Autor Wątek: [foto]Nieco zdjęć z Aten  (Przeczytany 2134 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
[foto]Nieco zdjęć z Aten
« dnia: 07 Gru 2011, 18:04:18 »
Właśnie wróciłem  tygodniowego wypadu do Aten. Zrbiłem trochę (tysiąc) fot, może kogoś zainteresują:

http://bzaborow.org/galer/pg/show/1626
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Gru 2011, 18:24:34 »
Super foty! Zazdroszczę...
A najpiękniejsze te psy i koty!
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Gru 2011, 22:35:55 »
Super foty! Zazdroszczę...
A najpiękniejsze te psy i koty!

No tak ładnych fot kotów jak tych z tego cmentarza to dawno nie zrobiłem. I w ogóle to dawno nie miałem czasu by sobie połazić z aparatem gdziekolwiek. Ostatnio to chyba na Suwalszczyźnie.


Jak ktoś lubi zwierzaki, to z moich fot warto obejrzeć jeszcze to:
http://bzaborow.org/galer/pg/show/1549 - koty
http://bzaborow.org/galer/pg/show/1237 - kot
http://bzaborow.org/galer/pg/show/1604 - szynszyl



---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Gru 2011, 23:35:29 »
Szynszyla, jeśli już :)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Drex

  • Gość
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Gru 2011, 00:08:48 »
Hmmm... Nie dziwię się, że wyszło Ci 1000 zdjęć. Po co robiłeś po kilka razy zdjęcia tego samego tylko z innym kadrowaniem? Albo to: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84773 Zdjęcie technicznie do kitu. Główny obiekt na zdjęciu jest niewidoczny- Osoba niedoświetlona.

Albo to: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84794 Zdjęcie źle wykadrowane i krzywe. Horyzont jest ukośny i 50% zdjęcia to niebo. Piękne, niebieskie nic. ;)

A tu: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84801 Chciałeś pokazać piękny smog? xD

Ogólnie musisz popracować nad kadrowaniem i prostowaniem zdjęć. Poza tym zacznij obrabiać zdjęcia, bo większość Twoich błędów można poprawić w programach graficznych- i wcale nie musi być to Photoshop. ;)
BTW:
Bo jak cykac fotki, to aparatem, a nie aparatopodobnymi

Nie to bym się nie zgadzał. Też uważam, że telefonem to się dzwoni, a nie fotografuje. Ale...

Rozumiem, że do tego Soniaka (lustrzanka?) masz porządne szkła, a nie kitowy obiektywik, który z racji na niską rozdzielczośc optyczną pozwala wykorzystać 1/3 matrycy? I kilka filtrów, bo przecież UV i polarek to podstawa podstaw No i rozumiem, że używasz raczej trybu "M" lub któregoś z preselekcją, a nie auto
Mam nadzieję, że wszystkie zdjęcia zrobiłeś na "M"? :D
« Ostatnia zmiana: 08 Gru 2011, 00:11:13 wysłana przez Drex »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Gru 2011, 06:27:37 »
Hmmm... Nie dziwię się, że wyszło Ci 1000 zdjęć.

915. Było >1200, ale część była nieudanych, nieostrych itp itd.

Zwłaszcza fot nocnych spora część wyszła nieostra. Musiałem wziąć mniejszy statyw (większy nie wchodził do walizki, a na bagaż podręczny nie można tego nadać, "ze względów bezpieczeństwa"), który jest mniej stabilny. A to w połączeniu z ciężkim aparatem, ciężkim obiektywem 50-200 i momentami całkiem konkretnymi podmuchami na górkach, niestety skutkowało akwarelami zamiast zdjęć.


Po co robiłeś po kilka razy zdjęcia tego samego tylko z innym kadrowaniem?

Bo ja tych fot będę używał później. Więc zamiast używać w kółko jeden kadr do np 5 artykułów, wolę mieć kilka i móc używać ich naprzemiennie.

Poza tym uważam odpowiednie kadrowanie za podstawę fotografii. Lubie eksperymentować z kadrem, robić po kilka zdjęć tego samego z różnych miejsc, kątów, odległości itp. A potem je porównywać, sprawdzać co schrzaniłem na danych zdjęciach, a co było dobrym pomysłem. Uważam, że w ten sposób się uczę.


Albo to: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84773 Zdjęcie technicznie do kitu. Główny obiekt na zdjęciu jest niewidoczny- Osoba niedoświetlona.

Fakt, mocno średnie wyszło. Miałem nawet pogonić, ale ze względu na Rafcika, który jest na zdjęciu - zostawiłem. Chciał by wszystkie foto z Nim zachować. Może dla Niego jakość jest wystarczająca jak na pamiątkę z wakacji, a może będzie to sobie "wyciągał" w "Photoshopie"? Nie wiem.


Albo to: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84794 Zdjęcie źle wykadrowane i krzywe. Horyzont jest ukośny i 50% zdjęcia to niebo. Piękne, niebieskie nic. ;)

Ano krzywe jest. I w sumie to nie za bardzo wiem czemu, bo staram się zawsze robić prosto, a aparat regularnie gdzieś mi zawsze w którąś stronę zjedzie. Raz w jedną, raz w drugą. Staram się nad tym pracować, ale sam nie wiem gdzie popełniam błąd. Włączyłem sobie siateczkę w wizjerze, skupiam się by było prosto, ale... czasem obleci. Wydaje mi się, że może to być kwestia tego, że źle trzymam aparat, ale... trudno mi to ocenić samemu. Kiedyś przy okazji pewnie poproszę pierwszego znajomego, który się nawinie (Może Ciebie), by spojrzał na to z zewnątrz i ocenił, co robię źle.

Na szczęście w razie, gdybym potrzebował zdjęcia gdzieś do wykorzystania na stronę, albo do artykułu, to zawsze mogę w Gimpie przeprostować. Dla pojedynczej foty to trwa chwilę.


A tu: http://bzaborow.org/galer/pg/photo/84801 Chciałeś pokazać piękny smog? xD

W zasadzie to nie mam pewności, czy to smog, czy wilgoć w powietrzu. Ale tak, chciałem to też mieć na zdjęciu i to nawet nie na jednym. Takich zdjęć mam więcej (np na niektórych nocnych też to widać), bo mogą mi się przydać do jakiegoś tekstu na stronę Zielonego Mazowsza. Zapewne pojawi się tam jeszcze niejeden art o smogu, który będzie potrzebował obrazka ;)


Ogólnie musisz popracować nad kadrowaniem i prostowaniem zdjęć. Poza tym zacznij obrabiać zdjęcia, bo większość Twoich błędów można poprawić w programach graficznych- i wcale nie musi być to Photoshop. ;)

Z kadrowaniem, zwłaszcza krzywieniem to wiem, że mam problem. Pracuję nad nim, bo mam go od kiedy mam lustrzankę, ale tu chyba po prostu muszę się obyć z aparatem solidnie. Niestety nie za bardzo mam czas by sobie wyskakiwać na plenery regularnie i robić dużo zdjęć i "wprawiać się". A nie bujajmy się - tylko praktyka czyni mistrza. A z doskoku to sam wiesz jak jest z praktykowaniem fotografii. Tak jak z moimi kadrami ;)

Co do obrabiania zdjęć - do galerii Bartka wrzucam "surówkę". Gdy coś muszę wykorzystać dalej, to wtedy czasem się bawię w Gimpie i poprawiam pojedyncze zdjęcie (zamiast tysiąca co kilka tygodni).


Mam nadzieję, że wszystkie zdjęcia zrobiłeś na "M"? :D

Wszystkie nie, bo fotografując ruch drogowy (a to spora część zdjęć) nie za bardzo ma się czas by wszystko manualnie ustawiać. Po prostu obiekt zwiałby w tym czasie z kadru, zanim bym poustawiał wszystko :P Część fot była tez robiona "w biegu", podczas przemieszczania się np z hotelu na konferencję, albo z całą ekipą konferencyjną po mieście. Zabiliby mnie, gdybym zatrzymał grupę i rozwalił grupie plan dnia ;-)
Niestety przez to niektóre foty są schrzanione, bo jak wiesz, tryb auto nie zawsze sobie radzi.

Ale spora część owszem, nie była robiona na AUTO. Np zdecydowana większość fot nocnych, gdzie szedłem na spacer ze statywem i miałem czas na fotografowanie, jest na manualu robiona.

Z kolei te, co są robione na trybie auto (lub "niemal auto", czyli "P"), często mają i tak włączone różne opcje manualne (np wymuszone określone ISO, włączoną korektę ekspozycji, zablokowany flesz). Nie ufam automatom i, gdybym tylko miał czas, to każdą fotkę chciałbym robić sam.
« Ostatnia zmiana: 08 Gru 2011, 06:36:17 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Gru 2011, 12:32:27 »
Czemu na P? Przecież P to przesłona, czyli przydaje się wtedy jak chcesz mieć jak największą głębię, tak?
Moim zdaniem w ruchu, lepiej mieć AV, bo zawsze będziesz miał wyostrzony obiekt, który fotografowałeś z bardzo małym czasem naświetlania - więc się nie rozmyje.
Co do krzywizny horyzontu - też miewam czasami ten problem, ale już nauczyłem sie, że mi znosi aparat na prawo, więc po prostu mocnej pociągam go na lewo :)
A co do zdjęć - sfociłeś kilkakrotnie wingleta na skrzydle, ale ani razu całego samolotu i nawet nie widać co to za cudo... :D (nie mówię o wyskakiwaniu na skrzydło w trakcie lotu, ale po odprawie z terminala chyba widziałeś już czym będziesz leciał? ;) )


Drex

  • Gość
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Gru 2011, 13:14:08 »
A według mnie wrzucanie nieobrobionych zdjęć do neta to zaśmiecanie. Prawie nigdy nie s ą to zdjęcia takie jak być powinny. Chociażby to źle wykadrowane, piękne niebo. Nudne niebo. Z resztą zobacz, i ja i chociażby Trawers przed wrzuceniem tego do netu w jakiś sposób zdjęcia obrabiamy- czasem zajmuje to kilka godzin- jak po dużej, letniej Masie, gdy zdjęć do przejrzenia i obrobienia jest powyżej 500... Jak widzę galerę nieobrobionych zdjęć, to zwyczajnie nie chce mi się jej przeglądać, bo to tylko znaczy że albo ktoś nie umie- a wtedy nie warto, albo ma gdzieś i mu się nie chce. A wtedy tym bardziej nie warto.

Storm- w P przysłona i czas otwarcia migawki dobierany jest automatycznie. Reszta do regulacji. W "A" ustawiasz ręcznie przysłonę. Jeśli chcesz ustawić czas otwarcia migawki to bierzesz S.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Gru 2011, 19:13:25 »
Czemu na P? Przecież P to przesłona, czyli przydaje się wtedy jak chcesz mieć jak największą głębię, tak?
Moim zdaniem w ruchu, lepiej mieć AV, bo zawsze będziesz miał wyostrzony obiekt, który fotografowałeś z bardzo małym czasem naświetlania - więc się nie rozmyje.

A na P... hmmm... tam się wymusić da tylko odpowiednie doświetlenie kadru. To prawie auto ;) I często owo AUTO mi on zastępuje. Z Av (A) i (S) korzystam gdy mam już ciut więcej czasu, by bawić się preselekcją. Resztę opisał w zasadzie Drex.


Co do krzywizny horyzontu - też miewam czasami ten problem, ale już nauczyłem sie, że mi znosi aparat na prawo, więc po prostu mocnej pociągam go na lewo :)

No a mnie znosi raz w lewo, raz w prawo. Jak pijanego. Nie wiem czy to kwestia słabych rąk (z lżejszym aparatem nie było problemu), czy złego uchwytu? A może już łapy mi się trzęsą na starość? ;)


A co do zdjęć - sfociłeś kilkakrotnie wingleta na skrzydle, ale ani razu całego samolotu i nawet nie widać co to za cudo... :D (nie mówię o wyskakiwaniu na skrzydło w trakcie lotu, ale po odprawie z terminala chyba widziałeś już czym będziesz leciał? ;) )

Embraer 175. Nie było jak sfocić. Na Okęciu to go postawili gdzieś w kącie lotniska pod płotem, z terminala nie było jak sfocić. Później podjechali autobusem na Okęciu pod samo skrzydło i nie dali swobodnie łazić po płycie, by odsunąć się na tyle, aby można było zrobić fotkę całego samolotu. Z kolei w Atenach wychodziliśmy do lotniska przez rękaw, więc w ogóle nie było szans na cokolwiek. Chyba, że ktoś lubi mieć rękaw zamiast skrzydła ;)

W drugą stronę było "ciut" lepiej i stąd mam zdjęcia Cobusa 3k i czegoś za nim (737?). Tzn z terminala też nie było widać samolotu i też wsadzili nas w autobus, ale przynajmniej nie podjechali na 5m od samolotu i nie ustawili w linię. Ale też nie dali poczekać na tyle, by ludzie wleźli i by kadr był sensowny. Zdjęcie napisu "Embraer 175" już robiłem "w biegu" popędzany przez obsługę z tyłu i rezultat jest taki, że piątka na końcu jest obcięta. Z kolei na Okęciu znowu był rękaw (i noc), więc też nie było jak cokolwiek zrobić.

Wnętrza nie robiłem celowo, by ludziom fot w twarz nie robić. Nie każdy sobie życzy. Poza tym w środku dość klaustrofobicznie było ;)

Chciałem za to zrobić foto kibla, bo to był jakiś dowcip, który warto byłoby pokazać. Pomieszczenie było tak małe, że obracając się do umywalki, dupą zamykało się klapę od kibla i przesuwało zasuwkę w drzwiach. Nawet tak chuda osoba jak ja, musiała tam zawracać "na trzy", by nie spotkać się ze ścianą. Niestety do sracza była taka kolejka, że nie było szans. Nie wiem z czego kobiety mają pęcherze, ale w ciągu niecałych 3h lotu większość Pań w kiblu była po 2-3x a rekordzistki więcej.
W drugą stronę było nawet gorzej. Oprócz kolejki 70% czasu lecieliśmy w pasach, bo powietrze było mniej spokojne i pilot wolał by ludzie nie łazili po pokładzie (ale posiłki i napoje były wyzdawane). Szkoda, miałem nadzieję, że potrzęsie nieco bardziej. Widok jak pracują skrzydła podczas turbulencji jest super widowiskowy!

A według mnie wrzucanie nieobrobionych zdjęć do neta to zaśmiecanie.

To sprawa ideologiczna. Ja ogólnie nie obrabiam zdjęć prawie wcale. Z założenia. Musi mi bardzo, bardzo zalezeć na danym kadrze bym włączył Gimpa i coś poprawiał.

Po prostu jestem zwolennikiem by zdjęcie robić podczas naciskania spustu migawki (jak w analogu), a nie później w programie graficznym. Wiem, że to podejście nie każdemu się może podobać, ale IMO uczy ono większej dokładności przy robieniu zdjęć, pracy nad kadrem (a nie nad photoshopem) i nauki używania aparatu, zamiast nauki wyciągania kolorów, kontrastu, WB i innych rzeczy w programie graficznym. Plus nie okłamuję widza, że robię zdjęcia idealne, bo pokazuję je takimi jakie są faktycznie.

Tak, zdaję sobie sprawę, że po obrobieniu większość z tych zdjęć będzie lepsza. Mimo to świadomie decyduję się tego nie robić. Bo to już nie będą zdjęcia, a grafiki komputerowe :P Poza tym, ja szczególną frajdę odczuwam wtedy, gdy zdjęcie jest dobre bez poprawiania! Nie będę sobie tej frajdy odbierał tym, że wszystkie moje zdjęcia wyglądałyby równie dobrze - tak te faktycznie dobre, jak i te średnie, poprawione w kompie.


Totalnych bubli zwykle nie wciskam na stronę, tylko kasuję, chyba, że są mocno wyjątkowe albo komuś zależy na tym, by jednak się pojawiły. Do oglądania nie zmuszam, do podzielania mojej filozofii również.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Gru 2011, 19:23:22 »
Cóż, możesz się pochwalić tymi kilkoma dobrymi, ale wśród 1000 ja ich szukać nie będę. :D

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [foto]Nieco zdjęć z Aten
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Gru 2011, 19:31:30 »
Spoko.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)