Autor Wątek: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]  (Przeczytany 157451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Paź 2011, 16:34:40 »
z własnego doświadczenia, z czystym sercem polecam z tyłu piastę Nexus 8. Jest w wersji z kontrą.

Rozbierałeś ją kiedyś? Pytam, bo wtedy polecanie byłoby coś warte. Nexus 7 był konstrukcyjnie przekombinowany, z 8-biegowym nie miałem doświadczeń (słyszałem różne opinie) i chętnie sam bym się dowiedział od praktyka jak to jest od kogoś kto FAKTYCZNIE to rozebrał.


Ja mam taki rowerek:http://www.froschrad.de/sonderangebot/shop/typ/BallonRad+2010/product/8-Gang-Nabe
Jestem z niego całkowicie zadowolony.

Wygląda ciekawie i maja spora ramę. 60cm to... 23,5 cala. Może by nawet pasowało.


Dodatkowo dynamo w piaście

Jest standardem w tym przedziale cenowym i ma je praktycznie każdy treking od 1300 zł wzwyż.


Może w takim razie coś takiego
http://www.sklep-milou.pl/Conquest__8_biegow_Shimano_NEXUS_-311.html

Za mały. DUŻO za mały.


Dosyć ciekawie wglądają też te rowerki
http://www.sklep.wygodnyrower.pl/start/details/204/11/rowery-trekkingowe/medano-beyond-b05-lady

Tu w ogóle nie wspominają słowem o rozmiarach ramy. Ani o tym jakie rower ma piasty, czy jest na kasecie... Osprzęt tego roweru to po prostu wielka niewiadoma.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Paź 2011, 17:22:19 »
z własnego doświadczenia, z czystym sercem polecam z tyłu piastę Nexus 8. Jest w wersji z kontrą.

Rozbierałeś ją kiedyś? Pytam, bo wtedy polecanie byłoby coś warte. Nexus 7 był konstrukcyjnie przekombinowany, z 8-biegowym nie miałem doświadczeń (słyszałem różne opinie) i chętnie sam bym się dowiedział od praktyka jak to jest od kogoś kto FAKTYCZNIE to rozebrał.


To jest właśnie istota kupowania roweru. Jojek przez zarżniętą piastę i problem z jej zamówieniem do swojego CUBE miał nieczynny rower przez ładny kawałek czasu.


Dosyć ciekawie wglądają też te rowerki
http://www.sklep.wygodnyrower.pl/start/details/204/11/rowery-trekkingowe/medano-beyond-b05-lady

Tu w ogóle nie wspominają słowem o rozmiarach ramy. Ani o tym jakie rower ma piasty, czy jest na kasecie... Osprzęt tego roweru to po prostu wielka niewiadoma.
Wspominają o piastach, tylko nie wspominają o rozmiarach ramy, co w przypadku Savil jest najistotniejszym elementem roweru. :)
http://www.bikekatalog.pl/2010/rowery/550/Medano.Beyond.b05/


Rama 53 to przedział wzrostu 175-188 (tak podają zazwyczaj). Savil ma 195 w baletkach. :) Będzie ciężko.

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Paź 2011, 17:27:54 »
Może w takim razie coś takiego
http://www.sklep-milou.pl/Conquest__8_biegow_Shimano_NEXUS_-311.html


żartujesz, prawda? rama 53cm jest za mała nawet na mnie, a mam 168cm wzrostu...

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Paź 2011, 17:29:47 »
Rama 53 to przedział wzrostu 175-188 (tak podają zazwyczaj). Savil ma 195 w baletkach. :) Będzie ciężko.


Rama 53 to taki przedział wzrostu... ale dla faceta. Kobiety mają takie nogi, jak facet wyższy od nich o 6-12cm...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Paź 2011, 18:44:29 »
Wspominają o piastach

Dzięki, jakoś nie mogłem tego wygooglać. Piasty niezłe, nie trzeba się ich bać. Za to korba i suport to dramat... jak w rowerze za 1200zł a nie za dwójkę.

Rama 53 to przedział wzrostu 175-188 (tak podają zazwyczaj). Savil ma 195 w baletkach. :)

No te 188 to już tak mocno na granicy maksymalnego wyciągnięcia siodła. Ja miałem taką ramę w Birii, a mam 1,82m. I też nie miałem siodła wsuniętego na sam dół.

Ja osobiście na miejscu Savil wolałbym ramę większą. Taką, gdzie będzie mieć zapas i nie będzie musiała się bać, że z racji na wysunięcie siodła może kiedyś zgiąć sztycę, albo uszkodzić rurę podsiodłową w ramie podczas "ostrzejszej" jazdy. Generalnie ja wyznaję zasadę, że im mniej sztycy widać tym lepiej ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Paź 2011, 19:37:04 »
Postaram się krótko, bo oczopląsów można dostać już od dyskusji  :o

1. Jesień - dobry czas na zakupy roweru - są przeceny. Gorzej z rozmiarówką.
2. Chyba jednak chodzi o rower miejski a nie turystyczny (przerzutka w piaście, koszyk z przodu).
3. Najważniejsze jest sprawdzić organoleptycznie, czy rama pasuje do potencjalnego przyszłego właściciela.
4. Zawsze kierowałem się zasadą - chcę wydać na rower 2k, wydaję 3k. To zawsze procentowało lepszym osprzętem i dłuższym użytkowaniem bez konieczności szybkiej modernizacji. Oczywiście mówimy o rowerze na co dzień a nie na raz-w-miesiącu-przy-pełnym-słońcu.

Kolejny link (tam kupiłem nóżkę do mojego Cube'a, której tzw. wyłączny dystrybutor nie mógł sprowadzić przez rok  ;D ) :   http://www.rowerystylowe.pl/

Życzę udanej lektury i wytrwałości w doborze bicykla.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Paź 2011, 19:50:44 »
2. Chyba jednak chodzi o rower miejski a nie turystyczny (przerzutka w piaście, koszyk z przodu).

Koszyk i przerzutka nie stanowią o typie roweru, więc nie koniecznie chodzić musi o rower miejski. Przede wszystkim liczy się geometria ramy - w trekingu pozycja jest bardziej pochylona niż na mieszczuchu. I, o ile pamiętam z rozmów z Savil, to właśnie na tej bardziej aerodynamicznej (szybszej) geometrii Jej zależało.

Trekingi jak najbardziej bywają oferowane z przerzutką w piaście (kilka przykładów takich rowerów masz powyżej). W Danii to całkiem popularne rozwiązanie jest, a śmigają tym po DDR tak, że nieraz się ledwo nadąża za nimi ;) A koszyk da się zamontować do każdego roweru.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Paź 2011, 19:57:27 »
Rama 53 to taki przedział wzrostu... ale dla faceta. Kobiety mają takie nogi, jak facet wyższy od nich o 6-12cm...
 

żartujesz, prawda? rama 53cm jest za mała nawet na mnie, a mam 168cm wzrostu...
 

Postaram się krótko przedłożyć specyfikę rozmiaru ramy na użytkowanie... Tu nie ma złotego środka że jeśli osoba ma 182 cm wzrosu i od podłogi do krocza ma 88 cm, to rama ma być 22 cale (56 cm). To jest tylko pewna sugestia producentów rowerów.
Wszyscy jeździmy na rowerach, ale ilu z nas tak naprawdę spróbowało zmienić rozmiar ramy zmieniając rower na inny? Może okazać się że na ramie 18 cali (46 cm), która jest odpowiednia "wysokością", odległość siodła od kierownicy jest za krótka i mamy niewygodną pozycję jazdy. Kupimy rower sugerując się dlugością nogi a okaże się, że przejeżdżając 20-30 kilometrów jesteśmy bardzo zmęczeni i co wtedy?

Kupując rower trzeba na niego wsiąść i sprawdzić, czy jest nam wygodnie i czy czujemy się dobrze.
Znam ludzi, którzy "według wytycznych" powinni jeździć na ramach 20 cali a wybierają 18, bo lepiej im się jeździ.
Ja osobiście wybrałem większą ramę niż teoretycznie powinienem i czuję znaczną różnicę. Nagle przestało mnie boleć w krzyżu.

I nie wspominam tutaj ani słowem o geometrii ramy. :) Np. W rowerach szosowych jest klasyczna i opadająca... ale miało być krótko.

Savil w linku poniżej masz "sugerowane tabele".
http://sklep.rower.com/page.php?id=poradnik
Proponuję podjechać do SkiTeamu i wsiąść na kilka różnych rowerów. Przetestować, sprawdzić jak się czujesz. Może akurat nie będą mieli danej marki i modelu, ale przynajmniej porównasz sobie rozmiar ramy.
Może okazać się, że wygodniej będzie Ci na rowerze o mniejszej ramie z bardziej wysuniętym siodłem.

Jeśli dotarłaś do tego miejsca i przeczytałaś to wszystko, to należy Ci się szacunek. :)
« Ostatnia zmiana: 11 Paź 2011, 20:24:15 wysłana przez Stanley »

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Paź 2011, 20:19:13 »
Mam szatański pomysł. Kup 24" Meridę od Batorego, skoro i tak na niej nie jeździ, i przerób ją na trekkinga ;)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Paź 2011, 22:31:32 »
1. Przełożenia - w tamtym rowerze najcięższe przełożenie to 36 x 11. Każdy rozsądny treking z trzema tarczami z przodu i piastą z bębenkiem będzie miał wyższe przełożenie: 48 x 11, w najgorszym wypadku 42 x 11. Piast z wolnobiegami należy unikać z ogólnych powodów.


2. Wysokość ramy - tamten rower miał ramę 20,5" i sztycę dłuższą niż standardowa (400 mm). Zakładając, że rower w konfiguracji standardowej ma sztycę 350 mm, można zacząć szukanie od rozmiarów 23,5 cala.


3. Rama. Jestem mocno przekonany o tym, że na rynku nie ma roweru o ww. rozmiarze ramy i z obniżoną rurą. Chyba trzeba by się nastawić na zamówienie ramy w Mielcu....


4. Ja nadal uważam, że lepszy będzie rower cross doposażony w błotniki niż treking... chociaż niektóre pokazywane przez kolegów rowerki mają regulowane mostki - nie jest tak źle.
AdrianSocho

Offline Oli

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 466
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Paź 2011, 22:40:39 »
A ja się będę przyglądał tylko tej dyskusji :-)
Serwisowanie, składanie, ściąganie części na zamówienie
Właściwie wszystko co z rowerami związane

Skype: castaway.olaf

Drex

  • Gość
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Paź 2011, 22:44:35 »
A ja się będę przyglądał tylko tej dyskusji :-)
To dobrze, bo Savil raczej nie stać na rower który mógłbyś złożyć... :P


Mogę się jeszcze raz pomodlić do tej przerzutki którą miałeś na przedmasówce? xD


Offline darek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 229
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Paź 2011, 23:04:32 »
z własnego doświadczenia, z czystym sercem polecam z tyłu piastę Nexus 8. Jest w wersji z kontrą.

Rozbierałeś ją kiedyś? Pytam, bo wtedy polecanie byłoby coś warte. Nexus 7 był konstrukcyjnie przekombinowany, z 8-biegowym nie miałem doświadczeń (słyszałem różne opinie) i chętnie sam bym się dowiedział od praktyka jak to jest od kogoś kto FAKTYCZNIE to rozebrał.


Ja mam taki rowerek:http://www.froschrad.de/sonderangebot/shop/typ/BallonRad+2010/product/8-Gang-Nabe
Jestem z niego całkowicie zadowolony.

Wygląda ciekawie i maja spora ramę. 60cm to... 23,5 cala. Może by nawet pasowało.


Dodatkowo dynamo w piaście

Jest standardem w tym przedziale cenowym i ma je praktycznie każdy treking od 1300 zł wzwyż.

Piasty 8 nie rozbierałem. Po co? Rozbierałem nexusa 7. Nie jest źle, tylko wymaga baaaaardzo dokładnego oznaczenia wszystkich wyjętych trybów i osi i ich ponownego złożenia w takich samych kompletach w te same gniazda, bo elementy docierają się i każda zmiana grozi tym, ze piasta nie będzie pracowała płynnie i znów trzeba ją docierać...
Na nexusie 8 zrobiłem w tym roku 4500 km. Najmniejszych problemów. A przy umiejętnej obsłudze i prawidłowej regulacji nie wydaje mi się, aby poza zużyciem łożysk coś miało się dziać. Tak czy siak nie mówię o katowaniu roweru, tylko o normalnej choć dynamicznej i urozmaiconej jeździe. Jak na treka przystało.
Ja swój rowerek trafiłem w necie za niewielkie pieniądze, dołożyłem osłonę łańcucha Hebie, podkowę Axa, dałem bardziej agresywne opony, bo oryginały to Schwalbe big apple. Tylny hamulec zamieniłem z v-breka na rolkowy (piasta miała oryginalne podejście) bo zimą i w błocie klocki darły się niemiłosiernie. W sumie kosztowało mnie to około 1100-1200 zł. A z efektu jestem na tyle zadowolony, że nijak nie mam zamiaru pozbywać się "żaby".
Zaś w temacie...
Moim zdaniem, cytując klasyka polskiego kina "trzeba sobie odpowiedzieć na jedno, zajebiście ważne pytanie:" - do czego mi ten rower i co będę z nim robiła? Bo choćby takie przechowywanie - targanie po schodach itp - czyli poruszamy kwestię wagi roweru. I ja chyba od tego bym zaczął. A czy wyjdzie mi trek, czy city, czy kross.... jakie to ma znaczenie?
IMHO.
« Ostatnia zmiana: 11 Paź 2011, 23:05:43 wysłana przez darek »

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Paź 2011, 23:07:17 »
Przeczytałam, ale jest późno i przeczytam jeszcze raz, jak trochę pośpię ;)
Stan - stylowo, to może ubranie wyglądać. Wygląd roweru jest mi obojętny, liczy się specyfikacja. Nie chcę miejskiego! Mam już miejski i mi wystarczy. Wyglądać, pfff. Ja i tak będę ładnie wyglądać, a chcę przede wszystkim szybko i wygodnie jechać.

Trekking, cross, z tego co czytałam to może nie to samo, ale blisko - oba mogą być. Ale nie miejski.

Raffi - dzięki za propozycję, przejrzę jutro rano.

8 biegów? Za mało.

Oli - ależ wypowiadaj się i proponuj co chcesz, byle w moim przedziale cenowym :)

Adrian - może być doposażony cross. Byleby dało się to w cywilizowany sposób zamontować. I chyba zacznę straszyć sklepy pytaniami o ramę ^^

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szukamy trekkinga dla Savil! [to będzie szybciej jeździć ;)]
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Paź 2011, 23:10:54 »
Ewentualnie  Savil może zapytać się tu:
 
http://rowerynietypowe.republika.pl/jednoslady.html
 
Ale po przeglądnięciu niektórych galerii i komentarzy do zdjęć, to nie wiem czy tej firmie można zaufać. Ciekawe co by było jak byś im poleciała fachowymi pojęciami  :)
« Ostatnia zmiana: 11 Paź 2011, 23:24:01 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "