Autor Wątek: Przerzutka tylna - 8 przełożeń  (Przeczytany 23862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Cze 2013, 22:26:36 »
Kurde, pierwszo słyszę o czarnym subpinie w łańcuchu Shimano, a używałem ich nieprzerwanie przez 6 lat (dopiero w tym roku przesiadłem się na Sunrace). Może nie ta grupa (HG 40/50), albo jestem aż tak bardzo spostrzegawczy.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Cze 2013, 22:53:30 »
HG40 mają normalne sworznie. Sam nigdy innych nie miałem w ręku, ale słyszałem od znajomego, że ma taki łańcuch, w którym nie da się? wycisnąć żadnego bolca oprócz jednego, specjalnego. Z tym, że zalecane jest, żeby wymieniać go co jakiś czas. Gdybym miał taki łańcuch, to zastanowiłbym się nad spinką.
____
? Dać się da - wszystko da się rozebrać. Ale zakładam możliwość ponownego złożenia.

Offline IwaN_bike

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 114
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Cze 2013, 00:04:33 »
Z tego co pamiętam obecny łańcuch mam (chyba) Sram-a.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Cze 2013, 11:18:49 »
To w Sramie masz duże szanse, że posiadasz zapinkę Power Link (w necie zobaczysz sobie jak ona wygląda), poszukaj jej na łańcuchu w 8rz będzie chyba koloru srebrnego. Wtedy nie potrzebujesz żadnego narzędzia żeby rozpiąć łańcuch.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Lip 2013, 15:45:12 »
Skuwacz kosztuje ok. 20 zet, więc polecam zakup, nie kombinowanie :)

Polecam jednak modele droższe, za te 30-40zł. Nie są to jakieś kosmiczne pieniądze, a różnica w jakości jest gigantyczna. Ściągacze za 15-20zł są robione z kiepskich odlewów i nie starczają na długo - pękają w nich "ząbki" trzymające łańcuch, szlag trafia też trzpień do wyciskania. Przynajmniej te kilka sztuk, co przeszło przez moje łapki, nie starczyło na długo.

A kupiony porządny ściągacz za te 30-40zł mam już od kilku lat i cały czas jest sprawny.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Sie 2013, 09:12:17 »
Pośrednich grup (LX, Deore itp) osobiście nie polecam - są konstrukcyjnie podobne do Alivio, więc szkoda kasy. Nie wiem tylko jak z SLX shadow, bo to może być jeszcze coś warte uwagi.

SLX Shadow mogę polecić, używam od samego początku wprowadzenia grupy SLX (jakieś 3 lata). Działa w miarę sprawnie. Nie mogę tego powiedzieć o Deore w wersji Shadow, przerzutka kosztowała niewiele mniej od tego SLXa, a działa mało precyzyjnie (po kilkunastu maratonach i wycieczkach w błocie) i ma większe luzy.
AdrianSocho

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Sie 2013, 20:49:42 »
Witam,
podepnę się pod temat,

na ostatniej masie dość mocno nadwyrężyłem tylną przerzutkę ...
odkręciła mi się się od wózka jedna śruba trzymająca małe kółeczko, wszystko poskładałem ale wydaje mi się że teraz już nie działa tak jak wcześniej, a jako że już pare lat używam tej przerzutki stwierdziłem że czas na wymianę,

mam 8 rz tylną kasetę SRAM, przerzutka DEORE srebrna (dokładnie nie wiem jaki model), manetki ALIVIO z indeksacją,

interesuje mnie aby ktoś dokładnie podał typ w cenie między 150 a 200 pasujący do mojego zestawu,

szukałem po opisach modeli jak doradzaliście koledze wcześniej jednak dużo jest dla mnie niejasności,
nie wszystkie modele 10rz pracują z 8 rz kasetą,

czy możecie mi polecić konkretny model,

może także model łańcucha to będzie tutaj kompletna informacja dla potomnych ...

z góry dziękuję za poradę .

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Sie 2013, 14:46:30 »
A ile zębów ma największy blat na korbie? Bo korba jest duża to potrzebna będzie przerzutka z długim wózkiem, np:

http://allegro.pl/przerzutka-shimano-deore-lx-rd-m581-super-cena-i3388310944.html


lub dowolna przerzutka zgodna z indeksacją SIS.


grubość łańcucha musi być dopasowana do kasety, czyli łańcuch 8 rzędowy będzie za szeroki na kasetę 9tkę. ale już łańcuchy i kasety 7 rzędowe mają taką samą szerokość jak ośmio.



edit: natomiast jeśli masz manetkę Alivio to możesz znacznie przyoszczędzić i kupić przerzutkę Alivio, nie wiem czy odczuwalna różnica między nią w Deore LX którą zalinkowałem uzasadni różnicę w cenie, raczej nie sądzę.
« Ostatnia zmiana: 05 Sie 2013, 14:50:06 wysłana przez em c »

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Sie 2013, 11:12:50 »
A ile zębów ma największy blat na korbie? Bo korba jest duża to potrzebna będzie przerzutka z długim wózkiem,

mam korby NEXAVE - 42-32-22, ale jeśli przyjdzie na nie pora a pewnie tak bedzie to chciałbym założyć coś większego może jakieś 44 albo nawet 48,

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Sie 2013, 13:44:27 »
Większość przerzutek obsługujących większą ilość przełożeń bez problemu obsługuje te z mniejszymi. Rzeczywiście teraz zdarzają się wyjątki po wprowadzeniu szerokiej oferty przerzutek do 10rz kaset. Na pewno musisz brać przerzutkę z długim wózkiem (zakładam że Altusy i Tourneje sobie odpuszczasz i szukasz czegoś od Alivio). Na moje oko w tej cenie co podałeś powinny ci dobrze chodzić takie modele:
Alivio RD-M410,430 SGS, Deore RD-M591,592 SGS, SLX RD-M670 SGS
Jak masz jakąś konkretną tegoroczną na oku, a nie jesteś pewny czy prawidłowo obsłuży twoją kasetę najlepiej dowiedzieć się u źródła w SSC na Dereniowej.

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Sie 2013, 12:35:27 »
http://allegro.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-lx-rd-m580-nowa-i3443990518.html

a takie coś będzie dobre,
zawsze się zastanawiałem jak to będzie z odwrotną sprężyna,

czy ona będzie u mnie działać ??

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Sie 2013, 17:52:44 »
Zawsze możesz zadać pytanie sprzedającemu :P. Moim zdaniem bez problemu będzie działać z kasetą 8rz.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Sie 2013, 18:34:13 »
zawsze się zastanawiałem jak to będzie z odwrotną sprężyna,
czy ona będzie u mnie działać ??

Działać będzie, ale manetka będzie chodziła "odwrotnie" (dźwignia do zrzucania zacznie być dźwignią do wrzucania itd). No i odczyty na telewizorku też będziesz mógł w buty sobie wsadzić, bo będą na odwrót (tam gdzie jest 1 będzie 8, a tam gdzie 8-1). Ale poza tym będzie działać, także jak Ci nie przeszkadza konieczność przyzwyczajenia się do zamiany dźwigni i nie korzystasz z 'telewizorka' to spokojnie możesz brać.

Choć ja tam jednak wolę klasyczne przerzutki ze sprężyną zrzucającą na najszybszy bieg, a nie na najwolniejszy - jak pójdzie linka to na 1 się baaaardzo powoli jedzie :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Mar 2014, 22:50:15 »
Widziałem na ulicach nowe przerzutki tylne Shimano (konkretnie widziałem Acerę i Alivio, ale inne zgaduję że też się zmieniły), wyglądają bardziej agresywnie i bardziej XT-owato. Ktoś miał okazję ocenić czy poza wyglądem coś się zmieniło?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Mar 2014, 08:14:41 »
Widziałem na ulicach nowe przerzutki tylne Shimano (konkretnie widziałem Acerę i Alivio, ale inne zgaduję że też się zmieniły), wyglądają bardziej agresywnie i bardziej XT-owato. Ktoś miał okazję ocenić czy poza wyglądem coś się zmieniło?

Nowe Alivio miałem w łapce, coś się w nim zmieniło, a przynajmniej wydaje mi się, że zmieniono konstrukcyjnie wózek, w tym rozstaw nitów (istotne dla tematu łapania luzów).  Ale czy to zmiana na plus, to można będzie ocenić dopiero za jakiś czas, gdy to trochę pojeździ. Bo nowa, czysta i nie zużyta to każda przerzutka działa dobrze, nawet taka najgorzej skonstruowana.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)