Autor Wątek: Ścieżki Katowickie  (Przeczytany 6984 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cezex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
  • Płeć: Mężczyzna
Ścieżki Katowickie
« dnia: 06 Gru 2009, 22:39:23 »
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,7334848,Katowice_buduja_rowerowe_sciezki_przeszkod.html

Narzekają na poszatkowanie ścieżek rowerowych i tor przeszkód, a to przecież sama frajda takie urozmaicenia na drodze:D

Nie tylko tam tak zresztą jest... W stołecznej wsi na ten przykład:)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sty 2010, 12:02:56 »
a żeby było łatwiej obowiązuje wszechobecny przepis o obowiązku korzystania ze ścieżek ;0)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sty 2010, 23:20:15 »
Cytat: Bear
a żeby było łatwiej obowiązuje wszechobecny przepis o obowiązku korzystania ze ścieżek

Dziennik Ustaw z 1997 r. Nr 98 poz. 602

USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym.

(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)

Dział II
Ruch drogowy
Rozdział 1
Zasady ogólne

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sty 2010, 12:55:48 »
Oddział 11. Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Art. 33.

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

modyfikowałem, bo chciałem wytłuścić bądź skolorować (zatło się coś) tekst:
jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

Administrator Comment Poprawione. ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Sty 2010, 09:54:18 wysłana przez Drex »

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sty 2010, 12:58:13 »
Więc pozostaje tylko Sąd, a jego wyroki to... można równie dobrze monetą rzucić :D
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline johnkelly

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honor Habet Onus
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sty 2010, 13:20:22 »
Czy w pojęciu "rower wielośladowy" mieści się rower z bocznymi kółkami? Chodzi mi o takie dodatkowe montowane dzieciom podczas nauki jazdy na rowerze.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sty 2010, 13:45:46 »
Oddział 11. Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Art. 33.
1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych.

To jeszcze zajrzyjmy do definicji czym jest DDR i DDRiP. Wyjdzie nam, że jest to coś oznakowane pewnymi znakami poziomymi i pionowymi - gdy ich nie ma, to nie DDR ub DDRiP. Połowa ścieżek nie ma kompletnego oznakowania (np ta przy Modlińskiej nie ma oznakowania poziomego), więc nie jest DDR w rozumieniu PoRD, a wiec NIE dotyczy jej obowiązek jazdy rowerzysty po DDR.

No i zajrzyjmy jeszcze gdzie ma szukać znaków rowerzysta, a w zasadzie dowolny kierujący pojazdem. Otóż obowiązują go TYLKO te znaki, które ustawione po prawej stronie drogi lub nad nią lub na jezdni po której jedzie. Jeżeli ścieżka jest po lewej, znaki jej są są po lewej to... no właśnie. Znowu nie mozna wymagać od rowerzysty jazdy nią ;-)

Czy w pojęciu "rower wielośladowy" mieści się rower z bocznymi kółkami? Chodzi mi o takie dodatkowe montowane dzieciom podczas nauki jazdy na rowerze.

A czy te kolka ciągną dodatkowe ślady, czy poruszają się w powietrzu, nie dotykając jezdni? Pytanie jest oczywiście równie retoryczne jak Twoje ;-)

I m.in. dlatego to zmieniamy w PoRD ten zapis. Wyklucza z DDR nie tylko jeżdżących z bocznymi kolkami, ale i np z przyczepkami dwukołowymi (mnie to akurat pasowało w Warszawie, ale komuś wiozącemu dziecko w przyczepce to może przeszkadzać, że Modliśnką będzie musiał jechać jezdnią), czy na rowerach trójkołowych (część rowerzystów niepełnosprawnych, niektóre rodzaje poziomek itp).
« Ostatnia zmiana: 07 Sty 2010, 13:48:14 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

mplonski

  • Gość
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sty 2010, 15:31:48 »
zawsze można się tłumaczyć, że ścieżka nie jest przejezdna, że chodzą ludzie, jest śnieg, zerwana nawierzchnia, etc. powodów jest wiele, a podobno jak poprosi się o skierowanie sprawy do sądu to część policjantów odpuszcza sobie. a w sądzie wystarczy dobra gadka jaka ta ścieżka jest nieprzejezdna i viola ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sty 2010, 15:42:47 »
teoretycznie tak, więc warto być merytorycznie przygotowanym do dyskusji z policjantami, chociaż mnie się nie zdarzyło, żebym w ogóle musiał się tłumaczyć dla czego jadę nieścieżką. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wisi znak <tu roweremniemożna>, bo np. przy górczewskiej często stał patrol i łapał właśnie rowerzystów. Za jazdę pomimo zakazu. A nie za jazdę asfaltem pomimo ścieżki.

mplonski

  • Gość
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Sty 2010, 16:55:24 »
co do samej policji - udało mi się złamać wiele przepisów na oczach np patrolu drogówki. każde zatrzymanie, wlepienie mandatu to trochę roboty, także papierkowej. sporej części policjantów czy strażników miejskich nie chce się interweniować, nie mają zgłoszenia. szczególnie zimą, jak siedzą w cieplutkim samochodzie. a u mnie była to jazda na czerwonym, pod prąd, przejazd obok B-1 czy B-9, jazda po jezdni gdy jest ścieżka, etc. standardowe wykroczenia.

a, i nie że się chwalę, ale policja czy straż miejska po prostu olewa to, że powinna zainterweniować...

a z ciekawostek: kiedyś zadzwoniłem na straż miejską, bo mnie porządnie wkurzyli ludzie na ścieżce przy arkadii (kiedyś jak jeszcze ścieżkami jeździłem ;>) i osoba, z która rozmawiałem (na linii alarmowej), była zdziwiona, że to pieszy nie może po ścieżce łazić...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ścieżki Katowickie
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Sty 2010, 21:27:56 »
Generalnie prawda jest taka, ze Policji i Straży miejskiej się nic nie chce robić. A i ze znajomością prawa to też u Nich bardzo różnie bywa - drogówka jest w sumie w miarę obeznana, ale SM i prewencja to po prostu bladego pojęcia zazwyczaj nie mają, o czym mówią. A brak wiedzy nadrabiają improwizacją opartą na ludowych wierzeniach i lekturze gazet, czyli totalnych bzdurach w stylu "nielegalnie jeździć bez kasku", czy "nie wolno przejezdżać rowerem po przejeździe rowerowym" (autentyki!).


Wiedza przydaje się głównie wówczas, gdy zdarzy się Policjant nie w sosie, co się uprze by wykazać, że coś się zrobiło źle (mnie taki się trafił po tym jak musiał mi spod kół odskoczyć na ścieżce rowerowej. I ze dwa razy na Modlińskiej jak jezdnia jechałem). Wtedy znajomość prawa się przydaje - oczywiście można po prostu nie przyjąć mandatu, ale wyjaśnienie prawne swoich powodów powoduje zazwyczaj, ze Policjant odpuszcza i nie trzeba później po sądach biegać i udowadniać, że się nie jest wielbłądem.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)