Autor Wątek: Trening rowerowy i zdrowie  (Przeczytany 16423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomus1973

  • Gość
Trening rowerowy i zdrowie
« dnia: 08 Wrz 2011, 20:25:33 »
Zna się ktoś choć trochę na medycynie? Może ktoś ma wiedzę na temat izotoników i odżywek? Ma ktoś pomysły na trening rowerowy? Może porady na temat postawy na rowerze? Jak leczyć kontuzje? Proponuje aby utworzyc nowy dział na te tematy. Myślicie, że to dobry pomysł. Proszę Admina o przemyślenie tej kwestii.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Wrz 2011, 20:33:33 »
Mi sie wydaje ze wystarczy taki wątek w dziale porady :)
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Wrz 2011, 09:48:25 »
Może porady na temat postawy na rowerze?

Trudno będzie tak przez net. Regułki oczywiście można wypisać, ale w praktyce to i tak by dobrze dobrać rower, ktoś musi na niego wsiąść, a osoba doświadczona obok musi to zobaczyć.
Poza tym i tak każdy wie, że najlepsza i najwygodniejsza pozycja to pozycja leżąca ;)


Podobnie jest z innymi rzeczami o które pytasz - leczenie kontuzji i porady medyczne przez net to naprawdę średni pomysł. Tutaj tylko wizyta u specjalisty i porady konkretnie o danego przypadku. Uniwersalnych reguł nie ma, nawet grypę każdy z nas przechodzi inaczej i leczy się w inny sposób!

Co do diety i izotoników, to się nie znam. Schabowy zawsze mi wystarczał :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Wrz 2011, 09:54:33 »
Zna się ktoś choć trochę na medycynie? Może ktoś ma wiedzę na temat izotoników i odżywek? Ma ktoś pomysły na trening rowerowy? Może porady na temat postawy na rowerze? Jak leczyć kontuzje? Proponuje aby utworzyc nowy dział na te tematy. Myślicie, że to dobry pomysł. Proszę Admina o przemyślenie tej kwestii.
Powiem szczerze, że opisy treningów, proponowanych płynów, diet czy nie daj Boże leczenia kontuzji, napawają mnie strachem.

Trening powinien opracowywać trener.
Diety i płyny dietetyk.
Leczenie kontuzji fizjoterapeuta.

Jeśli zabiorą się za to nieodpowiednie osoby, może skończyć się wizytą w szpitalu a nikt tego chyba nie chce.

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Wrz 2011, 10:25:28 »
 Ok, więc zacznijmy od opasek uciskowych na kolana. Jeżeli ktoś ma tendencje do bólu, to czy taka opaska coś pomoże? Jeżdżę na wysokiej kadencji, ale jednak po 50 km, już mnie dopada ból w kolanach.
 Co do lekarzy to staram się omijać ich z daleka, nie ufam im i mam co do tego powody. Wiadomo, są sytuacje, że trzeba zasięgnąć porady lekarza, ale to już ostateczność. Takie rzeczy jak bóle kolan, czy odpowiednie odżywianie w czasie wzmożonego wysiłku, myślę, że można dowiedzieć się na forum, przecież od tego jest. Na pewno ktos ma więcej wiedzy na ten temat niż ja.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2011, 11:10:45 wysłana przez tomus1973 »

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Wrz 2011, 11:35:43 »
Cytat: Raffi
Co do diety i izotoników, to się nie znam. Schabowy zawsze mi wystarczał
Po ostatnich wydarzeniach, na Twoim miejscu, nie umiałbym tak koloryzować <lol>
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Wrz 2011, 12:26:40 »
Ok, więc zacznijmy od opasek uciskowych na kolana. Jeżeli ktoś ma tendencje do bólu, to czy taka opaska coś pomoże? Jeżdżę na wysokiej kadencji, ale jednak po 50 km, już mnie dopada ból w kolanach.


Każde użycie opaski spowoduje jedynie osłabienie stawów. Wystarczy, że kilka razy zapomnisz opaski i uszkodzisz sobie kolano.

Proponuję zmniejszyć kadencję.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Wrz 2011, 12:30:16 »
Ok, więc zacznijmy od opasek uciskowych na kolana. Jeżeli ktoś ma tendencje do bólu, to czy taka opaska coś pomoże? Jeżdżę na wysokiej kadencji, ale jednak po 50 km, już mnie dopada ból w kolanach.

A co masz z kolanami? Co wykazało USG? Co powiedział lekarz? Bo zależnie od tego co Ci dolega, opaska może albo bardzo pomóc, albo jeszcze bardziej zaszkodzić.


Co do lekarzy to staram się omijać ich z daleka, nie ufam im i mam co do tego powody. Wiadomo, są sytuacje, że trzeba zasięgnąć porady lekarza, ale to już ostateczność. Takie rzeczy jak bóle kolan, czy odpowiednie odżywianie w czasie wzmożonego wysiłku, myślę, że można dowiedzieć się na forum

Można by było, gdybyś choć z grubsza wiedział co Ci jest. "Ból kolan" może akurat spowodować tysiąc rzeczy, a każdą leczy się inaczej. Jedne problemy można olać i miną, a inne mogą wysłać Cię na wózek do końca życia. Ale oczywiście jeżeli taka perspektywa Ci nie przeszkadza, to można lekarzy omijać z daleka. Ostatecznie są jeszcze poziome handbike'i ;)

Po ostatnich wydarzeniach, na Twoim miejscu, nie umiałbym tak koloryzować <lol>

Ostatnie wydarzenia nie miały najmniejszego związku z moją dietą. Twoje wnioski są takie jakbyś oddawał rower na złom, bo zepsuł Ci się samochód ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Wrz 2011, 13:44:51 »
A co masz z kolanami? Co wykazało USG? Co powiedział lekarz? Bo zależnie od tego co Ci dolega, opaska może albo bardzo pomóc, albo jeszcze bardziej zaszkodzić.

 
Hmmm...co mam z kolanami? Funkcjonują normalnie, poprostu po kilku dziesiatkach km zaczynaja boleć, wtedy zakladam opaske i daje rade dojechac do domu. Jeżeli ktoś ma podobne prblemy, to proszę o Wasze wypowiedzenie się na ten temat. Z tego zo mi wiadomo to niższa kadencja wpływa negatywnie na stan kolan.
 
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2011, 13:51:34 wysłana przez tomus1973 »

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Wrz 2011, 13:53:16 »
Zrób USG, kolana nie bolą tak po prostu - coś w nich musi być. W moich np. mieszka sobie pani chondromalacja. ;) Ale roweruję ile wlezie (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) i mi z tym dobrze, lekarz nie odradza, a wręcz zaleca (z tytułu lateralizacji rzepek, która jest przyczyną chondrog*wna ;)), więc... dąt panik, tylko pędź do ortopedała, a jak będzie trzeba, to na rehabilitację :)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline Infero

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 258
  • Płeć: Mężczyzna
  • \m/ d- -b \m/
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Wrz 2011, 14:00:38 »
  E tam, nie chodź do lekarzy. Przecież po to są fora internetowe, by dowiedzieć się od kompetentnych internautów, jak rozwiązać problem swych dolegliwości  ::)
 
  Tomus - moim zdaniem warto by było wybrać się do lekarza specjalisty medycyny sportowej, a przynajmniej do ortopedała. Najlepiej poleconego i zaufanego. Mogą ciekawe tematy wyjść.
   Ja odkąd pamiętam mam problemy ze stawami, od ostatniej masy biorę Atresan, jest trochę lepiej, na pewno nie bolą mnie kolana. A bolały już po 1-3 km jazdy - jednak różne są przyczyny.
Co do Atresan'u, kiedyś np. przy krojeniu mięsa po pewnym czasie bolały mnie stawy palców, od długotrwałego dociskania noża. Teraz tego nie ma. Więc na pewno jakoś pomaga, chociaż nie tak, jakbym chciał. Ale 19 zł na 1,5 mc zażywania to chyba nieźle?


   Na poważniejsze problemy warto pewnie tu zerknąć
http://sklep.kfd.pl/szukaj.php?search_in_description=0&sk=1&keywords=kolagen%20apteka&page=1&sort=3d
Niestety KOMPLETNIE nie mam własnego doświadczenia i nie mam znajomych, którzy by zażywali coś pokroju Flexit, ale jedno powiem... ale ten Animal Flex qoorffa drogi  :o  Spróbuj może Flexit? Z tego co widzę, w miarę ogarnięty preparat..

Co do odżywek - to tak btw. powiem.
   Od miesiąca wsuwam przed treningami mleko w proszku zalane odrobiną zwykłego mleka i do tego mała łyżka cukru. Jeśli ktoś toleruje laktozę - polecam, ale raczej tylko na 30-60 min. przed treningami, bomba węglowodanowa i proteinowa. Masa idzie w górę, trochę leniwy jestem i czasem biorę bo smaczne i nie trenuję. Tłuszczyk się zrobił, no ale spoko, to spalimy na redukcji, będzie kop energetyczny na ściance xD


Izotoniki - sam założyłem temat w dziale hydepark - zachęcam do przeczytania. Izotonik domowej roboty rulz!

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Wrz 2011, 14:13:07 »
Co do opasek uciskowych...neopren wydziela terapeutyczne ciepło, które ogranicza ból.   Stabilizator zapewnia silny ucisk i ochronę tkanek miękkich, łękotki bocznej i rzepki.   Nepronowe kółko zapewnia doskonałą stabilizację rzepki. No i ogólnie takie opaski wzmacniają staw. Więc moje pytanie jest takie. Czy taka opaska może zaszkodzić??? Czy jak sam zacznę brać preparaty z glukozaminą, czy mogą mi zaszkodzić??? Może wybiorę się do lekarzą, jeżeli stan sie pogorszy.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2011, 14:15:03 wysłana przez tomus1973 »

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Wrz 2011, 14:39:59 »
Nie wiem, ale ja bym chyba jednak nie używała stabilizatora bez konsultacji ze specjalistą...
PS: Gdybyś szukał jakiegoś speca, to tu jest niezła baza takowych: http://www.kolana.hg.pl/forum/viewforum.php?f=37&sid=f392f09cec7ef9967a086f25f4c1b198
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2011, 14:42:05 wysłana przez Makenzen »
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Wrz 2011, 14:46:47 »
Makenzen, dzięki za linka. Zawsze może sie przydać.

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Wrz 2011, 15:06:13 »
Biorę glukozaminę oraz kolagen, początkowo nieco pomogło, teraz mimo dalszego brania stan jest identyczny, jak 1,5mc temu przy początkach brania - dźgający ból przy chodzeniu po schodach i ruszaniu spod świateł. Jednak zalecam lekarza. Sobie i innym.