Autor Wątek: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej  (Przeczytany 43553 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Gru 2012, 16:03:20 »
Vectra często jest taniej.

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Gru 2012, 16:24:19 »
Vectra często jest taniej.

"Pakiet niedostępny w Twojej lokalizacji"

Kablówki odpadają, z resztą ja podpisałam cyrograf na lata.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Gru 2012, 22:21:36 »
Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć że miałem okazję przetestować kilka łącz 120 megabitów i wszystkie miały wyniki w granicach 116-120 megabitów też w godzinach szczytu...
Jest to zależnie od ilości modemów na jednym kanale zwrotnym w danym rejonie.
A sprawdzałeś opóźnienia w sieci?

6-19 ms

Podpisywałem umowę z Aster, teraz to się nazywa UPC. Mam deklarowane 30 Mb/s dl, 3 Mb/s ul i mam rzeczywiście takie parametry sieci. Wiem, że to niespotykane, sam się zdziwiłem, ale tak mam.

Czyli rozumiem, że miałeś na myśli usługę od operatora TVK.
Czyli odpowiadając na twoje pytanie
Cytuj
A nie opłacałoby się rozdzielić jednego lub dwóch łączy 120 Mb/s (downlink)??
Nie. Legalnie nie dało by się tego rozdzielić
Operatorzy kablowi obecnie nie sprzedają usług łącz asymetrycznych z możliwością udostępnienia jej dalej.
Jesteś ograniczony do jednego gospodarstwa domowego lub w przypadku usług b2b do jednej firmy.

6-19 ms Btw jakie lacze u was w sieci rozdzielacie?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Gru 2012, 09:33:53 »
na jakim łączu jest oparta Wasza sieć?

Symetryk 3/3 Mbps w godzinach pracy, 6/6 Mbps poza z boostem do 10Mbps przez pierwsze 10s gdy robisz down pliku większego niż 1 MB. Radiołącze jest od małej firmy Abra, która nie powala bezawaryjnością. Oczywiście mamy zewnętrzne, stałe IP.

Sieć stoi za NATem, więc userzy nie są widoczni z internetu. Jak ktoś musi mieć wyjście na świat, to mu otwieramy porcik albo kilka. Każdy user ma jedno stałe IP, co kiedyś było ważne jak ludzie dużo grali po LAN. Przez pewien czas eksperymentowaliśmy z DHCP po MAC, ale się nie przyjęło (ludzie zaskakująco często zmieniają kompy, karty, albo wręcz podłączają dwa kompy na przemian do tego samego kabla) więc obecnie każdy komp konfiguruje się "z ręki". User może sobie postawić router i mieć w domu WIFI nawet na kilka kompów.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Gru 2012, 10:05:31 »
Radiolinia? Jakie pingi?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Gru 2012, 11:29:36 »
Radiolinia? Jakie pingi?

Zależy do czego. Do polskich serwisów zwykle 20-40ms.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Gru 2012, 01:54:48 »
na jakim łączu jest oparta Wasza sieć?

Symetryk 3/3 Mbps w godzinach pracy, 6/6 Mbps poza z boostem do 10Mbps przez pierwsze 10s gdy robisz

Na ile osób to jest dzielone?   ???

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Gru 2012, 14:21:15 »
na jakim łączu jest oparta Wasza sieć?

Symetryk 3/3 Mbps w godzinach pracy, 6/6 Mbps poza z boostem do 10Mbps przez pierwsze 10s gdy robisz

Na ile osób to jest dzielone?   ???

20
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Kenneth

  • Gość
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Gru 2012, 16:04:15 »
Miałem nic nie pisać, ALE.....

1. Kilka lat temu przekonałem się co to znaczy "nie działa internet! zrób coś!". Ano to proste - GG nie działa, a GG to jak dzisiaj fejsguano - najważniejsza rzecz w pracy! A jak nie działa GG = nie działa Internet. proste i logiczne ;)

2. "Doskonała obsługa komputera". Znacie to z CV? No ba! każdy to wpisuje! No prawie - bo ja nie.
Potem idę do takiej miernoty i widzę do czego mnie woła: nie umie skasować....... kilku wierszy w Excelu. A zmiana języka w samym Windowsie to dla niej dramat na miarę własnego pogrzebu :P
I cały czas: "no zrób coś!". Ja mam robić, kiedy to użyszkodnik popsuł? Ech, gdyby to jeszcze wymagało tajemnej wiedzy osiągalnej poprzez wejście w Panel Sterowania. Ale nie! Wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce na... Pasku Zadań. Strrrraszne!

3. Woła mnie koleżanka bo ma problem z zalogowaniem się na stronę z pocztą. Podpowiadam jej, że ma do tego hasło do poczty. (nie?! Niemożliwe?!)
Po kilkunastu minutach wracam i... Widzę jak się morduje i wklepuje jedyne hasło jakie ma wg niej do poczty. Nie działa. A dlaczego nie działa...? Bo szanowna koleżanka myli hasło do tożsamości w programie Outlook Express z hasłem do serwera poczty. Na moją prośbę, aby poszukała w skrzynce odbiorczej mojego mejla jaki dostała na początku swojej pracy, gdzie ma swoje wszystkie hasła odpowiada niemalże wprost - że jej się nie chce.

4. Poważne zadanie bojowe. Ja, koleżanka i jeszcze ktoś mamy coś zrobić. W związku z tym, na kilka dni przed terminem, poszedłem do tego ktosia, (ona nie miała czasu na takie rzeczy, ale wiedział o spotkaniu) zainteresowałem go Poważnym Zadaniem Bojowym. Ona - się nie zainteresowała.
Termin minął. Dzisiaj telefon i... AWARIA!!! Mamy PWŻ do zrobienia! Zrób coś!!! No to tłumaczę, ze sprawa jest uzgodniona z kimś i wiemy co robić i kiedy i mamy czas. I jeszcze 10 pytań "a czy na pewno???".

5. Wydruk. Zgłosiła się koleżanka, żebym jej coś druknął w kolorze. Przysłała mejlem. No dobra, druknąłem, ale nie wyszło (mój błąd, a nie miałem czasu aby to naprawić). Jeszcze wieczorem (bo pamiętałem o problemie) dzwonię do niej specjalnie z domu (bo góra czeka i widzi rezultaty - ich brak), aby to wydrukowała. Powiedziałem do kogo ma wysłać aby jej to ten ktoś wydrukował.
Rano zachodzę do pracy - wydruku nie ma. Pytam koleżankę czemu nie ma? "A bo nie wysłałam... ale musimy to zrobić bo już dostałam ochrzan". [K, JP...]
Nie chce mi się w to grzebać - kazałem wysłać do koleżanki drugiej. K2 dostała, otworzyła i... zamiast 2 kopii wydrukowała 1 oczywiście zamiast w kolorze to mono. Dlaczego?! Biegnę do K2 i... Szanowna koleżanka dopiero przy mnie uczy się jak wejść i gdzie we właściwości drukarki i gdzie kliknąć... [JP, KM!]

6. Pracownik zapracowany strrrrrasznie. Ale musi posegregować coś w Excelu i wybrać co nieco. No to idę i ustawiam filtr automatyczny. Pracownikowi opadła szczęka w dół: "Jak to zrobiłeś?????!!!!!!"
"Biegła znajomość komputera", taaa.

7. Teraz będzie o IT. Przychodzę do pracy i jedna z pierwszych rzeczy - oglądam serwerownię. Co widzę? 3 switche. Każdy ma X portów po 100 Mbit/s. A oprócz tego 2 z nich mają dedykowane 2 porty Gigabit. Do 3 switcha porty leżą sobie na szafce z boku, niezamontowane - bo i po co? Oczywiście oba porty Gigabitowe na każdym switchu, dedykowane do połączeń między switchami są..... WOLNE. Bo przecież można ustawić priorytetowanie na switchach na każdym porcie z...... pominięciem portów na których podpięte są switche do siebie. LOL? (pomijając już fakt, że samo priorytetowanie guano da, skoro sam serwer jest duszony przez prąd o niskiej wydajności...)

8. IT. Skoro mowa o lameriadzie... Ustawienia serwera plików. Uprawnienia są poustawiane, ale żby cś zrobić z buforami zapisu i odczytu? Po co? Na co? Żeby serwer plików chodził kilkanaście-dziesiąt procent szybciej? A na co?!

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Gru 2012, 18:14:51 »
Nie ma to jak poczytać coś, z czego rozumie się <10%  :). Ja wpisuję w CV, że umiem obsługiwać kompa, choć nie biegle. No bo co - po łebkach to jest tego sporo, szkoda miejsca na wymienianie  e n u m e r a t y w n e, ale w szczegółach to pewnie każdy mnie zagnie.

Kenneth

  • Gość
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Gru 2012, 12:23:21 »
@Wit - a co ja mam powiedzieć? W szkoła uczą informatyki a potem to my ITowcy ponosimy tego konsekwencje przyuczania jeszcze raz pracowników...

9. "Hasło mi nie działa! Zrób COŚ!".
Wzdycham i pojawiam się po chwili u uzyszkodnika. Patrzę mu przez ramię... Są 3 pola: 1-login, 2-hasło, 3-domena lub nazwa komputera. Oczywiście bywa, że użyszkodnik wpisuje dobre hasło i login, ale... zapomina, że ma się logować do domeny... :P

10. "Nie mogę wysłać bardzo waznego mejla! Chodź i to zrób!".
No to idę i sprawdzam. I tak np zamiast domeny: fiat.pl w adresie osoby do której ma zostac wysłany mejl, widzę: wiat.pl. Praaaawie to samo. Prawie jak prezynadęt.

11. Jw. Nie mogę wysłać mejla. Adresu nie znam, ale dostałem zwrot mejla i widzę: iksinki@gdzies.pl. Tylko gdzie to zagubione "s"? (iksinSki). To ja mam zgadywać jak sie nazywa kooperant, z którym codziennie rozmawia pracownik???!!!

12. Znowu nie można wysłać mejla. Znowu albo biegnę, albo dostanę zwrotkę i w niej czasami widzę:
Error 552 : The recipient?s mailbox has reached its maximum allowed size
Hm. jak to było w CV tego pracownika? "Biegła znajomość języka angielskiego"?
Ciekawe co na to googiel translator?
"Błąd 552: w skrzynce pocztowej adresata osiągnęła  jego maksymalny dozwolony rozmiar"
Czy to już wystarcza, aby sięgnąć po słuchawkę telefonu i zadzwonić do tej osoby i powiedzieć jej to co się przeczytało z translatora, albo ze zwrotki? Czy koniecznie trzeba zadzwonić po Dział IT, aby ten przetłumaczył komunikat i powiedział, że trzeba zadzwonić i do kogo? ;>>>>>>>>>>>>
(Chodzi o to, że skrzynka odbiorcza adresata jest przepełniona i adresat musi zwolnić w niej miejsce, aby móc otrzymywać kolejne wiadomości. Dodatkowo jest to też informacja dla innych, jak dana osoba traktuje powierzone jej narzędzia pracy i jaki ma w nich bałagan... :P )

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Gru 2012, 13:08:34 »
@Kenneth

Czy rozwiązywanie ich problemów to nie jest czasem coś, za co bierzesz pieniądze?

Kenneth

  • Gość
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Gru 2012, 13:21:09 »
@uasic - a skąd taka sugestia i taki pomysł, że mam robić za tłumacza języka angielskiego?
Dlaczego mam robić za nauczyciela informatyki ze szkoły średniej?
Czy sądzisz, ze takie rzeczy wchodzą w zakres helpdesku?
Hint: http://pl.wikipedia.org/wiki/Helpdesk

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Gru 2012, 13:41:01 »
Kurcze to i ja może jestem Takim niedobrym ''użyszkodnikiem''   ;)    i zaraz mi w pracy komp wybuchnie i fionotron nie będzie już wypisywał  kolejnych postów na tym forum    ;)   .

A tak na poważnie to chętnie to pogłębił bym swoją wiedzę praktyczną z dziedziny  informatyki Stosowanej    :)   .

Pozdro.

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: [ot][spam][humor] Z życia admina sieci osiedlowej
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Gru 2012, 16:09:56 »
@uasic - a skąd taka sugestia i taki pomysł, że mam robić za tłumacza języka angielskiego?
Dlaczego mam robić za nauczyciela informatyki ze szkoły średniej?
Czy sądzisz, ze takie rzeczy wchodzą w zakres helpdesku?
Hint: http://pl.wikipedia.org/wiki/Helpdesk

To skoro to nie wchodzi w zakres Twoich obowiązków to czemu to robisz? Proste rozwiązania problemów są najlepsze:)