Autor Wątek: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012  (Przeczytany 47444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Drex

  • Gość
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Maj 2012, 17:36:32 »
Cortez, krotko w Masie chyba jezdzisz. Nie pisze ani o MnA ani o Powstanczej, tylko w piatkowej, comiesiecznej Masie. Mam nawet taka koszulke bo bylem.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Maj 2012, 21:50:18 »
Oj, jeżeli pogoda będzie taka jak w prognozie to ludzi będzie duuuużo.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Maj 2012, 21:57:22 »
Miałem na myśli wątpliwość związane z łączeniem Masy Krytycznej z jakimiś akcjami sponsorskimi, marketingowymi itp co mi się osobiście nie podoba, bo mam wątpliwości co do reklamowania swoją osobą np firm sponsorskich na koszulkach Masy Powstańczej.

W tym wypadku akcja "sponsorska" dotyczy stricte Holandii, najbardziej rowerowego kraju na świecie z najlepszymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi na świecie i największym ruchem rowerowym. Jeżeli to nie jest coś, co miałaby promować i pokazywać za wzór Masa, to nie mam pojęcia co mielibyśmy robić ;)

Co się zaś tyczy innych Mas, np Powstańczej - to termin dodatkowy, nie w ostatni piątek miesiąca. Zatem ci, co chcą jeździć wyłącznie dla idei nic nie tracą - bo nie jest to Masa ostatniopiątkowa.


Natomiast comiesięczną masę krytyczną miałem zawsze za społeczny ruch nie nastawiony na zysk, a na wywarcie presji na władzę, by budowała infrastrukturę rowerową i liczyła się z rowerzystami. Widzę jednak, że robi się pomału z tego biznes...Czy mam rację?

Moim zdaniem nie masz racji, ale chętnie poznam opinię innych.


Jako starszy uczestnik chciałbym to po prostu wiedzieć skoro mam dalej w tym uczestniczyć :) Nie każdemu pasuje rola darmowego słupa reklamowego jeżdżącego na rowerze po mieście.

Ja Ci narzucał swojej opinii nie będę. Przyjedź, oceń, sam zobaczysz, czy ta Holandia taka straszna ;)

Ale wiem jedno - Masa, cokolwiek by nie mówić ideologicznie, potrzebuje pieniędzy, by działać. To banał powiedzieć, że te pisma, ulotki to nie spływają nam z niebios. Tak samo jak cały sprzęt - riksza, przyczepka, paliwo do generatora, baterie do megafonów... można by długo wymieniać. Nie wiem ile wrzucasz dobrowolnie do puszki Masowej, ale obecnie Masa na nadmiar kasy nie narzeka. Mimo to wciąż na rikszy nie masz bannera sieci komórkowych, na stronie nie masz wyskakujących reklam, a przez megafon nikt nie opowiada o wyższości jednego proszku do prania nad drugim. Ale zupełnie tematu finansowania Masy uniknąć się nie da. Zapytam więc przewrotnie: Co proponujesz jeżeli nie sponsora? ;)


Czy na tych pomarańczowych koszulkach będą zapisani sponsorzy?

Nie widziałem ich na oczy, więc Ci nie odpowiem. Mam nadzieję, że zrobi to trupek lub inna osoba, która ustalała to.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Re: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Maj 2012, 23:54:53 »
post rozładowujacy napięcie...

największy ruch rowerowy to chyba w Chinach, a że każdy z nas na pewnie coś made in China to już ich reklamujemy.

ja się zgadzam z Raffim, jeżeli coś to wolę koszulkę ze sponsorem niż brak koszulki, nie żebym miał gdzieś jechać "dla koszulki", bez kasy nic się nie da zrobić, a nikt kasy za darmo nie daje...
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...

Offline artur

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Maj 2012, 09:11:09 »
A ja nawet pójdę krok dalej.
Dla mnie nie byłby to żaden problem, gdyby WMK miała jakiegoś sponsora, a każdorazowy przejazd wiązałby się z założeniem koszulki/kamizelki z ich logo. Oczywiście nikt, ja również, nie chce być żywym słupem reklamowym. I wolałbym takiej sytuacji uniknąć, ale gdyby do tego doszło, to z pewnością nie zrezygnowałbym z przejazdów tylko dlatego, że musiałbym założyć koszulkę z czyimś logo. A gdyby jeszcze firma ta była w jakiś sposób związana z rowerami, albo coś (oprócz wsparcia finansowego WMK) dla infrastruktury zrobiła, byłoby cacy.

Oczywiście nie chciałbym, żeby ktoś sobie z tego ruchu, jakim jest Masa robił biznes. Ale mam świadomość, że nie da się wszystkiego dostać. Jest wiele rzeczy, za które trzeba zapłacić. Chociażby to, o czym wspomniał Raffi. Ja regularnie swój 1% przeznaczam z ZM z dopiskiem WMK. Ale to kropla w morzu potrzeb.

Nie wiem, czy piątkowy przejazd wiązał się będzie ze wsparciem finansowym dla WMK. Raczej wątpię. Ale jak już ktoś wspomniał we wcześniejszych postach, propagowanie rozwiązań holenderskich to najlepsze, co możemy zrobić. A w jaki sposób lepiej to zrobić, jak nie przez pomarańczową rzekę rowerzystów na ulicach Warszawy? ;)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Maj 2012, 13:45:42 »
Przecież nikt na siłę nikogo w koszulkę nie ubierze. Skoro ktoś chce je rozdawać, to ma do tego prawo. Skoro przy okazji WMK, jako instytucja coś z tego ma, to w kapitaliźmie normalne. Przestanie byc normalne, jak pojawią się koszulki reklamujące np. SUVy.

Offline Trupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 731
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Maj 2012, 14:59:23 »
Koszulki finansuje Ambasada Holandii i będzie na niej tylko hasło i logo Masy, nic więcej. Co więcej nikt nic za co nie dostał, chyba że potraktujemy, tak możliwość wzięcia udziału w otwartym szkoleniu rowerowym organizowanym przez The Dutch Cycling Embass i otrzymaniu koszulki na Zamkowym.

W ramach przypomnienia koszulki na piątkowej Masie były od Komisji Europejskiej i  Narodowego Centrum Kultury.

Cor7ez

  • Gość
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Maj 2012, 20:07:52 »
Cortez, krotko w Masie chyba jezdzisz. Nie pisze ani o MnA ani o Powstanczej, tylko w piatkowej, comiesiecznej Masie. Mam nawet taka koszulke bo bylem.
Bywam na Masie od okolo 6-7 lat i może rzeczywiście była jakaś z koszulkami. Mogę nie pamiętać lub na niej nie byłem. Skoro tak twierdzisz to ok. Nie mam powodu by nie wierzyć.

Druga sprawa to taka, że jest jeszcze kwestia etyczno-moralna co do reklamowania właśnie jakichś koncernów czy innych korporacji. Oczywiście dla tych co mają jeszcze jakieś zasady. Otóż chodzi mi o przypadek kiedy był organizowany w zeszłym roku przejazd rowerowy śladami Marii Curie-Skłodowskiej. Na koszulce, co zauważyłem niestety dopiero po, była obok Masy krytycznej nazwa BASF...Dla nie znających historii i nie poruszających się w tym temacie warto napisać, że owa potężna dziś firma chemiczna w czasie IIWŚ należała kapitałowo i była silnie związana w kartelu z IG Farben, który produkował dla nazistów między innymi Cyklon-B i inną chemię na potrzeby wojny...Co to było, to chyba nie muszę wyjaśniać. Zresztą wszystko jest do znalezienia łatwo w necie. Założę się, że nie wielu z Was o tym wiedziało lub wie. Więc zrozumcie pewne opory i rozterki przed reklamowaniem czegoś takiego na własnej piersi...
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2012, 20:16:08 wysłana przez Cor7ez »

Rano1

  • Gość
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #53 dnia: 24 Maj 2012, 20:25:11 »
BASF. No cóż. Ogólnie wszystko, co niemieckie nosi okrutny cień II wojny światowej.
Nie można się jednak dać zwariować. Musielibyśmy odrzucić wszystkie marki niemieckie, ja swój rower Cube (niemiecka marka produkująca...na Tajwanie), wypierniczyć wszystkie płyty pod batutą Herberta von Karajana (przed II wojną światową członek NSDAP) itd.
Tak się składa, że Państwa Osi dalej wiodą prym w przemyśle samochodowym i nie tylko (rowery także...nie będę wymieniał marek).

Drex

  • Gość
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #54 dnia: 24 Maj 2012, 20:45:02 »
Wiesz... Patrzac przez pryzmat sympatii i antypatii historycznych... Musialbym zrezygnowac ze sluchania mojego ulubionego zespolu z... Hamburga. Poza tym, jesli wiesz, to odrzuc wszystko zwiazane z Wlochami, Japonia i paroma innymi krajami, to okaze sie, ze bedziesz mial... yyy... prawie nic.

Offline kottt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #55 dnia: 24 Maj 2012, 20:54:02 »


(...) firma chemiczna w czasie IIWŚ należała kapitałowo i była silnie związana w kartelu z IG Farben, który produkował dla nazistów między innymi Cyklon-B i inną chemię na potrzeby wojny...(...)

Ale czy nadal produkuje jeszcze ten cyklon? I czy naprawdę firma BASF nie zrobiła nigdy niczego dobrego? I czy już zawsze zawsze zawsze Polacy będą postrzegać świat, a w szczególności Niemców, przez pryzmat Wojny?
Ciekawe czy Cor7ez odmówiłby przyjęcia w prezencie auta BMW bo to koncern najsilniej wspierający faszystów? Powinien odmówić przyjęcia samochodu, bo używa ROWERU :)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Maj 2012, 13:02:43 »
Cyklon oczywiście że jest produkowany. Podobno świetny sposób na krety. A to że kiedyś ktoś używał do czegoś innego? Nożami też się ludzie zabijają, podkładaja pod D. dynamit itd. To co - przestać produkować aspirynę, bo przekroczona dawka powoduje śmierć? A ulubione pojazdy hipisów produkowane na zlecenie Hitlera????

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/

Offline Harny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gameforge - off ^^
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Maj 2012, 17:32:31 »
i z masy "pupa"siemirozkraczylrower :-(

Offline Blastboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blastboy
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 25 maja 2012
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Maj 2012, 18:15:32 »
Jak ktoś chce szukać masy to wklejam link. Będę starał się być blisko czoła masy.
http://glympse.com/4QF-EH2