Autor Wątek: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego  (Przeczytany 13351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« dnia: 26 Wrz 2011, 23:26:12 »
Czy wy też czujecie to cierpienie? Jak sądzicie jaki był sens takich zmian? Wcześniej mogłem przejechać wzdłuż Sobieskiego pokonując wysokość od Mangalii do Idzikowskiego na jednej fazie, teraz codziennie tracę po kilka minut...

Offline axxenfall

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Wrz 2011, 07:36:22 »
Dopóki nie napiszesz do ZDM/IR, raczej nie poznasz szczegółów kolejnej ciekawej teorii maksymalizacji produkcji spalin, a już na pewno nic się nie zmieni. Niestety, ale nasi drogowcy sami nie zdają sobie sprawy z istnienia innych bytów niż samochody i bez przypomnienia nic się na lepsze nie zmieni.

Rano1

  • Gość
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Wrz 2011, 09:09:13 »
Raczej ciężka sprawa, ale można próbować.
Tzw. zielone fale ustawia się pod samochody, żeby mniej stały i zostawiały mniej spalin. Takie jest ogólne założenie. Rowery zaś po ddr poruszają się znacznie mniejsza prędkością, więc trudno jedno z drugim pogodzić.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Wrz 2011, 13:56:43 »
Raczej ciężka sprawa, ale można próbować.
Tzw. zielone fale ustawia się pod samochody, żeby mniej stały i zostawiały mniej spalin. Takie jest ogólne założenie.

Z ogólnego założenia i tak wielkie gówno wychodzi :) 90% kierowców uważa drogowców za kretynów i twierdzi, że zielonej fali w Warszawie nie ma. Korków też nie zlikwidował nawet super inteligientny system zarządzania ruchem.

Może już czas przestać się na to patrzyć? Taki np Prof. Suchorzewski to wprost zaleca by na wjazdach do Wawy porobić "bramkowanie" czyli celowe zwężenie jezdni lub desynchronizację sygnalizację, aby nadmiar aut zatrzymać na wlotach i by w centrum jeździło się bardziej płynnie.
Biorąc pod uwagę, że dziś Wawę korkują głównie Otwocki, Nowe Dwory Mazowieckie, Pruszkowy i inne takie, co się wyprowadziły za miasto by nie wąchać smrodu, który dziś sami powodują, to nawet jestem za :)


Rowery zaś po ddr poruszają się znacznie mniejsza prędkością, więc trudno jedno z drugim pogodzić.

Nie wiem jak jest na Sobieskiego, ale w Centrum i na Grochowskiej to spokojnie się rowerem załapuję na światła ustawione pod samochody. Ba, czasem to ja muszę do tej fali zwalniać rowerem ;)

Także dać to się da.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Wrz 2011, 16:53:17 »
Oczywiście, że są zielone fale. Jako Warszawiak lewobrzeżny wymienię chociażby Okopową (tam z.f. funkcjonuje od min. kilkunastu lat).
Zwężanie wjazdów do miasta - fajny pomysł, ale nierealny w sytuacji zapaści pkp i niedorozwoju komunikacji zbiorowej pod Wawą. Mamy bardzo dużo tzw. commuters (z ang.), czyli dojeżdżających do pracy w Wawie z różnych miejscowości, nie koniecznie tylko podwarszawskich. Od tych osób wiem, jak stoi się na jednej nodze w pkp oraz jakie są problemy z dojazdem z niektórych miejsc (tam bez własnego samochodu to ani rusz). Jak dobrniemy kiedyś do poziomu komunikacji w krajach rozwiniętych...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrz 2011, 22:38:05 »
Oczywiście, że są zielone fale.

Wiem, że są. Sam korzystam. Na Grochowskiej, Wisłostradzie, Puławskiej... wkurzam jadących 2x szybciej ode mnie, bo ja sobie jadę powoli, a koniec końców dojeżdżamy w prawie identycznym czasie, albo nawet ja jestem szybciej, bo Oni stoją na każdych światłach i muszą się z nich "zbierać", gdy ja ich wyprzedzam jadąc sobie ze stałą prędkością 50-60km/h.

Tylko zielona fala, by dawała poprawę płynności ruchu i przepustowości ulic, musi jeszcze być przez kierowców prawidłowo wykorzystywana. Ty i ja umiemy. Inni jadą za szybko, a potem blokują nam skrzyżowanie zanim zdążą się zebrać ze świateł i ruszyć. I cały zysk bierze w łeb :P

Zielona fala w WAW nie działa. Ale nie dlatego, że światła są źle oprogramowane. To wina kierowców, którzy nie umieją z tego dobrodziejstwa skorzystać!


Zwężanie wjazdów do miasta - fajny pomysł, ale nierealny w sytuacji zapaści pkp i niedorozwoju komunikacji zbiorowej pod Wawą. Mamy bardzo dużo tzw. commuters (z ang.), czyli dojeżdżających do pracy w Wawie z różnych miejscowości, nie koniecznie tylko podwarszawskich. Od tych osób wiem, jak stoi się na jednej nodze w pkp oraz jakie są problemy z dojazdem z niektórych miejsc (tam bez własnego samochodu to ani rusz). Jak dobrniemy kiedyś do poziomu komunikacji w krajach rozwiniętych...

Z jednej strony się zgodzę. I dlatego pewnie nikt do tej pory tego nie zrobił. Póki co, poprawiamy transport podmiejski. Wspólny bilet na PKP, linie dowozowe do stacji kolei, nowe pociągi dla SKM, coraz więcej linii podmiejskich... Zawsze twierdziłem, że Leszek Ruta (szef ZTM) jest najlepszym z ludzi Gronkiewiczowej i kolejne Jego działania (nie wchodząc w detale, bo drobne błędy popełnia) tylko potwierdzają moją opinię na Jego temat. W tym tempie za kilka lat, może 3, może 5 - będziemy gotowi.

Albo i nie. I tu dochodzimy do tej drugiej strony, która każe mi się z Tobą nie zgodzić. Miasto MUSI zacząć kreować zachowania komunikacyjne, a nie tylko na nie reagować. Zwiększanie ilości pociągów, wspólny bilet, więcej linii podmiejskich itp - to wszystko jest reagowanie na to co się stało. Na fakt, że ludzie się wyprowadzili z miasta (i wyprowadzają dalej). Te działania poprawiają dojazd do miasta i powodują, że jeszcze więcej osób się wyprowadza na przedmieścia (bo dojazd z przedmieści coraz lepszy, a w mieście korki, hałas i smród). Zamyka się pewne zaklęte koło niemocy - nie ma dojazdu to nie robimy bramkowania, a poprawiając dojazd powodujemy wyprowadzkę kolejnych ludzi za miasto, co pogarsza dojazd. Tak problem można rozwiązywać bez końca (czego próbowano przez pół wieku w USA).

Bramka na wlocie do miasta, która sprawi, że ludzie trwale przestaną migrować na przedmieścia, bo nie będą tam chcieli stać w monstrualnych korkach lub cisnąć się w pociągach, to jest właśnie kreowanie zachowań transportowych. Może nawet sprawi, że z tych przedmieść zaczną przeprowadzać się z powrotem do miasta. Oczywiście, wkurzy totalnie wszystkich z przedmieść, których dojazd stanie się katastrofą. Ale zatrzyma trend ucieczki na przedmieścia, co w dłuższej perspektywie sytuacje poprawi. I to nie na chwilę, a w sposób trwały! To jest po prostu zupełnie nowy, nieznany dotąd w Polsce, poziom polityki transportowej. Obliczony na poprawę nie chwilową (na 5 lat), a trwałą (za 10 lat, ale za to na stałe!).

I teraz jest pytanie strategiczne: Czy chcemy uprawiać politykę "od wyborów do wyborów" nastawioną na chwilowe załagodzenie problemu przez ciągłe poszerzanie dróg i dokupowanie pociągów, czy może chcemy go rozwiązać metodą niepopularną, ale za to w sposób trwały i skuteczny (jak na Zachodzie)?
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrz 2011, 10:25:53 »
TAAK!!!!!! Ja też Tak mam i tak prawie zawsze, a tą ścieżkę rowerową brukowaną z prawej strony od ul. Sobieskiego (jadąc w kierunku Wilanowa pokonuję ją dosyć często) i choćby nie wiem jak ostro darł-na tym odcinku od Idzikowskiego do Mangali-to i tak nie zdążam przejechać na jednym ciągu świateł...A kiedyś mi się TO udawało...Więc opcje są dwie -można tam jeżdzić na żółtych światłach i czasami może się ten ciąg świateł przejechać, bez zatrzymania się- czego nie polecam i raczej nie praktykuję, albo grzecznie jak przykładny rowerzysta zatrzymywać się na dwa razy na czerwonym-niestety TAK zazwyczaj mam..Przejeżdżanie przez te skrzyżowania, są dla mnie irytujące- Myślę, że wystarczyło by o około 15sek wydłużyć czas trwania światła zielonego na tym głównym skrzyżowaniu z al.Sikorskiego, bo skrzyżowaniu przy Mangali zielone dla rowerzystów i pieszych pali się zaskakująco długo...Ale przecież nikt o tym nie pomyśl,i bo dla kilku tam rowerzystów nie nie ma sensu niczego zmieniać, ani ulepszać!!!!!!

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Wrz 2011, 11:58:33 »
Zielona fala dla rowerzystów? - Trzeba by zacząć od tego, że niema tam sygnalizatorów dla rowerzystów, i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów - są jedynie sygnalizatory dla pieszych, a robienie zielonej fali dla pieszych, było by bez sensu.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Wrz 2011, 12:08:48 »
Zielona fala dla rowerzystów? - Trzeba by zacząć od tego, że niema tam sygnalizatorów dla rowerzystów, i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów - są jedynie sygnalizatory dla pieszych

To prawda. Zgodnie z prawem to tam rowerem można wjechać na dowolnym świetle, bo nas ono nie obowiązuje (sygnalizacja nie obejmuje tam rowerzystów). Ale nie radzę próbować, gdy jadą auta, szkoda zdrowia. Za to od mandatu za przejazd na czerwonym pewnie udałoby się nam tam wymigać :D

Przezornie nie zgłaszałem tego nigdy Inżynierowi Ruchu. Jak znam życie, odpowiedzią byłoby pismo, że jest brak jest kasy na poprawę i likwidacja przejazdów rowerowych "dla bezpieczeństwa".
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Wrz 2011, 12:37:13 »
...Jeżeli wcześniej udawało mi się przejeżdżać cały ten ciąg  skrzyżowań na zielonym świetle, a teraz nie mogę, to nie jest to na pewno wynik mojej rowerowej niedyspozycji, tylko żle zmieniony czas przejazdu na zielonym świetle przez przejście dla pieszych i dla rowerzystów na  poszczególnych światłach tego ciągu... Ale jest tam oznakowana ścieżka rowerowa- i to z obu stron ul.Sobieskiego taka sygnalizacja tylko dla baikerów powinna tam być wraz z jej wybudowaniem...- To jeszcze jeden argument na To,że nikt z nami się nie liczy... Bo Wielu nie podoba się, że w ogóle istniejemy-Niestety wielu urzędników, jest na tyle tępogłowych, że nie widzą żadnego problemu- że należałoby coś zmienić- na takie zmiany bardzo rzadko (albo i nigdy) znajdują się fundusze...

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrz 2011, 12:45:45 »
Zielona fala dla rowerzystów? - Trzeba by zacząć od tego, że niema tam sygnalizatorów dla rowerzystów, i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów - są jedynie sygnalizatory dla pieszych

To prawda. Zgodnie z prawem to tam rowerem można wjechać na dowolnym świetle, bo nas ono nie obowiązuje (sygnalizacja nie obejmuje tam rowerzystów). Ale nie radzę próbować, gdy jadą auta, szkoda zdrowia. Za to od mandatu za przejazd na czerwonym pewnie udałoby się nam tam wymigać :D
Sprawdzone.
Próbowano mi wlepić mandat, za przejazd na "czerwonym", przez ul. Mangalia, co czynię dość często i nagminnie. 

Przezornie nie zgłaszałem tego nigdy Inżynierowi Ruchu. Jak znam życie, odpowiedzią byłoby pismo, że jest brak jest kasy na poprawę i likwidacja przejazdów rowerowych "dla bezpieczeństwa".
Również siedzę cicho, bo w zasadzie mi to odpowiada.
Był chyba jakiś przetarg, na przygotowanie projektów przebudowy, ale nie pamiętam jak się to skończyło.
Pytanie też, czy faktycznie przejazdy rowerowe w ogóle tam są - czy pół przejazdu, to też przejazd (jedna linia). Nie jeżdżę tam samochodem, i nigdy nie zwróciłem uwagi, czy przejazdy są od strony jezdni oznaczone znakiem pionowym D-6b?
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Wrz 2011, 19:13:29 »
Zielona fala dla rowerzystów? - Trzeba by zacząć od tego, że niema tam sygnalizatorów dla rowerzystów, i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów - są jedynie sygnalizatory dla pieszych

To prawda. Zgodnie z prawem to tam rowerem można wjechać na dowolnym świetle, bo nas ono nie obowiązuje (sygnalizacja nie obejmuje tam rowerzystów).

Nie rozumiem. Kiedyś gdzieś przeczytałem na forum masy że sygnalizacja świetlna dla rowerów nie jest wyznacznikiem przejazdu dla rowerów. Na moje laickie oko jeśli chodzi o znaki poziomie to przejazd tam jest. Proszę wyprowadź z błędu jeśli w takowym tkwię.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Wrz 2011, 19:49:30 »
Nie rozumiem. Kiedyś gdzieś przeczytałem na forum masy że sygnalizacja świetlna dla rowerów nie jest wyznacznikiem przejazdu dla rowerów. Na moje laickie oko jeśli chodzi o znaki poziomie to przejazd tam jest. Proszę wyprowadź z błędu jeśli w takowym tkwię.

No cóż, sprawa jest bardzo skomplikowana. Przejazd oczywiście tam jest i daje Ci on pierwszeństwo nad autami.

Ale jest tam sygnalizacja świetlna, która swoim czerwonym światłem to pierwszeństwo czasami Ci odbiera (sygnalizacja jest ważniejsza niż znaki). A właściwie to odbierałaby, gdyby były tam sygnalizatory z rowerkiem. A ich tam nie ma!

Kierowcy wiec mogą mieć zielone światło (np kierunkowe zielone do skrętu w lewo, które oznacza, że przejazd przez skrzyżowanie powinien być bezkolizyjny), a jednocześnie rowerzysta nie ma światła czerwonego i w pełni legalnie może wjechać na przejazd, na którym ma pierwszeństwo przed kierowcami, którzy mogą się go nawet nie spodziewać. Do czego może to doprowadzić, gdyby trafiło się dwóch takich, co koniecznie chcą jechać według prawa, dopowiedz sobie sam ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Wrz 2011, 21:19:29 »
Do czego może to doprowadzić, gdyby trafiło się dwóch takich, co koniecznie chcą jechać według prawa, dopowiedz sobie sam ;)

Widziałem na własne oczy bodajże w lipcu jak tamtejsza sygnalizacja się popsuła i wyświetlała dla wszystkich ciągłe światło żółte a dla pieszych czerwone. Rowerzysta na szczęście był tylko troszkę potłuczony.

Czy światła dla pieszych nie obowiązują zatem rowerzystów na przejeździe rowerowym? Jak rozumiem argumentem jest tutaj że pieszy to pieszy a rower to pojazd, czy te definicje działają też na DDR i drogach rowerowych? (pytanie może brzmieć dziwnie ale przypuszczam że uzasadnione w świetle zawiłych przepisów ;p )

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Wrz 2011, 09:14:54 »
Czy światła dla pieszych nie obowiązują zatem rowerzystów na przejeździe rowerowym?

Ani na przejeździe rowerowym, ani na jezdni. Światła dla pieszych są... dla pieszych :D

Jak rozumiem argumentem jest tutaj że pieszy to pieszy a rower to pojazd

Argumentem jest tu rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych, które dla rowerzystów przeznacza sygnalizator z rowerkiem a dla pieszych z ludzikiem, a nie na odwrót lub zamiennie ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Wrz 2011, 19:13:58 »
Zielona fala dla rowerzystów? - Trzeba by zacząć od tego, że niema tam sygnalizatorów dla rowerzystów, i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów - są jedynie sygnalizatory dla pieszych

To prawda. Zgodnie z prawem to tam rowerem można wjechać na dowolnym świetle, bo nas ono nie obowiązuje (sygnalizacja nie obejmuje tam rowerzystów).

Nie rozumiem. Kiedyś gdzieś przeczytałem na forum masy że sygnalizacja świetlna dla rowerów nie jest wyznacznikiem przejazdu dla rowerów. Na moje laickie oko jeśli chodzi o znaki poziomie to przejazd tam jest. Proszę wyprowadź z błędu jeśli w takowym tkwię.

I dobrze przeczytałeś.
Przejazd określają stosowne znaki, pionowe i poziome. Ich wygląd określa, przytoczone przez Raffiego, rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych, a wzdłuż ul. Sobieskiego znaki poziome (przynajmniej na części z przejazdów, bo nie pamiętam czy na wszystkich) z tym rozporządzeniem zgodne nie są. I to miałem na myśli, pisząc "i wytyczonych zgodnie z przepisami przejazdów"
Czy jest tam prawidłowe oznakowanie pionowe, jak już napisałem wyżej, nie wiem.
Czy ktoś wie?
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana ustawienia świateł Sobieskiego/Sikorskiego
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Paź 2011, 21:09:40 »
Wczoraj jechałem na nocną masę krytyczną na pl. Zamkowy-tradycyjnie jak zawsze-Sobieskiego do Belwederskiej, przez al.Ujazdowskie do Nowego Świata i od Mangalii, gdzie światła były wyłączone (po godz23)-migały tylko żółte- udało mi się przejechać na ciągu zielonych świateł aż do skrzyżowania z Nowego Światu z ul. Świętokrzyską, gdzie zatrzymało mnie czerwone światło...Jeszcze nigdy tak nie miałem...Pewnie, gdybym jechał na pl. Zamkowy w godzinach szczytu to nie byłoby już tak fajnie...Pozdrawiam