Autor Wątek: Sygnalizacja świetlna  (Przeczytany 6101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Sygnalizacja świetlna
« dnia: 23 Lip 2012, 15:31:46 »
Równolegle do jezdni po jej prawej stronie, biegnie DDR zakończona na skrzyżowaniu przejazdem.
Światło czerwone zapala się jednocześnie dla samochodów, rowerzystów i pieszych, lecz światło zielone, zapala się wcześniej dla samochodów, a później dla pieszych i rowerzystów.
W efekcie, rowerzyści i piesi ruszają dokładnie w momencie, gdy samochody skręcające w prawo i przecinające przejazd/przejście, mają już większą prędkość.
Czy takie ustawienie świateł jest prawidłowe?
« Ostatnia zmiana: 23 Lip 2012, 15:44:41 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lip 2012, 16:21:20 »
Poniekąd celowe bo w Warszawie jak do tej pory samochody mają priorytet...niestety.

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lip 2012, 16:45:05 »
Równolegle do jezdni po jej prawej stronie, biegnie DDR zakończona na skrzyżowaniu przejazdem.
Światło czerwone zapala się jednocześnie dla samochodów, rowerzystów i pieszych, lecz światło zielone, zapala się wcześniej dla samochodów, a później dla pieszych i rowerzystów.
W efekcie, rowerzyści i piesi ruszają dokładnie w momencie, gdy samochody skręcające w prawo i przecinające przejazd/przejście, mają już większą prędkość.
Czy takie ustawienie świateł jest prawidłowe?

To jest niezgodne z przepisami a niestety nagminne. Wszystko dlatego, że w pewnym rozporządzeniu ktoś popełnił jeden obrazek i teraz nikt nie czyta przepisów a wszyscy kopiują schemat programu sygnalizacji z obrazka. IR nie raczył mi odpisać, gdy zwróciłem na to uwagę.

Cytuj
Pary strumieni kolizyjnych o dopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch powinny być sterowane tak, aby strumień podporządkowany nie miał możliwości dojazdu do punktu kolizji wcześniej niż strumień z pierwszeństwem przejazdu lub przejścia.
Dz.U. z 2003 nr 220 poz. 2181, Załącznik nr 3, p.8.3.2.

Pieszy ma pierwszeństwo - powinien dostać zielone na tyle wcześniej, żeby samochód skręcający nie mógł do przejścia dojechać (i zajechać pieszemu drogę). Po nowelizacji tak samo należałoby traktować sygnalizację na przejazdach rowerowych. Robiąc wbrew powyższemu przepisowi a bezmyślnie kopiując schemat naraża się ludzi na niebezpieczeństwo.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lip 2012, 17:28:31 »
Czy takie ustawienie świateł jest prawidłowe?

Nie. Czerwona Książeczka rzecze, że z potoków krzyżujących się zielone wcześniej w tej samej fazie ma dostać ten potok, który ma pierwszeństwo - czyli w tym wypadku piesi i rowerzyści. Analogicznie zielona strzałka musi się zapalać później niż zielone dla pieszych i zielone dla aut na kierunku poprzecznym.

Powołując się na to rozporządzenie i konkretny zapis, którego szukać mi się nie chce (wybacz, rozporządzenie z załącznikami ma blisko 400 stron), możesz ZAŻĄDAĆ doprowadzenia sygnalizacji do zgodności z prawem. Polecam wysłać do wiadomości komórki rowerowej w BDiK i Policji.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lip 2012, 22:10:01 »
Pisz wniosek, bo da się - po moim piśmie zmieniono program sygnalizacji na skrzyżowaniu Modlińska/Prząśniczek:

Ustawienia sygnalizacji świetlnej bezpieczniejsze dla rowerzystów

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lip 2012, 07:56:28 »
A ja bym poszedł jeszcze dalej...skoro jest wydzielony pas-prawoskręt to wprowadziłbym czerwone na tym pasie kiedy zielone jest dla rowerzystów. W ten sposób bym wyeliminował kolizyjność potoków samochodów i pieszych/rowerzystów.

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lip 2012, 15:41:24 »
Tylko wydzielenie odrębnych faz do skrętu najprawdopodobniej wymagałoby przebudowy sygnalizacji, jeśli nie skrzyżowania, a zmienić program sygnalizacji można było niskokosztowo.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lip 2012, 15:46:49 »
Tylko wydzielenie odrębnych faz do skrętu najprawdopodobniej wymagałoby przebudowy sygnalizacji, jeśli nie skrzyżowania, a zmienić program sygnalizacji można było niskokosztowo.

Przebudowa sygnalizacji by polegała w tym przypadku na wymianę szkieł pełnych na szkła ze strzałką + podnośnik.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lip 2012, 17:20:50 »
Przebudowa sygnalizacji by polegała w tym przypadku na wymianę szkieł pełnych na szkła ze strzałką + podnośnik.

Albo i nie. Bo może się okazać, ze wszystkie sygnalizatory na tym kierunku (czyli ten po prawej stronie jezdni, nad nią, oraz ten z lewej strony jezdni) są na jednym obwodzie i nie da się ich podzielić, żeby zielone na jednym zapalało się inaczej niż na innych.

Poza tym zgadnij kto po takim wydzieleniu prawoskrętu miałby domyślnie zielone, a kto by czekał na czerwonym przez 100 sekund z każdych 120 - kierowcy, czy rowerzyści i piesi. Zwłaszcza przy ulicy jak Modlińska, gdzie ruch pieszy jest znikomy, rowerowy też nie powala, a samochodów jeździ 120-140 tysięcy na dobę.

Są rzeczy, o które lepiej nie prosić, bo na tym etapie, można więcej zrobić złego niż dobrego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lip 2012, 17:31:22 »

Poza tym zgadnij kto po takim wydzieleniu prawoskrętu miałby domyślnie zielone, a kto by czekał na czerwonym przez 100 sekund z każdych 120 - kierowcy, czy rowerzyści i piesi. Zwłaszcza przy ulicy jak Modlińska, gdzie ruch pieszy jest znikomy, rowerowy też nie powala, a samochodów jeździ 120-140 tysięcy na dobę.

Są rzeczy, o które lepiej nie prosić, bo na tym etapie, można więcej zrobić złego niż dobrego.

W sumie w tym przypadku masz 100 % racji co wyraźnie pokazuje organizacja ruchu na Witosa i Bethowena.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lip 2012, 20:45:16 »
Z tego samego powodu nigdy nie napisałem, że na Belwederskiej/Spacerowej i kilku innych skrzyzowaniach na tej samej drodze dla rowerów brakuje rowerowych sygnalizatorów. Bo gdybym napisał, to całkiem możliwe, że ZDM stwierdziłby "trzeba przebudować, a nie mamy kasy aż do roku 2174", a inżynier Galas dorzuciłby do tego "ze względu na brak sygnalizatorów i niemożność zapewnienia bezpieczeństwa cyklistom, trzeba zlikwidować przejazdy rowerowe", co ochoczo wykonał by ZRiKD.

Dlatego zachęcam do zastanowienia zawsze przed napisaniem pisma, by nie strzelić sobie i nam wszystkim w stopę ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lip 2012, 21:44:18 »
Pisz wniosek, bo da się - po moim piśmie zmieniono program sygnalizacji na skrzyżowaniu Modlińska/Prząśniczek:
 
Taki mam oczywiście zamiar i stąd moje pytanie. Wydawało mi się, że gdzieś dzwoni ale nie byłem pewien gdzie, więc dołączam temat jako sprawy "do załatwienia" - chwilowo musi poczekać.

Jak ZDM podchodzi do wniosków w których jest podany link z materiałem filmowym? Składaliście takie wnioski?

...
Poza tym zgadnij kto po takim wydzieleniu prawoskrętu miałby domyślnie zielone, a kto by czekał na czerwonym przez 100 sekund z każdych 120 - kierowcy, czy rowerzyści i piesi.

Dokładnie to sobie pomyślałem. Niestety, cały czas samochody i zwrot "płynność ruchu" powtarzany niczym mantra, wiedzie prym, choć nijak ma się do oficjalnej polityki miasta.

Są rzeczy, o które lepiej nie prosić, bo na tym etapie, można więcej zrobić złego niż dobrego.

Ujął bym to trochę inaczej, bo może to trochę zniechęcać osoby chcące coś zmienić.
W końcu nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie drogownictwa i to, że na wielu zagadnieniach z nim związanych się nie znamy, jest rzeczą normalną.
Wydaje mi się, że jeśli ma się wątpliwości, to zawsze lepiej po prostu zapytać kogoś kto się na tym lepiej zna. Choć by na tym forum.

« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2012, 21:47:06 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lip 2012, 23:19:13 »
Jak ZDM podchodzi do wniosków w których jest podany link z materiałem filmowym? Składaliście takie wnioski?

Pewnie urzędnik po pracy ogląda podlinkowany film w domu, bo w pracy mają zablokowany dostęp do youtube, fb, itp.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Lip 2012, 08:16:49 »
Jak ZDM podchodzi do wniosków w których jest podany link z materiałem filmowym? Składaliście takie wnioski?

Próbujesz pojąć proces myślowy Urzędu? Powodzenia :)

Ja od pewnego czasu już nie próbuje, bo Urząd potrafi czasem zgodzić się na rzeczy trudne i wymagające kasy, a rzeczy kasę wręcz oszczędzające (np mechaniczne odśnieżanie) odrzuca od kilku lat. Tak samo potrafią zrobić coś w miejscu A, a tego samego nie chcieć zrobić w B. Trudno w tym doszukać się logiki, a co dopiero strategicznego myślenia o przyszłości miasta ;)

Dokładnie to sobie pomyślałem. Niestety, cały czas samochody i zwrot "płynność ruchu" powtarzany niczym mantra, wiedzie prym, choć nijak ma się do oficjalnej polityki miasta.

Mamy drogowców mentalnie tkwiących w latach 70-tych, bo część osób wtedy właśnie studiowała i po studiach, z trudem i po latach dostali się na decyzyjne stanowiska, na których dziś mogą tą wiedzę swoją wdrażać w życie.

A że świat w międzyczasie poszedł do przodu? Są ludzie w Urzędzie, co zauważyli postęp, znają nowe trendy w drogownictwie. Ale póki co to nie są osoby decyzyjne na tyle, byśmy mogli pochwalić się czymś poza pojedynczymi "kwiatkami" zwiastującymi powoli zbliżającą się normalność.

Są rzeczy, o które lepiej nie prosić, bo na tym etapie, można więcej zrobić złego niż dobrego.

Ujął bym to trochę inaczej, bo może to trochę zniechęcać osoby chcące coś zmienić. (...)
Wydaje mi się, że jeśli ma się wątpliwości, to zawsze lepiej po prostu zapytać kogoś kto się na tym lepiej zna. Choć by na tym forum.

Masz rację. Może napisałem zbyt dosadnie. Ale generalnie warto się konsultować, choćby na forum Masy czy ZM. Niektóre sprawy były już poruszane, w innych można skorzystać z gotowca pisma stworzonego dla innej lokalizacji (np dla innego skrzyżowania), a jest część tematów, których celowo nikt się nie dotyka, bo mogą się nam odbić czkawką.

EDIT: Poprawione cytowanie.
« Ostatnia zmiana: 01 Sie 2012, 09:49:42 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Sygnalizacja świetlna
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Lip 2012, 22:51:37 »
Podobnie jest na skrzyżowaniu Prymasa z Kasprzaka - najpierw samochody na Prymasie dostają zielone, potem piesi i rowerzyści przekraczający Kasprzaka.