Autor Wątek: Jakie koła?  (Przeczytany 11483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Jakie koła?
« dnia: 07 Maj 2011, 15:58:52 »
Dobry!
Po kilku tysiącach kilometrów na moim TREKu 3700 przyszedł czas na wymianę kilku części. Do wymiany zaplanowałem łańcuch, kasetę, oba koła i kilka dupereli typu pedały i klocki.
Po pierwsze - jeżdżę praktycznie codziennie po kilkadziesiąt kilometrów - dom-szkoła-masa-inne.
Po drugie - orientowałem się mniej więcej co chcę zrobić i za ile:
w pobliskim sklepie rowerowym zaproponowano mi przednie koło na maszynówkach za 100zł i tylnie za 160zł, do tego łańcuch za 40 i kasetę pewnie podobnie. Nic wysokich lotów, do tego odradzając przeplatanie kół.
Po trzecie - teraz mam raczej grube opony, chciałbym przy takich zostać.
Po czwarte - jeżdżę w każdych warunkach.
Pytanie jest takie: jaki zestaw opony-obręcze-piasty wybrać? I ekstra: czy brać jakąś super kasetę(7).
Jedna informacja: przeplecenie jednego koła w pobliskim sklepie kosztuje 40zł. Ja u "kolegi-kolegi" mam możliwość zrobienia tego "za piwo".
A, zapomniałbym - hamulce V-brake.
Pozdrawiam,
Mhrok
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2011, 16:01:19 wysłana przez Mhrok »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2011, 17:08:26 »
Osobiście używam i polecam:

-szprychy DT Champion 2,0mm (do przedniego koła można się pokusić o cieniowane DT 2,0-1,8-2,0 - nie pytaj mnie jak się nazywa cieniowana wersja, chyba Competition). DT nie są najtańsze, ale jeżdżę na nich od prawie dekady i jeszcze mi się nie zdarzyło, by któraś pękła - nawet po dociążeniu sakwami, czy jeździe po schodach.

-piasty na maszynówkach, osobiście używam i polecam Novatec - dość tanie, a trwałe. Unikaj piast BOBa - przynajmniej u mnie się totalnie nie sprawdziły-po roku tak skorodowaly, że trudno było nawet koło zdjąć. Ewentualnie jak masz cienko z kasą możesz spróbować Accenta - ponoć świetny stosunek cena/jakość, choć sam na nich nie jeździłem.

-obręcze to zależnie od wagi i stylu jazdy można wybrać różne, a nie napisałeś ile ważysz i jak jeździsz. Jeżeli okolo 70kg to zależnie od zasobności portfela weź albo Alexrimsy Dm18 (najtańsze, ale imo dość słabe), albo Ace 18 (na tych jeździłem 2 sezony, są niezłe), Ace 19 (ciut cięższe niż 18), albo DH22 (na tych jeździłem 2 sezony są bardzo ok), albo coś z  Mavicow (XM 117 lub 317?). Dla ridera ważącego >90kg polecam Alexy DM24 albo coś z  Maviców (EX721?).

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2011, 17:23:29 »
Cytuj
-obręcze to zależnie od wagi i stylu jazdy można wybrać różne, a nie napisałeś ile ważysz i jak jeździsz. Jeżeli okolo 70kg to zależnie od zasobności portfela weź albo Alexrimsy Dm18 (najtańsze, ale imo dość słabe), albo Ace 18 (na tych jeździłem 2 sezony, są niezłe), Ace 19 (ciut cięższe niż 18), albo DH22 (na tych jeździłem 2 sezony są bardzo ok), albo coś z  Mavicow (XM 117 lub 317?). Dla ridera ważącego >90kg polecam Alexy DM24 albo coś z  Maviców (EX721?).
Ważę około 80 kg i do tego mam zawsze sakwy, często dociążone. Nie jestem jakimś wyczynowcem, ale chodniki w Warszawie to czasem mocno wymagający teren. Po schodach też zdarza mi się jeździć ;)

Gdzie kupować to wszystko?
Ewentualnie, znacie jakiś sklep w Warszawie gdzie można podejść, pomacać, zobaczyć popytać?
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2011, 19:03:57 wysłana przez Mhrok »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2011, 20:59:04 »
Gdzie kupować to wszystko?
Ewentualnie, znacie jakiś sklep w Warszawie gdzie można podejść, pomacać, zobaczyć popytać?

Na Spójni. Wybrzeże Gdyńskie 2.
Choć nie obiecuję, że wszystko akurat będą mieli. Ja na obręcze musiałem czekać.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2011, 21:15:45 »
novateki + dm24 będzie służyuło dłuuuugo
obręcze sa PANCERNE a piasty solidne.
choć ja swoją tylna zajechałem, a dokładniej pieski w nich zdechły.
ale ogólnie byłem zadowolony z tych kół dopóki nie zacząłem patrzeć na ich wagę ;)

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2011, 21:43:34 »
ogólnie byłem zadowolony z tych kół dopóki nie zacząłem patrzeć na ich wagę ;)
Masz na myśli to, że jesteś restrykcyjny pod względem wagi kół, czy to, że one są niewygodne z racji wagi?
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2011, 21:49:55 wysłana przez Mhrok »

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2011, 01:45:34 »
Cytat: Mhrok
Masz na myśli to, że jesteś restrykcyjny pod względem wagi kół, czy to, że one są niewygodne z racji wagi?
Co autor pytania miał na myśli?
Wiadomo, że koła im lżejsze tym lepiej, bo masa rotowana i takie tam, a DM24 to po 660g sztuka.

Jeszcze jedno. Skoro jeździsz praktycznie codziennie po kilkadziesiąt kilometrów to dlaczego preferujesz grube opony (mniemam, że ze 2 calowe klocki)? Taką sobie karę wymyśliłeś, czy nie jeździłeś na odpowiednio dobranych?
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2011, 09:23:58 »
Masz na myśli to, że jesteś restrykcyjny pod względem wagi kół, czy to, że one są niewygodne z racji wagi?
niewygodne do noszenia to na pewno. a co do jazdy to wiadomo - człowiek jedzie tak szybko jak mu noga podaje a cała reszta to komfort przyspieszania i hamowania.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Maj 2011, 10:33:10 »
Jeszcze jedno. Skoro jeździsz praktycznie codziennie po kilkadziesiąt kilometrów to dlaczego preferujesz grube opony (mniemam, że ze 2 calowe klocki)? Taką sobie karę wymyśliłeś, czy nie jeździłeś na odpowiednio dobranych?
Moje doświadczenia z jazdy powstały na rowerach "z decathlonu". Nie jeździłem na odpowiednich. Jakie w takim razie byś polecał "na miasto" i czasem (bardzo czasem) "w teren"? Lubię grube opony, ponieważ nie wymagają takiej ostrożności na nierównościach i podjazdach na krawężniki(a przynajmniej tak mi się wydaje).
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2011, 11:34:54 wysłana przez Mhrok »

mplonski

  • Gość
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2011, 12:31:21 »
może schwalbe marathon?

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2011, 12:46:21 »
może schwalbe marathon?
Jakaś konkretna wersja, bo jest tego do licha i ciut ciut, przykład: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=schwalbe+marathon ?

mplonski

  • Gość
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Maj 2011, 12:59:37 »
zwykłe, bez żadnej dodatkowej nazwy. są najtańsze z tej serii, dosyć ciężkie, ale to jest jednak cena za porządną wkładkę antyprzebiciową. o, takie ;-)

chyba, że chcesz jakiś specjalny model, ale jak dla mnie to na miasto spokojnie powinny starczyć (mi dobrze się w nich jeździło i po mieście, i w trasie > 300km).

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Maj 2011, 13:26:10 »
zwykłe, bez żadnej dodatkowej nazwy. są najtańsze z tej serii, dosyć ciężkie, ale to jest jednak cena za porządną wkładkę antyprzebiciową. o, takie ;-)
Ze zwykłymi jest pewien problem, bo nie mogę znaleźć ich w żadnym sklepie który znam, oprócz jednej aukcji sami-wiecie-gdzie. Albo nie wiem gdzie szukać, albo ich nigdzie nie ma. W ogóle ciężko znaleźć w jednym sklepie komplet tych wszystkich części... Narazie zatrzymałem się na zestawie: Alexrims DM24, piasty Novatec (niestety, nie mogę znaleźć w jednym sklepie dwóch w rozsądnej cenie(ew. rozstrzał przód 59 tył 159), szprychy DT i Schwalbe Marathon. Nie mam jak ceny tego wyliczyć :/


Znalazłem opony. http://www.centrumrowerowe.pl/013014/Schwalbe_Marathon_26X2_0_50-559_reflex_drutowa_GreenGuard/Produkt.aspx 85 za sztukę.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2011, 13:27:41 wysłana przez Mhrok »

mplonski

  • Gość
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maj 2011, 14:05:41 »
ja swoje chyba w cyklopie kupowałem, też nigdzie w wa-wie nie mogłem dostać, u nich akurat 2 ostatnie sztuki zostały ;-)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie koła?
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Maj 2011, 14:15:03 »
W ogóle ciężko znaleźć w jednym sklepie komplet tych wszystkich części... Narazie zatrzymałem się na zestawie: Alexrims DM24, piasty Novatec (niestety, nie mogę znaleźć w jednym sklepie dwóch w rozsądnej cenie(ew. rozstrzał przód 59 tył 159), szprychy DT i Schwalbe Marathon. Nie mam jak ceny tego wyliczyć :/

A musi być w jednym sklepie? Skoro nie zamierzasz tego w jednym serwisie składać do kupy, to można kupić w różnych. Kumplowi chyba wszystko jedno z ilu sklepów będą części, z których Ci zaplecie koła? ;)


Znalazłem opony. http://www.centrumrowerowe.pl/013014/Schwalbe_Marathon_26X2_0_50-559_reflex_drutowa_GreenGuard/Produkt.aspx 85 za sztukę.

Drogo. Spróbuj w takim razie Schwalbe TerraCruiser. Ciut szersze niż Marathony, bieżnik nadal niezły na asfalt i ciut lepszy w teren niż w marathonach i równie solidna wkładka przeciwprzebiciowa. Ale płaciłem jakiś czas temu w Cykloturze po około 50zł, czy jakoś tak.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)