Autor Wątek: Obowiązek jazdy drogą rowerową  (Przeczytany 50526 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline swim

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
Obowiązek jazdy drogą rowerową
« dnia: 20 Wrz 2011, 22:54:40 »
Jeśli było to z gory przepraszam. 
Chcialbym się dowiedzieć czy nowe przepisy rowniez nakazują jazdę drogą rowerową jeśli to możliwe czy rowerzysta moze sobie wybrać normalna jezdnie lub drogę rowerową wedle uznania?

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Wrz 2011, 00:26:17 »
Z mojej wiedzy wynika że w nowelizacji PoRD nie było zmian które zmieniają warunki w których można zwykłym , pojedyńczym rowerem poruszać się po ulicy/DDR lub nie. Proszę forumowiczów o poprawienie mnie jeśli się mylę. Kolejność wg której możesz sprawdzić gdzie trzeba jechać wygląda następująco:

1. DDR (jeśli jest i jeśli prowadzi w tym samym kierunku którym jedziesz)
2. Pobocze/ulica
3. chodnik (tylko wtedy gdy na drodze przy której się znajduje ma ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h i chodnik ma conajmniej 2m szerokości, lub w przypadku trudnych warunków atmosferycznych - np. gołoledź)

mplonski

  • Gość
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Wrz 2011, 00:31:44 »
ogólnie ZTCP jest tak jak było, ale nie ma obowiązku jazdy po ddr jeśli nie prowadzi w kierunku gdzie jedziesz, nie trzeba też jechać ciągiem pieszo-rowerowym (pozioma kreska).

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Wrz 2011, 00:44:42 »
Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. [...]

Art. 2. 5. droga dla rowerów - drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego;

Art. 2. 5. a) pas ruchu dla rowerów - część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;

(wytłuszczenia moje)

Jak wygląda oznakowanie drogi dla rowerów opisuje Dz.U. Nr 220, Poz. 2181.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Rano1

  • Gość
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Wrz 2011, 10:03:08 »
Jak to w naszym kraju bywa, prawo często jest martwe. Ddr pojawiają się na jakimś odcinku drogi znienacka i tak samo się urywają. Często nawet nie ma możliwości zjechania na ddr, w szczególności w dużym ruchu miejskim. W 80% jest to chaos nieogarnięty przez władze. A i niektóre projekty ddr i przejazdy dla rowerów (np. po zebrze) realizowane są niezgodnie z prawem i wymogami bezpieczeństwa.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Wrz 2011, 10:12:12 »
Sam musisz sobie wypracować praktykę jak jeździsz po mieście. Ja na przykład konsekwentnie olewam ścieżki, które pojawiają się na chodniku (uwaga kolokwializm!) "z dupy". Mamy takich wiele. Jak mam zjechać na 100m ścieżki, żeby potem bujać się z przebijaniem się przez skrzyżowanie (Łopuszańska/Krakowska) to też średnio mam ochotę na skorzystanie z takowej.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Wrz 2011, 11:32:46 »
Potwierdzam obserwacje przedmówców. Niestety nasi urzędnicy mylnie uważają że rowerzyści opanowali sztukę teleportacji  :D

Często chcąc przebijać się na każdą pojawiającą się znikąd DDR i przejeżdżając wg zamysłu mędrców - biurokratów będziesz się przemieszczał tak wolno, niewygodnie i tak sobie pokrzywisz koła na krawężnikach że jeździć rowerem jeszcze się odechce ;]

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrz 2011, 22:36:41 »
Chodnikiem nigdy nie TRZEBA jechać - nawet, gdy jest szerszy niż 2m, ograniczenie prędkości na jezdni obok większe od 50km/h i trudne warunki atmosferyczne.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Wrz 2011, 22:51:00 »
Zgadza sie, powinienem podkreslic.  Jazda chodnikuem jest dozwolona jedynie w OKRESLONYCH WYZEJ OKOLICZ.NOSCIACH.
Nie wiedziec czemu duzo ludu mysli ze to wlasnie po chodniku powinni jechac.

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Wrz 2011, 14:20:51 »
Ja konsekwentnie olewam odcinki pieszo rowerowe, gdyż według mojej interpretacji znowelizowanego PoRD nie kwalifikują się one jako droga dla rowerów.  Również DDR'y, które prowadzą donikąd omijam. Na marginesie, bezpieczniej czuje się na drodze niż na DDRce. 

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Wrz 2011, 15:01:00 »
Czy to, że ścieżka prowadzi wzdłuż JP2 raz po lewej, raz po prawej stronie oznacza, że zamiast jechać asfaltem JP2 muszę korzystać z tej ścieżki? Czy "kierunek" również obejmuje ścieżkę po drugiej stronie drugiej nitki drogi o rozdzielonych pasach do jazdy w jedną i drugą stronę?
AdrianSocho

Drex

  • Gość
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Wrz 2011, 16:12:54 »
Ja tam zawsze jezdze asfaltem. Bo albo sciezka jest po drugoej stronie albo nie ma na nia bezpiecznego wjazdu...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Wrz 2011, 08:28:35 »
Czy to, że ścieżka prowadzi wzdłuż JP2 raz po lewej, raz po prawej stronie oznacza, że zamiast jechać asfaltem JP2 muszę korzystać z tej ścieżki? Czy "kierunek" również obejmuje ścieżkę po drugiej stronie drugiej nitki drogi o rozdzielonych pasach do jazdy w jedną i drugą stronę?

Obowiązek masz tylko wtedy, gdy ścieżka biegnie po prawej stronie jezdni. W myśl prawa, znaki po lewej stronie, zwłaszcza oddalone o 6 pasów ruchu od Ciebie i praktycznie niemożliwe do zauważenia, nie zobowiązują Cię do niczego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Wrz 2011, 10:55:06 »
Warunek jest jeszcze taki, że musisz mieć możliwość bezpiecznego i  zgodnego z prawem wjechania na tę ścieżkę... ja takich możliwości w warszawie znam może ze 2 lub 3... o_o

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Wrz 2011, 11:43:24 »
Warunek jest jeszcze taki, że musisz mieć możliwość bezpiecznego i  zgodnego z prawem wjechania na tę ścieżkę

Możesz podać przepis o tym mówiący? ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)