Autor Wątek: Przeskakujący łańcuch  (Przeczytany 10338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JURO

  • Gość
Przeskakujący łańcuch
« dnia: 20 Maj 2013, 21:41:31 »
Szukam porady . Mój rowerek ma dolegliwość ( chyba zmęczenie materiału).

Na najniższych tylnych ( 5 i 6 ) biegach tylnej kasety łańcuch przeskakuje o 2-3 zęby co drugi obrót suportem. Aletyko na najwyższym blacie z przodu.

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maj 2013, 22:59:53 »
Mój pierwszy podejrzany to rozciągnięty łańcuch. Wrzuć z przodu najwyższy bieg i sprawdź "przyleganie" łańcucha do zębatki. Jeżeli na górze i na dole rolki łańcucha nie nachodzą idealnie pomiędzy zęby zębatki, to można rozważyć jego wymianę. W razie wątpliwości "skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą", albo podziel się z nami dokumentacją fotograficzną/filmową pacjenta :)

Drugi podejrzany to zużyta kaseta. Jeżeli to faktycznie jest kaseta (a nie wolnobieg, jak sugeruje liczba zębatek = 6) i ma wymienne koronki piątą i szóstą, to również można spróbować wymiany.

Albo jeszcze jakiś inny czort ;)

Im więcej podasz szczegółów, tym dokładniejsza będzie diagnoza.

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Maj 2013, 23:57:29 »
JURO ?
a ile kilometrów temu wymieniałeś napęd?

GFM

  • Gość
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj 2013, 07:34:35 »
A może to tylko zębatki się obracają względem kasety?
Niby mają wielowypust, ale kto wie.
Przy nakręcanych koronkach na wielotryb zdarzało
się to dość często.

ps. widziałem ostatnio na Allegro piasty 9 i 12 biegowe.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maj 2013, 17:31:13 »
Szukam porady . Mój rowerek ma dolegliwość ( chyba zmęczenie materiału).

Na najniższych tylnych ( 5 i 6 ) biegach tylnej kasety łańcuch przeskakuje o 2-3 zęby co drugi obrót suportem. Aletyko na najwyższym blacie z przodu.

Pewnie zużyty napęd. Sprawdź rozciągnięcie łańcucha i stan zębów w kasecie.

Jeżeli ostatnio wymieniałeś łańcuch, a kasetę nie, to wtedy wymień kasetę.

Jeżeli zarówno łańcuch jak i kaseta wydaje się być ok, to sprawdź to co pisze GFM. Czasem niedokręcona kaseta potrafi się obracać na zużytym i wyrobionym wielowypuście. Rzadkość to, ale tak czi siak kasetę z bębenka musisz ściągnąć by sprawdzić poniższe:

Jest bowiem jeszcze jedna możliwość - że to nie łańcuch przeskakuje, a wolnobieg. Jeżeli masz piastę z nakręcanym wolnobiegiem, sprawa jest prosta - wymieniasz wolnobieg i jest ok (można też rozebrać i naprawić, ale to się zwykle nie opłaca). Jeżeli masz piastę z bębenkiem, to spróbuj rozebrać bębenek i sprawdzić stan zapadek (tzw piesków), bo brud i brak smarowania im nie służy. Poza tym niektóre bębenki mają predyspozycje do przeskakiwania (Novatec z tego "słynie").
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

JURO

  • Gość
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2013, 23:13:03 »
Dziękuję wszystkim za sugestie i rady. Sprawdzę wszystkie punktu od łańcucha począwszy na kasecie kończąc.

JURO

  • Gość
Odp: Przeskakujący łańcuch
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj 2013, 20:32:21 »
Nowy wolnobieg i łańcuch już na rowerze. Ale miło się teraz tnie powietrze...mmmmm