Autor Wątek: Cykliści - uwaga na pieszych  (Przeczytany 34031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Cze 2012, 20:33:17 »
Chętnie pociągnę to rozumowanie: skoro nawalony rowerzysta na ścieżce rowerowej stwarza takie zagrożenie, że można go posłać za kraty (żeby było jasne, nie mam litości dla pijanych rowerzystów na drodze publicznej), to może należałoby się zająć też rolkarzami, deskorolkarzami, .... pieszymi?

Offline Mbaran

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 187
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mateusz Baran
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Cze 2012, 23:58:21 »
Co masz na myśli mówiąc "pijany"?

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Cze 2012, 08:52:46 »
Co masz na myśli mówiąc "pijany"?

Człowiek/rolkarz/rowerzysta będący pod wpływem alkoholu nie jest zagrożeniem na drodze/ścieżce/chodniku chociaż prawo interpretuje ten stan zupełnie inaczej. Moim zdaniem zagrożeniem jest stan kiedy ów podpity gość nie jest wstanie utrzymać równowagi czy nie jest wstanie poruszać się po linii prostej. Ile to razy będąc na wyprawie gdzieś w Europie do obiadu zamawiałem piwko i ...wsiadałem na rower jadąc dalej po leśnych, wąskich ścieżkach często położonych na skraju jakiegoś kanionu. I co... I nic. Żyję. Mój przykład wcale nie jest zachętą do wsiadania na rower pod wpływem alkoholu ale pokazuje jak mylne jest wyobrażenie o zagrożeniu stwarzanym przez nietrzeźwego[ rowerzystę.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Cze 2012, 09:03:09 »
Mówiąc "pijany" mam na myśli kogoś, kto na rowerze wykonuje niekontrolowany manewr, a jadący samochodem, próbując uniknąć potrącenia go, sam się rozbija albo wjeżdża w kogoś innego.
Czy takie coś jest możliwe po jednym browcu? Na 99% nie.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Cze 2012, 11:14:13 »
^^ Zdziwiłbyś się. Niektórzy na trzeźwo potrafią "odwalać takie numery" również na ścieżkach rowerowych. W dzień, w nocy często bez oświetlenia... Skręca taki/taka gdzie wiatr zawieje bez jakiejkolwiek kontroli sytuacji dookoła. Wykonywanie takich manewrów na jezdni skutkuje karą najczęściej natychmiastową. :(

PS. Osobiście jestem w szoku i złości mnie jak bardzo ludzie "rowerzyści" potrafią być bezmyślni, a może to ignorancja?

PS2. Panie "założycielu wątku" proszę napisać w których dokładnie miejscach obserwuje Pan opisane zachowania rowerzystów? 
Bo często wygląda to tak że rowerzysta pojawia się na chodniku jadąc od jednego do drugiego kawałka ścieżki rowerowej. Tak jest m.in. na Powstańców Śląskich.
I jestem tatą po raz drugi!

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Cze 2012, 11:21:38 »
Bo często wygląda to tak że rowerzysta pojawia się na chodniku jadąc od jednego do drugiego kawałka ścieżki rowerowej. Tak jest m.in. na Powstańców Śląskich.

Albo na Fieldorfa gdzie DDR kończy się na chodniku pomiędzy skrzyżowaniami a zjazdu na jezdnię nie uświadczysz... :(

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Cze 2012, 11:43:40 »


Widocznie miał mocno zmodyfikowany ten ...wózek... alufelgi, grill z przodu, x tłumików na wydechu ... Polak potrafi...

Z tego co pamiętam że czytałem na Onecie, to sytuacja miała miejsce w Niemczech, a wózek miał napęd elektryczny.
W Niemczech jest limit dla rowerzystów 1,6 promila.
Ale widocznie wózek nie spełniał definicji roweru (za mocny silnik), albo prowadzący przekroczył ten limit - w co wątpię.

Zresztą z artykułu wynikało że sami policjanci robili co się dało żeby się z tego wykręcić  ;) 
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Cze 2012, 20:53:17 »
^^ Zdziwiłbyś się. Niektórzy na trzeźwo potrafią "odwalać takie numery" również na ścieżkach rowerowych. W dzień, w nocy często bez oświetlenia... Skręca taki/taka gdzie wiatr zawieje bez jakiejkolwiek kontroli sytuacji dookoła.

Zupełnie się nie dziwię - wypadek, o którym mowa w mojej stopce to zdarzenie z rowerzystką, sytuacja była następująca: zbliżałem się do niej, zadzwoniłem 2 razy, żeby ostrzec, po czym zacząłem wyprzedzać, w tym momencie paniusia bez żadnego ostrzeżenia skręciła w lewo. Ja, ratując rower (choć przecież powinienem po prostu ją staranować) wylądowałem na znaku drogowym przy ścieżce, nabijając sobie monstrualnego siniaka na ramieniu. Wydarłem się na niewiastę, pytając, czy w samochodzie też by wykonała niesygnalizowany skręt w lewo. W odpowiedzi usłyszałem "Ja nie mam prawa jazdy".

tomus1973

  • Gość
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Cze 2012, 21:12:35 »
Miałem dokładnie taką samą sytuację, tylko, że na rowerze jechał pan z dzieckiem. Jechal powoli a ja za nim również powoli. Postanowiłem go wyprzedzić i w tym samym momencie on postanowił skręcić w lewo. Ja co prawda nie dzwoniłem na niego. A może powinienem dzwonić jak chcę wyprzedzać? Jak to jest z tym wyprzedzaniem na ścieżkach rowerowych?

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Cze 2012, 23:44:22 »
Cytat: tomus1973
może powinienem dzwonić jak chcę wyprzedzać? Jak to jest z tym wyprzedzaniem na ścieżkach rowerowych?

Na ulicy jak coś wyprzedzasz też dzwonisz?
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Cze 2012, 23:48:08 »
Pan autor wątku napisał post i uciekł w nieznane :P
Komu w drogę temu rower.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Cze 2012, 08:29:46 »
]Miałem dokładnie taką samą sytuację, tylko, że na rowerze jechał pan z dzieckiem. Jechal powoli a ja za nim również powoli. Postanowiłem go wyprzedzić i w tym samym momencie on postanowił skręcić w lewo. Ja co prawda nie dzwoniłem na niego. /

Takie same zasady PORD panują na jezdni co na DDR więc jeśli gość skręcił nagle na lewą strone to było to zajechanie drogi a jeśli skręcił w lewo czyli na skrzyżowaniu z inną DDR, chodnikiem czy ulicą to była to Twoja wina bo na skrzyżowaniu sie nie wyprzedza.
« Ostatnia zmiana: 05 Cze 2012, 08:30:57 wysłana przez robertrobert1 »

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Cze 2012, 08:40:26 »
Cytat: tomus1973
może powinienem dzwonić jak chcę wyprzedzać? Jak to jest z tym wyprzedzaniem na ścieżkach rowerowych?

Na ulicy jak coś wyprzedzasz też dzwonisz?
Odpowiem pytaniem na pytanie.
A czy na ulicy powszechne jest niesygnalizowanie manewrów?

A co na to przepisy?
Cytuj
Art. 4. PoRD
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni
uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności
wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.

Czyli mamy prawo oczekiwać, iż na DDR rowerzysta będzie przestrzegał przepisów i sygnalizował manewry. Jednak przepisy przepisami a praktyka pokazuje, że osób, które szanują innych rowerzystów jest zaledwie garstka. 
Więc czy dzwonić?, nie wiem. Zachowania są różne. Niektórzy dzwonią, inni "pstrykają" manetkami lub klamkami hamulców, ja wołam "uwaga z lewej" nawet na prostej drodze, bo zdarzyło mi się już kilka razy , że ktoś mi tą drogę zajechał.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Cze 2012, 08:46:40 »
a jeśli skręcił w lewo czyli na skrzyżowaniu z inną DDR, chodnikiem czy ulicą to była to Twoja wina bo na skrzyżowaniu sie nie wyprzedza.

Niestety, nie masz racji. Sprawdź jakich pojazdów dotyczy zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu.

Natomiast watro pamiętać, że nie wolno wyprzedzać na przejeździe i bezpośrednio przed przejazdem rowerowym, co niestety też jest praktyką dość powszechną.

IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Cze 2012, 08:52:11 »
Zgodnie z zasada ograniczonego zaufania, zawsze sygnalizuje w ten czy inny sposob ze bede kogos wyprzedzal.

Co do przepisow, jest roznica miedzy "panuja", a "oczekiwaniem ze ktos je primo zna, secundo pamieta i respektuje na rowerze", nigdy nie oczekuje ze ktos zasygnalizuje manewr, albo ze nie zrobi metrowego weza bo akurat mu telefon zadzwonil, albo sznurowka wkrecila sie w korbe. Zdecydowana wiekszosc ludzi na sciezkach w weekendy/popoludnia to jezdcy rekreacyjni wiec raczej traktuja oni to co robia jako 'wyjscie na spacer' niz jako 'uczestnicze w ruchu kolowym'...
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...