Autor Wątek: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...  (Przeczytany 34880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Maj 2010, 16:25:07 »
Proszę was wybierajcie nie rozmazane zdjęcia bo to aż się odechciewa przeglądać te zdjęcia jak każde jest rozmazane.

tomzoliborz

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Cze 2010, 12:51:27 »
 :P
« Ostatnia zmiana: 06 Paź 2010, 23:13:56 wysłana przez tomzoliborz »

Offline Opium

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Sie 2010, 14:06:38 »
Mamy demokrację :) uważam, że każdy niech wrzuca co chce a to ogladający ma prawo wyboru co oglądał będzie a czego nie :) Ja osobiscie pasjonuje się fotografią a mimo to nie przeszkadza mi w oglądaniu jak jakaś fota jest nieostra czy przyszumiona. Uważam także że takie podejście " eliminacji " to zwykłe lenistwo. JAsne że najlepiej jakby wszystko było podane na tacy na zdjęciach wszyscy uśmiechnięci każde cyknięte lustrem za 30k i najlepiej z podpisem i komentarzem :) ale wg bardzo fajnego ostatniego powiedzonka z reklamy " to mamy za darmo co zrobimy sami " Tak więc jak komuś nie pasują rozmyte zdjęcia niech z galerii 10.000 zdjęć wszystkich wybierze sobie te najładniejsze opatrzy je logiem strony masy i ogląda tylko te :D

Pozdrawiam

Offline 777

  • Początkujący
  • Wiadomości: 9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Paź 2011, 22:44:49 »
Moim zdaniem linki do zdjęć powinny być oceniane - jeżeli komuś nie spodoba się galeria daje 1/10, a ktoś komu się podoba da 10/10 w ten sposób po krótkim czasie było by wiadomo, które zdjęcia warto oglądać.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Paź 2011, 22:54:30 »
777 - do tego potrzebowalibyśmy jednolitego gustu, a my nie możemy się zgodzić nawet w kwestii stroju na rower ;) Każdemu podoba się co innego a różni ludzie z różnych powodów przeglądają zdjęcia. Większość - bądźmy szczerzy - nie zwraca uwagi na jakość artystyczną, tylko na "o, tu mnie widać!" oraz "o, jaki śmieszny rowerek".
Była jedna galeria - mnie się nie spodobała, bo same plecy i siodełka [zdjęcia robione w czasie przejazdu przed siebie], a kto inny uznał, że właśnie autentyczna i jakaś jeszcze. Ile osób tyle gustów.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Paź 2011, 08:04:59 »
Ja osobiscie pasjonuje się fotografią a mimo to nie przeszkadza mi w oglądaniu jak jakaś fota jest nieostra czy przyszumiona. Uważam także że takie podejście " eliminacji " to zwykłe lenistwo.

Lenistwo to jest nieprzejrzenie własnych zdjęć przed ich publikacją. Rozumiem, gdy foto jest artystycznie rozmazane, z intencją autora, celowo. Podobnie z fotą pod światło, albo innymi parametrami ekspozycji. Ale zwykle tak nie jest, a rozmazanie lub inne wynikają z ewidentnego braku obycia z aparatem.

Wcisnąć spust migawki umie każdy, wrzucić potem 200 foto też. Ostatnio dali w którymś zoo kompakta małpie w klatce i też zrobiła dużo zdjęć (nawet ciekawe kadry się trafiały). Fotografia IMO zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy ktoś wychodzi poza minimum beznamiętnego wciskania spustu bez namysłu i publikowania jak leci.


JAsne że najlepiej jakby wszystko było podane na tacy na zdjęciach wszyscy uśmiechnięci każde cyknięte lustrem za 30k i najlepiej z podpisem i komentarzem :)

Dobry fotograf nie potrzebuje aparatu za 30k by zrobić dobre zdjęcie. Wiem, bo jako posiadacz lustrzanki widzę jak bardzo moje fotki odbiegają jakością od zdjęć kilku znajomych osób, które w plener wychodzą z kompaktami, a wracają ze zdjęciami od których opada mi szczęka.

Jasne, że dobry sprzęt daje dużo, ale nijak wprawnej ręki fotografa on nie zastąpi.


Tak więc jak komuś nie pasują rozmyte zdjęcia niech z galerii 10.000 zdjęć wszystkich wybierze sobie te najładniejsze opatrzy je logiem strony masy i ogląda tylko te :D

A to bym nawet czasem chętnie zrobił, gdyby takie branie czyichś fot i publikowanie ich nie było zwyczajnym przestępstwem.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Paź 2011, 09:32:35 »
Raffi, nie dołuj się ;D Kompakt jest po to, żeby w dłoni mieć namiastkę wszystkiego, co mieścisz w torbach z lustrzanką i szklarnią. Poza tym zdjęcie robi - święta prawda - obiektyw, natomiast aparat "tylko" utrwala ujęcie.
Dokupisz 1, 2 szkiełka z wyższej półki, lampa, dyfuzor etc., zwiększą się Twoje fotograficzne możliwości. Poza tym masz tryb RAW - "wywołując" te pliki wyciągniesz więcej niż na starcie skompresowany jotpeg.

A zdjęcia to do siebie mają, że czasem niedoskonałość techniczna schodzi na 2 plan, gdy uda się złapać dobry, niepowtarzalny moment.

Oczywiście, że ludzie w tym gąszczu zdjęć szukają siebie, żeby zostało coś na pamiątkę z przejazdu.
Więcej odwagi ! Jeśli chcecie mieć pamiątkową fotkę, wystarczy poprosić przed startem kogoś z masofotoreporterów Z tego, co wiem, nic to nie kosztuje  :)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Paź 2011, 10:44:39 »
Raffi, nie dołuj się ;D

Nie dołuję się, zwłaszcza widząc co potrafią wrzucać inni. Po prostu jestem świadomy niedoskonałości moich zdjęć. Ta świadomość to jest dobra sprawa, a nie żaden dół - tylko wiedząc co się robi źle, można się uczyć jak robić to lepiej.

W dodatku ja nie obrabiam zdjęć, z zasady, więc i wymagania wobec mojej "ręki" są wyższe, bo nie mogę błędów poprawiać w PS ;) No chyba, że foto jest dla mnie w jakiś sposób szczególnie ważne, wyjątkowe (nie do powtórzenia) i potrzebne, a jednocześnie jest ewidentnie złe (np krzywe). Wtedy włączę Gimpa i coś tam delikatnie poprawię.


Kompakt jest po to, żeby w dłoni mieć namiastkę wszystkiego, co mieścisz w torbach z lustrzanką i szklarnią. Poza tym zdjęcie robi - święta prawda - obiektyw, natomiast aparat "tylko" utrwala ujęcie.
Dokupisz 1, 2 szkiełka z wyższej półki, lampa, dyfuzor etc., zwiększą się Twoje fotograficzne możliwości. Poza tym masz tryb RAW - "wywołując" te pliki wyciągniesz więcej niż na starcie skompresowany jotpeg.

RAWami bawię się bardzo rzadko. Głównie to wtedy, gdy już celowo ruszam w plener by focić. A to jednak bywa rzadko. Zwykle foto są "przy okazji", a wtedy jednak JPG jest praktyczniejszy.

Na to wszystko zbieram. Zacznę chyba od dobrego, jasnego 17-55 bo na tym najwięcej "strzelam" i najbardziej odczuwam brak tego szkła. Tylko muszę jeszcze odłożyć (odkładam tylko z kasy, którą zarabiają moje zdjęcia - tak jest uczciwie), bo chwilowo mnie nie stać na naprawdę dobre szkło.

Później dorzucę do tego filtry UV i dobrego polarka (mam oba, ale nowe szkło oznacza inną średnicę).

Mam też plan kupić porządniejsze tele i filtr szary doń, bo czasem lubię sobie pofocić burze. To jednak jest znacznie mniej pilne.

Porządna lampa zewnętrzna i dodatki do niej to kolejne moje marzenie, ale na tyle rzadko używam lampy, że to jeszcze poczeka i to pewnie kilka lat, albo do świętego nigdy :D Może jak kiedyś przyjdzie mi jeszcze "robić" ślub, to wtedy się zdecyduje. Do krajobrazów, a te strzelam najchętniej, lampa nie potrzebna ;)
Póki co się cieszę, bo moja "puszka" spokojnie wyrabia ISO 1600-2000 zdjęcia bez wielkich szumów, co w większości sytuacji wystarcza, by focić bez lampy (oczywiście pomijam sytuacje, gdy fotografuję coś nieruchomego, bo wtedy to statywik załatwia sprawę).
 

A zdjęcia to do siebie mają, że czasem niedoskonałość techniczna schodzi na 2 plan, gdy uda się złapać dobry, niepowtarzalny moment.

To prawda. Od fotografii typowo "reporterskiej" nikt nie wymaga polotu i finezji. Trudno tego wymagać, gdy na fotkę czasem ma się kilka sekund lub mniej. Ale podstawowa poprawność techniczna jednak jest pożądana ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Paź 2011, 11:40:58 »
Jak zaczniesz częściej wykorzystywać RAWy to je docenisz (np. zdjęcia nocne, zdjęcia na duże odległości teleobiektywem).

Tak a propos, czasem drugi plan bywa ważniejszy, jak na poniższym przykładzie (vide: komentarz)  :)

https://picasaweb.google.com/Rano1Tande/MasaKrytycznaSkOdowskiejCurie2011#5653772449728579074


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Paź 2011, 11:59:45 »
Jak zaczniesz częściej wykorzystywać RAWy to je docenisz (np. zdjęcia nocne, zdjęcia na duże odległości teleobiektywem).

Jak się celowo ustwiam z aparatem, to czasem używam. Problem chyba w tym, że ostatnio coraz więcej moich fot to "reporterka" a nie fotografia o jakiś artystycznych walorach.


Tak a propos, czasem drugi plan bywa ważniejszy, jak na poniższym przykładzie (vide: komentarz)  :)

Głębia ostrości to kolejne nieznane wielu osobom pojęcie. A, jak widać, ważne... i znowu, dobrego fotografa można odróżnić także po tym, że dba o ekspozycję na tyle, żeby i z tła był pożytek :)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Paź 2011, 13:27:20 »
Poza tym zdjęcie robi - święta prawda - obiektyw, natomiast aparat "tylko" utrwala ujęcie.
Dokupisz 1, 2 szkiełka z wyższej półki, lampa, dyfuzor etc., zwiększą się Twoje fotograficzne możliwości. Poza tym masz tryb RAW - "wywołując" te pliki wyciągniesz więcej niż na starcie skompresowany jotpeg.
Ała, to zabolało... Nawet najlepszy obiektyw przyczepiony do kiepskiego korpusu dobrego zdjęcia nie zrobi. Czyżbyś zapomniał jak ważnym elementem jest matryca? Dlaczego w lustrach matryce są duże a w kompaktach małe i co się z tym wiąże?

Na dobrej jakości zdjęcie składa się i optyka i elektronika i wyczucie fotografującego. Że zacytuję zasłyszane gdzieś: posiadanie najlepszej nawet lustrzanki nie czyni cię fotografem. Jesteś tylko posiadaczem najlepszej lustrzanki".

Głębia ostrości to kolejne nieznane wielu osobom pojęcie. A, jak widać, ważne... i znowu, dobrego fotografa można odróżnić także po tym, że dba o ekspozycję na tyle, żeby i z tła był pożytek
A tu się nie zgodzę. Tło ma być tłem i nie wkurzać obiektów na pierwszym planie. ;) Chyba, że celowo się chce wyróżnić drugi plan.

Na zaprezentowanym powyżej zdjęciu wyszło jak wyszło, bo obiektyw miał średnią ogniskową (70mm- nie wiem czy nie był to max dla tego obiektywu) i dość szeroko otwartą przesłonę... Znaczy się po parametrach wygląda mi na tryb auto. :P Nic rewelacyjnego. Ja też zazwyczaj używam automatu przy zdjęciach na Masie, bo jest najszybciej.

Trybów manualnych używa się wtedy, gdy jest na to czas.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Paź 2011, 22:59:28 »
Głębia ostrości to kolejne nieznane wielu osobom pojęcie. A, jak widać, ważne... i znowu, dobrego fotografa można odróżnić także po tym, że dba o ekspozycję na tyle, żeby i z tła był pożytek
A tu się nie zgodzę. Tło ma być tłem i nie wkurzać obiektów na pierwszym planie. ;) Chyba, że celowo się chce wyróżnić drugi plan.

Tło ma być dokładnie tym, czym autor zdjęcia chciał by było. W niektórych fotach wskazana jest spora głębia, w innych najlepsza jest minimalna. Dochodzimy więc do banału - zdjęcia trzeba robić świadomie, a nie tylko wciskać spust i "coś tam wyjdzie".

Choć zdaję sobie sprawę, że Ty to doskonale wiesz i tu się zgadzamy.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Paź 2011, 23:21:29 »
Doktorze,
Primo - akurat nie jesteś wtajemniczony, bo 2 Rafały matryce mają podobne. Trochę pisałem w domyśle, sorki.
Secundo - czasem właśnie przez przypadek sfotografuje się dodatkowo to lub kogoś, kogo nie miało się w zamyśle. To  też dobre.
Co do automatyki, ja z tzw. pełnej korzystam bardzo rzadko. Tu akurat miałem preselekcję migawki, bo nie nastawiałem się bynajmniej na portret. Tryby półautomatyczne to lepsza kontrola nad tym, jakie ma się zamiary  :) Gdybym myślał stricte o portrecie, mógłbym otworzyć do f4, ale bokeh zależy też od długości linii fotografujący - 1 plan - 2 plan.
Racja, zdjęcia reporterskie, a takie w większości robimy na WMK, wymagają szybkiej reakcji i nie ma czasu na cudowanie  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Paź 2011, 23:23:35 wysłana przez Rano1 »

Rano1

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Wrz 2012, 13:36:16 »
Za zgodą autora tematu - Trawersa (Trawersie, zgódź się !), miałbym propozycję zmiany przyklejonego tematu na np. "Kącik foto-wideo WMK dyskusja".
Temat ok, ale jego "lamentowa" nazwa trochę kłuje w oczy, bo jako temat przyklejony-otwarty winien mieć moim zdaniem bardziej neutralny tytuł. CO Wy na to, Trawersie i Admini?

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Wrz 2012, 18:50:53 »
Róbta co chceta  ;D
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa