Autor Wątek: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów  (Przeczytany 47310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

storm

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Sie 2011, 10:11:51 »
@Woydzio - opisz może więc nam tutaj wszystkim, co robisz, zaby zmienić pas z prawego na środkowy czy też lewy skrajny? Albo - co robisz, kiedy wyprzedzasz inny rower/samochód, omijasz cokolwiek? Ile razy tracisz drogę przed sobą z pola widzenia?


Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Sie 2011, 11:56:55 »
Storm, akurat tutaj zgodzę się po części z Woydziem, w pionowcu "rzut oka" za siebie nie jest tak strasznie niewygodny/ciężki do wykonania jak w poziomce i jak ktoś nie chce może spokojnie się obejść bez lusterka i o dziwo uwierz nie zabije się i nie przewróci, nie spowoduje wypadku przy każdym manewrze...
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Sie 2011, 12:10:45 »
Ile razy tracisz drogę przed sobą z pola widzenia?
Rozumiem, że gdy patrzysz w lusterko, to zawsze robisz zeza i drugim okiem obserwujesz drogę przed sobą?

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sie 2011, 12:21:26 »
z nowu Storm z tym swoim lusterkiem. Ale już się wyjaśniło dla czego - Storm namawia wszystkich do zamontowania lusterek, żeby wiedzieli że z tyłu Storm jedzie i trzeba mu zjechać z drogi.

storm

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sie 2011, 12:31:25 »
@Lakiana - w pewnym sensie tak. I co ważne, nie muszę obracać głowy do tyłu jednocześnie przesuwając ciała na foteliku/siodełku, więc nie zmieniam toru jazdy (ruch tułowia = ruch rąk).
@Bear - te moje lusterko powoduje, że jadę jak po sznurku, nie muszę destabilizować toru jazdy aby spojrzeć do tyłu. A jak jesteś taki pewien siebie to zawsze można nagrać cię, jak jedziesz i oglądasz się za siebie. Bardzo się wówczas zdziwisz...


Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Sie 2011, 12:51:51 »
Storm, ale powiedz mi co kogo zbawi delikatne odchylenie toru jazdy?? jak jeżdżę w korkach to się do tyłu nie oglądam, bo jadę szybciej niż oni więc odpada "wąskość" jak jadę po drodze to te 0,5 m mnie nie zbawi, poza tym zawsze jest to trochę mniej i jakoś jeszcze nikt nigdy ani mnie za to nie otrąbił ani nie spowodowałem tym jakiejkolwiek groźnej dla siebie/innych sytuacji, więc śmiało stwierdzam że w wypadku rowerów pionowych lusterko wsteczne przydaje się ale nie jest takim ułatwieniem jak w przypadku poziomek :)
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Drex

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Sie 2011, 13:28:58 »
Ile razy tracisz drogę przed sobą z pola widzenia?
O ja pierniczę, żeby nie powiedzieć mocniej... Więcej razy tracą drogę przed sobą z pola widzenia oglądając się za laskami niż podczas zerknięcia w tył... Storm, weź przestań dorabiać teorię, co? Ty masz poziomkę i Twój super hiper prawdziwy i słuszny rower musi mieć lusterko. Nasze pseudo rowery jeżdżące w pionie ich mieć nie muszą. Są wygodniejsze w manewrowaniu i w jeździe w terenie i między samochodami. Ty jedynie na trasie jeździsz szybciej i do tego na leżąco.

Woydzio

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Sie 2011, 13:32:52 »
@Woydzio - opisz może więc nam tutaj wszystkim, co robisz, zaby zmienić pas z prawego na środkowy czy też lewy skrajny? Albo - co robisz, kiedy wyprzedzasz inny rower/samochód, omijasz cokolwiek? Ile razy tracisz drogę przed sobą z pola widzenia?
Otóż, Drogi Stormie, aby zmienić pas ruchu wykonuję rzeczy niemal niemożliwe dla zwykłego śmiertelnika: obracam głowę o 90 stopni w lewo i zerkam kątem lewego oka w lewo oceniając czy coś jedzie a jeśli tak to z jaką prędkością. Jeśli widzę, że się bezproblemowo zmieszczę to sygnalizuję zmianę kierunku ruchu i znowu obracam głowę o 90 stopni w lewo i zerkam kątem lewego oka w lewo upewniając się że mam miejsce na manewr. Po czym manewr zmiany pasa ruchu wykonuję. Wiem, że Tobie, jako zwykłemu śmiertelnikowi, może wydawać się, że to czary magiczne albo jakieś elfie sztuczki ale zapewniam Cię, że magii nijakiej w tym nie ma - jest tylko refleks i spostrzegawczość.
Woydzio

Offline ksm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Sie 2011, 13:36:18 »
Od kilku lat jeżdżę zarówno z lusterkiem (miejski trekking), jak i bez (MTB).
 
Przyzwyczaiłem się już do szybkiego zerkania w lusterko nawet gdy jadę po prostej. Dzięki lusterku wiem, że mam zjechać na bok ze środka DdR do krawędzi gdy nadjeżdża szybszy rowerzysta; schować się głębiej w wyasfaltowanym poboczu gdy nadjeżdża TIR; czy mogę odbić na środek pasa przed dziurą, czy też muszę mocniej złapać kierownicę i utrzymać rower bo coś mnie wyprzedza.
 
Jeżdżąc rowerem bez lusterka nie mam świadomości co jest za mną. Patrzę za plecy tylko wtedy gdy mam zamiar skręcić w lewo, zmienić pas. Nie przeszkadza mi to, gdy jestem w lesie, ale nie lubię tak jeździć w ruchu miejskim.
 
A co do toru jazdy, przy obracaniu się, to nie wiem jaki jest mój, ale gdy uczyłem koleżankę jazdy po mieście, to robiliśmy dość proste ćwiczenie. Jechałem długość roweru z nią wyciągałem rękę w bok i pokazywałem kilka palcy, ona miał powiedzieć ile palcy pokazałem. Zmiany toru jazdy były spore. Nie bałbym się ich jadąc prawym pasem i nie mając nic po prawej stronie, ale jeśli znalazłbym się między prawym a środkowym pasem to miałbym już stracha robić takie odchylenia.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Sie 2011, 13:37:13 »
ale nie mając lusterka nie będziesz widział Storma wjeżdżającego ci w kufer.

storm

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Sie 2011, 13:43:22 »
[ziew...]


Woydzio

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Sie 2011, 13:48:04 »
[ziew...]
Bardzo inteligentna uwaga i wiele wnosząca do dyskusji. Na 100 % będę ją stosował na drodze gdyż z całą pewnością  zwiększy moje bezpieczeństwo.
Woydzio

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Sie 2011, 14:03:45 »
[ziew...]
Bardzo inteligentna uwaga i wiele wnosząca do dyskusji. Na 100 % będę ją stosował na drodze gdyż z całą pewnością  zwiększy moje bezpieczeństwo.
Woydzio

Jeżdzę bez lusterka ale wczoraj miałem niebezpieczną sytuację zmieniając pas z środkowego na lewy. Przede mną jechał autobus (jakieś 20 metrów), odwracam się na chwilę w lewo zobaczyć czy mogę zmienić pas, gdy odwróciłem głowę spowrotem autobus był tylko kilka metrów od mojego przedniego koła. Ostre hamowanie, wpadnięcie w poślizg i wyminięcie w nim na szczęście autobusu zjeżdżając na lewy pas o centymetry. To tylko uczy że trzeba być baaardzo ostrożnym i uważnym, lusterko może pomóc - mnie by pewnie dało złudne poczucie większego bezpieczeństwa przez co byłbym mniej uważny.

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Sie 2011, 15:20:34 »
To modne na forach rowerowych "złudne poczucie bezpieczeństwa" to moim zdaniem pusty frazes. Jeśli dzięki jakimś narzędziom możemy poczuć się bezpieczniej, to nie widzę powodu, by się przed nimi wzbraniać.
A co do lusterka... na pionowcu jeżdżę bez niego, na poziomce póki co też, jednak odwrócenie się za siebie na tym drugim rowerze to niemal jak sztuka cyrkowa... toteż idę dzisiaj zakupić luzdereczko ;)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Sie 2011, 15:41:08 »
o i przyznałaś się do tego do czego Storm się w życiu nie przyzna  :P
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)