Autor Wątek: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem  (Przeczytany 16883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Lip 2011, 16:53:17 »
Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się ,że akurat powoływanie się na art 6 jest nietrafione.. Mówi o tym ,że każdy urząd musi miec umocowanie prawne.  policja takie ma w postaci Ustawy o Policji z 6 kwietnia 1990. Co to wnosi o dyskusji nt ewentualnego postępowania mandatowego?

Wbrew pozorom sporo - Policja JEST organem administracji państwowej. Jeżeli masz wątpliwości, to spójrz do samej ustawy o Policji - masz o tym napisane w art 4a, 5.1 , 6.1... dalej mi się sprawdzać nie chciało. Także jak cycatujesz ustawę, to zajrzyj najpierw do niej ;) Ewentualnie możesz też popatrzyć jaką strukturę ma Policja, pod którego ministra jest umocowana itp.

A art 6 KPA mówi nie tylko o tym, że urząd musi być umocowany prawnie, ale także że urzędnik reprezentujący tą instytucję musi postępować według zapisów prawa, a nie swojego widzimisia (jak często się dzieje). Co w połączeniu z art 8 i 9 jest dość skuteczną bronią, bo Policjant ma OBOWIĄZEK wskazać Ci podstawę prawną, pokazać przepis, który łamiesz. A ponieważ często takiego przepisu nie ma, albo Policjant nie umie go wskazać, to i wiele mandatów mi się już upiekło.

Po drugie, Policjanci tej ustawy nie znają tak dobrze jak ustawy o Policji, a więc nie czują się tak pewnie w szastaniu paragrafami ;) A to daje pewną przewagę w rozmowie - po prostu mięknie im rura, bo nie wiedzą co tam jest napisane, a nie za bardzo mogą sobie pozwolić by łamać prawo ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Teich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Lip 2011, 16:12:55 »


A art 6 KPA mówi nie tylko o tym, że urząd musi być umocowany prawnie, ale także że urzędnik reprezentujący tą instytucję musi postępować według zapisów prawa, a nie swojego widzimisia (jak często się dzieje). Co w połączeniu z art 8 i 9 jest dość skuteczną bronią, bo Policjant ma OBOWIĄZEK wskazać Ci podstawę prawną, pokazać przepis, który łamiesz. A ponieważ często takiego przepisu nie ma, albo Policjant nie umie go wskazać, to i wiele mandatów mi się już upiekło.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą .
O postępowaniu urzędów (czyli prowadzeniu spraw) mówi właśnie literalnie i w sposób nie budzący wątpliwości artykuł 8 i następne.
Że zacytuję jeszcze raz i podkreslę dwie różne czasowniki (również w twym cytacie):
Dział 1, rozdział 2 Art.6
?Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa?
Dział 1, rozdział 2 Art.8
?Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej?

Co do reszty zgoda.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Lip 2011, 17:44:28 »
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą .
O postępowaniu urzędów (czyli prowadzeniu spraw) mówi właśnie literalnie i w sposób nie budzący wątpliwości artykuł 8 i następne.
Że zacytuję jeszcze raz i podkreslę dwie różne czasowniki (również w twym cytacie):
Dział 1, rozdział 2 Art.6
?Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa?
Dział 1, rozdział 2 Art.8
?Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej?

Co do reszty zgoda.

To teraz spróbuj się zastanowić kto to jest ten "organ" co fizycznie zajmuje się daną sprawą. Moim zdaniem to zawsze jest konkretny, znany z imienia i nazwiska urzędnik. Ale co ja tam wiem ;)

Zastanów się też na czym polega "działanie" urzędu, jak nie na fizycznym prowadzeniu postępowań, wydawaniu decyzji itp. Więc skoro urząd działa na podstawie prawa, to można interpretować (faktycznie nie jest napisane to dosłownie) że musi tego prawa przestrzegać podczas prowadzenia postępowań, a nie tylko w chwili założenia. Z taką interpretacją spotykałem się też wszędzie, gdzie KPA używałem. Specem nie jestem, ale na tyle na ile wiem z zajęć na studiach, to takie jest też orzecznictwo w sądach administracyjnych.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Teich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Lip 2011, 07:39:10 »
Każesz mi się wysilać umysłowo co do rzeczy oczywistych a sam nie próbujesz rozgraniczyć dwóch kwestii. Pierwsza wynikając z artykułu 6 - dlaczego urząd (jego przedstawiciel) może zadziałać. Druga w jaki sposób ma ten urząd (przedstawiciel) zadziałać.
To z artykułu 6 wynika np dlaczego straż miejska nie może zatrzymać uczestnicka w trakcie ruchu - bo odpowiednie ustawy nie dają jej takich praw. ( Kiedyś na 100 % tak było , teraz wcale nie jestem pewien)
Więc nawet jesli tego dokona i na podstawie KPA artykuły kolejne przeprowadzi postępowanie np mandatowe, przedstawi złamane paragrafy PoRD, dochowa staranności informując o mozliwości odwołania itp to i tak taka decyzja urzędowa będzie niewazna - bo  urząd podejmujący te działanie nie miał do tego prawa.
Tak to rozumiem.
Poniewaz ten dialog nic nie wnosi do kwesti przycisków to wygaszam go ze swej strony Wniosek jest jeden jesli chce się powoływać na paragrafy warto wiedzieć jakie zapisy za nimi stoją czy  powołując się na nie, mimo wszystko  nie wsytawiamy się co najmniej na pobłażliwy uśmiech.
« Ostatnia zmiana: 20 Lip 2011, 07:40:42 wysłana przez Teich »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Lip 2011, 10:39:01 »
Poniewaz ten dialog nic nie wnosi do kwesti przycisków to wygaszam go ze swej strony Wniosek jest jeden jesli chce się powoływać na paragrafy warto wiedzieć jakie zapisy za nimi stoją czy  powołując się na nie, mimo wszystko  nie wsytawiamy się co najmniej na pobłażliwy uśmiech.

I tym mądrym wnioskiem faktycznie można zakończyć ten niewielki OT. Później, w wolnej chwili go wydzielę do innego wątku.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Przyciski na przejazdach rowerowych niezgodne z prawem
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Lip 2011, 14:33:34 »
co do mojej teorii na temat znaków poziomych i pionowych:

Dziennik Ustaw Nr 170
ROZPORZ?DZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWN?TRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygna?ów drogowych.
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 2.
6. Znaki poziome odzwierciedlaj?ce znaki pionowe
ostrzegawcze lub zakazu stanowi? powtórzenie zastosowanych
znaków pionowych.

więcej nie znalazłem, ale wg. tego jak ktoś mnie kiedyś uczył i na zdrowy rozum, to można interpretować
ten & tak jak zrobił to pewien obcokrajowiec na terenie dużego sklepu, czyli skoro nie było znaków pionowych, to jechał na zasadzie skrzyżowania równorzędnego, oczywiście był dzwon, sprawę koleś wygrał, znaki pionowe pod marketami pojawiły się.