Autor Wątek: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP  (Przeczytany 3559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
[ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« dnia: 10 Sty 2012, 19:18:40 »
Imo całkiem sensownie napisane.

http://wyborcza.pl/1,86116,10937033,Owsiak_boli_prawice.html

W tym roku faktycznie oblewają WOŚP jadem jak tylko mogą. A wychodzi Im to nędznie.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sty 2012, 20:36:47 »

Od razu zaznaczę, że jestem raczej fanem WOŚP, raz kwestowałem i zawsze wspieram. Trzeba jednak przyznać, że w gruncie rzeczy nie wiele WOŚP pomaga w porównaniu do chociażby NFZ'u czy nawet Caritasu. Cieszę się, że ludzie pomagają i dają pieniądze pomożemy, pobawimy się - wszystko świetnie!


A jakby tak pieniądze z zorganizowanego koncertu i wydarzenia też przeznaczyć na cele dobroczynne? Nie było by tego wiele ale ustalmy że cała kwota też nie jest wielka.


Otóż myślę, że bardziej chodzi o Zabawę nie o samo pomaganie. Zaraz pewnie ktoś mi zarzuci " ale jak to? tysiące ludzi kwestuje! za darmo!", wiem też kwestowałem i przyznam, że to było miłe zajęcie. Człowiek wie wtedy, że robi coś dobrego, pomaga, podnosi nam się samoocena, jestem teraz dobrym człowiekiem. Nie chodzi o samo pomaganie chodzi o nasze sumienie, psychikę czy co kto tam chce.


Podsumowując: dobrze, że orkiestra jest. Ale jakbyśmy naprawdę chcieli pomagać to da się więcej zrobić niż raz w roku wrzucić dychę do pudełka albo postać jeden dzień zbierająć pieniądze.
bike's not dead

storm

  • Gość
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sty 2012, 21:11:42 »
Proponuję spojrzeć na finanse...:


http://pl.wikipedia.org/wiki/Caritas_(organizacja)
Cytuj
Finanse w 2009 roku[1]:

Wpływy Caritas:
1 871 945,20 zł ? Różne organizacje charytatywne,
478 375,48 zł ? Wpływy zagraniczne,
2 586 744,42 zł ? Wpływ z 1% podatku,
5 228 670,95 zł ? Darczyńcy indywidualni,
5 284 266,17 zł - Zbiórki Caritas np. powódź na południu Polski, na Ukrainie, Birmie, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Pomoc dla Gruzji,
7 282 415,28 zł ? Darczyńcy instytucjonalni,
9 567 589,29 zł - Wpływy z programów rządowych np. PFRON, paczki dla Polaków na wschodzie, pomoc imigrantom i uchodźcom, kolonie dla dzieci polonijnych, żywność dla najuboższych,
12 554 053,65 zł ? Wartość przekazanych lekarstw i innych artykułów,
119 941 255,90 zł ? Wartość materialna przekazanej żywności z PEAD,
276 786 379,60 zł ? Wpływy Diecezjalnych struktur Caritas ( w formie materialnej i finansowej)
Cytuj
Bilans:
Caritas Polska 2009r.

Wpływ - 164 795 316,34 zł

Wydatki - 161 601 304,52 zł
Struktury Diecezjalne Caritas 2009r.

Wpływ - 276 786 379,60 zł

Wydatki - 274 198 679,91 zł


Pragnę jeszcze dodać, że ze sprzętu medycznego zakupionego przez WOŚP zdarzyło mi się już korzystać. A pomocy ze strony caritasu - nie widziałem na oczy u nikogo i nigdzie...


Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sty 2012, 21:32:51 »
Pragnę jeszcze dodać, że ze sprzętu medycznego zakupionego przez WOŚP zdarzyło mi się już korzystać. A pomocy ze strony caritasu - nie widziałem na oczy u nikogo i nigdzie...
A do jadłodajni dla bezdomnych zaglądałeś? - trochę czuć.
A do świetlic dla dzieci rodzin patologicznych zaglądałeś? - przepraszam, poprawność polityczna nakazuje używać zwrotu dysfunkcyjnych.
A może znasz rodziny, których dzieci korzystają z koloni, organizowanych i opłacanych rok w rok, przez tą instytucje?
Mogę tak wymieniać naprawdę bardzo długo, ale nie oto chodzi. Zwyczajnie nie obracasz się w środowisku, do którego duża część tej pomocy jest kierowana i tyle, a do tego Caritas nie jest tak przebojowa, i medialna, jak działania Owsiaka.
 
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Drex

  • Gość
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sty 2012, 23:51:10 »
No, i WOŚP nie powoduje wypadkow wypasionymi Audi A8.

Cytuj
Kierowcą samochodu, najnowszego i najdroższego Audi - A8 - okazał się ksiądz kanclerz Józef Lisowski z Legnickiej Kurii Biskupiej. Co więcej, samochód, którym kierował zarejestrowany jest na? Caritas! To pojazd wart ok. pół miliona złotych, a Caritas czerpie swoje przychody głównie ze zbiórek publicznych, czyli od wiernych Kościoła katolickiego.

http://wiadomosci.wp.pl/title,Ksiadz-potracil-mezczyzne-i-mowi-mu-zyskales-nowe-zycie,wid,10611987,wiadomosc.html?ticaid=1db78

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sty 2012, 09:43:59 »
Pragnę jeszcze dodać, że ze sprzętu medycznego zakupionego przez WOŚP zdarzyło mi się już korzystać. A pomocy ze strony caritasu - nie widziałem na oczy u nikogo i nigdzie...
A do jadłodajni dla bezdomnych zaglądałeś? - trochę czuć.
A do świetlic dla dzieci rodzin patologicznych zaglądałeś? - przepraszam, poprawność polityczna nakazuje używać zwrotu dysfunkcyjnych.
A może znasz rodziny, których dzieci korzystają z koloni, organizowanych i opłacanych rok w rok, przez tą instytucje?
Mogę tak wymieniać naprawdę bardzo długo, ale nie oto chodzi. Zwyczajnie nie obracasz się w środowisku, do którego duża część tej pomocy jest kierowana i tyle, a do tego Caritas nie jest tak przebojowa, i medialna, jak działania Owsiaka.

Kaczor ma rację. Moją intencją zakładania tego wątku nie było obsmarowanie Caritasu, bo ten też robi potrzebne rzeczy. Intencją było pokazanie, że naprawdę dużo osób opluwa WOŚP, mimo że bardzo często sami są beneficjentami jego działania, gdy tylko trafią do jakiegoś szpitala.

Co do kasy - jasne, że WOŚP robi mniej niż NFZ... jednak mam wrażenie, że gdyby Wośpowi dać kasę NFZ to zrobiłby więcej i nie budował przy okazji budynków z marmuru i szkła w każdym województwie. Sukces WOŚP to wydajnośc (100% zbiórki na sprzęt), jasny cel co roku, transparentność i utrzymywanie fundacji z kasy innej niż zbiórkowa. I tego mógłby się uczyć i NFZ i Caritas.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sty 2012, 18:19:41 »
Insynuowanie, że Jerzy Owsiak mógłby w końcu zrobić coś dobrego uważam za cokolwiek bezczelne. Może jako podnieta dla najbardziej zatwardziałego moherowego elektoratu to zadziałało, ale jako zaproszenie do współpracy już raczej nie. Autor mówi w zasadzie "weźmy się i zróbcie" - szkoda, że własną inicjatywę ustawodawczą (moim zdaniem słuszną) miałby za niego przeprowadzić ktoś inny:
http://www.stopaborcji.pl/list-otwarty-do-jerzego-owsiaka,439,794,a.html

Drex

  • Gość
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sty 2012, 19:08:58 »
http://www.stopaborcji.pl/list-otwarty-do-jerzego-owsiaka,439,794,a.html
Jak czytam takie brednie, to się zastanawiam, czemu go ktoś nie wyskrobał...

storm

  • Gość
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sty 2012, 21:49:07 »
@Drex - bo jeszcze nie wiadomo było co z tego wyjdzie... ot co...


Swoją drogą, jak tak czytam te brednie prawicowców i innychn nawiedzonych... Chciałbym przypomnieć, że gdyby w latach wcześniejszych, wiele milionów i miliardów lat temu, ktoś na Ziemi ograniczył np ilość uderzających piorunów o powierzchnię oceanów (no bo jakże to tak?! tak cżęsto? trzeba ograniczyć i kontrolować co się tylko da!) to pewnie w tej chwili ludzkości na Ziemi by nie było, a najwyższym poziomem życia biologicznego na tej planecie byłaby ameba... :P


@Raffi - ale to było oczywiste, że jak się zacznie czepialstwo KK wobec WOŚPu, to na pewno ktoś się przyjrzy działalności Caritasu. Czysta wzajemność.


Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: [ot]Całkiem ciekawy tekst o WOŚP
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Sty 2012, 09:23:45 »
No, i WOŚP nie powoduje wypadkow wypasionymi Audi A8.
...
Caritas też nie. Nie spotkałem się jeszcze nigdy z sytuacją, aby instytucja prowadziła samochód. :P
 

@Raffi - ale to było oczywiste, że jak się zacznie czepialstwo KK wobec WOŚPu, to na pewno ktoś się przyjrzy działalności Caritasu. Czysta wzajemność.
  Która tak naprawdę prowadzi do nikąd.
   Zawszę jest tak, że gdy zaczynamy coś robić i to co robimy ma wpływ na otaczający nas świat, oraz zostanie dostrzeżone, z automatu nasze działania są poddawane krytyce. Jest to jak najbardziej normalne i naturalne zjawisko, a krytyka tym silniejsza, im większy zasięg działania.
Niestety, jest też tak, że piękne słowa i szczytne cele powodują rozgrzanie serc - duża kasa, rozgrzanie lub gorączkę umysłów.     
 
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany