Autor Wątek: Pedały i buty spd - jak to to kupić?  (Przeczytany 50778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Mar 2012, 08:38:49 »
ja 520 miałem wiele lat i działały bez żadnej ingerencji. wprawdzie luzy łapały ale fakt - nie oszczędzałem ich ani latem, ani zimą. 540 miałem również i tu to już zdecydowanie bezawaryjne. Teraz używa ich Sucha i pewnie będzie je miała do samego końca.. ich lub Jej.. ;)
Mam jeszcze Exustary i od 16kkm nie mam problemów a mają ciekawy stosunek wagi do Shimano.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Mar 2012, 10:36:01 »
Jeżeli wybór pomiędzy 520 vs 540, to zdecydowanie polecam  540, tak jak napisał Oli dużo lepiej uszczelnione, co oznacza trwalsze i  bezobsługowe. Zastanów się natomiast czy chcesz na pewno Shimano. Przez swoją  konstrukcję dużo gorzej wypinają się przy wszelkich zanieczyszczeniach,  zwłaszcza gdy blok jest usyfiony. Buty proponuję nie kierować się radami tylko  jak najwięcej przymierzać.

Offline Stan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Mar 2012, 11:30:48 »
A jakie firmy produkujące spd i mające podobne przedziały cenowe jak Shimano jeszcze polecasz?


Rozumiem, że jak do pedałów dają bloki to pasują one do każdych butów spd?
bike's not dead

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Mar 2012, 12:02:01 »
Przede wszystkim szukaj butów MTB, to zapewni Ci, że będą pasować. Bloki szosowe są zupełnie inne więc i podeszwa butów szosowych również - nie połączysz buta szosowego z pedałem MTB, natomiast większość producentów ma ten sam but w dwóch wersjach.

Bloki... tu jest tak, że bloki od shimano pasują też do exustarów np, ale poza tym znanym mi połączeniem dalej łączenie marek się kończy. Czyli jak masz Cranki to na pedałach shimano nie pojeździsz, jak masz Tajmy to nie pojeździsz w niczym innym niż Time itd.

To jak będzie zachowywał się but na pedale, jak się będzie też wpinał to zalezy od odpowiedniego ustawienia. Dlatego Cranki między innymi są sprzedawane z plastikowymi podkładkami pod blok, a poza tym jest produkowane coś takiego jak shoe shield (nie tylko ze względu na karbonowe podeszwy, daje to znacznie więcej)

Mała wskazówka do butów: Pamiętaj, że te buty są niewygodne jak przymierzasz (w jeździe jest lepiej niż chodzenie w normalnych) są sztywne i takie mają być. Do jazdy agresywnej, ściagania się im sztywniejsze tym lepsze. Na początek polecam Ci Shimano, bo są tanie i na nogę kowalskiego.
« Ostatnia zmiana: 11 Mar 2012, 12:06:25 wysłana przez Oli »
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Mar 2012, 13:59:40 »
No właśnie w tym sęk, że atutem Shimano jest cena. Niestety  zatrzaski Crank Brothers, (które bym teraz wybrał) i Time?a są droższe. Sam też  jeżdżę na 540, bo decydując się na zakup kierowałem się w sumie tym, co opisał  Oli. Stosunek ceny, dostępności całego systemu SPD pedał+buty+(ew blok przy  wymianie) rekompensuję jego pewne wady, którym można w sumie zapobiegać  utrzymując bloki w czystości, a pedały co jakiś czas przekąpać w ropie lub  nafcie. W zimie ze względu na stan zatok i kolan jeżdżę rzadko i na platformach,  więc problem się eliminuje. Reasumując nie żałuje zakupu 540, ale dzisiaj  zakupiłbym pewnie cranki


 
 

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Mar 2012, 14:28:09 »
Do shimano kilka firm robi bloki, więc można znaleźć bloki tanie, co jak wiadomo wcale nie oznacza, że będą dobre. Ja trafiłem kiedyś na takie z jakiegoś ch$(^*@go stopu i ścierały się szybciej niż cokolwiek innego.
 A robienie serwisu nie polega na kąpaniu czegoś w nafcie albo ropie, to raczej szkodzi.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Mar 2012, 14:44:21 »
Ja, jak już wcześniej mówiłem, z poczciwymi 520 nie miałem żadnego problemu od polowy 2007 i kilkunastu tysięcy km. Może to kwestia rocznika/egzemplarza?

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Mar 2012, 16:04:27 »
Myślę, że bardziej kwestia tego jak są używane*.


*Określenie to zawiera wszystko. Kto na nich jeździ, jak, gdzie, jak bardzo nie dba, nie czyści i nie zagląda do środka.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

storm

  • Gość
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Mar 2012, 17:02:17 »
520 zajechałem w 2 lata... Urwałem sprężynę na prawym bucie :P Nie wiem do dzisiaj jak to zrobiłem, ale chyba jakimś cudem wypinając się z pedała (zbyt?) gwałtownie. Do tego miałem jakieś tam buty 3-rzepowe Shitmano M076, które zaczęły łapać dziury.
Obecnie 2 parka 520 wisi na korbach i działa, a buty mam MT41 i chodzę w nich już od lipca - niezależnie od pogody (zima, mróz, wiosna, błoto, kałuże, sucho) i chyba te mogę polecić.

Spory temat o jakości poszczególnych produktów jest na forum poziomym, jak moderator by pozwolił to bym podlinkował.

Raffi Moderator pozwala linkować. Zawsze gdy materiały są merytoryczne i związane z tematem ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Mar 2012, 07:06:00 wysłana przez Raffi »

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Mar 2012, 13:19:20 »
ja mam najtańsze spd (nie wiem jaki to model i numer) buty Btwina, puki co system przetrwał zimę, buty się nie rozejszły, tak jak chłopaki radzą buty ważniejsze od pedałów, muszą być wygodne, dopasowane, Btwiny lekko pośmierdują, ale buty sportowe z plajstiku to chyba tak mają, system nie jest samobójczy :0) jak mi się zapomniało wyjąć, to tramwaj przestraszyłem, a stopę poprostu wyrwałem :0)

Offline Stan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Mar 2012, 21:54:14 »
Tak więc dziś się zebrałem i kupiłem sobie buty.


W rezultacie postawiłem na model Shimano SH-M077. Przymierzyłem w Airbikeu i kupiłem na allegro za 200 zł. Teraz będę musiał chwilę pozbierać to jeszcze kupię fajne pedałki, na razie będę podziwiał buty.


Życzcie mi powodzenia na pierwszych jazdach  ;) :D .
bike's not dead

storm

  • Gość
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Mar 2012, 22:13:21 »
M077? Nastepca M076? No to straciles kase... Jako, ze pisze z komorki nie podam linka, ale polecam wejsc na http://forum.poziome.pl i poszukac: "buble rowerowe shitmano M076". (moze podam bezposredniego linka). Znajdziesz tam zdjecia moich butow M076, ktore rozpadly sie w okolicach srodstopia poprzez rozerwanie tej drobnej siateczki majacej za zadanie oddychac.


P.S. Podaję linka:
http://forum.poziome.pl/index.php?topic=1297.0
Zdjęcia bucików są tu: (i kolejne)
http://storm.oceangirl.eu/ssshit/017-IMG_4664.JPG.html

« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2012, 22:55:05 wysłana przez storm »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Mar 2012, 22:54:52 »
M077? Nastepca M076? No to straciles kase... (..) moich butow M076, ktore rozpadly sie w okolicach srodstopia

Z ciekawości: Skąd założenie, że inny model butów będzie miał tą samą wadę co Twoje? ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Mar 2012, 22:56:16 »
Bo kupowałem M075 i M076 i oba kolejne modele miały tę samą wadę fabryczną. Istnieje tylko jeden, nieracjonalny powód dla którego kupiłem M076... Niska cena :]
« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2012, 23:18:05 wysłana przez storm »

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pedały i buty spd - jak to to kupić?
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Mar 2012, 23:00:50 »
Storm, przesadzasz. Czego wymagasz od butów za 200zł?
Jak wiadomo na buty są 2 lata gwarancji. Ja mam M122 i w ciągu dwóch lat dwukrotnie je wymieniłem na nowe.
najpierw miałem dokładnie to samo co Ty w tych swoich, potem podła podeszwa. Niemal wyjąłem blok razem z całą blachą, pedałem jadąc gdzieś i ruszając z kolejnych świateł. I to jest plus butów dla kowalskiego. Są tanie i ch^(@we więc w ciągu ich życia przerabia się kosztem jednych, trzy pary.
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf