Autor Wątek: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?  (Przeczytany 3615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mietek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« dnia: 20 Mar 2013, 12:28:04 »
Jak donosi jedna z lokalnych gazet na terenie powiatu wołomińskiego, pracownicy starostwa uznali, że zamiast budować ścieżkę rowerową lepiej jest zakazać jazdy rowerem. Poniżej fragment artykułu, ale najpierw wyjaśnienie: otóż dyskusja radnych Kobyłki z przedstawicielami starostwa powiatowego w Wołominie dotyczy jeden z dróg powiatowych przebiegających przez Kobyłkę. W zeszłym roku jej fragment został poddany gruntownej przebudowie (nowa jezdnia, nowy chodnik), ale bez drogi dla rowerów. Jednocześnie w bieżącym roku zaplanowana jest dalsza przebudowa, dlatego pojawiły się pytania, dlaczego podczas wcześniejszego remontu nie wyznaczono ścieżki i co z kolejnymi fragmentami.


-Prosimy o stworzenie ciągu rowerowego wzdłuż ulicy Zagańczyka. Tylko w jednym miejscu szerokość nowego chodnika jest węższa niż dwa metry, w pozostałej części jest większa niż 4. Jeden rowerzysta poruszający się jezdnią jest w stanie zdezorganizować całkowicie ruch na trasie wiodącej do Warszawy- kontynuowała przewodnicząca.

-Ciąg pieszo-rowerowy nie jest panaceum na rozwiązanie sytuacji. To nie jest kwestia szerokości chodnika. Elementem ograniczającym jest szerokość mostka- kładki dla pieszych. Co do dalszego odcinka, jeżeli będzie on wdrażany, to nie ma przeciwwskazań. Tyle tylko, że wszyscy musimy liczyć się z pieniędzmi. Dlatego też starostwa nie bez kozery mówił o realizacji porozumień. Tym ciągiem komunikacyjnym przemieszcza się na dobę ponad 16 tys. pojazdów. Koszt budowy ścieżki długości 1200 metrów jest równy kosztowi remontu ulicy Ręczajskiej- 500 metrów. Nie jesteśmy Chinami, a po ulicach nie jeździ aż tylu rowerzystów. Dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie znaku zakazu jazdy rowerem- zaproponował Jerzy Swat.

-Nasi mieszkańcy nie tylko rekreacyjnie korzystają z rowerów. Jest to jeden ze sposobów poruszania się po mieście, dojazdu do lekarza, sklepu, kościoła czy na pocztę ? grzmieli radni Kobyłki.

Radna Hanna Witt:- Jestem całkowicie przeciwnego zdania. Dziś widziałam jak rowerzysta wstrzymał ruch w stronę Warszawy. Zrobiliście Państwo remont ulicy zmniejszając do minimum szerokość jezdni, że dochodzi do takiej paranoi. Teraz słyszę, że nie wiedzieć czemu aż tak szeroki chodnik biegnący wzdłuż niej, nie może być w części przeznaczony na ścieżkę rowerową. To po co go zrobiliście ? - pytała Radna Hanna Witt. - Nie zgadzam się na takie modernizacje za ciężkie pieniądze. To lekceważenie mieszkańców: tych zmotoryzowanych, ale i rowerzystów. Zakaz można postawić wszystkim i wszędzie ? dodała radna.

-Mówiłem, że wąskim gardłem jest kładka ? bronił się przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg. - Ja też się nie godzę, by jeden blokował ruch innym. Zakaz jest najtańszym rozwiązaniem- ripostował naczelnik.

Radny Artur Janaszek nie odpuszczał mówiąc. - Nie ma nad czym dyskutować. Ta ścieżka jest tu niezbędna, to trasa dla rowerów przy głównej trasie do stolicy, ale i dojazd do Maciołek i Zielonki. Co więcej, w projekcie modernizacji tego odcinka wyraźnie stoi: ?Modernizacja jezdni i budowa ścieżki rowerowej?- podkreśla radny.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Mar 2013, 18:18:36 »
"Ja też się nie godzę, by jeden blokował ruch innym. Zakaz jest najtańszym rozwiązaniem" - obawiam się, że nie znam wystarczająco obelżywych słów, aby odpowiednio określić ten idiotyzm.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Mar 2013, 21:59:40 »
Pewnie że jest To Czysty idiotyzm... Jeżeli się wybiera rozwiązanie zakazu jazdy rowerzystów. Zamiast zdecydować się na wybudowanie Ścieżki Rowerowej... To takie masakryczne pójście na łatwiznę z wykluczeniem ruchu rowerowego... 

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Mar 2013, 14:26:05 »
"Ja też się nie godzę, by jeden blokował ruch innym. Zakaz jest najtańszym rozwiązaniem" - obawiam się, że nie znam wystarczająco obelżywych słów, aby odpowiednio określić ten idiotyzm.

Zacznijmy od tego, że facet co się tak wypowiadał, wcale nie udowodnił, że tą ulicą będzie jeździł tylko jeden rowerzysta. Tak samo jak nie jest w stanie udowodnić, że rowerzysta zablokuje ruch (a ciągnik lub zepsute auto już nie zablokuje). Jego teza jest oparta na błędnych założeniach.

Albo facet jest ignorantem i nie widzi dziurawości swojej logiki, albo jest głupkiem i myśli że inni  nie zauważą gigantycznej dziury zionącej z tej tezy. Tak czy siak - współczuję mieszkańcom, że mają takiego radnego. Choć w sumie - sami na niego zagłosowali :P


Pewnie że jest To Czysty idiotyzm... Jeżeli się wybiera rozwiązanie zakazu jazdy rowerzystów. Zamiast zdecydować się na wybudowanie Ścieżki Rowerowej... To takie masakryczne pójście na łatwiznę z wykluczeniem ruchu rowerowego... 

Przede wszystkim to podejście jest nieskuteczne. Rowerzyści i tak będą jeździć tą ulicą, choćby facet nie wiem jak próbował czarować rzeczywistość. A kto wie, czy jakiś cyklista nie złapie za klucz płaski 13mm i po prostu tych zakazów nie odkręci. Bo i z takimi przypadkami się spotykałem.

Ja bym w każdym razie nie miał skrupułów olać taki zakaz. Powieka by mi nie drgnęła nawet ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Mar 2013, 14:31:18 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Mar 2013, 21:47:50 »
A kto wie, czy jakiś cyklista nie złapie za klucz płaski 13mm i po prostu tych zakazów nie odkręci. Bo i z takimi przypadkami się spotykałem.

Jako osoba często jadąca Radzymińską z Warszawy do Marek - proszę, nie kuś ;)

Kenneth

  • Gość
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Mar 2013, 23:51:28 »
Jeździłem tamtędy kilka razy. Droga momentami nieprzyjemna dla rowerzystów. Przydałoby się tam zrobić jakieś DDR co najmniej. Ale zakazywać ruchu okreslonego rodzaju pojazdów - żeby na taki pomysł wpadać to trzeba mieć coś.... nie tak z głową.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Mar 2013, 17:49:19 »
A kto wie, czy jakiś cyklista nie złapie za klucz płaski 13mm i po prostu tych zakazów nie odkręci. Bo i z takimi przypadkami się spotykałem.

Jako osoba często jadąca Radzymińską z Warszawy do Marek - proszę, nie kuś ;)

Nie namawiam, bo to karalne i to wcale niemałymi karami. Jakby ktoś się upierał na odkręcanie, to niech się DOKŁADNIE rozejrzy, by czasem się na jakiś monitoring nie załapać, ani nie odwalić przypału tuż przed przejeżdżającym radiowozem. Zalecam robić to po zmroku, szybko i sprawnie, tak by trwało to góra 60 sekund. Ubrać się należy w jakieś nie rzucające się w oczy ubranie (szara bluza która wygląda jak tysiąc innych bluz jest najlepsza, podobnie typowe winny być buty, spodnie i inne elementy ubioru). I raczej nie z nietypowym i łatwym do rozpoznania rowerem pod pachą. Warto sobie zabezpieczyć drogę ucieczki w razie co, najlepiej wiać w plener, bo na ulicy radiowóz pojedzie szybciej niż rower. Świetnie sprawdza się kumpel lub dwóch w roli czujki stojący np 500m przed i za miejscem akcji i wypatrujący radiowozów, a w razie co puszczający sygnałek :D Ale pewności i tak nie ma - bo część radiowozów jeździ nieoznakowania, policjanci w cywilu lub wracający po służbie do domu też się zdarzają - można wpaść nawet zachowując wszelką ostrożność.


Dlatego ZNACZNIE LEPIEJ pismo napisać domagając się zdjęcia tego i argumentując, że nie ma alternatywy dla jazdy tą ulicą, a znak stoi bezpodstawnie (przyda się znajomość tzw Czerwonej Książeczki, która jasno mówi kiedy stawia się znak zakazu B-9).

Dodatkowa zaleta pism jest taka, że jak się dobrze przeczołga zarządce drogi dopytując się o zasadność postawienia znaku, żądając informacji, odpowiedzi, argumentacji, podstawy prawnej decyzji, a potem wszystko co napisał po kolei kwestionując i niech udowadniają w kolejnych 6 pismach, że nie są wielbłądami (a często są :D), to się tam dobrze zastanowią czy nie zdjąć zakazu dla własnego świętego spokoju. Dobrze tez pomyślą zanim to postawią zakaz w kolejnym miejscu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline mietek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Zakaz jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem ?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Mar 2013, 21:00:44 »
Postawienie zakazu to obecnie tylko opcja (nie wiem czy się cieszyć z tego powodu czy martwić się, że ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł) chociaż po wysłuchaniu całej dyskusji na ten temat wydaje się, że ten gamoń rzeczywiście wierzy w zasadność takiego rozwiązania. Póki co zapewne napisze się petycje o rozstrzelanie, znaczy o wybicie z głowy takich pomysłów i innych podobnych.

A jak pomysł wejdzie w życie, to pozostaje opcja klucz płaski i akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa 8)