Autor Wątek: Amortyzator :)  (Przeczytany 15223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raku_15

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Mężczyzna
Amortyzator :)
« dnia: 25 Gru 2009, 10:21:04 »
Witam :) Mam taki mały problem gdyz bede wymieniał amortyzator w moim rowerze :) I teraz mam taka prośbe czy mógł by mi ktos podpowiedziec który amor jest lepszy. Wiec tak... Mam rower Rockrider5.2 ( koła 26") i do wyboru 2 amortyzatory... A pozatym nie jestem fachowcem od amortyzatorów...
Chciałęm sie zapytac który by pasował do mojego roweru( ale raczej obydwa) i który jest poporstu lepszy pod wieloma względami. Nie będe bulił po 2000 tys za amortyzator bo nie mam takich wymagań chcę taki który sie nadaje na miasto...
A oto te 2 amortyzatory:
- http://www.allegro.pl/item863114198_suntour_xcr_100_z_blokada_skoku_bialy_czarny.html

-http://www.allegro.pl/item863114201_rock_shox_dart_2_super_oferta_okulary_adler_gratis.html

Wydaje mi się ze ten drugi jest lepszy gdyz ja nie będe uzywał tej blokady na płaskie powierzchnie(któa jest a pierwszym amortyzatorze)...  zależy mi też na tym aby ktoś napisał czy ten amortyzator pasuje do mojego roweru proszę o podpowiedz. Jeżeli ktoś by się chciał coś dowiedziec wiecej prosze sie pytac :)





Offline Marcin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • sakwiarz
    • Marcin Mazurek - strona domowa
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Gru 2009, 14:09:07 »
Cześć,
na 90% amortyzatory zaproponowane przez Ciebie będą pasowały - szerokość rury sterower 1 i 1/8" to teraz standard. Najprościej będzie poszukać gdzieś w instrukcji lub napisu na mostku lub samym amortyzatorze, ewentualnie po prostu ją zmierzyć (wartość w calach, nie centymetrach).
Z montażem powinieneś udać się do serwisu - będzie trzeba przyciąć rurę sterową i nabić gwiazdkę a-head, owszem można zrobić to piłą i młotkiem leżącym w szafie, jednak ja bym nie ryzykował - w serwisie będą mieli fachowe i bezpieczne narzędzia.
Co do samych amortyzatorów - trzeba o nie dbać, często wymieniać olej, moja siostra ma XCRa od wakacji, po 5 miesiącach użytkowania bez serwisowania popadł w ruinę - jeśli jeździsz tylko po mieście i lekkim terenie warto się zastanowić nad widelcem sztywnym - najprostszy stalowy kosztuje około 50zł i waży 1/4 tego co amortyzator za 250zł.
Ja w swoim trekkingu od nowości umieściłem sztywniaka Accenta i jestem z tego posunięcia bardzo zadowolony, jedna rzecz mniej do dbania (sól na drogach i tak by go zabiła po zimie niezależnie czy dbany czy nie), rower się nie buja, nie traci się niepotrzebnie energii...
Warszawskie asfalty są w dobrym stanie, jeżdżąc również sporo po polskich drogach nigdy nie odczuwałem potrzeby używania amortyzatora; na beznadziejnych drogach kolegów na góralach i tak trzęsło podobnie jak i mnie.

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Gru 2009, 21:58:02 »
Amor sie przydaje.Przynajmniej amortyzator pozwala odpoczac kregosłupowi.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Gru 2009, 08:54:36 »
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe. Wadą jednego i drugiego jest dosyć duża masa (Dart waży 2400g, XCR jakieś 2200g) także jeśli byś się chciał ścigać to mogłoby to Ci przeszkadzać. Aha, w jeździe po mieście regulacja będzie mniej ważna, za to w jeździe w terenie przydatniejsza jest moim zdaniem regulacja tłumienia odbicia.
AdrianSocho

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Gru 2009, 18:10:58 »
Z tego co czytalem to 2 takie same darty chodza zupelnie innaczej czyli dart dartowi nie rowny.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Gru 2009, 22:57:51 »
A któryś z nich działa jak przyzwoity amortyzator?

Można to brać jak się ma niskie wymagania i jak się bierze używkę za 100zł. Ale więcej jak 150-200 ten widelec nie jest wart.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Gru 2009, 00:08:13 »
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Gru 2009, 12:01:13 »
Panowie a moze macie cos do polecenia ale nowy i za 300 zł.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Gru 2009, 16:37:47 »
Panowie a moze macie cos do polecenia ale nowy i za 300 zł.

Nie. Albo dobry amor, albo nowy amor za 300zł. Niestety trwałość i jakość w postaci tłumienia olejowego lub powietrznego - kosztuje. Za 300zł to najlepsze co możesz dostać do sprężynke+gumkę Suntour'a (nie wiem czy napisałem markę poprawnie) lub RST. Bierz więc ten pierwszy.

Albo weź widelec sztywny, bo do jazdy po mieście to ten skok i tak rzadko kiedy jest potrzebny.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Gru 2009, 19:57:52 »
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.

Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Gru 2009, 13:36:14 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Gru 2009, 19:27:37 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.

Nie jest to prawda. Oba mają tłumienie olejowe, chociaż nie jest to otwarta kąpiel jak w Bombrach.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Gru 2009, 01:12:12 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.
Nie jest to prawda. Oba mają tłumienie olejowe, chociaż nie jest to otwarta kąpiel jak w Bombrach.
Oczywiście to nie jest prawdą. Nie mają nawet kartridża: ani gazowego, ani olejowego.
Są proste jak cep, dlatego tyle ważą i kosztują... eh... ;)
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

radosny

  • Gość
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Kwi 2010, 17:58:26 »
witam w tej chwili mam SR Suntour XCR RL (100mm) lecz zastanawiam się nad wymianą amorka bo ten ma trochę za mały skok do DH i zastanawiam się nad Suntor Dure Triple -- warto ? chciałbym kupić coś do powiedzmy 400PLN ale by miało większy skok (>130mm) możecie coś podpowiedzieć za czym warto by się rozejrzeć

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2010, 12:37:31 »
Cytat: radosny
witam w tej chwili mam SR Suntour XCR RL (100mm) lecz zastanawiam się nad wymianą amorka bo ten ma trochę za mały skok do DH
Jakby Ci to powiedzieć - ten amor ma się nijak do DH i nie chodzi bynajmniej o wartość skoku.

Cytat: radosny
zastanawiam się nad Suntor Dure Triple -- warto ? chciałbym kupić coś do powiedzmy 400PLN ale by miało większy skok (>130mm) możecie coś podpowiedzieć za czym warto by się rozejrzeć
Albo DH, albo 400zł. Chyba, że co innego rozumiemy pod tym pojęciem :P Po drugie do czego chcesz dwupółkę założyć - czy rama da radę - i co chcesz osiągnąć?
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Kwi 2010, 18:32:16 »
Po drugie do czego chcesz dwupółkę założyć - czy rama da radę - i co chcesz osiągnąć?
czy Ty nie zadajesz za trudnych pytań? przecież taki amor tak ładnie wygląda na rowerze :)

radosny

  • Gość
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Kwi 2010, 20:25:26 »
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Kwi 2010, 00:26:08 »
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka

hmm ja mam widelec o skoku 120mm i jeszcze nigdy go nie dobiłem. Wcześniej do skakania miałem rower z widelcem 130mm, bez tłumienia dobicia, nawet podczas skoku z murku 1m na płaskie nie dobijał. Albo robisz coś szalenie dziwnego albo masz widelec źle wyregulowany / za miękką sprężynę. Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Kwi 2010, 00:56:15 »
Cytat: adriansocho
Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę
To powietrznych nie da się dobić? Różnica w działaniu czy lekkości OK, ale co z tym niedobijaniem :>

Cytat: radosny
mam taki rowerek http://www.t-bike.pl/go/_info/mod1.php?id=2044&item=1#menu ale to nie zmienia faktu że niekiedy potrafi mi dobić i wówczas nie jest fajnie dlatego chciałbym większy skok amorka
To czemu pisałeś o amorze do DH - nie ta bajka :P
Zwiększenie skoku amora nie musi przekładać się na niedobijanie. Jak słusznie adriansocho napisał najpierw sprawdź czy masz poprawnie wyregulowanego amora z właściwą sprężyną. Po drugie może technika użytkowania amorka pozostawia wiele do życzenia (lądowanie jak przysłowiowy worek kartofli).
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Kwi 2010, 10:08:16 »
Cytat: adriansocho
Wejdź w świat widelców powietrznych i poczuj różnicę
To powietrznych nie da się dobić? Różnica w działaniu czy lekkości OK, ale co z tym niedobijaniem :>

Już wyjaśniam. Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową, to znaczy że wciśnięcie takiego widelca o każdy centymetr wymaga dołożenia kolejnych np. 5kg na kierownicę. Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia, to znaczy najpierw 1cm ugiecia jest po przyłożeniu 5kg, potem kolejne centymetry są po 8kg, a na końcu 10kg. To znaczy, że im głębiej wszedł tym trudniej wejść dalej. Nie jest to prawdziwa niedobijalność (lol), ale inna zasada działania, inna charakterystyka pracy. Widelce pneumatyczne mają też łatwe dostosowanie do wagi. Zauważ, że pokrętłem nie zmieniasz twardości sprężyny - zawsze będzie to 5kg na 1cm, albo jeśli zmienisz sprężynę na twardszą albo miększą, będzie to 3kg / cm albo 8kg / cm. Pokrętło oznacza, że musisz najpierw widelec obciążyć 10 - 20 - 30 kg żeby się zaczął uginać. W widelcu powietrznym kilka ruchów pompką i zmieniasz twardość - może to być 5kg - 8kg - 10kg tak jak pisałem wcześniej, albo odpowiednio mniej albo więcej.

Mod Raffi Poprawiłem cytowanie, bo brakowało [ /quote].
« Ostatnia zmiana: 23 Kwi 2010, 14:15:06 wysłana przez Raffi »
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Kwi 2010, 10:43:27 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)
Natomiast w nowych Bomberach - co mi się nie podoba - zrobili naprężenie wstępne regulowane za pomocą komory powietrznej.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Kwi 2010, 14:18:53 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)

To wszystko wyłącznie kwestia ciśnienia :-P Dajesz w pozytywną komorę 250 psi (ok. 17 atm.), tłumienie powrotu skręcasz na 0 i sprzęt jest praktycznie niedobijalny. Przy okazji nigdy nie buja, nie ma sagu i bardzo dobrze czuje się po czym się jedzie ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Kwi 2010, 19:45:42 »
Cytat: adriansocho
Widelce sprężynowe mają charakterystykę liniową [...] Widelce powietrzne mają progresywną charakterystykę ugięcia
Uff bo już myślałem, że jakieś niedobijalne strzykawki zrobili :)
Natomiast w nowych Bomberach - co mi się nie podoba - zrobili naprężenie wstępne regulowane za pomocą komory powietrznej.

A, sprężyna z asystą powietrzną. Można i tak :)
Ja myślę, że widelec powietrzny ustawiony "na XC" jest dla większości osób niedobijalny. Można dobić jak się skoczy z metrowego murka ale mało kto ma tyle odwagi :)
AdrianSocho