Autor Wątek: Suchy smar teflonowy  (Przeczytany 2014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DorianGrey

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Audi multa, loquere pauca.
Suchy smar teflonowy
« dnia: 03 Gru 2014, 12:30:40 »
Witam, jak w temacie. Czy suchy smar teflonowy   http://www.beko-gmbh.pl/produkt-180.html     nadaje się do łańcucha? Czy ktoś może używał? Podobno nie przyciąga brudu i dobrze smaruje.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Suchy smar teflonowy
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Gru 2014, 15:51:13 »
Kazdy stały smar przyciąga brud. Z teflonem, grafitem, czy czymkolwiek innym, co tam włozysz, smar MUSI charakteryzować się tym, że jest lepki - bo inaczej spłynąłby lub się wychlapał z łańcucha.

A skoro jest lepki, to lepi się nie tylko do łańcucha, ale i do brudu też.


Jak chcesz coś mniej lepkie - to polecam albo White Lightning (szosowcy uzywaja i oidp sobie chwalą), albo jakis syntetyk do silników samochodowych 0W40, który ma niską lepkość. Ale niestety ma wadę - dość szybko "ucieka" z łańcucha i smarować trzeba o wiele częsciej niż czyms gestszym i bardziej lepkim. Plus nie wolno założyć za dużo, bo wtedy chlapie po nogawkach. Tym niemniej ja uzywam i sobie chwalę, zwłaszcza, że syntetyk dostarczają mi w gratisie znajomi, co do aut kupuja butelke 4litry, a do silnika wchodzi im np. 3,5.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Suchy smar teflonowy
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Gru 2014, 16:16:55 »
To co podałeś w linku moim zdaniem wybitnie nie nadaje się do smarowania łańcucha, bo jest to swego rodzaju separator do urządzeń tocznych, suwnych itp. Po przejechaniu paru kilometrów wykruszy się to do zera i zostanie niczym nie zabezpieczona powierzchnia. W poszukiwaniu pozostałbym w kręgu  produktów dedykowanych dla rowerów i wielu producentów ma w swojej ofercie smary z dodatkiem teflonu. Ja miałem przyjemność korzystać z czerwonego Fisch Line-a http://www.finishlineusa.com/products/chain-lubricants/dry-lube podejrzewam, że inne ze względu na charakterystykę teflonu, będą zachowywać się podobnie.
Jest to smar wybitnie na suche warunki. Po nasmarowaniu łańcucha wysycha on bardzo szybko wykruszając się w formie białego proszku, pyłku. Łańcuch rzeczywiści jest suchuteńki praktycznie bez wycierania i nic się do niego nie lepi. Ceną jednak za ten luksus jest to, że musimy łańcuch bardzo często smarować, praktycznie po każdej jeździe i tak jak pisałem warunki wyłącznie ciepło i sucho. Temat więc dla startujących w zawodach, ludzi którzy lubią przy rowerku coś cały czas robić, perfekcjonistów, niż do codziennego użytku.
Ja go stosowałem z zielonym w zależności od pory roku i pogody, jednak sobie odpuściłem to rozwiązanie, ze względu na wrodzone lenistwo i małą dla mnie praktyczność. Obecnie zima lato jeżdżę na Brunoxie Top Kett i jest OK.
Testuję jeszcze teraz na zimę w rowerze użytkowym do jazdy po Wawie (tam mam łańcuch cały w obudowie) specyfik marki Juice Lubes w wersji wet. Gęsty jak olej maszynowy, ale jeszcze za krótko żeby coś napisać.


Offline DorianGrey

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Audi multa, loquere pauca.
Odp: Suchy smar teflonowy
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Gru 2014, 16:44:44 »
Dzięki za odpowiedzi. A co sądzicie o oleju wazelinowym? Na zimę nada się?

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Suchy smar teflonowy
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Gru 2014, 18:58:16 »
Nie wiem czy trafiłeś tu jest ciekawa dyskusja na ten temat;
http://www.bikeforum.pl/topic/7294-smar-olej-wazelinowy/
Co prawda nie wiem czy wiele temat ci rozjaśni, bo każdy został przy swoim, ale przynajmniej ze względu na element humorystyczny warto przeczytać.
Nie jeździłem nigdy na czymś takim, więc się nie wypowiem, ale patrząc na dyskusję z formu powyżej i na charakterystykę z tej strony: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:3IXk1gPJvmcJ:www.lotos.pl/pobierz_plik/40533/+&cd=13&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
Będzie to konsystencji rzadkiej, ale lepkie. Łatwo się wszystko będzie do tego przyklejało, ale nie powinno się wypłukiwać. Cena nie duża można popróbować. Jak nie będzie pasować, pora sprzyja, będzie jak znalazł do zabezpieczenia przed przymarzaniem uszczelek w samochodzie, coś jak gliceryna.

Offline DorianGrey

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Audi multa, loquere pauca.
Odp: Suchy smar teflonowy
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Gru 2014, 16:14:01 »
Wielkie dzięki. Przetestuję i napiszę jak się sprawuje. Nie każdy chce inwestować w olej za 30-40 zeta. A ten kosztuje 3 - 4 zeta. W każdym razie jeden dzień jeżdżenia po asfalcie jest O.K. Najbardziej obawiam się jeżdżenia po piachu. Co prawda po nasmarowaniu wytarłem nadmiar oleju z łańcucha.