Autor Wątek: Hamulec i ręka  (Przeczytany 13205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Roxel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuning
Hamulec i ręka
« dnia: 04 Maj 2013, 14:28:27 »
Cześć :) Możecie mi powiedzieć o hamulcu tzn. w prawej klamce powinien być przedni? a w lewej tylni, jeżeli jestem praworęczny?

Offline zmorowata

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2013, 15:01:03 »
Zazwyczaj klamka do tylnego hamulca jest po prawej stronie, a do przedniego po lewej. Tak samo jak manetki do przerzutek (tylna z prawej, przednia z lewej).

Offline Olexy

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
    • Warszawska Akademia Rowerowa
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2013, 15:02:58 »
Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że nie ma znaczenia czy jesteś prawo, czy lewo ręczny i to po której stronie jest klamka zazwyczaj zależy od producenta i jakiś niepisanych reguł, które się przyjęły.
Wszystkie rowery, na których jeździłam miały tylni hamulec w prawej klamce, a przedni w lewej, ale z tego co wiem, np. w Anglii montują je na odwrót. :)
Jeśli składałabym sobie rower i miała wybór to zapewne zamontowałabym je tak samo, jak mam teraz- kwestia przyzwyczajenia.
Ale jeśli komuś odpowiada odwrotna konfiguracja to nie widzę problemu by tak miał. ;)
Warszawska Akademia Rowerowa- zapraszamy na naukę jazdy rowerem w ruchu miejskim! www.facebook.com/WarszawskaAkademiaRowerowa

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2013, 16:03:52 »
Wszystkie rowery, na których jeździłam miały tylni hamulec w prawej klamce, a przedni w lewej, ale z tego co wiem, np. w Anglii montują je na odwrót. :)
Potwierdzam. Przedni z prawej. :)
Jeśli składałabym sobie rower i miała wybór to zapewne zamontowałabym je tak samo, jak mam teraz- kwestia przyzwyczajenia.
Ja bym wolał przedni z prawej z racji większego wyczucia w prawej ręce. jestem oczywiście praworęczny. Co do przerzutek, to sprawa jest o tyle dyskusyjna, że w zasadzie mam dwie tylne. :)

Kamov

  • Gość
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2013, 16:53:33 »
To też kwestia tego, z której strony w szczękach hamulca wychodzi fajka (V-Brake) - linka może się wyginać nieprzyjemnie.

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2013, 18:31:10 »
Lince wszystko jedno na którą stronę się przekrzywi ,a dla człowieka leworęcznego to duże wyzwanie - to tak jak go zmuszać do pisania prawa. Lewa wcześniej reaguje i to trzeba brać pod uwagę. Nie spotkałem się z odwrotnym montażem, ale nie jest to chyba zbyt wielkie wyzwanie.

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2013, 20:25:13 »
Ogólnie jest w Polsce przyjęte:
* jeżeli jest tylko jedna klamka hamulca w rowerze obsługująca przedni hamulec (tylny w kontrze) to jest ona montowana z prawej.
* jeżeli są 2 hamulce obsługiwane ręcznie to tylny jest pod prawą ręką a przedni pod lewą.
Kupując rower w Holandii, Belgii (?) Wielkiej Brytanii:
* jeden hamulec ręczny (przedni) - po prawej stronie, tylny w kontrze.
* 2 hamulce ręczne - tylny pod lewą klamką, przedni pod prawą klamką.
Argumenty: nie zmieniamy położenia klamki przedniego hamulca - zawsze jest pod prawą ręką, jest to identycznie jak w motocyklach, większość ludzkości jest praworęczna i dlatego mogą bardziej precyzyjnie manewrować głównym hamulcem - bo to Przedni hamulec jest głównym hamulcem a tylny hamulec jest tylko spowalniaczem.
Ja w swoich dwukołowych rowerach mam przedni pod prawą ręką a tylny pod lewą. W trójkołowcu Juniora (jak tylko dokupię zaciski) to pod prawą ręką będzie prawy przedni hamulec, pod lewą klamką będzie lewy przedni hamulec a tylne koło w kontrze.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline Roxel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tuning
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2013, 20:37:35 »
Dzięki koledzy :)

GFM

  • Gość
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maj 2013, 22:10:51 »
Ogólnie jest w Polsce przyjęte:
* jeżeli jest tylko jedna klamka hamulca w rowerze obsługująca przedni hamulec (tylny w kontrze) to jest ona montowana z prawej.
* jeżeli są 2 hamulce obsługiwane ręcznie to tylny jest pod prawą ręką a przedni pod lewą.
Kupując rower w Holandii, Belgii (?) Wielkiej Brytanii:
* jeden hamulec ręczny (przedni) - po prawej stronie, tylny w kontrze.
* 2 hamulce ręczne - tylny pod lewą klamką, przedni pod prawą klamką.
Argumenty: nie zmieniamy położenia klamki przedniego hamulca - zawsze jest pod prawą ręką, jest to identycznie jak w motocyklach, większość ludzkości jest praworęczna i dlatego mogą bardziej precyzyjnie manewrować głównym hamulcem - bo to Przedni hamulec jest głównym hamulcem a tylny hamulec jest tylko spowalniaczem.
Ja w swoich dwukołowych rowerach mam przedni pod prawą ręką a tylny pod lewą. W trójkołowcu Juniora (jak tylko dokupię zaciski) to pod prawą ręką będzie prawy przedni hamulec, pod lewą klamką będzie lewy przedni hamulec a tylne koło w kontrze.


Też tak uważam, i tak stosuję. W prawej klamce przedni.
Jak czasem wsiądę na motor to głupot nie robię.
I dziwię się bardzo tym, którzy stosują na odwrót.
Bo jak mają jedyny hamulec ręczny przedni to jakoś
dziwnym trafem montują go prawidłowo (znaczy po prawej).

@Franc:
A co do hamulców w trójkołowcu Juniora:
Jeśli dbasz o Jego bezpieczeństwo to od początku
ucz Go hamowania oboma hamulcami jednocześnie
z jednakową siłą, albo zastosuj zestaw orczyków
rozkładających siłę hamowania równomiernie na oba koła.
Bo jak pociągnie za tylko jedną dźwignię to może być
nieciekawie.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2013, 22:16:01 wysłana przez GFM »

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Maj 2013, 23:01:24 »
GFM: orczyki i jedna klamka na oba przednie hamulce będzie w odwodzie. Normalnie hamulce będą rozdzielone, żeby mógł się bardziej wygłupiać i jak zamontuję to będzie uczony, że przy normalnej jeździe ma hamować dwoma albo tyłem.
baj de łej - tak rozwiązane hamulce (znaczy prawa klamka - prawe przednie koło, lewa klamka - lewe przednie koło, tylne koło brak hamulca miały chyba stare trójkołowce ICE)
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maj 2013, 07:16:59 »
Lince wszystko jedno na którą stronę się przekrzywi
'

Tak, tylko prowadząc linkę z prawej klamki do przedniego hamulca, pancerz będzie o wiele mocniej i ciaśniej zgięty niż w przypadku układu klasycznego. A to jak mocno gniesz pancerz prowadząc linki, ma potem wpływ na jego trwałość.


dla człowieka leworęcznego to duże wyzwanie - to tak jak go zmuszać do pisania prawa. Lewa wcześniej reaguje i to trzeba brać pod uwagę.

Jestem co prawda praworęczny, ale i tak hamuję zawsze dwoma hamulcami i musiałem się nauczyć używać obu rąk. Leworęcznym polecam to samo - nauczyć się używania obu rąk, potrenować. Oni mają nawet łatwiej, bo lewą rękę mają lepiej wytrenowaną i lepiej ją kontrolują, a to pod lewą ręką w polskich rowerach jest zwykle ten ważniejszy hamulec - przedni.

A trenowanie jest ważne z tego powodu, który opisał Franc - w różnych krajach jest różnie. Pojedziesz do Holandii, Danii, czy Wlk. Brytanii i lepiej wtedy umieć się przestawić na to, co ma zamontowany wypożyczany przez nas rower.


Nie spotkałem się z odwrotnym montażem, ale nie jest to chyba zbyt wielkie wyzwanie.

Technicznie żaden problem, choć - jak wspomniałem - w przypadku typowych hamulców skraca się czas życia pancerzy i linek, bo idą ciaśniejszym łukiem do hamulca.

Normalnie hamulce będą rozdzielone, żeby mógł się bardziej wygłupiać

Zabawa trajką na lodzie? Miodzio! :D
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2013, 07:18:48 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline CrazyFish89

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Maj 2013, 12:38:21 »
Osobiście nie widze różnicy czy pod prawą ręką czy pod lewą mam hamulec przedni, (w Krossie mam przedni hamulec po lewej stronie a w kolarce po prawej) raczej bym nie stawiał czy przedni hamulec musi być pod prawą czy lewą ręką, moim zdaniem to bardziej kwestia przyzwyczajenia/wygody z której strony kto preferuje
Light live for fun

GFM

  • Gość
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Maj 2013, 12:41:06 »
Osobiście nie widze różnicy czy pod prawą ręką czy pod lewą mam hamulec przedni, (w Krossie mam przedni hamulec po lewej stronie a w kolarce po prawej) raczej bym nie stawiał czy przedni hamulec musi być pod prawą czy lewą ręką, moim zdaniem to bardziej kwestia przyzwyczajenia/wygody z której strony kto preferuje

Widać jeszcze na motorze nie jeździłeś.

Offline CrazyFish89

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Maj 2013, 12:50:09 »
jeździłem ale wieki temu
Light live for fun

Offline Libr

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Maj 2013, 15:15:12 »
W motorze jest jeszcze kwestia sprzęgła :)
"Gatunki to tylko składniki, z których pragnę stworzyć własną potrawę. Muzyka nie dzieli się bowiem według mnie na gatunki lecz na tą, która jest zgodna z rytmem naszego serca i tą, która się z nim rozmija." L.U.C

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Maj 2013, 19:35:35 »
A ja widzę sprawę tak - jakiego hamulca chcesz używać przy sygnalizowaniu bądź co bądź bardziej niebezpiecznego i niewygodnego manewru - skrętu w lewo. Ja wolę stosować tylny. Jakby u nas ruch był lewostronny, to mogłabym mieć klamki ustawione odwrotnie.
Zwykle i tak używam obu klamek. :)
Sądzę, że porównania do motocykli nie są szczególnie trafne - one mają migacze, więc raczej nie stajesz przed problemem stosowania tylko jednego hamulca. Prawdopodobieństwo zaliczenia OTB też będzie inne na motocyklu, czy poziomce.

GFM

  • Gość
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Maj 2013, 21:13:15 »
Sądzę, że porównania do motocykli nie są szczególnie trafne - one mają migacze, więc raczej nie stajesz przed problemem stosowania tylko jednego hamulca. Prawdopodobieństwo zaliczenia OTB też będzie inne na motocyklu, czy poziomce.

Tu chodzi przede wszystkim o PRZYZWYCZAJENIA.
Przejedź ze 2 tysiące na motorze/motorowerze,
przyzwyczaj się do czegoś, a wtedy podyskutujemy.

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Maj 2013, 23:18:02 »
A ja widzę sprawę tak - jakiego hamulca chcesz używać przy sygnalizowaniu
Żadnego. Hamowanie jedną ręką, zwłaszcza na łatwoskrętnym rowerze to proszenie się o kłopoty. Jak do tego dodać zjazd np. Tamką, to mamy mój wyczyn z zeszłorocznego przejazdu świeczkowego.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Maj 2013, 07:24:14 »
A ja widzę sprawę tak - jakiego hamulca chcesz używać przy sygnalizowaniu
Żadnego. Hamowanie jedną ręką, zwłaszcza na łatwoskrętnym rowerze to proszenie się o kłopoty. Jak do tego dodać zjazd np. Tamką, to mamy mój wyczyn z zeszłorocznego przejazdu świeczkowego.

Potwierdzam. Hamując, a już zwłaszcza na śliskim, mokrym lub nierównym, lepiej mieć obie łapki na kierownicy. Tak samo podczas skręcania. A manewry sygnalizujmy PRZED, a nie w trakcie, gdy ręce są potrzebne do innych zadań.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hamulec i ręka
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Maj 2013, 08:30:06 »
Ale o motorach to raczej nie będziemy tu dywagować bo to jest forum rowerowe... Prawda?
Dla mnie sprawa jest dosyć prosta - hamowanie dwoma hamulcami ale takie ''na wyczucie'' nie można mocniej przycisnąć aby - nie zablokować kół - a wtedy do wywrotki już bardzo blisko...
Znakomicie się do tego nadają ''czułe'' tarczówki...
Praktycznie tak można skutecznie zahamować na najbardziej nawet stromym i technicznym zjeździe... Co się nieraz przydaje    :)    ...
Pozdro...