02:50 »
Myślę, że musimy sami pilnować porządku ( na ile to oczywiście możliwe ) i w kulturalny sposób bo masa to ma być przyjemność a nie szarpanie nerwów. Ktoś chce wypić piwo ? niech pije jak go złapie policja to straci prawo jazdy a jak jeszcze na kogoś wpadnie i mu zrobi krzywdę to poniesie srogie konsekwencje przy takiej ilości osób zawsze znajdzie się czarna owca, a pijący browarki w czasie masy  to wyjątek ( choć sam osobiscie widziałem taką osobę ) więc zapewne ogół przywoła szybko taką osobę do porządku jak zacznie rozrawbiać :)

Pozdrawiam aktywnych

dla przypomnienia 2 punkty regulaminu
7.
 Zabrania się udziału w zgromadzeniu i przejeździe osobom będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych.

8.
 Zabrania się posiadania, spożywania i sprzedaży podczas przejazdu i zgromadzenia napojów alkoholowych, środków odurzających lub psychotropowych.

i jeden punkt z zasad Masy
5)
Jeżeli widzisz, że ktoś się do tego nie stosuje - nie czekaj na cud, albo aż się ta osoba zabije przez własną głupotę - zwróć jej uwagę. Sam. Zabezpieczenie nie jest w stanie być wszędzie, stąd konieczność reakcji uczestników. Od Ciebie zależy jak nas widzą inni - mieszkańcy dzielnic, przez które przejeżdżamy. Czy widzą nas jak przepęd bydła jadącego bez kontroli jak popadnie i gdzie popadnie, czy widzą nas jako silną, zorganizowaną grupę, która wie, czego chce.

« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2010, 13:07:14 wysłana przez Sznur »

mplonski

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Maj 2010, 13:10:28 »
Ja jeszcze tylko dodam, że jak mamy problem z jakimś uczestnikiem i sami nie możemy go rozwiązać zawsze można zgłosić się do któregoś z organizatorów - są sposoby, aby takie osoby przywołać do porządku.

Jednak warto pamiętać, że zabezpieczenie ma sporo roboty i takie środki należy stosować w wyjątkowych sytuacjach.
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2010, 13:12:36 wysłana przez m.p »

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Maj 2010, 00:33:45 »
Jeśli ktoś komuś zrobi krzywdę, to oczywiście, że poniesie konsekwencje. Ale. Nie wiem jak wy, ja jednak uważam, że regulamin ma w dużej mierze działać prewencyjnie - żeby jednak nikomu się owa krzywda nie stała. A nie "jak się coś stanie, to dopiero się czymś zainteresujemy, a na razie niech robi".

Zwracać uwagę zwracam, jeśli komuś trzeba, nie tylko na Masie. Dziś wracając do domu trzem osobom grzecznie wytknęłam brak świateł. [i niesprzątania po psach się czepiam i śmiecenia i... ^^]

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Maj 2010, 01:38:02 »
Cytat: Savil
Dziś wracając do domu trzem osobom grzecznie wytknęłam brak świateł
Ja mam ten sam problem. Zwracam uwagę batmanom wierząc, że przyniesie to jakikolwiek skutek. Mam jednak świadomość, że niestety, niczego to nie zmieni... :(
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Maj 2010, 16:11:23 »
powinno się najpierw uzyskać zgodę przed zrobieniem jej zdjęcia

Nie koniecznie.

Myślę, że musimy sami pilnować porządku ( na ile to oczywiście możliwe )

Byłoby to wskazane. Zabezpieczenia brakuje, co było doskonale widać na ostatniej Masie i co powtarzam od dawna. Nie mamy fizycznej możliwości być wszędzie.

regulamin ma w dużej mierze działać prewencyjnie

Problem w tym, że regulamin nigdy nie będzie działał prewencyjnie. Gdyby napisanie czegoś w nim dawało takie super efekty, to byśmy napisali, że mamy 100 osób w zabezpieczeniu i dość sprzętu by ich wyposażyć, a Masowicze jeżdżą kulturalnie nie wjeżdżając na chodniki i nie jadąc pod prąd. Albo co tam, od razu by się wpisało do regulaminu budowę 1000km dróg rowerowych w mieście. Niestety to nie działa w ten sposób ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Maj 2010, 16:14:23 »
powinno się najpierw uzyskać zgodę przed zrobieniem jej zdjęcia
Jeśli widzisz kogoś łamiącego przepisy nie musisz mieć żadnej zgody. Dokumentujesz sytuację. Na tej samej zasadzie to działa jak ja robię zdjęcia źle zaparkowanym samochodom. ;)

mplonski

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Maj 2010, 21:32:48 »
a jak zrobisz zdjęcie samochodu i kierowcy to może być problem.

Cytuj
Zgodnie z art. 81 ust. 1 u.p.a.p.p.:
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

W myśl art. 81 ust. 2. u.p.a.p.p. zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

jak więc chcecie zrobić i opublikować zdjęcie osoby nie biorącej udziału w masie bez jej zgody? zakładając, że jest to zwykły człowiek nieznany powszechnie.

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Maj 2010, 22:07:47 »
Na zasadzie "niech osoba łamiąca przepisy (widoczna na zdjęciu) zgłosi się do nas, aby podać dane które potrzebne są do złożenia zawiadomienia o wykroczeniu". :)

mplonski

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Maj 2010, 22:20:11 »
a na jakiej podstawie prawnej chcesz zamieścić zdjęcie osoby nie biorącej udziału w przejeździe bez jej zgody? serio się pytam.

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Maj 2010, 22:43:24 »
Każdy obywatel ma prawo udokumentować łamanie przepisów i zgłosić to odpowiednim władzom. Właśnie w ten sposób działa praktykowane przeze mnie zgłaszanie pojazdów parkujących nieprawidłowo- łamią prawo i mam prawo to dokumentować. Tak samo jak każdy może sfilmować lub sfotografować osoby które powinny zostać ukarane za nieprzestrzeganie przepisów. Tak jak ktoś nagrywał (nie pamiętam w tej chwili kto) zachowanie kierowców pod Wileniakiem podczas ostatniej Masy.

mplonski

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Maj 2010, 23:00:53 »
A ja nadal proszę o konkretną podstawę prawną... wrócę do wątku jak ją dostanę.

Robienie zdjęć aut to nie to samo co robienie zdjęć osobom.

Drex

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Maj 2010, 23:11:08 »
A ja podstawy prawnej Ci nie podam, bo nie chce mi się szukać. A że tak można robić wiem- chociażby po ostatniej szamotaninie z kierowcą na Agrykoli, po którym wezwana policja jasno i wyraźnie wytłumaczyła jegomościowi, że mam prawo mu robić zdjęcia gdy łamie prawo.

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Cze 2010, 00:18:30 »
Zdjęcia robić możesz, nie możesz ich upubliczniać (nawet tablic rejestracyjnych) :)

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Cze 2010, 00:32:33 »
Zdjęcia robić możesz, nie możesz ich upubliczniać (nawet tablic rejestracyjnych) :)

No wreszcie się autorytet prawniczy wypowiedział  :)

Ja dodam od siebie, że co innego jest robienie zdjęć, te wolno robić prawie zawsze i wszędzie (w szczególności w celu sporządzenia przez SM wniosku o ukaranie) , a co innego jest ich upublicznianie.
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

mplonski

  • Gość
Odp: Dozwolone czy nie?
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Cze 2010, 00:39:01 »
ja tam jestem ciekaw kiedy w końcu niektórzy zrozumieją, że publikacja zdjęć osób, które nie uczestniczą w przejeździe i łamią przepisy jest nielegalna jeśli nie ma zgody danych osób. powtarzałem to wiele razy z przykładami ustawy, a niektórzy nadal ciągną swoje.

a zdjęcia z autami można publikować - nie można jeśli jest na nich np ich właściciel. nie trzeba nawet zasłaniać tablic rejestracyjnych, bo nie jest to dana osobowa.