Autor Wątek: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem  (Przeczytany 10377 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kenneth

  • Gość
Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« dnia: 28 Lis 2012, 18:51:07 »
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,12937821,Sroda_na_ulicach_Warszawy__NA_ZYWO_.html?bo=1
Cytuj
Most Śląsko-Dąbrowski w czasie remontu torowiska to niebezpieczne miejsce. Ruch odbywa się tylko jednym pasem w każdym kierunku. Rowerzyści często odczuwają tu presję, zwłaszcza gdy za plecami jedzie autobus. Właśnie błąd kierującego rowerem mógł skończyć się tragicznie. Czując za plecami jadący autobus rowerzysta próbował wjechać na chodnik. Jednak koło ześlizgnęło się z krawężnika i rower przewrócił się tuż przed autobusem. Kierowcy tego ostatniego udało się zahamować. Poszkodowanemu na pomoc ruszyła straż miejska a następnie pogotowie, które opatrzyło rozcięty łuk brwiowy.

Po prostu wielki szczęściarz. A swoją drogą mieć takie pomysły jak wskakiwanie na chodnik... Kiepska opcja, mając tuż za sobą coś co waży swoje i nie za bardzo ma jak uciec na bok. (i w dodatku wiezie ludzi).

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lis 2012, 22:18:22 »
Pomysł nienajlepszy, ale ponieważ kierowcy autobusów na tamtym odcinku nie powstrzymują się od trąbienia (i to nie delikatnego), to chyba biorą pod uwagę bardziej prawdopodobne z zachowań rowerzysty (wjechanie na chodnik lub rozpłynięcie się w powietrzu). Chociaż z drugiej strony mogli liczyć na to drugie i w ogóle nie zwalniać.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lis 2012, 23:57:26 »
Głupi pomysł z tym wskakiwaniem w pędzie na krawężnik... Widocznie zabrakło mu doświadczenia albo się tak przestraszył gdyż kierowcy potrafią trąbić jakby miało to w czymś pomóc...

Jeżdżę tym mostem od wielu lat. Również od samego początku wymiany nawierzchni na torowisku. Zawsze jeździłem jezdnią. Zachowanie kierowców osobówek bywa różne, od spokojnej jazdy na kole po próby wyprzedzania na gazetę. Trąbienie zdarzyło mi się dwa razy. Raz był to kierowca autobusu... była taka możliwość więc zjechałem na tory tramwajowe i za autobusem wróciłem na pas. Drugi raz była to jakaś frustratka z kogutem taxi, strąbiła, wepchała się i wyprzedziła na centymetry.

Od tygodnia stosuję dwie strategię... gdy nigdzie się nie spieszę jadąc pod górkę w stronę Starego Miasta zjeżdżam na chodnik po wykruszonych krawężnikach zaraz na początku barierek mostu. I tak chodnikiem swoim tempem bez pośpiechu dojeżdżam aż do zjazdu na Wisłostrade gdzie wracam na pas ogólny i dalej już jezdnią do Placu Bankowego.
Drugi sposób to po prostu po jezdni bez zbędnego pośpiechu.
I jestem tatą po raz drugi!

Kenneth

  • Gość
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lis 2012, 07:26:25 »
@Wildzi - zjechanie na tory tramwajowe przez rower to moim zdaniem też kiepski pomysł, bo jakby Ci kółko wpadło w tory to... leżysz i kwiczysz.

Myślę, że tu trzeba by sprawdzić czy autobusiarz faktycznie nie trąbił... Bo jeśli tak to powinien ponieść konsekwencje swojego braku kultury i chamstwa wobec innego uczestnika ruchu drogowego. No i oczywiście mandacik, jeśli faktycznie jechał zbyt blisko rowerzysty.

Ja, póki było sprawne torowisko i jezdnia - jechałem 1/3 szerokości pasa i tyle. Autobusy wyprzedzały mnie normalnie, nie spotkałem się z trąbieniem. Nie wiem jak jest teraz, ale nie będę narażał własnego zdrowia i zycia, po to aby szanowny kierowca autobusu mógł dojechać na koniec mostu o tą aż minutę szybciej.
Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że inny jego kolega kierowca na Kleszczowej często spowalnia ruch celowo, bo dojechał tam za szybko... ;P
« Ostatnia zmiana: 29 Lis 2012, 09:17:58 wysłana przez Kenneth »

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lis 2012, 08:05:34 »
Autobus spieszył się na Moście Śląsko-Dąbrowskim, a potem jego kierowca spowalniał ruch na Kleszczowej...

Licentia poetica, nadmierna wyobraźnia, megapotężny skrót myślowy czy otworzyli jakąś linię, o której ja nie wiem?
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lis 2012, 08:45:17 »
Walić środkiem i olewać klaksony. Ewentualnie zwalniać o parę km/h za każdym razem, gdy tamten zaczyna trąbić. Bo jak człowiek próbuje być miły dla trąbiącego chama to się potem właśnie tak kończy, że leży na glebie połamany lub poobijany, a tamten nawet nie pomoże.

Wskakiwanie na wilgotny krawężnik pod kątem przy tych nawet 15km/h to nie jest pomysł ani dobry, ani nawet średni. To po prostu proszenie się o glebę.

Prędzej wybrałbym sobie odcinek torowiska bez dziur i tam zjechał, ale też ostrożnie, bo krawężniczek po lewej i szyny też potrafią być zdradliwe.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lis 2012, 12:11:27 »
Cytat: Raffi
Wskakiwanie na (...) krawężnik
Raczej chodzi Wam o wjeżdżanie. Wskakiwanie na krawężnik to inna bajka :)
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lis 2012, 12:32:58 »
Cytat: Raffi
Wskakiwanie na (...) krawężnik
Raczej chodzi Wam o wjeżdżanie. Wskakiwanie na krawężnik to inna bajka :)

W przypadku 16-centymetrowego krawężnika wjeżdżać to można W krawężnik a nie NA. Podejrzewam, że tu gość podbił przednie koło, tylnego nie umiał, albo Mu nie wyszło i pojechał bokiem.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Gru 2012, 01:48:07 »
Pytanie jeszcze czy rowerzysta zasygnalizował skręt? To ważne. Jeśli kierowca autobusu zobaczy, że rowerzysta sygnalizuje skręt na chodnik, to będzie uprzedzony "uwaga, on będzie wjeżdżał na krawężnik".

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Gru 2012, 07:25:02 »
Pytanie jeszcze czy rowerzysta zasygnalizował skręt? To ważne. Jeśli kierowca autobusu zobaczy, że rowerzysta sygnalizuje skręt na chodnik, to będzie uprzedzony "uwaga, on będzie wjeżdżał na krawężnik".

Tylko to niewiele zmienia. Nadal wskakując na krawężnik możesz się wyłożyć wprost pod autobus jadący tuż za Tobą. Z jedną ręką na kierownicy jest nawet trudniej.
Chyba, że sugerujesz zachodzenie procesów myślowych u kierowcy i to, że na widok wyciągniętej ręki by zwolnił, zwiększył dystans. Osobiście śmiem wątpić w jakiekolwiek procesu myślowe u człowieka, który straszy i podjeżdża pod rower z tyłu na mniej niż 5m.


Miałem kiedyś (z dekadę temu) identyczną sytuację w Zegrzu na moście (jeszcze na tym starym, wąskim). Jechałem z sakwami, za mną TIR, jakieś 20cm ode mnie - czuć było nieświeży oddech kierowcy. Chciałem Mu zjechać, nawet rękę wystawiłem, ale koleina miała 20cm, więc musiałbym zwolnić niemal do zera i skręcić o 90 stopni, a wcześniej wyjechać na środek drogi. A on twardo 20cm za mną, więc zero miejsca na zahamowanie i manewry. No i przeciągnąłem gościa z prędkością 16 km/h przez cały most w Zegrzu i jeszcze kawałek za nim, bo mi po prostu nie dał sobie pomóc i zjechać.

Gdy skończył się most i zwężenie, facet wystrzelił jak z procy (o dziwo wyprzedził mnie w bezpiecznej odległości). Pierwszy raz widziałem, by TIR tak szybko przyśpieszał :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Gru 2012, 19:41:04 »
Pytanie jeszcze czy rowerzysta zasygnalizował skręt? To ważne. Jeśli kierowca autobusu zobaczy, że rowerzysta sygnalizuje skręt na chodnik, to będzie uprzedzony "uwaga, on będzie wjeżdżał na krawężnik".

Tylko to niewiele zmienia. Nadal wskakując na krawężnik możesz się wyłożyć wprost pod autobus jadący tuż za Tobą. Z jedną ręką na kierownicy jest nawet trudniej.

Zaraz... Wydaje mi się, że w takiej sytuacji, tj. wymagającej obu rąk, można nie trzymać wyciągniętej ręki. Mylę się?

Swoją drogą - dobrze, że ten remont już się skończył. Nie trzeba mieć już dylematów typu "poczekać i przepuścić ten autobus, czy może uda mi się przejechać zanim mnie dogoni" ;)

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Gru 2012, 22:09:14 »
Za to dzisiaj jak wracałam zrobił się uroczy tramwajowy korek w stronę Pragi.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Gru 2012, 07:33:34 »
Zaraz... Wydaje mi się, że w takiej sytuacji, tj. wymagającej obu rąk, można nie trzymać wyciągniętej ręki. Mylę się?

Można. I trzymanie wtedy kierownicy oburącz to naprawdę dobry pomysł.

Zresztą w ogóle w taką pogodę jak dziś dobrym pomysłem jest trzymanie obu rąk na kierownicy jak najczęściej. Np sygnalizację manewru skrętu wykonuję tylko przed manewrem, a gdy zaczynam już skręcać, obie ręce są na kierownicy. Tak jest bezpieczniej w razie wjechania na lód.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Gru 2012, 13:53:50 »
Chyba, że sugerujesz zachodzenie procesów myślowych u kierowcy i to, że na widok wyciągniętej ręki by zwolnił, zwiększył dystans. Osobiście śmiem wątpić w jakiekolwiek procesu myślowe u człowieka, który straszy i podjeżdża pod rower z tyłu na mniej niż 5m.

Owszem, to właśnie sugeruję. Moje doświadczenie wskazuje, że kiedy sygnalizuję "patrz, chcę ci ułatwić", to kierowca jest tym żywotnie zainteresowany i mi ułatwia zadanie.
A gdyby tego nie zrobił - no to co mnie to kosztuje? Zasygnalizuję, nic to nie da, jadę dalej. Jeśli próba pomocy komuś nic mnie nie kosztuje, próbuję.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Gru 2012, 20:38:42 »
No i po remoncie, więc problemu już nie ma... A jednak coś się zmieniło... Wykonawca napraw pozostawił po sobie bałagan. Cała nawierzchnia na remontowanym odcinku jest pokryta żwirkiem który został z cięcia i usuwania asfaltu. Te małe kamyczki czasami strzelają spod kół samochodów... bardzo nieprzyjemne.
I jestem tatą po raz drugi!

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Gru 2012, 20:56:47 »
a gdy zaczynam już skręcać, obie ręce są na kierownicy. Tak jest bezpieczniej w razie wjechania na lód.

Tak rzeczywiscie tak jest bezpieczniej   :)   .
I Tak poprostu trzeba robić i to już na śniegu    :)   .
Bo tak wzasadzie to ngdy nie wiemy, co jest pod tym śnieżkiem.
I wystarczy tylko trochę zbyt pewnie wjechać w zakręt, zmieniając kąt położenia opony na śniegu, i pochylic się na rowerze, a może tak się zdażyć, że pod tym śniegiem jest lód i to zazwyczaj wystarcza - i przyziemienie nie uniknione.
Oby tylko przewracać się umiało     :)     

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Gru 2012, 13:16:44 »
No i po remoncie, więc problemu już nie ma... A jednak coś się zmieniło... Wykonawca napraw pozostawił po sobie bałagan. Cała nawierzchnia na remontowanym odcinku jest pokryta żwirkiem który został z cięcia i usuwania asfaltu. Te małe kamyczki czasami strzelają spod kół samochodów... bardzo nieprzyjemne.

Widziałam ich jak po oficjalnym zakończeniu prac jeszcze w środku nocy przy -5 stopniach i opadach śniegu przy tym trambuspasie dłubali.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Gru 2012, 19:27:55 »
Cała nawierzchnia na remontowanym odcinku jest pokryta żwirkiem który został z cięcia i usuwania asfaltu. Te małe kamyczki czasami strzelają spod kół samochodów... bardzo nieprzyjemne.
To jest wg ZUE jakiś grysik, który z czasem ma wejśc w asfalt...
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rowerzysta przewrócił się tuż przed autobusem
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Gru 2012, 22:41:56 »
@ Maćkofff

Jakiś grysik??
A to dobre   :)    ...
W tym przypadku przydało by się trochę precyzji.
 
Potocznie to małe ''kamyczki'' można od ''biedy'' nazwać ''żwirkiem''.
Róznica pomiędzy ''gryskiem'' (grysem), a ''żwirkiem'' jest taka że grysik ma ostre krawędzie i może on wapnować wodę, a żwirek jest obojętny i ma łagodne krawędzie.