Autor Wątek: Uczyć nauczania o rowerach  (Przeczytany 1761 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Uczyć nauczania o rowerach
« dnia: 17 Lis 2014, 23:20:40 »
Trafiłam kilka dni temu na taki oto brytyjski FILMIK. Generalnie mowa o tym, że warto przygotować instruktorów jazdy, żeby potrafili uczyć przyszłych kierowców o sensownym zachowaniu względem rowerzystów.

W punktach:
- empatia + odpowiedzialność
- uczenie, czemu rowerzysta robi to, co robi (np. czasem jedzie środkiem pasa, a jak nie środkiem - to nie rynsztokiem)
- bo rozumienie zachowania innych --> większe bezpieczeństwo
- uczenie, że asertywny, wyedukowany rowerzysta jest pożyteczny (poprawia bezpieczeństwo wszystkich na drodze)
- uczenie, że pierwszeństwo to przywilej, nie absolut
- nawiązywanie do doświadczeń uczniów (może też jeżdżą rowerem?)
- przygotowanie instruktorów do rozmowy na tematy typu "rowerzyści powinni płacić podatek drogowy / nosić kask / mieć obowiązkowe OC / jeździć tylko po ścieżkach / ..."
- nienapuszczanie jednych na drugich

Ech... Jak pięknie by się to sprawdzało jako uzupełnienie Akademii Rowerowej.

Jak to teraz jest? Nie pamiętam, żeby mnie uczono o rowerzystach. Ale prawda jest, że to było przed boomem rowerowym, więc szansa spotkania rowerzysty na drodze była znacznie mniejsza.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Uczyć nauczania o rowerach
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lis 2014, 01:42:38 »
Jak to teraz jest?
"Pamiętaj że na egzaminie zatrzymujemy się na czerwonym przed strzałką, potem i tak nikt tego nie robi."
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: Uczyć nauczania o rowerach
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lis 2014, 11:42:42 »
A to to pamiętam... I jeszcze rady, żeby uważać z zatrzymywaniem się przed strzałką (już po egzaminie), bo mi ktoś w kufer wjedzie. Oraz ostrzeżenie, że puszczanie pieszych na pasach na dwupasmówkach może ich postawić w niebezpiecznej sytuacji. Uwagi życiowe, ale smutne.

To co teraz mówi się o rowerzystach? Przecież czasem spotykam rowerując elki. Czyli one spotykają mnie. I tłumy innych rowerzystów.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uczyć nauczania o rowerach
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lis 2014, 14:08:03 »
Pomysł jest bardzo dobry, by uczyć instruktorów. Ale niestety nie za bardzo mamy jak do nich dotrzeć - to podmioty prywatne, nie ma fizycznej możliwości, by ich zmusić by się czegokolwiek nowego uczyli.

Jak ktoś zrobi listę auto-szkół, można na ich adresy mailowe wysłać jakieś materiały lub zaproszenie na szkolenie, które oczywiście możemy spróbowac przygotować. Ale nie liczyłbym na spektakularny sukces - jak instruktor ma wybór czy uczyć się o rowerach, czy zarabiać ucząc, to wiadomo co wybierze ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Uczyć nauczania o rowerach
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lis 2014, 19:10:52 »
ale może przez WORDy dotrzeć to takich kursantów i szkolących, tam zostawić jakieś materiały ??

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: Uczyć nauczania o rowerach
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lis 2014, 20:29:34 »
Spróbowałam się rozejrzeć, jak się stowarzyszają szkoły jazdy, żeby nie utknąć w drobnicy. Znalazłam np. takie cosie:
Polska Federacja Szkół Kierowców
Polskie Stowarzyszenie Motorowe Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy
Kierowca.pl - od Zientarskiego... Ale ponoć patronują 200 ośrodkom (cokolwiek to znaczy).
Miesięcznik "Szkoła Jazdy" - z kontaktami do stowarzyszeń w różnych miastach

Może spróbować zacząć od gazety? Może by chcieli puścić artykuł np. o tym, dlaczego rowerzysta robi to, co robi (w określonej sytuacji jedzie środkiem, nie jedzie ścieżką, jedzie chodnikiem, dwójkami, kolumną, jedzie "pod prąd"); jakieś podstawowe BHP (odstęp, sygnalizowanie działań, kwestia pierwszeństwa na przejazdach itd.); infrastruktura rowerowa (pasy, kontrapasy, przyszłościowo śluzy). Tzn. oczywiście o tym, że warto tego uczyć.