Autor Wątek: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze  (Przeczytany 19616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Kwi 2013, 09:10:57 »
Jest też poradnik http://dzwonek2013.pl/wp-content/uploads/ZDM_PORADNIK_BEZPIECZNEGO_ROWERZYSTY_KAMPANIA_DZWONEK2013.pdf Znalazło się tu kilka sensownych porad. Ale tylko rzuciłem okiem i się nie wczytywałem.

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Kwi 2013, 10:47:40 »
Jest też poradnik http://dzwonek2013.pl/wp-content/uploads/ZDM_PORADNIK_BEZPIECZNEGO_ROWERZYSTY_KAMPANIA_DZWONEK2013.pdf Znalazło się tu kilka sensownych porad. Ale tylko rzuciłem okiem i się nie wczytywałem.

Ogólnie dobre - dla początkującego. Jednak im dalej w las tym więcej drzew. Zaraz zapytam ZDM, dlaczego podają informacje niezgodne z prawem i zachęcają do jego łamania.

1. W opisie znaku C-13/16: "To połączone na jednej tarczy znaki C-13 i C-16". Stwierdzenie jest nieprawdziwe. Rozporządzenie o znakach i sygnałach wyraźnie mówi że jest to znak (liczba pojedyncza) a nie "połączone znaki". Z rozporządzenia: "Na znaku tym (znowu l.p. - przypis mój) umieszcza się jednocześnie symbole (wytłuszczenie moje) znaków C-13 i C-16".

2. Według dokumentu (tak, ten poradnik to dokument urzędowy): na drodze dla rowerów i pieszych należy ustąpić pierwszeństwa pieszym a tymczasem trzeba ustąpić miejsca (PoRD, Art.33.1) - różnica taka że w pierwszym przypadku trzeba "powstrzymać się od ruchu aby nie zmusić pieszego do zwolnienia kroku, przyspieszenia kroku, zatrzymania się w tych miejscach, w których przysługuje mu pierwszeństwo" a w drugim po prostu zjechać pieszemu z drogi. Podobnie jak mamy obowiązek zjechać z fragmentu jezdni położonej na torowisku ustępując miejsca pojazdom szynowym, nawet jeśli poruszają się w tym samym kierunku co my.

Z tego co wyżej oraz z Art.29.2.2 PoRD ("Zabrania się: (...) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem") wynika jasno, że nie wolno "rozganiać" pieszych dzwonkiem - mają prawo iść "drogą dla pieszych i rowerów" (taka jest nazwa znaku C-13/16 wg rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych).
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Kwi 2013, 11:01:46 »
Ten filmik jest tak tendencyjny, że nie mogę. Rowerzysta jedzie po Placu Zamkowym, gdzie jest zakaz jazdy rowerem. Tam przegania pieszych! Do tego jedzie w klapkach. Jego wygląd jest tak zachęcający, że nigdy na rower bym nie wsiadła po takiej reklamie. Spocony i z językiem na wierzchu. Czy na pewno o taką reklamę roweru chodzi? Jestem zniesmaczona.

PS Rowerzysta chyba jedzie po części bulwaru obecnie zamkniętej dla rowerów, żeby zachęcić do jazdy nad
Wisłą. Tak, reklamujmy miejskie atrakcje, z których nie da się korzystać, to na pewno podniesie zadowolenie turystów!@#$%

A może coś dla kierowców "Trąbnij se na rowerzyste - poczujesz ulge"
ZDM stworzył spoty, teraz czekamy na włączenie myślenia z ich strony.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2013, 11:12:59 wysłana przez miroslavka »

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Kwi 2013, 14:08:39 »
LUBIĘ TO

Już, im napisałem podobną informację na kontakt.

Propozycja na przyszłą akcję: ''Użyj klaksona, i bądż bezpieczny na jezdni''.

Hasło ''Włącz myslenie'' - jest dobre tylko skierujmy je do specjalistufff od BRD  :D
 
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline gromanik

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Kwi 2013, 19:46:29 »
Jeśli chcecie jakiś kontrfilm robić, to może przyda się wam kolizja na przejeździe rowerowym nagrana z kamery na kierownicy roweru:
http://www.youtube.com/watch?v=Nfnw0dibmzs
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2013, 19:48:31 wysłana przez gromanik »

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Kwi 2013, 19:55:20 »
Puściłeś go?

GFM

  • Gość
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Kwi 2013, 19:56:29 »
Grześ! Jak to przeżyłeś?
A rower cały?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Kwi 2013, 21:52:17 »
Filmik ZDMu faktycznie słaby. Ale sama akcja już nie jest taka tragiczna. Ten poradnik to czytałem i choć ma błędy, to nic takiego, przez co trup słałby się gęsto.

generalnie moja recenzja tutaj: http://polskanarowery.sport.pl/blogi/tylkodlarowerow/2013/04/sensownie_o_bezpieczenstwie__jednak_mozna/1?bo=1


Co do sytuacji Gromanika: GFM, przeca widać, że Grzesio dalej jedzie, to co niby miałoby się stać? W najgorszym wypadku mógł zgiąć blat w korbie, ale i to nie sądzę by się stało. Tylko porysował lakier lub wgięcia porobił w drzwiach, więcej nic tam być nie mogło. Poziomy są pod tym względem dalece bezpieczniejsze od pionowców.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Kenneth

  • Gość
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Kwi 2013, 06:44:34 »
...tak myślę, że ten kierowca nie przejął się tym co się stało bo biedaczyna nie skojarzył, że rower poziomy to nie rower zwykły i nie ma koła wystającego z przodu ;)  Ciekawe jakie rozczarowanie przeżył jak sprawdził co mu się pojawiło na drzwiach? ;)

Offline Szczurek

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolontariat i rower to podstawa
    • Klub Ośmiu Kapelusz
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Kwi 2013, 18:26:26 »
Dopiero teraz czytam. Raffi zgłaszam się do pomocy przy filmie.
Chcesz być wolontariuszem ? Chcesz działać ?
Zapraszam www.kapelusz.org

Offline mietek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Maj 2013, 11:06:35 »
http://www.policja.waw.pl/portal/pl/1/23981/Kierowca__rowerzysta.html

2 maja na stronie KSP i komend powiatowych pojawiła się garstka porad. Zgodnie z jedną z nich:

"Najsurowiej zagrożonymi wykroczeniami rowerzystów są:
...
- naruszenie przez kierującego rowerem na przejeździe dla rowerzystów zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd ? mandat 150 zł,"

Myślałem, że taki zakaz został definitywnie zniesiony, a nawet nigdy nie obowiązywał jako niezgodny z Konwencją wiedeńską  ???

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Maj 2013, 11:43:40 »
Został zniesiony nowelizacją z 1 kwietnia 2011. Był to ustęp 4 art. 33.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Maj 2013, 11:46:47 »
A skrobnę pismo, spytam się KSP czemu jest jak jest!

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Maj 2013, 12:01:29 »
Ale jest tam zdanie, które należałoby w złotej tabliczce wykuć:
Cytuj
Najczęściej jednak bywa w rzeczywistości tak, że kierowcą, rowerzystą czy pieszym w ruchu drogowym bywają te same osoby, tylko ich punkt widzenia zależy od roli jaką w danej chwili pełnią. Wydaje się również, że zwykła ludzka uprzejmość na drodze wyeliminowałaby większość niebezpiecznych sytuacji i pozwoliła uniknąć wielu tragicznych wypadków.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urzędnicy uczą jak jeździć na rowerze
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Maj 2013, 12:12:43 »
nie rozumiem za bardzo tego zapisu... ale czy to nie jest równoznaczne z czymś co nazywa się wtargnięciem przez pieszego...

na logikę jak jest przejazd przez ulicę, oznakowany i jedzie sobie samochód, przepisowe 50, a ja mu z DDR wlece na droge 2m przed maską bo leciałem 30 w sluchawkach na uszach z telefonem w dloni (wszystko przepisowo) i wylecialem zza krzakow przez ktore on nie mial szansy mnie zobaczyc (a tak bywa) to chyba będzie moja wina :P przynajmniej ja bym sie do niej poczuwal :)
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...