Autor Wątek: Jaki damper powietrzny 165mm?  (Przeczytany 13009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Jaki damper powietrzny 165mm?
« dnia: 18 Gru 2011, 10:20:58 »
Skończył mi się w poziomie RS SID. Co prawda jeszcze podejmę się próby reanimacji, ale nie sądzę, by dużo dała. Swoje latka i kilometry to on już ma.

W związku z tym pytanie. Chcę kupić jakiś damperek, nowy (może być z demontażu), 165 eye-to-eye, koniecznie powietrzny, najlepiej by pompować można było obie komory. Lockout nie jest wymagany, ale byłby miłym dodatkiem.

Co polecacie? Ktoś jeździł na RS Bar albo wyższych modelach RS i wie jak się spisują? Ktoś może ma damper Suntoura (dla mnie dampery tej firmy to terra incognita, ale mają atrakcyjne ceny)? A może jakiś tańszy Fox?

Na razie nie ustalam górnej granicy ceny, choć nie ukrywam, że im taniej tym leppiej ;-) Zwłaszcza, że możliwe iż będę brał od razu dwie sztuki.

Proszę o odpowiedzi raczej osoby, które z powyższych korzystały i mogą coś powiedzieć z własnego doświadczenia. Zwłaszcza na temat trwałości, bo to dla mnie kryterium najważniejsze.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Gru 2011, 13:56:00 »
@Raffi!!! Nie zmieniaj amortyzatora!!! Proszę ;D
Nic mnie tak nie cieszyło i nie rozbawiało jak charakterystyczne kołysanie Twojego roweru podczas jazdy obok... To po prostu było i jest piękne!!!
A ciutkę poważniej - bądź twardy jak SLR. Zrezygnuj z amortyzacji ;) Zyskasz prędkość, przyspieszenie i z co najmniej 1 kg mniej na rowerze ;)


BP, że się wypowiedziałem, ale NMSP, wybacz ;)


Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Gru 2011, 14:15:13 »
Jakie zawieszenie masz?
Szukasz czegoś z platformą?
W sumie jeżeli chodzi o Suntoura to jest sporo użytkowników Epicona, którzy chwalą, nie wiem, nie miałem, nie jeździłem.
Może jakaś używka RP2: http://allegro.pl/fox-rp-2-165-mm-i1999740710.html

Może mniej popularny X-Fusion, miałem okazję do przejechania się na nim i całkiem przyjemnie, dość 'pluszowo' (oczywiście kwestia ustawień)działał, myślę, że używki będą tańsze od w/w foxa a jakość nie będzie dużo słabsza, szczególnie, że projktowali 'ludzie od foxów' :P

http://www.ebay.pl/itm/X-Fusion-o2-02-PVA-Dampfer-165mm-Stickstoff-Ol-NEU-/290471374315?pt=Sport_Radsport_Fahrradteile&hash=item43a1716deb

Ja mam u siebie DT M210, ale to raczej do innej jazdy damper, chyba to nie tego szukasz :P
« Ostatnia zmiana: 18 Gru 2011, 14:27:19 wysłana przez Safian »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Gru 2011, 15:33:48 »
@Raffi!!! Nie zmieniaj amortyzatora!!! Proszę ;D
Nic mnie tak nie cieszyło i nie rozbawiało jak charakterystyczne kołysanie Twojego roweru podczas jazdy obok... To po prostu było i jest piękne!!!

Ostatnio to musiałeś to kołysanie widzieć chyba we snach, albo na solidnym haju :P Tylne zawieszenie nie działa u mnie od wielu miesięcy, a wcześniej było ustawione tak, że praktycznie też nie bujało. Ostatnio bujający rower to mogłeś widzieć nie iem, w 2008 roku?


A ciutkę poważniej - bądź twardy jak SLR. Zrezygnuj z amortyzacji ;) Zyskasz prędkość, przyspieszenie i z co najmniej 1 kg mniej na rowerze ;)

Jakby mi bardziej zależało na prędkości, już dawno miałbym lowracera, albo Flevo jak Bartek. I zmieniłbym gumy z takich 1,9" na takie co mają ją wyrażaną w milimetrach (np 26mm). Ale uważam, że prędkości już więcej mi nie trzeba, a komfort jazdy zawsze się przyda ;-)

BTW ile waży Twoj SLR?


Jakie zawieszenie masz?

Proste, jednozawiasowe. Przy damperze o skoku 35mm, skok zawiasu był jakieś 90-100mm.


Szukasz czegoś z platformą?

Nie byłby to zły pomysł, bo zawias jest u mnie źle zaprojektowany i czasem nieco bujał (ku radości Storma). Co prawda umiem go już tak ustawić, by nie bujał, ale z ujmą dla komfortu. Dlatego nie stawiałem tego za warunek konieczny.


W sumie jeżeli chodzi o Suntoura to jest sporo użytkowników Epicona, którzy chwalą, nie wiem, nie miałem, nie jeździłem.

No właśnie korci mnie by zaryzykować. Cena jest dość atrakcyjna. Konkurencja liczy sobie 2-3x tyle.



Może jakaś używka RP2: http://allegro.pl/fox-rp-2-165-mm-i1999740710.html

Może mniej popularny X-Fusion, miałem okazję do przejechania się na nim i całkiem przyjemnie, dość 'pluszowo' (oczywiście kwestia ustawień)działał, myślę, że używki będą tańsze od w/w foxa a jakość nie będzie dużo słabsza, szczególnie, że projktowali 'ludzie od foxów' :P

http://www.ebay.pl/itm/X-Fusion-o2-02-PVA-Dampfer-165mm-Stickstoff-Ol-NEU-/290471374315?pt=Sport_Radsport_Fahrradteile&hash=item43a1716deb

Ja mam u siebie DT M210, ale to raczej do innej jazdy damper, chyba to nie tego szukasz :P

Allegro już przerzuciłem, ale raczej szukam nówki niż używki. Używka zawsze szybciej wymaga dbałości o serwis, a ten jest drogi i trudno dostępny (tzn musiałbym wyjechać poza moją dzielnicę). Dlatego do tej pory mój plan był taki, że kupowałem kolejne RS SIDy i w 3 lata zakatowywałem je bez żadnego serwisu. Wychodziło to taniej niż gdybym dbał i serwisował starannie. Niestety teraz SIDa RS w ofercie już nie ma (IMO gigantyczny błąd, szedłby jak ciepłe bułeczki, ludzie go kochali). Stąd cały mój problem.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Gru 2011, 17:25:16 »
Nie tam, to kołysanie widziałem już później, po 2008 roku, na pewno zaś w okolicach jesieni 2009 jeszcze i później w 2010 roku, kiedy się pojawiałem na Masach czasami. Być może Ty go sam nie odczuwałeś, ale ono było. Co do "haju" -co Ty wiesz, skoro nie wiesz nawet co to jest MPH? :PPPPP
No komfort jazdy to tak, w szczególności na warszawskich ulicach, torach tramwajowych je gęsto przecinających czy wprost mówiąc - WYRWACH... Tego to ja Ci mogę zazdrościć, nie ukrywam tego. Ale z prędkością się nie zgodzę bo tak jak już pisałem tutaj i to wiesz sam - im mniejsza różnica prędkości między samozłomem a rowerem - tym mniejsza chęć kierowcy tego samozłoma fo wykonywania różnych dziwnych i niebezpiecznych dla nas manewrów. Nawet jak się jedzie poziomką.
Moje SLRątko ważone w lipsu u Pająka miało około 18kg na pusto, bez sakw. Całkiem sporawo...
Co do RSa - a nie powinieneś po prostu zakupić ich wówczas na zapas? ;)


Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Gru 2011, 17:42:45 »
IMO jak jednozawias bez wirtualnych osi, czy innych systemów anty-bujakowych to tylko platforma, szczególnie, że chyba w terenie jakoś bardzo intensywnie nie jeździsz (jeśli się mylę to przepraszam :)).

Niby ludzie chwalą też Manitou Swingery z SPV, jednak nie wyglądasz na ciężką osobę a ciśnienie min. w SPV to 50 PSI, także mógłby być za twardy. To to raczej też odpada.

Akurat uszczelki do Foxów (damperów) to koszt <100 zł, nie ma jakiegoś większego problemu z ich dostępnością i z samodzielną wymianą, co w wypadku Epicona nie jest takie oczywiste.
Jeżeli masz kasę to postawiłbym na sprawdzonego Foxa.

Może niech wypowie się ktoś jeszcze :P

A używane SIDy?

EDIT:
35 mm skoku miałeś? To kupować 50 to lipa trochę.
Manitou Radium jest w rozmiarze 165 x 38, ale nie mam pojęcia jak to się ugina.
« Ostatnia zmiana: 18 Gru 2011, 17:47:53 wysłana przez Safian »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Gru 2011, 21:05:25 »
IMO jak jednozawias bez wirtualnych osi, czy innych systemów anty-bujakowych to tylko platforma, szczególnie, że chyba w terenie jakoś bardzo intensywnie nie jeździsz (jeśli się mylę to przepraszam :)).

W terenie nie jeżdżę prawie wcale, bo poziom na teren to tak średnio. Tzn dać się da, ale po co skoro są do tego lepsze rowery?


Niby ludzie chwalą też Manitou Swingery z SPV, jednak nie wyglądasz na ciężką osobę a ciśnienie min. w SPV to 50 PSI, także mógłby być za twardy. To to raczej też odpada.

W SIDzie pompowałem 90/50 psi (pozyt./negat.), więc nie byłoby problemu. A jak zakładałem sakwy to nawet więcej, tak do 110-120 psów ;)


Akurat uszczelki do Foxów (damperów) to koszt <100 zł, nie ma jakiegoś większego problemu z ich dostępnością i z samodzielną wymianą, co w wypadku Epicona nie jest takie oczywiste.
Jeżeli masz kasę to postawiłbym na sprawdzonego Foxa.

Uszczelki tak. Dodaj do uszczelek koszt robocizny (nie mam narzędzi i sam nie zrobię) i wychodzi ze 150zł. Dwa takie przeglądy i można było mieć nowy damper (który spokojnie wytrzymywał 3 lata). Dlatego się nie bawiłem w przeglądy, bo po prostu wychodziło drożej niż zmiana co 3 lata.

Jak dampery podrożeją do ponad 450zł, to pewnie zacznę się bawić, bo będzie się opłacało serwisować ;-)


A używane SIDy?

To ruletka. Albo kupisz dobry i będziesz śmigał 3 lata, albo z zewnątrz będzie wyglądał ok, a później się okaże, że w środku jest łajno i trzeba dorzucić do ceny 100-150zł na reanimację już na wstępie. Pomijam oczywiście te, które już na pierwszy rzut oka są zakatowane i zupełnie niewarte uwagi.

Zresztą, ostatnio to w ogóle nie było SIDów używanych na Alle. W żadnym stanie i cenie.


EDIT:
35 mm skoku miałeś? To kupować 50 to lipa trochę.
Manitou Radium jest w rozmiarze 165 x 38, ale nie mam pojęcia jak to się ugina.

No 50mm to może być za dużo. Musiałbym zmierzyć/policzyć, czy by wahacz nie spotykał się z ramą zanim damperowi skoczy się skok. Poza tym po co byłby mi taki skok? 150mm skoku koła to ma sens w rowerze do FR/DH a nie  poziomie.


Być może Ty go sam nie odczuwałeś, ale ono było.

Aha. No to nie odczuwałem. A skoro nie odczuwałem, to nie gra to dla mnie żadnej roli. Mogę być obiektem radości dla ludzi - mam do tego stosunek grawitacyjno-meteorologiczny (wisi mi to i powiewa) :P


Ale z prędkością się nie zgodzę bo tak jak już pisałem tutaj i to wiesz sam - im mniejsza różnica prędkości między samozłomem a rowerem - tym mniejsza chęć kierowcy tego samozłoma fo wykonywania różnych dziwnych i niebezpiecznych dla nas manewrów. Nawet jak się jedzie poziomką.

Wiem. Tylko, że prędkość aut w mieście regularnie spada. Już teraz zdarza mi się regularnie, że to mnie wkurzają wolno jadące auta, które jadą za wolno by jechać za nimi, a za szybko, by się między nimi przeciskać.

Poza tym gdzie ja sie tym po Warszawie rozpędzę? W większości i tak jadę wolniej niż bym mógł, bo za chwile są światła albo inny korek i się nie opłaca rozpędzać.


Moje SLRątko ważone w lipsu u Pająka miało około 18kg na pusto, bez sakw. Całkiem sporawo...

To dużo. Mój w pełni zawieszony poziom ważył 16,5kg, gdy go wsadziłem kiedyś na wagę (też bez sakw). Teraz pewnie można dodać z 0,5kg brudu ;)
Jakbym wywalił ciężki amor z przodu (golenie i rura sterowa ze stali) i zmienił korbę, można by pewnie zejść o 1,5 kg jeszcze. Kolejne ze 2kg można by oszczędzić na kołach. Ale tego na pewno nigdy nie zrobię. Waga 16,5 jest dla mnie akceptowalna, nawet gdy trzeba z rowerem wejść na 7 piętro z powodu niedziałającej windy.

18kg w aluminiowym rowerze i to w dodatku sztywnym to od cholery. Zainteresuj się co tyle waży, bo to nie jest normalne. 3 kg powinieneś spokojnie móc zejść i to bez wielkich nakładów finansowych. Oczywiście o ile odczuwasz taką potrzebę.


Co do RSa - a nie powinieneś po prostu zakupić ich wówczas na zapas? ;)

Miałem zapas, 2 sztuki  w szafie. Problem w tym, że zapas właśnie się kończy. Mam jeszcze jednego RS w szafie, ale jest 155mm, a nie 165. Użyję go, o ile będę miał jak wybić z niego fabryczne tuleje, które ktoś montował metodą "na chama". W każdym razie, każdy zapas kiedyś się skończy. A ja planuję kolejny rower i potrzebuję kupić co najmniej 1 nowy damper.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Gru 2011, 21:37:55 »
W terenie nie jeżdżę prawie wcale, bo poziom na teren to tak średnio. Tzn dać się da, ale po co skoro są do tego lepsze rowery?
Nie pisz tego glośno rozmawiając ze stormem... xD

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Gru 2011, 21:55:51 »
Nie pisz tego glośno rozmawiając ze stormem... xD

Wolę pisać teraz, by nie przeżył szoku później. Co prawda na poziomie na pewno mam więcej terenu zaliczone niż Storm (włącznie z przeprawą przez góry po szlaku MTB), ale wolę Go przyzwyczajać do tej myśli...

Jak złożę sobie nowy poziom (osprzęt mam, brakuje ramy i chyba ją niedługo kupię) i odremontuję nieco stary (naprawię zawieszenie i może wymienię ze 3 rzeczy), to myślę by kolejnym moim rowerem było zwykłe ATB. Ramę mi kiedyś dał Pimpf, osprzęt w połowie też się pewnie znajdzie po różnych szafach zapomnienia... Czasem jednak mam chęć pojechać sobie po błocie i piachu w Kampinosie z Sebą, a poziomem to z grubsza tak jakby tam jechać kolarką - po prostu nie ma tej frajdy, bo człowiek za bardzo musi uważać na sprzęt.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Gru 2011, 22:29:28 »
Cytat: Raffi
18kg w aluminiowym rowerze i to w dodatku sztywnym to od cholery. Zainteresuj się co tyle waży, bo to nie jest normalne. 3 kg powinieneś spokojnie móc zejść i to bez wielkich nakładów finansowych. Oczywiście o ile odczuwasz taką potrzebę.

O ile nie jest to rama...

Cytat: Drex
Cytat: Raffi
W terenie nie jeżdżę prawie wcale, bo poziom na teren to tak średnio. Tzn dać się da, ale po co skoro są do tego lepsze rowery?
Nie pisz tego glośno rozmawiając ze stormem... xD

Mam wrażenie, że Raffi zna zalety oraz wady poziomek i nie uważa je za ósmy cud świata więc doskonale rozumie, iż do niektórych zastosowań lepsze są inne rodzaje rowerów :P
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Drex

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Gru 2011, 23:33:53 »
Mam wrażenie, że Raffi zna zalety oraz wady poziomek i nie uważa je za ósmy cud świata więc doskonale rozumie, iż do niektórych zastosowań lepsze są inne rodzaje rowerów :P
Raffi- tak. Storm- nie. :D

storm

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Gru 2011, 00:22:31 »
Drex, Sebeq, Raffi - co jak co, ale jak zwykle pitolicie-hipolicie...
Nie uważam poziomki za najlepszego roweru do wszystkiego, czego przykładem jest chociażby to, że obecnie naprawiłem pionowca. Dlaczego? Pisałem o tym w innym wątku.
Teren na poziomce się da, czemu nie. Zwłaszcza ten, o którym pisze większość czyli niewielki lasek, kilka gałązek na dróżce leśnej i takie tam :PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Dla mnie jednak poziomka jest po to, aby łykać kilometry na równej, prostej i gładkiej.


Jeśli chodzi o wagę mojego roweru - cóż, jest spora, ale tam są koła z mocowaniami pod tarczę i hamulce tarczowe, a i sama rama jest bardziej "pałerna" niż te wydmuszki alu "diament" pionowców.


Drex

  • Gość
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Gru 2011, 00:53:44 »
Teren na poziomce się da, czemu nie. Zwłaszcza ten, o którym pisze większość czyli niewielki lasek, kilka gałązek na dróżce leśnej i takie tam :PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Dobra, bierz pozioma, ja wezmę górala i jedziemy do Lasku Bielańskiego. Tam jest akurat niewielki lasek, kilka gałązek i takie tam.

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Gru 2011, 01:10:28 »
Cytat: storm
Drex, Sebeq, Raffi - co jak co, ale jak zwykle pitolicie-hipolicie...
Napisać coś nie pisząc nic...

Cytat: storm
Nie uważam poziomki za najlepszego roweru do wszystkiego, czego przykładem jest chociażby to, że obecnie naprawiłem pionowca. Dlaczego? Pisałem o tym w innym wątku.

Jeszcze dopisać coś nie pisząc nic...

Cytat: storm
Teren na poziomce się da, czemu nie. Zwłaszcza ten, o którym pisze większość czyli niewielki lasek, kilka gałązek na dróżce leśnej i takie tam :PPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

Chciałbym zobaczyć Ciebie jadącego z Twoim :P niebieskim ze Skrzycznego, "masz tarcze i najlepszy na świecie, bo poziomy rower" to dla Ciebie przecież pikuś. "Większość" jednak uważa, że przesadzasz :0

Cytat: storm
Dla mnie jednak poziomka jest po to, aby łykać kilometry na równej, prostej i gładkiej.
W takim razie jedź na tor i na*j te wyimaginowane km :P

Cytat: storm
Jeśli chodzi o wagę mojego roweru - cóż, jest spora, ale tam są koła z mocowaniami pod tarczę i hamulce tarczowe, a i sama rama jest bardziej "pałerna" niż te wydmuszki alu "diament" pionowców

Przed chwilą piszesz, że poziomki nie są najlepsze, a teraz to sam sobie zaprzeczasz i znowu jedziesz po rowerach o innej orientacji. Ale co Ty możesz wiedzieć o wydmuszkach do Dirtu czy innego DH :P
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Gru 2011, 10:42:58 »
Wolałbym żebyście Panowie tak bardziej w temacie damperów. Bo temat poziomów to już na tym forum przerobiony został do znudzenia. Zwłaszcza Sebę bym prosił, bo na bieżąco z katalogami zawsze był ;-)

Poza tym cała ta dyskusja to problem z definicją terenu. Storm uważa za niego "lasek z gałązkami". Seba uważa zań zjazd po kamieniach wielkości telewizorów, albo samodzielnie wytyczany szlak "na azymut" przez podmokłe pole (wciąż pamiętam tą naszą wycieczkę). Ja osobiście jestem za definicją terenu Seby i jestem zdania, że wokoło Warszawy terenu to trzeba się mocno naszukać by znaleźć. Co to za teren, który daje się przejechać poziomem lub kolarką? Teren to musi być błoto po ośki, śliskie korzenie wysokie na 20cm, kamienie, zjazdy/podjazdy o nachyleniu powyżej 25 stopni i piach, koniecznie dużo piachu. A po tym poziom nie za bardzo pojedzie. Po tym nie każdy na ATB pojedzie. I to nazywamy terenem :P
« Ostatnia zmiana: 19 Gru 2011, 10:45:42 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Gru 2011, 12:32:59 »
Cytat: Raffi
tak bardziej w temacie damperów
Bierz FOX'a skoro RS to loteria. Na razie jest najtańszy. Tylko o taki sprzęt warto by było dbać.
Ewentualnie odkładaj w ramach amortyzacji parę zł co miesiąc na kolejnego dampera, a tego zajeżdżaj bez serwisowania... :D
Jeżeli chcesz nówkę sztukę, może ze względu na gwarancję, to chyba tylko te Epicony zostają (ale nie jeździłem na nich).

Z aktualnych ofert na alle:
RS SID
http://allegro.pl/amortyzator-tylni-rock-shox-sid-xc-165mm-i2005391092.html
FOX
http://allegro.pl/fox-float-rp-23-165mm-i2002148395.html
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Gru 2011, 13:27:48 »
Bierz FOX'a skoro RS to loteria.

Uzywany RS to loteria. Nowe były (i zapewne są spoko). Tylko po prostu nie znam tych nowych modeli, nie wiem po ile stoją...


Na razie jest najtańszy. Tylko o taki sprzęt warto by było dbać.
Ewentualnie odkładaj w ramach amortyzacji parę zł co miesiąc na kolejnego dampera, a tego zajeżdżaj bez serwisowania... :D

Raczej wolę odkładać małą sumkę na kolejny damper. Serwisowanie wymaga pojechania gdzieś rowerem, zostawienia dampera (a więc i roweru), a później drugiej wycieczki by to odebrać. Kto by miał na to czas ;)

Z aktualnych ofert na alle:
RS SID
http://allegro.pl/amortyzator-tylni-rock-shox-sid-xc-165mm-i2005391092.html
FOX
http://allegro.pl/fox-float-rp-23-165mm-i2002148395.html

RP widziałem, SID to musiał się wczoraj pojawić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Gru 2011, 22:35:06 »
Ja używałem Manitou Swinger SPV w ramie jednozawiasowej Merida Big Air. Re-we-la-cja. Nie jeździłem tyle co Ty, ale damper był kupiony używany. Tak jak pisał Safian, w komorze platformy trzeba wpompować trochę ciśnienia. Inaczej nie działa tłumienie odbicia, ale nie będzie to raczej żadnym ograniczeniem. Muszę przyznać, że platforma działała dość sprawnie. Przestałem używać, bo zmieniłem ramę (na taką z Foksem Float R, który też zresztą ma platformę, tyle że nieregulowaną). Ja swojego Manitou kupiłem na allegro za 300 PLN, ale na ibeju da radę taniej. Foksik jest w podobnej cenie.
AdrianSocho

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki damper powietrzny 165mm?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Sty 2012, 13:30:43 »
Ostatecznie zadecydowałem, że wypróbuje Suntour Epicona.

Nie ukrywam, że głównym argumentem była cena i fakt, że ostatnio produkty SR nieśmiało wychodzą poza poziom "masówki" i powoli zdobywają nieco wyższe segmenty. Konkurencja za podobne konstrukcje liczy sobie 3x tyle. Rozumiem patenty i wszystko, ale... nie dajmy się zwariować ;)

Gdy dojdzie, zamontuję go, pewnie napiszę w temacie jak się sprawdza w praktyce.


Plus, będę szukał serwisy taniego i dobrego dla mojego RS SIDa. Także jakby ktoś miał jakiś sprawdzony, w którym sam robił... Czas naprawy i oczekiwania na anprawę nie gra roli, bo będę mógł w zamian w ramę wsadzić Epicona. Liczy się jakość naprawy i koszt.

EDIT:
Dampery doszły (pocztą polską, przez cały kraj, w 2 dni - świat zwariował!). Wyglądają w porządku, blokada działa, regulacja odbicia też. Sprawdzam jeszcze czy dobrze trzymają ciśnienie. Jak będzie ok, to wystawię gościowi solidnego pozytywa na Alledrogo.

Nie mam wagi, więc nie sprawdzę ile realnie ważą.

Na pierwszy rzut oka wydają się solidnie wykonane. Niestety są mocno pierdolnooczne. Nalepki się zerwie, ale zostanie błyszczący na srebrno korpus, z którym koniecznie coś będę musiał zrobić, by nie oślepiał ludzi na ulicy ;) Pewnie skończy się na jakimś pokrowcu. Na szybko widzę, że na pewno Epicony mają większą komorę pozytywną niż RS SID, bo dłużej się je pompowało. W ogóle pompowanie dwóch od 0 do 200 psów to dłuższa zabawa.

Teraz muszę pomierzyć wszystko i zamówić do tych damperów tulejki. Wtedy powiem jak się spisują na trasie. Ale to pewnie już wiosna będzie bo nowej ramy jeszcze nie ma, a w starej to zanim założę nowy damper, dobrze byłoby naprawić najpierw wahacz ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Sty 2012, 15:11:25 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)