Autor Wątek: Oświetlenie na dynamo  (Przeczytany 5027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Oświetlenie na dynamo
« dnia: 19 Gru 2010, 13:56:50 »
Witam. Jako, że ostatnio, prawdopodobnie przez jakiegoś usłużnego współlokatora mojego bloku, straciłem przednie oświetlenie w moim rowerze szukam jakiegoś wydajnego reflektorka na przód.
Podejrzewam, że oświetlenie które miałem dotychczas było fabrycznym wyposażeniem roweru. Szczerze mówiąc nie sprawdzałem nawet co to było, na obudowie był napis HALOGEN, źródłem światła na pewno był żarówka i tyle wiem. Dynamo mam AXA iQ - wygooglałem, że jest to 6V3W. Na allegro i w sklepach internetowych jest dosyć duży wybór.
Czy możecie mi coś polecić w tym temacie? Interesuje mnie dosyć dobre oświetlenie pasa przed rowerem, światło powinno być w miarę skupione. W ofercie są źródła ledowe, w praktyce jak to się zachowuje pod dynamem w porównaniu do żarówkowych, ktoś robił porównanie? Widzę, że są modele wyposażone w kondensator podtrzymujący światło na postoju oraz z dodatkowym włącznikiem. W sumie i tak coś kupić muszę i tak, więc rozważam możliwość późniejszego zamontowania reflektorka wespół z dynamem w piaście więc przydałby się włącznik on/off w lampie.




EDIT.: Tył mam na baterię, jeszcze jest i działa ;) , interesuje mnie tylko przednie oświetlenie.
« Ostatnia zmiana: 19 Gru 2010, 14:00:32 wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie na dynamo
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Gru 2010, 15:57:48 »
Włącznik w lampie i kondensator dający podtrzymanie zasilania (by Cię nie rozjechali gdy np zatrzymasz się na poboczu na chwilę) to podstawa. Odrzuć wszystkie lampy bez tego. Dylemat powinien od ręki zrobić się 10x mniejszy.

Odrzuć różne noname w cenie 6-15zł. I wszystko co jest "retro" i ma za zadanie bardziej wyglądać niż świecić.

Z reszty w zasadzie nawet powinieneś być zadowolony, niezależnie co wybierzesz. Różni znajomi mają swoje preferencje co do marek (często Axa, rzadziej Busch&Muller), więc tu nie podpowiem.

Odwieczne pytanie: halogen czy dioda, jest proste: Dziś póki co jeszcze halogen (z diodowym "wspomaganiem" na postoju). Dioda dobra, z odpowiednim układem stabilizującym prąd i napięcie z dynama (dynamo zależnie od warunków daje od 0 do nawet 80V i to jest problem!) jest dość trudna w zbudowaniu, jeżeli ma być wydajna. I na pewno niezbyt tania. Wiem, bo z kumplem sami próbowaliśmy zmontować taka lampkę - udało się, wycisnęliśmy z niej sporo, ale wcale nie bez problemów. Z resztą dlatego diody są stosowane najczęściej w oświetleniu bateryjnym. Efekt przy diodzie też wcale nie musi być lepszy niż przy Halogenie - o ile to faktycznie będzie halogen, a nie "halogen".

« Ostatnia zmiana: 19 Gru 2010, 16:09:06 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Michał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświetlenie na dynamo
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Gru 2010, 23:34:31 »
Znalazłem forum gdzie jest wiele manuali jak zrobić sobie oświetlenie ;)
http://www.swiatelka.pl/viewforum.php?f=23
Pozdrawiam
Michał