Autor Wątek: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej  (Przeczytany 15330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« dnia: 06 Wrz 2013, 10:14:40 »
na portalu Wyborczej Stołecznej jest artykuł o budowie 2 rond w ciągu od skrzyżowania Nowego Światu ze Świętokrzyską przez Kopernika do skrętu w Tamkę
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14556227,Tak_za_miesiac_bedzie_wygladac_zwezona_Swietokrzyska.html#TRLokWarsTxt
na schemacie obrazującym stan po zakończeniu przebudowy, gdy się go dostatecznie powiększy, widać pasy rowerowe po obu stronach i Świętokrzyskiej i Kopernika

czy to tylko wyobraźnia rysownika mapki czy RZECZYWIŚCIE tam maja powstać rowerowe pasy ?

Offline Sparrhawk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Wrz 2013, 10:57:03 »

Projekt ich nie zakładał ale może coś się zmieniło.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Wrz 2013, 11:01:52 »
jaki fajny skrót dla rowerów jadących w stronę tamki!

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Wrz 2013, 11:23:02 »
Nie jestem pewna, czy jest on fajny. Jeśli ruch pieszych będzie tu większy, to skrót będzie tylko utrapieniem i dla rowerzystów i dla pieszych. Wydaje mi się, że sensowniejsze byłoby po prostu rozdzielenie przy zjeździe z ronda w Kopernika pasa samochodowego od rowerowego jakimś krawężnikiem czy słupkiem.

Brak trzeciej zebry jest ewidentny http://goo.gl/maps/ZleXi

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Wrz 2013, 13:10:29 »
Wydaje mi się, że sensowniejsze byłoby po prostu rozdzielenie przy zjeździe z ronda w Kopernika pasa samochodowego od rowerowego jakimś krawężnikiem czy słupkiem.

Mnie się wydaje odwrotnie. Tzn separacja, czy to w formie pasa, czy ddrki na rondach się nie bardzo sprawdza, bo kierowcy zjeżdżając z ronda nie patrzą, że przecinają pas rowerowy lub ddrkę i że to cyklista ma tam pierwszeństwo. Najbezpieczniej przez ronda (zwłaszcza małe jak tu) dmuchać jednak jezdnią, między autami.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Wrz 2013, 13:59:05 »
Może źle opisałam, ale chodzi mi o pasy tuż za rondem, a na rondzie brak segregacji z ruchem samochodowym.
Jeśli to ma być deptak, to wpychanie rwerzystów na chodnik, tam gdzie jest (ma być) tłoczno, to dosyć karykaturalne rozwiązanie.

Nie widzę dobrej fotki. Myślę, że pas rowery mógłby się zacząć jak tu http://infobus.pl/files/40220/400x292imagesstoriesnasze_dzialaniapiotra_skargi20110524_pas_001.jpg za rondem, ale z małym rozgranicznikiem między pasami (na wyskokości tylnego prawego pasażera ciemnego samochodu) zawężającego przekrój jezdni autom. To by zmniejszyło prędkość aut. Tylko trzeba uwzględnić autobusy, żeby się wyrobiły.

Wkurza mnie jeszcze brak trzeciego przejścia dla pieszych. http://goo.gl/maps/ZleXi

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Wrz 2013, 14:18:14 »
Żaden tam skrót... 5 metrów oszczędności.

Miroslavka zauważyła już jeden mankament rozwiązania zaprezentowanego przez Gazetę. Dorzucę drugi: rowerzyści jadący prosto Kopernika w stronę Tamki, żeby zjechać zgodnie z przepisami na pas rowerowy, będą musieli ustąpić pierwszeństwa rowerzystom jadącym przez ten skrót, i to formalnie na krótkim odcinku. Pomysł głupi i z punktu widzenia bezpieczeństwa rowerzystów, bo znajdą się tacy, co spanikują i będą próbowali pchać się na ten pas na siłę, i z punktu wygody kierowców, którym ustępujący pierwszeństwa rowerzyści będą blokowali przejazd.

Jeśli grafik Gazety pokazał prawdę, to ciekawi mnie, co miasto ma zamiar zrobić z tą wysepką. Przejścia dla pieszych przez Kopernika tam nie ma, więc do nikąd nie prowadzi. Martwy betonowy placyk wycięty z chodnika? Jeśli Warszawa ma za dużo przestrzeni i nie wie, co z nią zrobić, to ja chętnie przygarnę.

Popieram Raffiego. I dorzucę, że nawet jeśli kierowca chciałby patrzyć, to niewiele z tego wyjdzie, bo ze względu na łuk ronda ma ograniczone pole widzenia.

Ale można też zmodyfikować pomysł Miroslavki: nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby był oddzielony krawężnikiem pas tylko do skrętu w prawo, włączający się potem w idący od razu od ronda pas wzdłuż Kopernika. Owszem, zajmuje więcej miejsca niż samo rondo, ale nadal mniej niż takie skośne coś z wyciachaną wysepką.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrz 2013, 08:57:34 »
Jeśli grafik Gazety pokazał prawdę...

Sądzę, że nie pokazał. Wizualizacja to zawsze uproszczenie, a nierzadko jest robiona przez kogoś, kto nie widział projektu. Dlatego ja bym nie wyciągał wniosków, a raczej starał się obejrzeć projekt.


Popieram Raffiego. I dorzucę, że nawet jeśli kierowca chciałby patrzyć, to niewiele z tego wyjdzie, bo ze względu na łuk ronda ma ograniczone pole widzenia.

Nic mądrego nie wymyśliłem, bazuje na wiedzy Duńczyków i Holendrów w tym zakresie. Oni ten temat mają przećwiczony na  10-tą stronę, bo i rond mają więcej niż my (lubią je chyba) i w liczbie rowerów też nas biją na głowę. DDRki wokoło ronda to się jeszcze u nich widuje (choć czasem miejscowi twierdzą, że to zaszłość historyczna), ale pasy rowerowe jak Dania i Holandia szeroka, widziałem raz.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Wrz 2013, 12:13:17 »
kurczę, o ile pasy na rysunku mogę wytłumaczyć sobie tym, że rysownik gdzieś przeczytał że mają być na Tamce i pociągnął dalej, to ten skrót to zastanawiająca inwencja. Tak czy inaczej, nie sądzę żeby konflikt z rowerzystami wyjeżdżający z ul. Kopernika był jakkolwiek istotny z racji dobrej widoczności i małej ilości takich rowerzystów, a piesi mają swój własny, bardziej skracający skrót, i też zbyt wiele ich tam nie ma. Ale dyskusja zdaje się czysto akademicka.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Wrz 2013, 13:14:52 »
Zobaczymy, co będzie, gdy skończą budować.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Wrz 2013, 17:02:08 »
Czyli strach się bać
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Wrz 2013, 10:10:34 »
Jeśli grafik Gazety pokazał prawdę,
Ta grafika jest utrzymana w stylistyce jaką prezentują schematy publikowane na stronie informującej o zamknięciach dróg i objazdach prowadzonej Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym.
Co więcej w podpisie znajduje się uwaga "materiały prasowe" sugerująca pochodzenie rysunku z materiałów posiadanych przez miasto.

Ciekawostką ze Świętokrzyskiej jest odbudowa jezdni na placu Powstańców Warszawy na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską. Podobno jeszcze nie ma planów wykonawczych nowej Świętokrzyskiej, a krawężniki układane są na łukach skrzyżowania. Wykonawca metra ma w umowie zapisane odtworzenie ulicy. Co więc powstaje w tym miejscu: dawna szeroka jezdnia czy coś nowego?
Zdjęcia i dyskusja jest na SSC.
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Wrz 2013, 12:54:34 »
Dzisiaj rano w Radiu Złote Przeboje mówili, że na Kopernika mają być ścieżki rowerowe.

Nie wiem tylko, czy korzystali z własnego źródła, czy po prostu przekazali informację przeczytaną w Gazecie i przekręcili "pasy" na "ścieżki".

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Paź 2013, 22:47:13 »
Wszystkie znaki na niebie i ziemi, a szczególnie te na ziemi, mówią, że jednak dziennikarze mieli rację.

Dzisiaj wieczorem plac budowy wyglądał tak:
Kopernika, rondo ze Świętokrzyską
Kopernika, od ronda w stronę Tamki
Kopernika i Świętokrzyska, zdj. ze środka Świętokrzyskiej
Świętokrzyska, domniemany wjazd na "skrót"
Kopernika, wgłębienie na wyjazd ze "skrótu"
:(

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pasy rowerowe na Kopernika i Świętokrzyskiej
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Paź 2013, 13:55:49 »
Ale to źle? Omija się rondo, nie to że jakoś bardzo ruchliwe, ale zawsze. Dla mnie plus.