Autor Wątek: Amortyzator :)  (Przeczytany 15219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raku_15

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Mężczyzna
Amortyzator :)
« dnia: 25 Gru 2009, 10:21:04 »
Witam :) Mam taki mały problem gdyz bede wymieniał amortyzator w moim rowerze :) I teraz mam taka prośbe czy mógł by mi ktos podpowiedziec który amor jest lepszy. Wiec tak... Mam rower Rockrider5.2 ( koła 26") i do wyboru 2 amortyzatory... A pozatym nie jestem fachowcem od amortyzatorów...
Chciałęm sie zapytac który by pasował do mojego roweru( ale raczej obydwa) i który jest poporstu lepszy pod wieloma względami. Nie będe bulił po 2000 tys za amortyzator bo nie mam takich wymagań chcę taki który sie nadaje na miasto...
A oto te 2 amortyzatory:
- http://www.allegro.pl/item863114198_suntour_xcr_100_z_blokada_skoku_bialy_czarny.html

-http://www.allegro.pl/item863114201_rock_shox_dart_2_super_oferta_okulary_adler_gratis.html

Wydaje mi się ze ten drugi jest lepszy gdyz ja nie będe uzywał tej blokady na płaskie powierzchnie(któa jest a pierwszym amortyzatorze)...  zależy mi też na tym aby ktoś napisał czy ten amortyzator pasuje do mojego roweru proszę o podpowiedz. Jeżeli ktoś by się chciał coś dowiedziec wiecej prosze sie pytac :)





Offline Marcin

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • sakwiarz
    • Marcin Mazurek - strona domowa
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Gru 2009, 14:09:07 »
Cześć,
na 90% amortyzatory zaproponowane przez Ciebie będą pasowały - szerokość rury sterower 1 i 1/8" to teraz standard. Najprościej będzie poszukać gdzieś w instrukcji lub napisu na mostku lub samym amortyzatorze, ewentualnie po prostu ją zmierzyć (wartość w calach, nie centymetrach).
Z montażem powinieneś udać się do serwisu - będzie trzeba przyciąć rurę sterową i nabić gwiazdkę a-head, owszem można zrobić to piłą i młotkiem leżącym w szafie, jednak ja bym nie ryzykował - w serwisie będą mieli fachowe i bezpieczne narzędzia.
Co do samych amortyzatorów - trzeba o nie dbać, często wymieniać olej, moja siostra ma XCRa od wakacji, po 5 miesiącach użytkowania bez serwisowania popadł w ruinę - jeśli jeździsz tylko po mieście i lekkim terenie warto się zastanowić nad widelcem sztywnym - najprostszy stalowy kosztuje około 50zł i waży 1/4 tego co amortyzator za 250zł.
Ja w swoim trekkingu od nowości umieściłem sztywniaka Accenta i jestem z tego posunięcia bardzo zadowolony, jedna rzecz mniej do dbania (sól na drogach i tak by go zabiła po zimie niezależnie czy dbany czy nie), rower się nie buja, nie traci się niepotrzebnie energii...
Warszawskie asfalty są w dobrym stanie, jeżdżąc również sporo po polskich drogach nigdy nie odczuwałem potrzeby używania amortyzatora; na beznadziejnych drogach kolegów na góralach i tak trzęsło podobnie jak i mnie.

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Gru 2009, 21:58:02 »
Amor sie przydaje.Przynajmniej amortyzator pozwala odpoczac kregosłupowi.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Gru 2009, 08:54:36 »
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe. Wadą jednego i drugiego jest dosyć duża masa (Dart waży 2400g, XCR jakieś 2200g) także jeśli byś się chciał ścigać to mogłoby to Ci przeszkadzać. Aha, w jeździe po mieście regulacja będzie mniej ważna, za to w jeździe w terenie przydatniejsza jest moim zdaniem regulacja tłumienia odbicia.
AdrianSocho

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Gru 2009, 18:10:58 »
Z tego co czytalem to 2 takie same darty chodza zupelnie innaczej czyli dart dartowi nie rowny.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Gru 2009, 22:57:51 »
A któryś z nich działa jak przyzwoity amortyzator?

Można to brać jak się ma niskie wymagania i jak się bierze używkę za 100zł. Ale więcej jak 150-200 ten widelec nie jest wart.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Gru 2009, 00:08:13 »
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Gru 2009, 12:01:13 »
Panowie a moze macie cos do polecenia ale nowy i za 300 zł.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Gru 2009, 16:37:47 »
Panowie a moze macie cos do polecenia ale nowy i za 300 zł.

Nie. Albo dobry amor, albo nowy amor za 300zł. Niestety trwałość i jakość w postaci tłumienia olejowego lub powietrznego - kosztuje. Za 300zł to najlepsze co możesz dostać do sprężynke+gumkę Suntour'a (nie wiem czy napisałem markę poprawnie) lub RST. Bierz więc ten pierwszy.

Albo weź widelec sztywny, bo do jazdy po mieście to ten skok i tak rzadko kiedy jest potrzebny.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Gru 2009, 19:57:52 »
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.

Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Gru 2009, 13:36:14 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Gru 2009, 19:27:37 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.

Nie jest to prawda. Oba mają tłumienie olejowe, chociaż nie jest to otwarta kąpiel jak w Bombrach.
AdrianSocho

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Gru 2009, 01:12:12 »
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Cytat: SeBeQ
Cytat: adriansocho
Oba amortyzatory są świetne w swojej cenie, zwłaszcza plusy za tłumienie olejowe.
Z tego co się orientuję to niestety, ale żaden nie ma tłumienia olejowego.
Ja pisałem o tym XCR i Darcie w kontekście tłumienia olejowego.
To może kontekst zły, bo one nie mają tłumienia olejowego, co najwyżej bierne/cierne, ale to tylko marketingowcy nazwaliby tłumieniem.
Nie jest to prawda. Oba mają tłumienie olejowe, chociaż nie jest to otwarta kąpiel jak w Bombrach.
Oczywiście to nie jest prawdą. Nie mają nawet kartridża: ani gazowego, ani olejowego.
Są proste jak cep, dlatego tyle ważą i kosztują... eh... ;)
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

radosny

  • Gość
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Kwi 2010, 17:58:26 »
witam w tej chwili mam SR Suntour XCR RL (100mm) lecz zastanawiam się nad wymianą amorka bo ten ma trochę za mały skok do DH i zastanawiam się nad Suntor Dure Triple -- warto ? chciałbym kupić coś do powiedzmy 400PLN ale by miało większy skok (>130mm) możecie coś podpowiedzieć za czym warto by się rozejrzeć

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Amortyzator :)
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwi 2010, 12:37:31 »
Cytat: radosny
witam w tej chwili mam SR Suntour XCR RL (100mm) lecz zastanawiam się nad wymianą amorka bo ten ma trochę za mały skok do DH
Jakby Ci to powiedzieć - ten amor ma się nijak do DH i nie chodzi bynajmniej o wartość skoku.

Cytat: radosny
zastanawiam się nad Suntor Dure Triple -- warto ? chciałbym kupić coś do powiedzmy 400PLN ale by miało większy skok (>130mm) możecie coś podpowiedzieć za czym warto by się rozejrzeć
Albo DH, albo 400zł. Chyba, że co innego rozumiemy pod tym pojęciem :P Po drugie do czego chcesz dwupółkę założyć - czy rama da radę - i co chcesz osiągnąć?
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---