Autor Wątek: Nietypowy trójkołowiec :)  (Przeczytany 12042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Nietypowy trójkołowiec :)
« dnia: 31 Lip 2013, 22:31:32 »
Witam po dłuższej nieobecności :) Jako, iż udało mi się w końcu wybudować nowy rower, chciałbym go Wam tutaj zaprezentować ;) Moje pierwsze myśli po zbudowaniu przez znajomego pierwszego egzemplarza były takie, aby pojechać nim na Masę. Niestety, jak się okazało w drodze powrotnej, ciężko rozpędzić się powyżej 10km/h (V-max jak na razie 12) i na dłuższe dystanse rower się nie nadaje (16km przejechaliśmy w nieco ponad 2 godziny...) Zanim opowiem resztę - oto on:



Zamysł jego zbudowania powstał dlatego, iż w Polsce raczej nikt nie ma, natomiast na zlotach w USA jest to już norma :) Teraz może krótko o specyfikacji:

Felgi - Borbet BS 16x9J
Opony - Good Year Eagle F1 205/45 R16
Piasty - Opel Astra I
Rama - własnej konstrukcji, stalowa
Lakier - 086 BMW - Schwarz
Przednie koło i napęd - jakiś niemiecki monocykl :)
Kierownica  - BMXowa
Stery - Neco
Krzesło - made by IKEA :D

Plany na przyszłość: Polerka rantów felg, oklejenie, szersza opona na przód.

Czekam na opinie :D
« Ostatnia zmiana: 31 Lip 2013, 22:37:00 wysłana przez MasterTM »

tomus1973

  • Gość
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Sie 2013, 08:54:38 »
Oryginalny, jednak nie na dłuższe pedałowanie, czyli taki bardziej na pokaz.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Sie 2013, 09:06:32 »
Pomysł zdecydowanie w dobrą stronę, natomiast można by wzorem rowerów flevobike umieścić suport wyżej i połączyć go z przednim kołem za pomocą przekładni łańcuchowej, wtedy rower zyskałby przełożenie oraz wolnobieg:) Chociaż to nie brak przełożeń jest odpowiedzialny za niską prędkość jazdy, a opory ruchu opon:)
AdrianSocho

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Sie 2013, 14:09:46 »
Gratuluje pomysłu :)

ja to jednak bym pokombinował aby zrobić napęd na tył, na pewno prędkości się zwiększą, tym bardziej że powinny być przerzutki ...

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Sie 2013, 17:36:13 »
Fajne!

Tylko jedno pytanie: jak się tym steruje, skoro pedały są zamontowane na sztywno na przednim kole?

@adriansocho:
Brak możliwości przekroczenia 125obr./min nie wygląda mi na problemy z oporami toczenia ;). Przy takiej kadencji też miałbym problemy, bo nogi odleciałyby mi w kosmos.
« Ostatnia zmiana: 02 Sie 2013, 18:18:52 wysłana przez biały »

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Sie 2013, 02:07:29 »
Tylko jedno pytanie: jak się tym steruje, skoro pedały są zamontowane na sztywno na przednim kole?
Pytasz o wrażenia z jazdy? Czy może pytasz, jak to w ogóle jest w stanie zakręcać? Bo brzmienie Twojego pytania sugeruje to drugie... co wydaje mi się być dosyć jasno wyjaśnione w pierwszym poście.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Sie 2013, 11:44:43 »
Jak fizycznie może skręcać to widać na zdjęciu. Nie bardzo natomiast wyobrażam sobie jednoczesne skręcanie i pedałowanie.

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Sie 2013, 12:31:23 »
Zgaduję, że wygląda to mniej więcej tak: http://youtu.be/f74N7r9nLB0?t=50s

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sie 2013, 21:22:47 »
Dzieki za mile slowa :) Otoz opory toczenia nie sa wcale takie duze i niska predkosc spowodowana iest brakiem przelozen. Powyzej 10km/h pedalowanie przypomina bieg chomika w kolowrotku ;D Co do pytania o skrecanie:  A miales za malolata trojkolowy rowerek? :) Skrecanie i pedalowanie jest jak najbardziej mozliwe. Skret oczywiscie nie jest gigantyczny, ale wystarczajacy na ulice. Nielugo filmy :)

Jesli chodzi o temat przekladni, wiele osob juz mi to mowilo, ale produkuje sie tak, gdyz to ja nie byc rower do zasuwania i na wycieczki, tylkoaby sie wyczilowac, polansowac i zrobic sobie Powolny Objazd Miasta :D Poza tym.. Wyobrazcie sobie, ze taki pojazd jedzie 30km/h... I wtedy pojawia sie pytanie, jak wyhamowac maja 85 procent masy z tylu :D Co do lansu... momentami czuje sie jak jakis celebryta.. ;D

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sie 2013, 22:14:14 »
... Poza tym.. Wyobrazcie sobie, ze taki pojazd jedzie 30km/h... I wtedy pojawia sie pytanie, jak wyhamowac maja 85 procent masy z tylu :D Co do lansu... momentami czuje sie jak jakis celebryta.. ;D

zainstalować hamulce tarczowe :)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Sie 2013, 17:53:58 »
Co do pytania o skrecanie:  A miales za malolata trojkolowy rowerek? :) Skrecanie i pedalowanie jest jak najbardziej mozliwe.
Właśnie nie miałem. Zacząłem od sprzętu - chyba Rometu - z normalnym układem napędowym i doczepianymi kółkami. Ale za to miał nawet kierunkowskazy! ;)

Skret oczywiscie nie jest gigantyczny, ale wystarczajacy na ulice. Nielugo filmy :)
Czekam zatem na filmy. Lepiej będzie wszystko widać.

Poza tym.. Wyobrazcie sobie, ze taki pojazd jedzie 30km/h... I wtedy pojawia sie pytanie, jak wyhamowac maja 85 procent masy z tylu :D
Pakujemy do wozu dwa akumulatory samochodowe na stalowej linie, i gdy trzeba hamować, wyrzucamy je za burtę ;).
« Ostatnia zmiana: 06 Sie 2013, 17:56:16 wysłana przez biały »

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Sie 2013, 17:20:10 »
Niestety, póki co czekam na naprawę, gdyż przed siedziskiem na łączeniu pękła rama (podczas palenia gumy :D). Jutro/pojutrze powinienem odebrać rower ze wzmocnioną konstrukcją.

Offline Darezja

  • Początkujący
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Sie 2013, 23:09:11 »
Pomysłowo i to bardzo , ale chyba średni komfort jazdy ;)

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sie 2013, 15:51:54 »
Pomysłowo i to bardzo , ale chyba średni komfort jazdy ;)


Szczerze? O niebo bardziej komfortowo, niż w tradycyjnym rowerze :)

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nietypowy trójkołowiec :)
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Sie 2013, 16:43:30 »
Pomysłowo i to bardzo , ale chyba średni komfort jazdy ;)
Tak mi się przypomniało: http://forum.poziome.pl/index.php?topic=363.msg29434#msg29434
Cytuj
Przez ostatni tydzień codziennie słyszę pytanie/stwierdzenie - a to chyba niewygodne co? Zadaje wtedy pytanie - a siedziałeś kiedyś w fotelu - odpowiada zdziwiony - no tak - i co niewygodnie było?